Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Malé CNC + 3d tisk

Posted by Bojkas 
Re: Malé CNC + 3d tisk
August 05, 2015 03:17PM
Můžeš přiblížit prosím?
Re: Malé CNC + 3d tisk
August 07, 2015 03:36AM
Motory co budu objednávat mají 8 výstupů, ale ramps mají 4 vstupy, co s tím?

Zapojit sériově nebo paralelně?

Edited 1 time(s). Last edit at 08/07/2015 04:28AM by Bojkas.
Re: Malé CNC + 3d tisk
August 08, 2015 04:53PM
Tak vse co melo odejit z ciny uz odeslo. zitra objednam motory, jeste mrknu na konstrukci a objednam dily. Snad prespristi tyden zacnu stavet. Tesim se jak malej! :-)
Re: Malé CNC + 3d tisk
August 17, 2015 03:03AM
Tak dnes se mi doručuje Ramps 1.4 a Mega, potřeboval bych vědět, jakou všechnu bižutérii bych měl zakoupit. Převážně se mi jedná o konektory, nevím přesně, které tam budou pasovat na zapojení motorů, ventilátorů, atd. Poradí mi někdo co objednat v GME?

Jinak mám doma zdroj [dealer.penta.cz] a krokáče od microconu SX17-0905 s osmi kabely. Jak to zapojit? Sériově nebo paralelně?
Re: Malé CNC + 3d tisk
August 18, 2015 03:06AM
Včera se mi podařilo s kamarádem rozjet motory. Jen se nevrtí motor extruderu, ale to je předpokládám kvůli chybějícímu hotendu.
[youtu.be]

Nastavili jsme dle měřiče 0,15A na motor, protože nemám ještě přilepené chladiče + větrák a drivery se dost rozpalovaly. Když jsme nastavili víc, tak se to nijak výrazně neprojevilo na rychlosti ani síle.

Tento týden mi přijedou profily od kanya a snad i ostatní hliníkové díly už budou hotové.
Re: Malé CNC + 3d tisk
August 18, 2015 11:00AM
Dane: přemýšlím, že použiji na frézu addon do skechtupu SketchUcam. Zdá se celkem jednoduchý, ale zatím nemám možnost vyzkoušet.
dan
Re: Malé CNC + 3d tisk
August 18, 2015 01:41PM
Ja jsem prispel tomuhle typkovi [sites.google.com] nevypada to zle a co jsem tak cetl, tak je to i pouzitelne. Hraju si s tim zatim bez ztroje. Verze 1.0 je i free a mela by taky chodit. Jinak ja cekam na kulickovy srouby, pojal jsem tu frezku trochu fortelneji grinning smiley


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: Malé CNC + 3d tisk
August 18, 2015 01:44PM
Taky sem na to koukal, na cnc fóru si to celkem chválí. Dnes sem to zkoušel a nějak mi to blblo a bylo to dle mne trochu složitější. Ty tvoris frezu, nebo nějaké univerzální kombo?
Re: Malé CNC + 3d tisk
August 18, 2015 01:45PM
Quote
dan
Ja jsem prispel tomuhle typkovi [sites.google.com] nevypada to zle a co jsem tak cetl, tak je to i pouzitelne. Hraju si s tim zatim bez ztroje. Verze 1.0 je i free a mela by taky chodit. Jinak ja cekam na kulickovy srouby, pojal jsem tu frezku trochu fortelneji grinning smiley

Nějaké fotky Dane ?
dan
Re: Malé CNC + 3d tisk
August 18, 2015 01:53PM
Frezko-tiskarnu jsem zavrhl uz cca pred dvema lety, potom, co jsem si to vyzkousel, ale k tomu si musi kazdy dojit sam smiling smiley Takze v soucasne dobe to bude mensi klasika. Predstavu mam jasnou, ale cekam na ty srouby kvuli rozmerum a zatim tvorim vreteno. Zbytek namaluju behem chvile, az budu mit zakladni material. Pak budou nejake ty obrazky.
Rozjezd bude max. okolo 200x200x50mm 12-16tyce, zatim nevim, jestli podeprene, ale v tomhle rozmeru to musi 16ky bohate ustat. Konstrukci udelam ze zdvojenych profilu z Alupy a vyuziju asi Milkovi rohove spojky, nebo si necham neco vyfrezovat ci vypalit, to jeste nevim.
Primarne od toho chci vrtani a gravirovani tistaku, mozna nejake to rezani plexiku.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: Malé CNC + 3d tisk
August 18, 2015 01:57PM
Zkus se mrknout na Kanya od Visimpexu. Od tam sem si nechal narezat konstrukční profily s jednou uzavřenou hranou 20x40 s cenou 170kc za metr.
dan
Re: Malé CNC + 3d tisk
August 18, 2015 02:00PM
Mrknu, ale mam Alupu za humny a ten profil znam jak svoje boty, tak asi menit nebudu grinning smiley A cenove to take jde.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: Malé CNC + 3d tisk
August 18, 2015 02:04PM
Podepřené tyče 16. budou na plexi v poho stačit . Předpokládám , že je podepřeš samotným profilem . Už víš , co použiješ za vedení ? POkud to budou podepřené tyče , tak to budou kladky , nebo půlené pouzdra ? To je asi jedinné dilema , které je spojené s tímhle levným řešením vyhýbajícím se lineárům .


