Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Project VP otazky

Posted by Bajn 
Project VP otazky
December 04, 2014 12:28PM
Hoja vsem, uz jsem dlouho nepremyslel nad blbostma, tak jsem si vymyslel dalsi drobny projektik, potreboval bych trochu helpnout s HW a SW jestli mate nekdo chut smiling smiley
Co musi HW zvladat:
2x krokove motorky, 1x servo, 2x endstop, v ramci rozsireni senzor, nejspise nejakou fotodiodu, za pomoci niz by stroj byl schopen sledovat nakreslenou caru (tzn rozliseni barvy podkladu senzoru).
Komunikaci pres wifi, pripadne BT pro zasilani gcode.
Vse by slo samozrejme resit za pomoci arduino mega, plus ramps plus raspi na komunikaci, znama to sestava pro vsechny tiskare. Je to samozrejme kanon na vrabce, takze otazka zni:
Ktera arduino ma jeste dost vstupu/vystupu na to aby to zvladlo (cim rozmerove mensi, tim lepe), pripadne vyuziti shieldu, potazmo vyroba nejake jednoduche mezidesky, kam by se do patic jenom daly drivery pro motory. Plus pripadne vyvedeni endstopu apod. Dulezita je co nejnizsi cena.

SW: zasilani gcodu do arduina, ridici dva motory, potazmo servo. Snimani endstopu. Idealne bych to videl neco jako octoprint, kdy v prostredi webu (localhostu, ktere by vytvarelo raspi) by byla ridici aplikace, ktera by jednak generovala gcode pro pohyb a druha uroven ho pak realne odesilala a komunikovala se strojem. Tohle by asi nemel byt problem, co myslite? Jestli se nepletu, tak jde v podstate jen o frontend s bezicimi skripty na pozadi pro komunikaci s arduinem po lince.
Jeste jsem se nedokopal poradne nastudovat firmware pro tiskarny, ale pocitam ze to bude optimalizovany algoritmus pro vypocet otaceni motoru pro pohyb z aktualnich souradnic do tech budoucich, plus nasledne nejake cykleni pro odesilani impulzu na motory. Je to tak? Endstopy muzou byt napojeny na dve preruseni.

Dekuji vsem za napady a rady. Nejradsi bych hlavne firmware resil od zakladu sam, ale nebranim se pripadne funkcnim knihovnam smiling smiley Najit neco takoveho pro arduino je easy, takze spise bych to ted videl na vyreseni toho hw.
Re: Project VP otazky
December 04, 2014 01:12PM
No muzes zkusit myrio, ale obavam se ze to prodavaj jen vs studentum nebo vedeckejm pracovnikum... ale kolem 5000 za dualcore cortex a9 s fpga polem wifi... Programovatelne pres c nebo labview... [sine.ni.com]
ja ma zas projekt na tom nekdy zkusit udelat tiskarnu smiling smiley ale tokovejch mam v hlave vic... ale jestli to tvoje je kanon, tak tohle je delostrelecka baterie... no pres fpga pole bys nemusel resit interupty, kazda programova smycka bezi zcela paralerne, coz nekdy pekne zamota hlavu, kdyz chces mezi nima predavat data smiling smiley ve spravne posloupnosti...

Marlin ma interupty na teplotni rizeni aby nespomaloval beh ostatniho proceseni.
co se tyka pohybu, budes muset pouzivat algoritmy pro akcelererace a upravu akcelerarcni krivky (jerk)
Par firmwaru ma tzv predvidani zmeny smeru a upravu rychlosti pred napr rohem. Coz si predstavuju jako sledovani buferu gcodu a vyhodnocovani kdy upravovat rychlosti vzhledem k predpokladane soucasne pozici.

