Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Tiskarna v uzavrene komore - IKEA hack

Posted by Bajn 
Tiskarna v uzavrene komore - IKEA hack
November 08, 2015 05:03PM
Hoja vsem, zkuste juknout na [www.instructables.com]
Umel bych si teda predstavit to udelat ze tri stolku, aby to bylo vyssi, s tim, ze v tech dvou spodnich by byly drzaky filamentu, zdroje apod.

Co bych zmenil, tak dat napajeni a elektroniku do jineho patra, aby se zbytecne nezahrivala navic, ale to je o vyzkouseni, zda je to potreba.
Dale bych pak dal asi vsechny skla na magnety, aby se dalo k tiskarne snadno dostat a nemusela se vyndavat. Takze jeste premyslim, jestli nedat stoly vzhuru nohama a tiskarnu uzavrit i z horni strany plexisklem.

Jenom me napada, obecne se snazime provadet ofuk vytisku pri tisku kvuli mostum apod. Bude to jeste stale realne, kdyz by se ofukovalo cca 50C coz si myslim ze by mohla byt teplota v komore.

Diky za nazor, Bajn

Edited 2 time(s). Last edit at 11/08/2015 05:09PM by Bajn.
Re: Tiskarna v uzavrene komore - IKEA hack
November 09, 2015 02:38AM
Ahoj .
Ty magnetky na plexi bude určitě výhoda . Co se týká ofuku ,tak by šlo přitáhnout studený vzduch z venčí . Membránovým kompresorkem na rybičky . Je tichý , a má regulaci výkonu . Zajímá mně , na kolik se takto uzavřená tiskárna sama vytopí , když má výkon nějakých 140 W + motory .
Re: Tiskarna v uzavrene komore - IKEA hack
November 09, 2015 05:03AM
Provozuju tiskárnu ve zcela těsném izolovaném boxu a teplota uvnitř nejvíce závisí na teplotě heatbedu. Pokud tisknu ABS s heatbedem na 105°C, tak uvnitř je při delším tisku (>8 hodin) teplota necelých 50°C, vypadá to že dál už nestoupá. Při tisku PLA mám podložku zahrátou minimálně a teplota v boxu pak má kolem 35°C. PLA ale tisknu málo, resp. teprve s ním začínám, takže zkušenost zatím minimální. V hůře izolovaném nebo vzduchově netěsnícím boxu bude myslím u ABS ta teplota vzduchu spíše nižší.

Ofuk při 50°C nejen že smysl má, ale je spíše nezbytný a to i u ABS, protože hlavně tenké sloupy se mají tendenci přehřívat a rozmatlávat. On i takto ohřátý vzduch chladí – vlastně chladí vždy, když má teplotu nižší než je teplota plastu vycházející z trysky.

Elektroniku mám uvnitř boxu, z jednoduchého důvodu – mám tam klasického Rebela II, kterého chci mít možnost provozovat případně i mimo box, takže jsem elektroniku neoddělil. Nicméně, nikdy mi "nevytuhla" a motory/drivery neztratily nikdy krok. Mám pocit že nejvíc reálně trpí zdroj, v mém případě serverový HP, ten má ale aktivní elektronikou řízené chlazení a v případě přehřátí by se sám odstavil.

Spíš jsem jistou dobu řešil, zda ta teplota neškodí nějak mechanice tiskárny – všechny její části vč. rámu mají totiž taky těch 50°C, takže se jeví v podstatě horké. Včetně ložisek, řemenů... Možná se to už projeví nějak v roztažnosti materiálů (např. výška hotendu nad podložkou u studené/horké tiskárny?), ale nepočítal jsem to...
Re: Tiskarna v uzavrene komore - IKEA hack
November 09, 2015 08:03AM
je Pravda, ze tech 50C neni nijak zavratnych, takze asi obecne moc pozitivnich/negativnich vlivu to az tak extremne mit nebude. U me jsou jeste dalsi duvody pro tohle reseni to, ze jsem troche prerovnal pracovnu a mit tiskarnu bokem na stolecku y mi vyhovovalo a hlavne se mi to fakt libi.

Jeste tam mam myslim hlinik na dalsi tiskarnu, tak jsem premyslel, jestli by nestalo za to zkusit vykutit tu tiskarnu dovnbitr nejenom postavit, ale I doslova prisroubovat/prizpusobit te kabine.

Co se tyka praktickeho tisku, pozorujes neco v duchu, ze by se pri tisku-odparovani abs tvoril nejaky velice intenzivni zapach po otevreni, potazmo bordel atd.? Tim kdyz je to otevrene, tak to neni v 95% zadny problem, ale to nahromadeni za x hodin kdo vi.

