Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Extruder na cukr(karamel), jak? winking smiley

Posted by jeninicicek 
Extruder na cukr(karamel), jak? winking smiley
February 27, 2014 10:56AM
Jak tak postupuji ve stavbě své 3d tiskárny, začínám přemýšlet o dalším využití(a způsobu jak se vyhnout klasickým řešením grinning smiley...). Protože se u nás doma dost cukraří, celkem mne zaujala možnost 3D tisku ze všeho možného typu cukr, čokoláda atd.
Prošel jsem si pár článků o všem možném, a zjistil, že vlastně jediné co je na toto téma dobře otestováno je Baricuda extruder (http://www.thingiverse.com/thing:26343). Ten mi ale přijde dost složitý(nebo spíš drahý kvůli kompresoru) a složitější na ovládání(výtok se nezastavuje, ovládání rychlostí-složité). Existuje nějaké podobné ale jednodušší řešení? Třeba s pístem?

Jako druhé řešení jsem našel toto: [www.thingiverse.com], ale funguje to zatím jen "za studena". Jaký je názor zkušených, zda by tento princip šlo nějak vyrobit ala kov a vyhřívat celé včetně nějaké násypky a následně využít jako universální extruder na cokoli tavitelného? Kde by podle vás nastaly problémy?

Máte nějaké další tipy po čem se dívat?

(Mým cílem je najít řešení dřív než postavím tiskárnu a ideálně vůbec nestavět běžný extruder winking smiley )
Re: Extruder na cukr(karamel), jak? winking smiley
February 27, 2014 11:35AM
Ahoj dovedu si představit, že někde mimo tiskárnu,ale nad úrovní hotendu bude násypka s (cukrem) ,od ní půjde hadice a na držáku na ose X bude krokový motor se šnekovým čerpadlem . Protože bude z kovu . Asi dural,kvůli potravinám,a zapuštěním pro topné tělísko přímo napojené na trysku . Čerpadlo není problém vyrobyt. V podstatě všechno,včetně napojení na trysku . Kdyžtak PM


www.3d-konstrukce.cz
Re: Extruder na cukr(karamel), jak? winking smiley
February 27, 2014 11:55AM
No představit si to dokáži taky. Zajímalo by mne spíš na co si dát pozor, on ten cukr bude plnej vzduchu, a ten šnek- jakej typ zvolit? jak přesný to bude, jakou tryskou ten šnek bude schopnej ten cukr protlačit rozumnou rychlostí? Kam to umístím moc neřeším, tiskárna se "přizpůsobí".
Jde mi spíš o to, zda někdo nemá s něčím "podobným" zkušenost... Něco jako tvůj návrh používaj k zpracování odpadu a výrobě nového drátu, ale co jsem četl, tak síla toho šneka jim už nestačila na protlačení tryskou dostatečným tempem, aby tím šlo rovnou tisknout... Dá se nějak napočítat, či jednoduše ověřit, že to šnek utáhne, popřípadě jaké velikosti, průměry, s jakou tryskou?
Re: Extruder na cukr(karamel), jak? winking smiley
February 27, 2014 12:14PM
Moc lidí to asi vědět nebude . Tohle je asi formou pokus omyl . Nemyslím si,že ti to někdo prozradí . Jedině udělat čerpadlo,a zkoušet . Se vzduchem nevím,jak to bude . Bude potřeba udělat odvzdušňovací ventil.
Re: Extruder na cukr(karamel), jak? winking smiley
February 27, 2014 12:18PM
nebylo by vhpdnejsi pokud jde o cukr mit ho rozprostreny na bedu a spis do neho "vypalovat" (at uz laser nebo cokoli jineho)?

jinak drobna ukazka z lehce jineho oboru
[www.youtube.com]

Edited 1 time(s). Last edit at 02/27/2014 12:18PM by Bajn.
Re: Extruder na cukr(karamel), jak? winking smiley
February 27, 2014 02:44PM
Právě kvůli vzduchu jsem přemýšlel o tavení již v zásobníku(o spotřebu mi nejde, klidně si tam dám zdroj na ohřev zvlášť)... Jde pak jen o to, jak tlačit dost viskózní kapalinu, klasickým šnekem, to asi moc spolehlivé nebude, proto jsem přemýšlel o tomto [www.thingiverse.com] ... Nemáte to někdo aspoň v tom plastu? Zajímala by mne plynulost, spolehlivost, a co to protlačí(převést to do kovu snad problém nebude)...
Re: Extruder na cukr(karamel), jak? winking smiley
October 30, 2014 07:52AM
Koukni na Richrap.com. Richi na to pouziva strikacku s krokovym motorem.
Ja pripravuji snekove cerpadlo na keramickou hlinu
Re: Extruder na cukr(karamel), jak? winking smiley
October 30, 2014 09:35AM
Pěkné, ale chtělo by to vyhřívanou grinning smiley.
Za studena běžnou malou stříkačkou některé hmoty jdou, to už mám otestované, dokonce jsem zkoušel zdobit dort zdobičkou a taky to šlo grinning smiley. Ale na karamel atd. jsem pořád krátkej, to chce teplo a bohužel jako absolutní nestrojař spíš tápu a zkouším různé materiály na píst apod a zatím nic grinning smiley
Re: Extruder na cukr(karamel), jak? winking smiley
October 30, 2014 09:40AM
Jakou to potrebuje teplotu?
Re: Extruder na cukr(karamel), jak? winking smiley
October 30, 2014 10:04AM
Karamel kolem 135°C, a dělá problém s bublinkami a napaluje se(a ještě ničí vše kolem grinning smiley), pak jsem zkoušel hořkou čokoládu(tím myslím čokoládu ne pastu s palmovým tukem) a ta chce tak 45°C, takže částečně ji zle nalít horkou a tisknout než schladne ale ze začátku to teče a pak se tomu nechce a to de těžko ovládá... Pak jsou ještě různé karamely z isomaltu(různé speciální cukry), které tají kolem 100°C, ale třeba kolem 50-60 se pak chovají jak pasta... Bohužel nejsou moc levné na testování grinning smiley