Podle nastavovani firmwaru bych ja rek, ze to funguje tak (pohyb a davkovani):
Firmware zna kroky/mm na danou osu nebo extruder
z gcodu ma informaci kolik ma kde mm prevest na kroky
Dle akcelerace a jerku provede rozjezd (pravdepodobne zmenou frekvence krokovani)
nasleduje usek plnou rychlosti zkracen o spomalovaci cast
dle akcelerace a jerku provede spomaleni (pravdepodobne zmenou frekvence krokovani)

Dal urcite rozlisuje zda se jedna o useky kdy se nestihne akcelerovat napr. kruznice maleho prumeru nebo z hodne segmentu. Pokud fw nema gcod pro tisk kruhu atd.

Endstopy na preruseni muze bejt skoda, pokud je planujes jen na urceni home pozice. Jinak smysl to ma ale zalezi na hw... rek bych ze rizeni teploty a pohybu je mozna vic na miste dat k interuptu

Ad senzor, mel by stacit ccd cip scdostatecnym rozlisenim, obraz prevest do cernobile nebo rovnou cb cip at usetris hw. A dle definovaneho vzoru vyhodnocovat stavy... bezne se tak resi napr. Pro kontrolu kvality, vizualni mereni rozmeru vyrobku atd...
to hodlas dle predlohy neco kreslit, tisknout nebo kontrolovat produkt?

Edited 1 time(s). Last edit at 12/04/2014 01:15PM by raptik.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Project VP otazky
December 04, 2014 01:48PM
Co se tyka hw, tak ucelem je mit co nejjednodusi a nejlevnejsi zarizeni, ne opak smiling smiley

co se tyka zrychleni, tak by to bylo zanedbatelnou vyhodou, obecne pojedou motory vcelku pomalu A netreba resit ani teploty nic takoveho, zarizeni se bude pohybovat jen pomoci dvou motoru, na zacatku si akorat zajisti home. Je recht, ze ten klidne muze byt smyckou, protoze toci motorem dokud nedojde k sepnuti.
Taktez prisun gcodu bude mit vice mene stejnou frekvenci.
Obecne pujde o hodne jednoduche zarizeni smiling smiley
Re: Project VP otazky
December 04, 2014 02:32PM
Ahoj,
otázka je jaký software v tom chceš použít RasPi má 26 GPIO vývodů, což by bohatě stačilo na to aby jsi arduino mohl vynechat.
Re: Project VP otazky
December 04, 2014 02:57PM
A mozna by ti na inspiraci s sledovanim cary stacil tento priklad... [arduino.cc]
ale pokud budes mit senzory prilis vysoko, bude ti to ovlivnovat okolni osvetleni
Dobrej zdroj senzoru sou mysi smiling smiley nektery maj i jednodusi ccd


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Project VP otazky
December 04, 2014 05:47PM
to s tim vynechanim arduina zni hodne dobre, nepujde o zadne velke rychlosti a pokud se stroj zastavi z duvodu obsluhy nejakeho dalsiho procesu, tak je to naprosto fuk. Super napad smiling smiley

Jenom abych si pro jistotu upresnil zapojeni A4988, raspi, napajeni:
[www.pololu.com]

s tim ze do raspi pujde pouze vdd, gnd dir, step. S tim ze step idealne na pwm pin na raspi (potazmo vyuzit nejakou knihovnu a teoreticky rozsirit pwm na vsechny piny napr [abyz.co.uk] vypada zajimave)

nastaveni mikrostepu na 1/16 pujdou log1 z externich 12v nebo z 3,3V od raspi?

na schematu z pololu je jeste oddelovaci kondik mezi vstupnim napeti 12V, co presne zpusobi? odrusi zakmity?
Nejaky tip na zdroj, ktery by vse utahl, idealne aby mel jak 5V vetev pro raspi, tak 12V pro drivery motoru a idealne byl co nejmensi a opet cenove rozumny. Potazmo me napada, jestli muze byt problem s napajenim jak raspi, tak driveru ze stejneho zdroje.
Diky vsem za help winking smiley

