Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Kosta v Al

Posted by milou 
Re: Kosta v Al
March 18, 2016 01:42PM
jen technicka - tohle nejsou dobre pozice pro endstop. Sice kdyz by to nahodou prejelo, tak mikrospinac prezije, ale misto kde sepne nebude diky uhlu najezdu na pasek kontaktu a pruznosti samotneho kontaktu moc presne.
Dal bych ho bez te pruziny a na hulvata tlacitkem kolmo proti dorazu - radove tim zlepsis presnost.


> Poseidon DUO, stavebnice - v zabehu
> Homemade Celohlinik - ve vystavbe
Re: Kosta v Al
March 18, 2016 02:20PM
Ty koni nezlob .
Ty potřebuješ , aby (v podstatě jen havaríjní ) koncák spínal-rozpínal vždy v přesné pozici ? Já teda ne . A asi nikdo z ostatních .


www.3d-konstrukce.cz
Re: Kosta v Al
March 18, 2016 03:41PM
je to zaroven i referencni, ne. A udava nulu osy.

Priklad: chci tisknout komplikovanejsi tisk - treba z vic materialu (barev), nebo do tisku neco vlozit (matky/vylisek), tak prerusim na jedne vrstve tisk -> vymenim filament/vlozim predmet -> a pred pokracovanim potrebuju zreferovat (protoze X a Y se mi tutove hnula) - coz ty s timhle nedokazes...


> Poseidon DUO, stavebnice - v zabehu
> Homemade Celohlinik - ve vystavbe
Re: Kosta v Al
March 19, 2016 01:07AM
@misil: Kterej máš firmware, že podporuje zreferování během tisku? (Já v tomhle plně souhlasím s milou.)
Re: Kosta v Al
March 19, 2016 06:34AM
to neni o firmwaru ale o tom, co si napises do Gcodu.

A kdyz uz to dela, tak to muze udelat poradne - to odstraneni prizinek a pootoceni koncaku uz by ho nezabilo...


> Poseidon DUO, stavebnice - v zabehu
> Homemade Celohlinik - ve vystavbe
Re: Kosta v Al
March 19, 2016 01:46PM
Dodělal jsem dnes doufám že kompletně mechaniku . grinning smiley Držáky koncáků osy Z , a začal jsem s kabeláží . Ještě jsem pod most osy X přidal lištu s led páskem 20 W s regulací . Pro kabeláž jsem koupil plochý kabel 50.žilový 0.5 mm3 . Aby se odvaloval v kabelových žlabech . Pro topné tělíska extruderu čokolády použiju kabel 2x 2,5 mm3 . To samé bude taky pro klimatizaci extruderu . dva peltiéry budou mít odběr 12 A . Tady zase několik fotek .

Edited 1 time(s). Last edit at 03/19/2016 01:48PM by milou.


www.3d-konstrukce.cz
Re: Kosta v Al
March 19, 2016 03:38PM
hezke to mas! Ten kabel jsi specialne vybiral aby snesl zvysene namahani? Mam na tiskarne podobnej a uz se mi stihlo par dratku prelamat...
Chtelo by to kabel jako se pouziva k prumyslovym senzorum. Neni to med,hrozne blbe se to paji ale vydrzi to neskutecne veci.

Jinak na ebay se daj za celkem levno koupit energoretezy, treba:
1M 1000mm 40" Black Long Nylon Cable Drag Chain Wire Carrier R10 10mm x 10mm

nebo hledat "cable drag chain" pro jine rozmery...


> Poseidon DUO, stavebnice - v zabehu
> Homemade Celohlinik - ve vystavbe
Re: Kosta v Al
March 20, 2016 03:13AM
JJ . Je to kabel pro jednosměrná pohybová ústrojí . Je to kyslikatá měď zřejmě s potahem niklu .Tento druh ohybu mu nevadí . Pájení s běžným tavidlem je trochu problém , ale mám z Varhan koupený plech 100 % cínu . Doživotní zásoba . spinning smiley sticking its tongue out Kabelový řetěz nechci , proto že to je prototyp , a je možné , že budu kabely doplňovat . I když tahám rezervy . Navíc případná porucha vedení je opruz .

Edited 1 time(s). Last edit at 03/20/2016 03:16AM by milou.


www.3d-konstrukce.cz
Re: Kosta v Al
March 20, 2016 06:01AM
opruz je to jen u tech nejmensich energoretezu, ty vetsi(sirsi) jdou normalne otevrit a kabely doplnit ci vymenit... Ale ty kabely me zajimaji, kde jsi to sehnal? Link?