S tou teplotou soucastek bych se treba u sebe bal kvuli tomu, ze mam tistene pla loziska, tak by se zatezovali navic o teplotu, ale tech 50C neni az tak hroznych
Re: Tiskarna v uzavrene komore - IKEA hack
November 09, 2015 09:53AM
Quote
Bajn
je Pravda, ze tech 50C neni nijak zavratnych, takze asi obecne moc pozitivnich/negativnich vlivu to az tak extremne mit nebude. U me jsou jeste dalsi duvody pro tohle reseni to, ze jsem troche prerovnal pracovnu a mit tiskarnu bokem na stolecku y mi vyhovovalo a hlavne se mi to fakt libi.

Jeste tam mam myslim hlinik na dalsi tiskarnu, tak jsem premyslel, jestli by nestalo za to zkusit vykutit tu tiskarnu dovnbitr nejenom postavit, ale I doslova prisroubovat/prizpusobit te kabine.

Co se tyka praktickeho tisku, pozorujes neco v duchu, ze by se pri tisku-odparovani abs tvoril nejaky velice intenzivni zapach po otevreni, potazmo bordel atd.? Tim kdyz je to otevrene, tak to neni v 95% zadny problem, ale to nahromadeni za x hodin kdo vi.

S tou teplotou soucastek bych se treba u sebe bal kvuli tomu, ze mam tistene pla loziska, tak by se zatezovali navic o teplotu, ale tech 50C neni az tak hroznych

Přišroubovat tiskárnu nebo nějak trvale vestavět nedoporučuju, protože občas je potřeba něco upravit/nastavit/odmontovat a můžeš pak mít k tomu horší přístup. Občas tiskárnu komplet vytahuju ven, pro údržbu. Ale pravdou je, že osobně mám přístup do boxu jen z čelní strany, pokud by byl otevírací ze všech stran, může to být pak jedno.

Výpary – to je hlavní důvod, proč to v boxu mám. Po dlouhém tisku z ABS to uvnitř samozřejmě smrdí, mám ale subjektivní pocit že je to menší smrádek, než by se za danou dobu uvolnil z volně umístěné tiskárny. Nemám to ověřené, ale je možné, že do malého tiskového prostoru se prostě "smrad" nemůže uvolňovat libovolně dlouho – prostě to dosáhne nějaké maximální koncentrace a víc výparů to malé množství vzduchu nepojme... Ale jak říkám, nejsem chemik, je to jen hypotéza :-) Mám dokonce vyrobený vzduchový filtr do boxu, založený na HEPA 12 (tuším..) mikrofiltru do vysavače, protože jsem četl studii o uvolňování škodlivých mikročástic u 3D tisku. Filtr ale nemám funkční, protože nemám dostatečně silný ventilátor, který jej "profoukne".

Tohle vše ale domnívám se platí jen pro zcela vzduchotěsný box – jakmile budeš mít sebemenší netěsnost, tak se ti při dlouhém tisku bude drát horký vzduch ven (a chladný z vnějšku zase dovnitř) a možná se ten "smrad" bude uvolňovat jakoby tiskárna byla venku.

Mívám v boxu několik špulek filamentu – v tom horku se výborně vysušuje! A druhým dobrým bonusem těsného boxu je, že výborně tlumí hluk. Podmínkou ale je, že ti box sám nijak nerezonuje a má "hmotné" stěny.
Re: Tiskarna v uzavrene komore - IKEA hack
November 09, 2015 12:59PM
No s tim prisroubovanim se hlavne bojim, aby se neprenasely vibrace, to bude chtit pripadne poladit. Co se tyka toho pristupu, tak pokud by nebylo proskleno i zhora, tak to mit udelane tak, aby se daly stoly oddelit.
udu to muset jeste vsechno poradne poresit.
Re: Tiskarna v uzavrene komore - IKEA hack
November 12, 2015 08:48AM
Mám tiskárnu uzavřenou v boxu z desek polystyrenu, ve dvířkách je okno z plexi. Tiskárna je tam komplet i s cívkou drátu. Krabice je jednoduše postavená na tiskárnu stojící na stole. Ve střeše krabice mám uzavíratelné klapky, které pouští ven přehřátý vzduch, je to řízené mikrokontrolérem.Teplotu mi to udržuje mezi 35-40°C. Jeden nasávací otvor pro vnější studený vzduch je vespod co nejblíž zdroje a druhý co nejblíž desce s driverama. Teplota je kontrolovatelná klasickým teploměrem uvnitř boxu. Teplota zdroje i po x hodinách tisku mi přijde nižší než bez bedny, je to asi tím přirozeným prouděním.
Tisk větších dílů se o hodně zlepšil, vytisknu z abs i to, co mi jindy popraskalo nebo se během tisku zkroutilo. S mostama je to horší, nemám ofuk a je to znát, první vrstva mostů se bortí víc než bez boxu. Mechanicky tu teplotu tiskárna zatím zvládá bez problémů. Smrdí to furt stejně, ale se smradem nemám problém. Ale hlavně můžu tisknout i v dílně, kde teď mám 15°C. Nevypadá to tedy tak pěkně jako ikeahack, ale funguje to a v dílně mi ta příšera nevadí. Chystám se ještě dát dovnitř nějaké LEDky pro pohodlnější kontrolu a dořešit ten ofuk.