Edited 1 time(s). Last edit at 12/04/2014 05:50PM by Bajn.
Re: Project VP otazky
December 04, 2014 06:11PM
Ještě je tam v rampsu zapojený enable, možná by mohl byt pořád enablbnutej, takže případně tedy EN, STEP, DIR.
Microstep MS1-MS3 všechno propojit a na plus buť 5 nebo 3,3.
Ten koďan je na stabilizaci napětí při extrémních odběrech motoru, tak by to mohl být jako vyrovnávač výkyvů zdroje.
Re: Project VP otazky
December 04, 2014 06:54PM
Pwm na to necpi... lepsi je pouzit timer vystup idealne pokud je to hw timer na generovani pulsu. I kdyz pokud nastavis pwm stridu 50/50 a dovoli ti to operovat ve vhodnym rozsahu frekvenci...
pokud budes mit dobre navrzenej zdroj, staci ti 12V jako zaklad a udelat si odbocku se stabilizaci na 5V. Pri pouziti dvou zdroju muzes pak i resit problemy s ruznejma urovnema zemi, pronikanim vf signalu z spinanych zdroju (dnes je jich vetsina spinanejch).

Z vlastni zkusenosti ti muzu rict, ze jednodusi a min problemovy vzit jeden zdroj a z nej si vytahnout co potrebujes.
Ramps je taky delanej na 12V a pro logiku si stabilizuje 5V jen ma zvlast 12V na bed.

Edited 1 time(s). Last edit at 12/04/2014 06:55PM by raptik.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Project VP otazky
December 05, 2014 06:58AM
ten enable by se taky ve vysledku mohl zapojit, to je recht.

K tomu napajeni, co takhle neco takovehoto [www.gme.cz] a k tomu se mi tu povaluji nejake notebookove zdroje (19,7V 4,6A) to by mohlo zvladnout ty dva motory SX17-1003LQEF + raspi, nen? Na vystupu z menice je 1A, coz raspi staci i v kombinaci s nejakym wifi donglem

Edited 1 time(s). Last edit at 12/05/2014 07:02AM by Bajn.
Re: Project VP otazky
December 05, 2014 07:40AM
Enable pripoj, budes moc odpinat motory pri necinnosti, nebo pokud budes potrebovat pohnout ruco... jinak se budes pretlacovat s magnetickym polem smiling smiley

Levnejsi je pouzit amperove vhodnej 7805 a 7812 stablik (5 a 12v stabilizator). V horsim pripade pridas chladic.
Na jejich vstupy vetsinou staci hodit 22n kondiky a vystupy osefujes 22n a nkim treba 220mikro elektrolitem
tusim ze potrebujou tak o 2 az 3 V vetsi napeti na vstupu aby fungovali spravne. Mel by ses vejit pod 100 korun.
pripadne se davaj i paralerne, pokud potrebujes vic proudu.
zapojeni s nima najdes hafo.
a nemel sem s nima zatim problem. Prezijou toho dost, oproti dcdc menicum. A kdyz uz, je to levnejsi vymena winking smiley

Edited 1 time(s). Last edit at 12/05/2014 07:43AM by raptik.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Project VP otazky
December 05, 2014 08:33AM
ten 7812 neni potreba nen, kdyz driver motoru zvladne napeti az do 8-35 voltu, nen? Nebude pro tu 7805 problem tech necelych 5A na vstupu?

Jeste jedna otazka co se tyka serva, v podstate mi staci prepinat mezi dvouma polohama. Jestli se nepletu, tak do malych serv povedou tri vodice, napajeni a ridici pwm signal? Je to tak? Pripadne nejaky tip na levne servo? bude pohybovat tahlem, ktere potrebuji vytahovat/zatahovat tak o 2cm, potrebna sila minimalni.
Re: Project VP otazky
December 05, 2014 09:18AM
Pro ni bude problem, pokud bude za ni neco co chce vic nez umi.
jinak tam vic proudu nepusti. Pripadne shori.
To ze tam zdroj dokazenarvat 5A neznamena ze tam tecou. Proste si to veme tolik A kolik odpovida odporu / impedanci daneho obvodu. A pak zalezi na zdroji, jestli je schopnej to dat a pripadne i prezit smiling smiley

Ad servo neporadim. S nima sem jeste nedelal...