www.3d-konstrukce.cz
dan
Re: Malé CNC + 3d tisk
August 18, 2015 02:14PM
Pouziju asi SMA16UU a na podepreny tyce se vyprdnu smiling smiley


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: Malé CNC + 3d tisk
August 18, 2015 02:18PM
Líbí se mi ta půlená verze , kde si seřídíš vůli na ložisku . JEn koupit dělené ložisko . smileys with beer


www.3d-konstrukce.cz
Re: Malé CNC + 3d tisk
August 19, 2015 03:30AM
Mám objednané mechanické endstopy, ale se třemi žílami, mám jeden drát odstřihnout, nebo to tam můžu napojit jako optický do všech tří? [www.aliexpress.com]
dan
Re: Malé CNC + 3d tisk
August 19, 2015 03:36AM
urcite je nezapojuj vsecky 3, at si neodsmazis Arduino. Sice tam jsou nejake odpory, ale jak to je zapojene netusim. Kazdopadne bych u frezky pocital s koncaky jak na min, tak na max. a to z bezpecnostnich duvodu. K vlastnimu rizeni je nepouzijes, nulovy bod musis u frezovani stejne nastavit rucne.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: Malé CNC + 3d tisk
August 19, 2015 04:00AM
Ok, zapojim jen signal a minus. Mel by to byt privod sepnuti, nebo vypnuti? Jak by si zapojil koncaky do sebe? Normalne je spojit, nebo pouzit ty dalsi sloty?

Jeste potrebuji vedet, pouziva se u tisku endstop osy Z smer dolu?




1) red line connecting VCC (ramps of +)
2) Connect the black wire GND (ramps of -)
3) Green Line connection SIGNAL (ramps in s)

Edited 1 time(s). Last edit at 08/19/2015 04:09AM by Bojkas.
dan
Re: Malé CNC + 3d tisk
August 19, 2015 05:25AM
Zapojil bych to tak, aby se ti endstop pri dojeti na min. ci max. pozici rozepnul.
Ano, u tisku se min. endstop Z pouziva.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: Malé CNC + 3d tisk
August 19, 2015 07:48AM
Tak se mi to doma postupně shromažďuje. :-)



Edited 1 time(s). Last edit at 08/19/2015 07:49AM by Bojkas.
Re: Malé CNC + 3d tisk
August 20, 2015 04:15AM
Quote
Bojkas
Mám objednané mechanické endstopy, ale se třemi žílami, mám jeden drát odstřihnout, nebo to tam můžu napojit jako optický do všech tří? [www.aliexpress.com]

muzes pouzit vsechny tri (odzkouseno), ale musis pak dat pozor, abys je spravne zapojil. pokud to udelas spatne, spojis pak + s zemi natvrdo. obcas to elektronika vydrzi, ale obcas odejde stablik na arduinu nebo neco jineho...
ramps ma zapojeni takove, ze staci jen prizemnovat (signalovej a zem na spinac), takze staci 2 dratky k endstopu (prepinacimu spinaci)


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
dan
Re: Malé CNC + 3d tisk
August 20, 2015 04:21AM
A proc si zkousel pripojit vsecky 3? jaky to ma vyznam? Vzdyt je to prepinaci kontakt u ktereho stejne arduino vyuziva bud jeden nebo druhej.
Jedine k cemu to je dobre, tak je prave vypaleni stabliku, nebo vstupu na arduino pri spatne konfiguraci.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: Malé CNC + 3d tisk
August 20, 2015 04:34AM
Tak pro jistotu ustřihnu červenej kabel (+).
Další aktualizace, dnes mi přijede zbytek věcí a jdu si za chvíli pro čísti vyřezané laserem. Pak sem nahodím foto všech dílů a o víkendu se do toho pustím. smiling smiley