> Poseidon DUO, stavebnice - v zabehu
> Homemade Celohlinik - ve vystavbe
Re: Kosta v Al
March 20, 2016 06:35AM
http://www.tipa.eu/cz/vodic-plochy-50-zilovy-barevny-305m/d-82959/

Tak už to kabeluju . smiling smiley

Edited 2 time(s). Last edit at 03/20/2016 08:46AM by milou.


www.3d-konstrukce.cz
Re: Kosta v Al
March 25, 2016 12:43PM
Ahoj . Včera jsem dokončil kabeláž . Všechno je zapojené ,ale rozhodl jsem se , že udělám dvě ližiny na (střeše) tiskárny , kam umístím zdroj , a elektroniku . Ty zároveň ponesou hadici s granulátem. Ta ližina na konci bude držet stavěcí šroubení a podložku . Podložka váží 10.8 kg. smiling smiley




www.3d-konstrukce.cz
Re: Kosta v Al
March 31, 2016 01:55PM
Trochu jsem s tím zase pohnul . Konkrétně jsem dnes dělal štelování výšky podložky . Zítra nainstaluju rozvaděč , s chlazením , a zapojím konektory . Po rozchození os . už (jen ) kalibrace . Podložka se dá podle potřeby posunout o 120 mm . levá-pravá .



Edited 1 time(s). Last edit at 03/31/2016 01:56PM by milou.


www.3d-konstrukce.cz
HB
Re: Kosta v Al
April 06, 2016 02:39AM
@milou
jak jsi myslel vetu:
"Ty zároveň ponesou hadici s granulátem. "
Chces tisknout nikoliv z dratu (filamentu), ale primo z granulatu? Pokud ano, s jakym extruderem?
HB
Re: Kosta v Al
April 06, 2016 02:54AM


Hotend na plastové struny bowdenový už tam mám , a do těch dvou montážních otvorů se závitem M5 příjde namontovat šnekový extruder na čokoládový granulát . Zásobník bude umístěný nad tiskárnou , a od něj povede pružná hadice -průsvitná až k extruderu . Násypku přímo na něm jsem vyloučil . Musela by být malá , a věčně bych dosypával . Takhle můžu mít X kg materiálu .


www.3d-konstrukce.cz
HB
Re: Kosta v Al
April 06, 2016 03:32AM
Aha, čokoláda, už chápu.
Na netu jsem viděl i přímý extruder na plast z granulátu, ale bylo to dost velké.
Budeš na tom tisknout i ABS velké díly a pokud ano, budeš tiskárnu zakrývat a temperovat vnitřní objem?
Nedávno jsem se byl podívat ve firmě MCAE a tam měli tiskárny FDM velký, Stratasys, tiskli hodně velký objekty třeba půl metru na půl metru. Všechny jejich tiskárny vyhřívání měly, pro některé materiály jeli až na 170 stupňů vnitřního vzduchu.
Ale to nebylo ABS.
HB
Re: Kosta v Al
April 06, 2016 03:49AM
Zakrytovat by třeba polikarbonátem šla , ale nevím , jak by se na to tvářily motory , a kabeláž . Nevím , jak to mají udělaně . Jestli je všechno venku , a dovnitř jdou jen táhla a řemeny . ...... Já ji nechám otevřenou , protože primárně chci tisknout čokoládou , a tu budu dochlazovat . ABS tisknout chci , ale na tyto velké objekty je lepší PLA . Tedy pro mně .


www.3d-konstrukce.cz
Re: Kosta v Al
April 06, 2016 01:32PM
Díky Raptíkovi jsem dnes rozhýbal všechny osy krom extruderu . Kalibrace ještě není , ale už to jezdí jak má . Pohyby jsou plynulé , a nehlučné ž čehož jsem měl obavy na ose Z . Tady krátký amaterský záznam . [youtu.be]

Ještě fotky elektra , ta malá rampa je jen vývod ze zdroje pro malé proudy .

Edited 1 time(s). Last edit at 04/06/2016 01:44PM by milou.


www.3d-konstrukce.cz
HB
Re: Kosta v Al
April 06, 2016 02:48PM
Moc pekne video. Jaky je rozsah jednotlivych os v mm?
U te RAMPs desky - nebudes menit tu zelenou nasouvaci svorkovnici (s 12 V napajenim) za sroubovaci?
Dle zkusenosti (nejen mych) je to jistejsi. Tecou tam velke proudy a ty zasouvaci svorkovnice se rady zacnou hrat. Staci, kdyz maji trosku spatny kontakt. Nedostrcenim a nebo vychozenim z castejsiho zasouvani/vysouvani. Pak se prehreji, zcernaji a smrdi.

Zda jsou u tech profi Stratasysu motory umisteny vne vyhrivany prostor nevim. Nevsiml jsem si. Byly hodne zakrytovane. Cela tiskarna je pekne velka - kvadr cca 0,8 m x 0,8 m x 2 m vyska.
Pouzivali linearni vedeni (profilova lyzina) pro velke zatizeni. Filament cca 1,75mm ale velke spulky. Udajne velke oblekty drzi na velke desce vakuum.