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Project VP otazky
December 05, 2014 10:36AM
Servo se ti natočí podle toho jakou pwn střídu pošleš na jeho vstup a přesně jak píšeš tři dráty, pwm signál, gnd a vcc
Levný serva na roboty sháním už léta a pořád je to drahý, je pravda že mi většinou jde o pohon a tam to chce něco většího.
Nejlevnější servo co jsem v čechách našel.
Re: Project VP otazky
December 06, 2014 06:13AM
wrtnode.com

kdybys chtěl, mám tu 4 kousky (tak ti jeden můžu nechat), pokouším se tím řídit tiskárnu. Má to hafo GPIO, dalo by se možná vynechat arduino.

Edited 1 time(s). Last edit at 12/06/2014 06:24AM by majkl.


3draty.cz - celokovový hotend
Re: Project VP otazky
December 06, 2014 02:59PM
majkl: vypada to zajimave, urcite na to zkusim juknout winking smiley
Re: Project VP otazky
December 13, 2014 11:07AM
Raptiku, ted jsem se tak zapremyslel, nebude ta 7805 brutalne hrat? na vstupu je cca 19.5V a z toho stabilizuji vystupnich 5V pri 1A tzn P=(19,5-5)x1 = 14,5W co pujde do tepla, to je brutalne moc, nen?

Nebo jsem na neco zapomnel?
Re: Project VP otazky
December 13, 2014 12:56PM
nemela by tolik smiling smiley navic treba: [www.sparkfun.com]

je delana od 7 do 25V na vstupu pri max vystupu 1,5A (narazove 2,2A)
jestli koukam dobre, tak by mela mit TO220 pozdro cca 19°C/W

pracovni teplota do 150°C

dej k ni jeste chladic a melo by to bejt ok...
jestli si dobre pamatuju jednou sem ji pouzil na 20V a odber 1A a nijak zvlast se nehrala bez chladice.

rek bych ze jirpil by ti jeji funkci asi osvetlil lip, ale diky tomu,ze neni ciste odporova, ale polovodicova, tak se tam neuplatnoujou tolik jevy jako u odporoveho delice. takze spis to odpovida tepelne odebranemu vykonu, nez straceneho, nicmene jeho vliv tam bude taky
zkusim si najit nekde nepajive pole a zbastlit to... winking smiley nejlip si vse overuju a ucim pokusem grinning smiley
do prace sem isi prenes par pokladu, tak se mrknu jestli tam nemam nakou 7805 v masiv kovo pouzdru na vetsi odber a lepsi chlazeni, ze bych prenechal...


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Project VP otazky
December 13, 2014 04:49PM
Coze to ma bejt nakonec?
Re: Project VP otazky
December 15, 2014 04:29PM
smiling smiley Aby moje jméno nebylo bráno nadarmo: 78XX jsou lineární stabilizátory, takže Ohmův zákon zase jednou platí jak počítal Bajn. Na druhý stránce dole toho raptikova dokazu je rovnice pro spočítání maximálního ztrátového výkonu a nevychází to dobře - těch 14W je hodně. Napájecí zdroj bude docela tvrdej, takže to nepůjde uchladit. V lepším případě bude vypínat tepelná ochrana, ale jak píšou v katalogovém listu - provoz při vysoké teplotě se podepíše na spolehlivosti. Jako rychlé nouzové řešení bych snad uvažoval o kaskádě 7812 a 7805, kde se ztrátový výkon rozdělí na polovinu, ale stejně to bude na hraně. Doporučoval bych něco takovýhleho. Ty 3A jsou sice spíš teoretický, ale nárazově 2A to zvládne. Už to maj i v tom evropským skladu, tak se nečeká věčnost.
Re: Project VP otazky
December 15, 2014 06:39PM
ah so, tak ten sem prehlid smiling smiley

ja nerikal, ze neplati... winking smiley jen si nepamatuju jestli je linerni...

no vychazi to na max 6,5W pri 25°C

nicmene zkusenost mam takovou ze tech 20V in zvladne pri 1A odberu out (s dobrym chladicem).
kaskada zni lip, taky sem o ni uvazoval, pak by mohl mit i 12V na neco dalsiho

osobne bych jel asi na 12V rovnou, jako pracovni napeti motoru... pak budes mit stabilizovanejch 12V a zdroj mues pouzit libovolnej od 15V do napeti co zvladne stabilizacni prvek (v pripade 7812 je to od cca 14,5 - 27 V )

hmm, ten modul vypada zajimave, asi si ho nekdy odzkousim na nakej pokus...