Tak pro výměnu CNC a 3D tisku budu flashovat firmware Repetier a GRLB for Ramps 1.4. Je to otázka půl minuty a funguje to. Potřebuji ale poradit, kde můžu přehodit ovládání motorů. Mám to zapojené podle repetieru, ale při přehrání na GRLB je prohozené Y se Z. :-/
Re: Malé CNC + 3d tisk
August 20, 2015 04:38AM
smysl to má v pullup odporu (který je tvrdší než ten co je v procesoru), takže by to mělo být odlnější na podivnostavy, na tiskárnách tím že je signál endstopu prakticky pořád uzemněn se to moc neprojevuje


dan
Re: Malé CNC + 3d tisk
August 20, 2015 04:44AM
To sice smysl dava, pokud to je tak zapojeny, ale nikdy jsem externi pullupy u RAMPS + MEGA nepouzil a nemel jsem zadny problem.
Tudiz kazdy + ci - zbytecne se valici po tiskarne je potencialni problem smiling smiley


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: Malé CNC + 3d tisk
August 20, 2015 05:23AM
Quote
dan
A proc si zkousel pripojit vsecky 3? jaky to ma vyznam? Vzdyt je to prepinaci kontakt u ktereho stejne arduino vyuziva bud jeden nebo druhej.
Jedine k cemu to je dobre, tak je prave vypaleni stabliku, nebo vstupu na arduino pri spatne konfiguraci.

proc? nechtelo se mi strihat jeden drat na tridratu u sve tiskarny smiling smiley a priznavam, ze to je trosku zbytecne, ale mam aspon jistotu, ze mi po odzemneni (rozepnuti kontaktu) neni vstup na vzduchu (i kdyz to resi arduino interne a staci jen prizemnit vstup)

je pravda ze sem tam nedal jeste alespon kiloohm odpor, pro zajisteni omezeni proudu (na + drat) ale uz par mesicu mi mega preziva.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Malé CNC + 3d tisk
August 20, 2015 05:29AM
Quote
Bojkas

Tak pro výměnu CNC a 3D tisku budu flashovat firmware Repetier a GRLB for Ramps 1.4. Je to otázka půl minuty a funguje to. Potřebuji ale poradit, kde můžu přehodit ovládání motorů. Mám to zapojené podle repetieru, ale při přehrání na GRLB je prohozené Y se Z. :-/

pokud si ten www tool u repetiera zapnes na tusim expertni rezim, melo by tam jit i menit kterej driver budes mit na ktere ose, takze muzes ten repetier prenastavit na nastaveni os v grbl


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Malé CNC + 3d tisk
August 20, 2015 05:41AM
To jsem včera zkoušel, prohodil sem to i s hodnotami, ale byl tam asi nějaký error a při pokusu o pohyb mi to tam napsalo nějaké šílené hodnoty posuvu a motor se začal točit, dokud jsem nedal nouzové přerušení.

EDIT:
ještě k endstopům. Pokud jich budu chtít použít 6, fungují ty ostatní konektory MAX na ramps 1.4? [forums.reprap.org]

Edited 1 time(s). Last edit at 08/20/2015 05:50AM by Bojkas.
Re: Malé CNC + 3d tisk
August 20, 2015 05:55AM
Quote
Bojkas
To jsem včera zkoušel, prohodil sem to i s hodnotami, ale byl tam asi nějaký error a při pokusu o pohyb mi to tam napsalo nějaké šílené hodnoty posuvu a motor se začal točit, dokud jsem nedal nouzové přerušení.

EDIT:
ještě k endstopům. Pokud jich budu chtít použít 6, fungují ty ostatní konektory MAX na ramps 1.4? [forums.reprap.org]

nekdy ten www tool zblbne, pokud nahrajes nastaveni ze souboru. ja si radsi tu praci dam a vyplnuju rucne znova smiling smiley

pokud vim, tak fungujou vsechny endstop vstupy, staci je jen povolit ve FW. ale muze se stat, ze zluta muz spatne pajel... smiling smiley


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Malé CNC + 3d tisk
August 20, 2015 07:46AM
Mám dojem, že jsem dělal to i to, ale nevím. Jistej si sem jen tím nastavovacím souborem. Raději to ještě zkusím.

PS: jen pro info, jak vlastně fungují kroky v motoru a jaký má vliv na rychlost, pokud mám nastavené třeba 1/16, nebo plný krok? Předpokládám, že čím vyšší rozdíl, tím to je pomalejší a pokud zadám na tiskárně pohyb o 10, znamená to, že se ten motor pohne o 10/16?

Edited 1 time(s). Last edit at 08/20/2015 08:04AM by Bojkas.
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login