Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

X3uder

Posted by majkl 
X3uder
December 06, 2013 05:52AM
[www.emakershop.com]

Fajn nápad, postavit extruder za pomocí součástí co už v 3D tiskárně jsou.
Re: X3uder
December 09, 2013 04:37AM
Hi,

I'm glad you like the idea!
I recently added it to Thingiverse for ease of download and manipulation: [www.thingiverse.com]
Re: X3uder
December 09, 2013 05:42AM
Yes, I do. I like the simplicity of your design. Keep up the good work!
HB
Re: X3uder
January 09, 2014 03:35PM
Snazim se postavit neco podobneho, z mne dostupnych komponent. Viz model a foto v priloze.
Co ale potrebuju sehnat je ten spravny granulat. ABS je siroky pojem a spousta ABS granulatu maji ruzne primesy.
Nevite jaky granulat je ten spravny a kde ho sehnat?
Diky.
Attachments:
open | download - model.jpg (102.1 KB)
open | download - 20131230_131117.jpg (557.6 KB)
Re: X3uder
January 09, 2014 08:31PM
zkus resinex.cz

jakej jsi použil motor?


3draty.cz - celokovový hotend
Re: X3uder
January 10, 2014 01:24AM
Ja bych rekl, ze v materialu muze byt problem. Cisty ABS totiz neni to prave pro tisk. Nekde jsem cetl, ze potrebne primesi jsou paradoxne dokonce levnejsi nez ABS samotne. Ale ktere primesi to jsou, to nam samozrejme vyrobci neprozradi. Nebo uz se prodava matros primo pro tisk?
HB
Re: X3uder
January 10, 2014 03:03AM
Diky za tip na resinex. Kdyz jsem si vcera precetl poradne ty stranky tady:
[www.thingiverse.com]
tak na konci je presny popis materialu od resinexu:
"
The natural ABS plastic pellets that I use are produced by LG Chem and sold in packages of 25 kg that cost 82.70 Euro (20% VAT included) - 3.3 Euro per kg (4.7 US$) !!!
The pellets are LG HF380 with MFR 43 g/10 min (220C/10kg) datasheet: [catalog.ides.com]
You can buy them from [www.resinex.com] if there is an office nearby - they have offices in 31 European countries.
"
Poptal jsem prazskou pobocku, zkusil jsem i, zda daji nejaky maly vzorek zdarma. Uvidime.

Jinak motor je DC kartacovy, cinsky ~9000 rpm, Ale ja ho pouzivam uz zabudovany do prevodovky, (pomer 1: 351).
Motor s prevodovkou je to cerne v mem modelu. To zelene je cast brzdoveho trmenu z auta. Cele je to bezne nekoupitelne (leda jako nahradni dil, a nebo vymontovat ze zadniho kola moderniho auta vybaveneho EPB Elektrickou Parkovaci Brzdou winking smiley.
Zbytek je vrtak do dreva 12mm, dva hlinikove dily co jsem si vytocil na soustruhu u kamarada. Nasypku jsem si namodeloval a vytiskl.
Topeni z oceloveho lanka (asi 0,5 m) @ 12V bere asi 15A , takze asi 180W.
Termistor (2x - jeden v trysce na regulaci teploty PID a druhy u nasypky - kontrola ze se neprehriva)
Nejake ventilatory (nejsou na fotce), jeden castecne naznacen v modelu.
Male Arduino (Duemilanove)
Otacky motoru s prevodovkou ridim PWM
Je to prototyp. Neco to tlaci, ale granulky nejsou ty spravne - Nedaji se kompletne rozpustit v acetonu bez bilych zbytku. Zkusim ten resinex..
Jeste chci pridat rizeny navijak , s optickym cidlem - kdyz drat "poklesne" zapnu navijeni. Kdyz "stoupne" vypnu navijeni..
dan
Re: X3uder
January 10, 2014 06:31AM
Neco podobneho mam jiz nejaky patek take v planu, vychazel jsem s mechanokou z teto konstrukve. Nic mene se mi nejedna ani o vyrobu z granulatu, ale spise o recyklaci zmetku, kterych mam pri temer kazdodenniho tisku docela dost. Urcite takto "prepaleny" material nebude mit stejne vlastnosti, jako ten prvotne vyrobeny, nic mene pro zkusebni tisky se mi to zda pouzitelny.
Ovsem zde je prave prvotni problem, ze bych spise potreboval nejdrive nejaky poradny mlejnek, ve kterem to sesrotuju na rozumnou velikost a u toho jsem skoncil.

Edited 1 time(s). Last edit at 01/10/2014 06:34AM by dan.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: X3uder
January 10, 2014 07:12AM
no uprimne pri te cene granulatu bych se na celou recyklaci vykaslal a dal to do kontejneru na plast
dan
Re: X3uder
January 10, 2014 07:23AM
to mas sice pravdu, ale dovedes si predstavit, jak budes vyrabet dlouho 1kg civku 1.75 ABS? To se zda zase zbytecne me. Ale je fakt, ze pokud nekdo tiskne z 1kg filamentu mesic ci dele, tak si mezi tisky muzes kratit cas vyrobou filamenu grinning smiley Dalsi otazkou je, jak dlouho budes latit ingredience a ve finale jak se ti povede konkretne u 1.75 udrzet prumer, aby se to dalo vubec pouzit.