Quote
jirpil
smiling smiley Aby moje jméno nebylo bráno nadarmo: 78XX jsou lineární stabilizátory, takže Ohmův zákon zase jednou platí jak počítal Bajn. Na druhý stránce dole toho raptikova dokazu je rovnice pro spočítání maximálního ztrátového výkonu a nevychází to dobře - těch 14W je hodně. Napájecí zdroj bude docela tvrdej, takže to nepůjde uchladit. V lepším případě bude vypínat tepelná ochrana, ale jak píšou v katalogovém listu - provoz při vysoké teplotě se podepíše na spolehlivosti. Jako rychlé nouzové řešení bych snad uvažoval o kaskádě 7812 a 7805, kde se ztrátový výkon rozdělí na polovinu, ale stejně to bude na hraně. Doporučoval bych něco takovýhleho. Ty 3A jsou sice spíš teoretický, ale nárazově 2A to zvládne. Už to maj i v tom evropským skladu, tak se nečeká věčnost.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Project VP otazky
December 16, 2014 07:47AM
No chtel bych to rozmerove udrzet v rozumne velikosti, takze bych nerad nejaky velky chladic, vecer uz by dpska snad mela byt dopajena a vyzkousim to primo s raspi. Ono otazka je, kolik realne bude odebirat, pocitam ze to bude prevazne okolo tech 500mA, ta 1A bude dle meho maximum. takze by ten ztratovy vykon klesl na cca tech 5-7W a to uz by mohlo byt realne uchladit.
Jestli se nepletu, tak 7805 ma ochrany a pokud by se mel upect, tak neublizi raspicku za nim, ne?

Jirpil: jsem rad ze o tobe slysim, nejak jsi byl dlouho mimo, nen? smiling smiley
Re: Project VP otazky
December 16, 2014 08:12AM
no nemel, ale otazka je co se stane a jak pri zniceni... a co je duvodem zniceni

[www.gme.cz] takovejhle chaldic vetsinou staci

co znam, ze se deje s 78xx pokud odejde:
1) totalne vyhori, ale prezije obvod za ni...
2) vyhori ale projde tolik proudu, ze neprezije par veci za ni (prevazne vinou zapojen napajeneho obvodu - zkrat, spatnej svab, atd. - prevazne u 78Lxx)
3) tvari se ze funguje naprazdno, ale neudrzi napeti i pri male zatezi, ale obvody za ni fungujou po vymene.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Project VP otazky
December 16, 2014 10:05AM
no bral jsem jen tak pro srandu tohle [www.gme.cz], coz bude asi malo, tak uvidime no, v nejhorsim to raspi budu napajet externe a projim ty groundy.
Pohlidam pro jistotu tu teplotu a snad to neodejde smiling smiley
Re: Project VP otazky
December 16, 2014 11:38AM
grinning smiley no to sla cena zlata dolu??? smiling smiley
jen 2g zlatejch trpitek sezenes za 50kc... a 2g zlata plaketa je tak 2000 smiling smiley (19x11x0,6)
chteli napsat pozlaceny, ne? nebo slitina zlata smiling smiley


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Project VP otazky
December 17, 2014 09:20AM
tak kupodivu se podarilo vse zapajet na prvni dobrou a vse fungovalo. Zkousel jsem tedy napajet raspi pres tu 7805 ale slo videt ze se to zacinalo rozehrivat, nemel jsem doma merak teploty, tak jsem to radsi vypnul, kdyz uz jsem na tom neudrzel ruku (coz bylo treba za 10-15s po zapnuti raspi)
Jeste tam mam jeden chladic z celokovoveho Hotendu, tak koetuji s myslenkou, ze to tam zkusim vecer namontovat smiling smiley