HB
Re: Kosta v Al
April 06, 2016 05:14PM
hmmm, vakuum, to by me u 3D tiskaren ani nenapadlo... To jako budou mit "dirkovanou" prvni vrstvu? Protoze v HB museji byt otvory na odsani vzduchu a horky plast prvni vrstvy do nich trochu zatece.

Ale zase odpadaji problemy s odformovanim, proste se obrati smer vzduchu a vytisk musi odskocit sam. Promyslim to smiling smiley


> Poseidon DUO, stavebnice - v zabehu
> Homemade Celohlinik - ve vystavbe
Re: Kosta v Al
April 07, 2016 01:39AM
X - 450 mm
Y - 550 mm
Z - 850 mm

Vnější rozměry rámu jsou 800 x 800 x 1000 . ale snažil jsem se schovat komponenty dovnitř, tak se rozsah značně omezil . Další tiskárna bude 1500 x 1500 x 2000 grinning smiley
Svorkovnici tam zatím nechám . Kdyby byl problém , tak ji předělám jak píšeš .
Oni ty lineáry používají , protože je to bez práce . Všechno už navrtané , a osazené . A žádné štelování . Viděl jsem tiskárnu , která měla kostru z jednoho kusu mat . Byl to litinový odlitek . Ten se odvrtal na centru , a pak už jen montáž do přesných otvorů . Já jsem musel seřizovat , a ladit . Ale baví mně to .


www.3d-konstrukce.cz
Re: Kosta v Al
April 10, 2016 12:15PM
Ahoj . Dnes jsem zkusil na nečisto tisk . Nějaký Xcariage . Musím ještě přesně změřit rozsah os , a uložit . Jinak jsem moc spokojený s fungováním . Rychlost tisku jsem nastavil zkušebně na 150 mm/s . Nechal jsem to 4.5 h jet v kuse . Tady malá ukázka . Omluvte kvalitu . nic-moc kamera . smiling smiley
[youtu.be]
[youtu.be]


www.3d-konstrukce.cz
Re: Kosta v Al
June 15, 2016 05:38AM
Quote
HB

Zda jsou u tech profi Stratasysu motory umisteny vne vyhrivany prostor nevim. Nevsiml jsem si. Byly hodne zakrytovane. Cela tiskarna je pekne velka - kvadr cca 0,8 m x 0,8 m x 2 m vyska.
Pouzivali linearni vedeni (profilova lyzina) pro velke zatizeni. Filament cca 1,75mm ale velke spulky. Udajne velke oblekty drzi na velke desce vakuum.

HB

S tiskárnou Stratasys jsem měl tu čest se seznámit, prošel jsem i školením na obsluhu.
Motory u toho konkrétního modelu byly vně pracovního prostoru, také lineární vedení. Na stole vakuum drží speciální, dost tvrdá fólie, na kterou se tiskne. Plast na ni pevně přilne. Materiál není jen tak na špulce, ale v kontejnerech (zásobnících).
Nic jiného tam nedáš. Ale máš tím garantovanou teplotu, vlhkost a kvalitu. Samozřejmě za slušný peníz. Dutiny a mosty podepírají podpůrným materiálem, který nahrubo vylámeš a zbytky potom rozpustíš v pračce s louhem. Takže při tisku není třeba řešit problémy s padáním žeber atd. SW, který dodávají naimportuje STL, napolohuješ ho, nastavíš rastr, zesílení rohů atd. a on ti sám umístí podpěry a už jen tiskne. Má dva extrudery v jedné hlavě a podle potřeby je zapíná. Dost dlouho trvá přechod mezi tiskem a podpěrou, probíhá čištění hlav. Ale kvalita tisku je luxusní.
HB
Re: Kosta v Al
June 15, 2016 11:47PM
Zajímavé s tou tvrdou fólií. Používá se vícekrát jedna a nebo je pro každý tisk nová? Pokud jedna, nějak se odtrhne od vytištěného dílu (mimo tiskárnu) , vyčistí a zvovu použije? Tedy něco jako BuildTak, akorát ne nalepovací, ale přisávací? Díky HB
Re: Kosta v Al
June 16, 2016 01:13AM
Fólie se používá jen jednou. Má rozměry cca 400 x 300 mm (u typu stroje, který popisuji) a při tisku se ji snažíš co nejlépe využít. A pak se vyhodí.
Ona cena asi v porovnání s cenou provozu tiskárny za několik mega asi bude zanedbatelná, prostě spotřební materiál, není důvod ji čistit.
Ale bylo by zajímavé na ni zkusit tisknout na klasické tiskárně. Bohužel tu nemám k dispozici. V každém případě si myslím, že základem bude konstantní teplota v celém pracovním prostoru (eliminace deformací při chladnutí jednotlivých vrstev) a vysoká přilnavost materiálu k fólii. Vakuový stůl drží fólii velmi přesně v rovině. Určitě to bude větší přesnost, než rovinnost skleněné tabulky jako u klasických tiskáren.
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login