PS: neni mi zase tak lito vyhodit te zmetky, ale furt je to material, kterej uz jsem jednou zaplatil a kdyz by se dal vyuzit lepe, nez v kontejneru, je to pro me zajimavejsi grinning smiley

Edited 2 time(s). Last edit at 01/10/2014 07:27AM by dan.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: X3uder
January 10, 2014 07:48AM
tak rychlost vyroby bude granulat/recyklace cca stejna.
Bojim se ale te degradace kvality materialu, ze to za to usetreni nestoji.
Samozrejme v porovnani, pokud se da snadno sehnat vhodny granulat za nejake ty 4 dolary

Edited 1 time(s). Last edit at 01/10/2014 07:53AM by Bajn.
dan
Re: X3uder
January 10, 2014 08:00AM
nesrovnaval jsem vyroby filemantu z granulatu s recyklaci, to naopak diky drceni zmetku by byla casove recyklace asi narocnejsi. Slo mi spis ohledne casu o to, ze si nedovedu predstavit pro sve ucely vyrabet filament a jeste tisknout smiling smiley
Ale budiz, jako doplnek reprapu ok.
Co jsem se bavil s clovekem, ktery pracuje ve firme, kde zpracovavaji granulat a vyrabeji vstrikovaci formy preba pro automobilky, tak surovy granulat je jedna vec a je prave to vse ostatni, aby se to nesmrstovalo jak nem, melo to specificke vlastnosti, jako barva, tvrdost, odolnost vucii teplotam atp. a to je ta nejvetsi alchimie, maji na to cele vyvojove oddeleni.
Je fakt, ze granulat kupuji skutecne za babku, ale v tunovych balenich.
Surave ABS totiz nema zadnou uzasnou barvu, je to proste neco jako natural. Tudiz jestli nekdo prodava granulat barevnej, musel projit tepelnym zpracovanim, a to znamena ve sve podstate, ze jsou to ty me prepalene zmetky grinning smiley


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
HB
Re: X3uder
January 10, 2014 04:20PM
Tak resinex mi vzorek zdarma neda - nedelaji to. Volala pani, docela prijemna, jeste se skoro omlouvala, ze to nepujde. Nejmensi baleni je 25 kg granulatu.
V pondeli dostanu nabidku, asi to bude hodne penez na to to jen zkusit, zda ten drat bude tisknutelny. A pokud ne, tak nacpat pytel granulatu do popelnice ..
Nemate treba nekdo "kamarada" v Mladci, co by rekl, jaky material pouzivaji na filament, ze ktereho se tiskne?
dan
Re: X3uder
January 10, 2014 04:26PM
Naposledy co jsem s nimi komunikoval, tak zkouseli ABS magnum 3504, ale o holem ABS granulatu to bohuzel prave neni sad smiley

Jinak vseobecne:

ABS Magnum™ pro zpracování vytlačováním:
Magnum™ 3404 univerzální použití, střední rázová houževnatost, vynikající zpracovatelnost
Magnum™ 3504 univerzální použití, vyšší rázová houževnatost, méně tekutý
Magnum™ 3904 velmi vysoká rázová houževnatost
Magnum™ 3513 vysoká rázová houževnatost a dobrá zpracovatelnost na desky a profily
Magnum™ Matt povrchová úprava s obzvláště nízkým leskem

Edited 2 time(s). Last edit at 01/10/2014 04:26PM by dan.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
HB
Re: X3uder
January 14, 2014 09:41AM
dan
diky za ty materialove specifikace z Mladce.

Nabidka z resinexu na material LG HF380 zni 2600 Kc/25 kg pytel. To je hodne na maly test. Mensi mnozstvi nelze.
Co se tyce Magnum maetrialu (Mladec), ten se da sehnat take u resinexu. Ale tam asi bude situace s balenim stejna.
Idealni by bylo kdyby slo nekde sehnat igelitovy pytlik s 1 kg granulek. Na test extruderu a tisku.
Nebo nechcete nekdo 20 kg granulatu za 2000,- ? winking smiley winking smiley winking smiley
Jinak k te Mladci - asi nebudou nadseni kdyz jim zavolam/napisu a pozadam o vzorek granulatu, zvlast pokud jim vysvetlim, nac to vlastne chci...
Nenapada Vas nekoho, jak/kde ten 1kg igelitak sehnat ( i za beznou cenu (tj asi 100Kc/kg))?
Diky.
HB
dan
Re: X3uder
January 14, 2014 10:29AM
Vzorky granulatu bych asi sehnal a mozna i zdarma. Zkusim to a dam vedet.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
HB
Re: X3uder
January 15, 2014 01:40PM
dan
prima, diky.
Pokud sezenes, poslu ti pak z toho drat. Teda za predpokladu, ze nejakej rozumnej, tisknutelnej vytlacim. winking smiley) Je to prototyp a mam nulove zkusenosti.. Uvidime. HB
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login