Na rizeni motoru chci pak vyuzit bresenhamuv algorytmus kvuli rozdilne rychlosti motoru, tak jsem zvedav, jestli to rozchodim smiling smiley

btw: jenom pro upresneni ohledne rychlosti a poctu kroku.

delka kroku je 1,8° tzn 200kroku na 360° otacku, pri mikrostepu 1/16 to tim padem bude 3200 stepu na plnou otacku.
pouzivam remen T2.5 s 16zubovou remenici, takze obvod je 40mm. Z toho plyne, ze na 1mm posuvu je potreba 3200/40= 80stepu.
Kdyz jsem se dival na momentove charakteristiky motoru 1005LQEF od microconu, tak moment zacina klesat u cca 1000 stepu/s takze rekneme ze se budeme drzet te 1000step/s jako max.
Takze se da rici ze maximalni rychlost bude 1000/80 = 12,5mm/s pocitam spravne? neni to nejak malo? samozrejme vetsi rychlost je lepsi na FULL stepu, kde to bude 200mm za sekundu.
Podle me, ale tiskarny neprepinaji za provozu zmenu microstepu, cim tedy dosahuji beznych tiskarskych rychlosti?
Nebo holt pocitaji se ztratou momentu na motoru coz se vyvazuje vetsim proudem, ktery tu momentovou charakteristiku, potazmo moment obecne ovlivnuje?

Nebo jsem se nekde spletl ve vypoctu? smiling smiley
Re: Project VP otazky
December 17, 2014 09:40AM
to bych asi zkusil navrhovanou kaskadu, nebo vetsi chladak s vetrakem

steping se nemeni ale frekvence clock signalu jdouci do driveru, tim urcis rychlost prepinani buzeni civek. pwm ti na krokaci fungovat nebude, tam se nemeni frekvence

pokud vim, tak pri full stepu se udava ta momentova charakteristika... pri 1/16 mas aktivnich vice civek (dle aktivniho stavu tedy), takze elmagneticke pole je zas o neco jine a ta charakteristika bude o neco jinaci, pravdepodobne ne o moc, ale bude.
btw, pokud bys mel motor pro H mustky (bipolar steper) asi by si mel pak lepsi charakteristiku momentu, je to jnak buzenej krokac, ale nevim jestli ty drivery umej mikrosteping

ad vypocty, asi jo, musel bych hledat vzorecek smiling smiley a ja na vzorecky nikdy moc nebyl smiling smiley ale pti t2,5 mi taky tak nak vychazelo 80kroku na mm pri takovehle reminici.

Quote
Bajn
tak kupodivu se podarilo vse zapajet na prvni dobrou a vse fungovalo. Zkousel jsem tedy napajet raspi pres tu 7805 ale slo videt ze se to zacinalo rozehrivat, nemel jsem doma merak teploty, tak jsem to radsi vypnul, kdyz uz jsem na tom neudrzel ruku (coz bylo treba za 10-15s po zapnuti raspi)
Jeste tam mam jeden chladic z celokovoveho Hotendu, tak koetuji s myslenkou, ze to tam zkusim vecer namontovat smiling smiley

Na rizeni motoru chci pak vyuzit bresenhamuv algorytmus kvuli rozdilne rychlosti motoru, tak jsem zvedav, jestli to rozchodim smiling smiley

btw: jenom pro upresneni ohledne rychlosti a poctu kroku.