Edited 1 time(s). Last edit at 10/30/2014 10:05AM by jeninicicek.
Re: Extruder na cukr(karamel), jak? winking smiley
October 30, 2014 10:52AM
Ahoj CHlapy . zkoušeli jste ten cukr extrudovat podobným systémem jako je ozubové čerpadlo ? Z násypky by cukr volně padal k podavači , a ten by ho tlačil k trysce s teplotou tuším 115 °C .
Re: Extruder na cukr(karamel), jak? winking smiley
October 30, 2014 10:53AM
Tak to by zrejme chtelo vyhrivane snekove cerpadlo podobne tomu, co s tim delaji drat z pelet a od nej tepelne zaizolovany bowden
Re: Extruder na cukr(karamel), jak? winking smiley
October 30, 2014 10:56AM
Čerpadlo je problém . Tam dochází k ukrutnému tření na velké ploše . Ale u toho ozubení je v malém místě vyvinut velký tlak . A z kovu by to bylo super .
Re: Extruder na cukr(karamel), jak? winking smiley
November 03, 2014 06:21AM
Na toto by podla mna bol vhodny "moineau" extruder (pozri na thingiverse), pripadne nieco ako v susednom fore zacal jeden rakusan.
Re: Extruder na cukr(karamel), jak? winking smiley
November 03, 2014 06:42AM
O moineauovi už jsem přemýšlel(viz příspěvky výšea odkaz na thingiverse, kde je v plastu grinning smiley), ale kde ho sehnat v kovu nebo jiném zahřívatelném materiálu???
Re: Extruder na cukr(karamel), jak? winking smiley
November 03, 2014 08:08AM
Quote
jeninicicek
O moineauovi už jsem přemýšlel(viz příspěvky výšea odkaz na thingiverse, kde je v plastu grinning smiley), ale kde ho sehnat v kovu nebo jiném zahřívatelném materiálu???

Když seženeš výkres , můžu ti ho udělat z duralu .
Re: Extruder na cukr(karamel), jak? winking smiley
November 03, 2014 08:27AM
Jee a mohl bych taky neco z duralu? cool smiley
Re: Extruder na cukr(karamel), jak? winking smiley
November 03, 2014 08:31AM
jasně . Kdyžtak hoď Pm , ať to tu nezasíráme , jestli je to ot . smiling smiley


www.3d-konstrukce.cz
Re: Extruder na cukr(karamel), jak? winking smiley
November 09, 2014 05:08AM
Quote
jeninicicek
Něco jako tvůj návrh používaj k zpracování odpadu a výrobě nového drátu, ale co jsem četl, tak síla toho šneka jim už nestačila na protlačení tryskou dostatečným tempem, aby tím šlo rovnou tisknout... Dá se nějak napočítat, či jednoduše ověřit, že to šnek utáhne, popřípadě jaké velikosti, průměry, s jakou tryskou?

Pánové, nenašel jsem na foru k zmínce výše o "zpracování odpadu" žádné info. Mohli byste mi poslat link o co se jednalo? Díky moc
Re: Extruder na cukr(karamel), jak? winking smiley
November 09, 2014 05:15AM
Dej si treba na youtube heslo "extrude filament pilet" a mas tam toho plno
Re: Extruder na cukr(karamel), jak? winking smiley
November 09, 2014 06:07AM
To ano, ale šlo mi o zkušenosti lokální. Jestli to někdo v ČR řešil, jaký typ vstupní suroviny apod...
Re: Extruder na cukr(karamel), jak? winking smiley
October 31, 2015 01:27PM
zkusil bych ten cukr tavit nekde mimo (klidne ve "vakuu" - mozna by se nenapaloval) a zaroven z taveniny ultrazvukem vyhnat bublinky. Tu pak hadickou do extruderu (se snekem).
Ale vyvoj neceho takoveho sezere strasne casu smiling smiley
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login