delka kroku je 1,8° tzn 200kroku na 360° otacku, pri mikrostepu 1/16 to tim padem bude 3200 stepu na plnou otacku.
pouzivam remen T2.5 s 16zubovou remenici, takze obvod je 40mm. Z toho plyne, ze na 1mm posuvu je potreba 3200/40= 80stepu.
Kdyz jsem se dival na momentove charakteristiky motoru 1005LQEF od microconu, tak moment zacina klesat u cca 1000 stepu/s takze rekneme ze se budeme drzet te 1000step/s jako max.
Takze se da rici ze maximalni rychlost bude 1000/80 = 12,5mm/s pocitam spravne? neni to nejak malo? samozrejme vetsi rychlost je lepsi na FULL stepu, kde to bude 200mm za sekundu.
Podle me, ale tiskarny neprepinaji za provozu zmenu microstepu, cim tedy dosahuji beznych tiskarskych rychlosti?
Nebo holt pocitaji se ztratou momentu na motoru coz se vyvazuje vetsim proudem, ktery tu momentovou charakteristiku, potazmo moment obecne ovlivnuje?

Nebo jsem se nekde spletl ve vypoctu? smiling smiley


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Project VP otazky
December 17, 2014 10:32AM
na to napajeni pak asi vezmu nejaky 12V zdroj a to uz znamena max 7W pri plne vytizenem raspi, spise tak 3,5W to uz by melo byt v poho, zatim holt jedu na dve napajeni.

co se tyka pwm tak tam jde o pomer mezi delkou log 0 a log 1, pokud zachovas pomer 1:1, tak frekvenci stepu prave ovlivni delka jednotliveho stepu. Ano uz to neni pwm jako takove, ale stejne ma to pwmko nejakou nosnou frekvenci, nen?

Me hlavne prekvapilo, ze to vychazi jen 12,5mm/s to mi prijde nejak prilis malo smiling smiley
Re: Project VP otazky
December 17, 2014 10:43AM
Můžu se mýlit, ale Marlin má standardně stepping 16kHz, takže se počítá s úbytkem momentu... ale zase možná se zvýšením proudu.
Re: Project VP otazky
December 17, 2014 11:01AM
ale tak jako dobre fungovat bude a ma svou frekvenci, ale nepouziva se ciste PWM ve smyslu rizeni pomoci sirky pulsu smiling smiley

pro detajlisty:
praxe je takova, ze se pouzije strida 50/50 smiling smiley coz je normalni takt a zajistuje, ze pri pulsu si ho driver vsimne smiling smiley

pro jeste vetsi detajlisty: grinning smiley
pokud driver pouziva TTL clock signal, tak dle definice delky pulsu TTL musi bejt delsi nez cca 12ns aby byl vyhodnocen jak puls a ttl logika na nej spolehlive reagovala smiling smiley
takze pokud tam pouzijes PWM a vyhovy to detekcnim podminkam, mas klid smiling smiley

ale kazdobne ovlivnis rychlost frekvenci.

dale pak muzes experimentovat se zapojenim motoru... pokud si obednas tu univerzalni 1005 (ma asi 6 vodicu) budes mit v seriovem a paralernim zapojeni jine momentove charakteristiky (v paralernim ti bude delsi dobu drzet moment)
a koukal sem, ze maj mereno do 4000 kroku/s coz odpovida tak 0,3Nm (SX17-1005)
takze spis si odpoved na otazku, jestli ti 0,3Nm staci jako max moment motoru pri max rychlosti (jelikoz je to maximum, ktere z motoru pravdodobne dostanes, pokud pojedes na doporucene maximum rychlosti)
a halvne ta charakteristika je ruzna i dle ridici jednotky - resp. budiciho proudu a napeti.

ja mam prave tu SX17-1005 a co sem slysel a videl jak jedou SX17-1005LQEF je to uplne jine
zatim sem videl jen 5ks na par minut, ale stavim ted jednu tiskarnu s 1005LQEF tak budu moct porovnat naprimo obe tiskarny vedle sebe


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Project VP otazky
December 17, 2014 11:14AM
no ono me uvazovani nad maximum rychlosti zaclo u toho, ze jsem premyslel nad vychozi delky impulzu(potazmo frekvenci) kterou nastavit, ve vysledku to co tvotim nepotrebuje zadne zavratne rychlosti smiling smiley
Spis me prekvapilo, ze to je tech12,5mm/s smiling smiley
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login