Když jsem prvně zkoušel tisknout v bedně bez regulace větráním, tak po dvou hodinách by mi prask teploměr (je do 50°C), musel jsem pootevřít dvířka; Topil jsem na 110°bed a teplota vně boxu byla 18°C.
Re: Tiskarna v uzavrene komore - IKEA hack
November 12, 2015 10:13AM
Quote
jakvok
Mám tiskárnu uzavřenou v boxu z desek polystyrenu, ve dvířkách je okno z plexi. Tiskárna je tam komplet i s cívkou drátu. Krabice je jednoduše postavená na tiskárnu stojící na stole. Ve střeše krabice mám uzavíratelné klapky, které pouští ven přehřátý vzduch, je to řízené mikrokontrolérem.Teplotu mi to udržuje mezi 35-40°C. Jeden nasávací otvor pro vnější studený vzduch je vespod co nejblíž zdroje a druhý co nejblíž desce s driverama. Teplota je kontrolovatelná klasickým teploměrem uvnitř boxu. Teplota zdroje i po x hodinách tisku mi přijde nižší než bez bedny, je to asi tím přirozeným prouděním.
Tisk větších dílů se o hodně zlepšil, vytisknu z abs i to, co mi jindy popraskalo nebo se během tisku zkroutilo. S mostama je to horší, nemám ofuk a je to znát, první vrstva mostů se bortí víc než bez boxu. Mechanicky tu teplotu tiskárna zatím zvládá bez problémů. Smrdí to furt stejně, ale se smradem nemám problém. Ale hlavně můžu tisknout i v dílně, kde teď mám 15°C. Nevypadá to tedy tak pěkně jako ikeahack, ale funguje to a v dílně mi ta příšera nevadí. Chystám se ještě dát dovnitř nějaké LEDky pro pohodlnější kontrolu a dořešit ten ofuk.

Když jsem prvně zkoušel tisknout v bedně bez regulace větráním, tak po dvou hodinách by mi prask teploměr (je do 50°C), musel jsem pootevřít dvířka; Topil jsem na 110°bed a teplota vně boxu byla 18°C.

Foto !!!! winking smiley
Re: Tiskarna v uzavrene komore - IKEA hack
November 12, 2015 01:03PM
Obrázky.
Je to takové neučesané. Snad se dokopu dát to do kopy. Ale funguje to.smiling smiley





Re: Tiskarna v uzavrene komore - IKEA hack
November 12, 2015 01:49PM
Jo ten ofuk studeným vzduchem jsem řešil taky , protože tiskárna bude uzavřená . Tak přivedu studený vzduch membránovým kompresorem (vzduchovač pro akvária) . Je nehlučný , a za pár kaček . A o trvanlivosti ani nemluvě .
Jinak účel ti to splnilo . Větrání taky ok . Můžeš sem dát zapojení ? Chtěl bych to použít taky . Jako modelář nějaké to servo najdu . smiling smiley Dík .


www.3d-konstrukce.cz
Re: Tiskarna v uzavrene komore - IKEA hack
November 12, 2015 02:27PM
No jestli se nepletu, tak ramps 1.4 ma 3 vstupy pro termistory, tak v pripade jednoho HE to neni problem ridit primo tiskarnou smiling smiley

Kazdopadne ty dva nazory majitelu chapu tak, ze pozitiva rozhodne prevazuji negativa a az bude cas a nalada, tak se do toho pustim smiling smiley
Re: Tiskarna v uzavrene komore - IKEA hack
November 12, 2015 03:29PM
Urcite je box pozitivni, o tom zadna. Taky sem nahraju nejake fotky ;-)
Re: Tiskarna v uzavrene komore - IKEA hack
November 12, 2015 03:59PM
Quote
milou
Můžeš sem dát zapojení ?
Zapojení jsem teď v rychlosti načmáral. Prosil bych brát s rezervou, všechno to vznikalo narychlo. Odborníkům se omlouvám, v elektronice jsem laik.
Je tam Picaxe 08M2, teplotu snímá čidlo DS18B20. Napájení je na 4článek NiMH, chtělo by to předělat na 12V přímo z tiskárny.
V příloze je i primitivní program pro Picaxe. Není tam žádnej PID regulátor, při teplotě pod 35° se jsou obě klapky zavřené, nad 35° se jedna otevírá, nad 40° jsou otevřené obě, teplota se testuje jednou za minutu. V reálu mi zůstává otevřená jedna klapka po většinu doby tisku (při teplotě v dílně okolo 17°C), která se otevře po cca čtvrthodině tisku.
Attachments:
open | download - schema.jpg (74.4 KB)
open | download - coolingDuo.bas (506 bytes)
Re: Tiskarna v uzavrene komore - IKEA hack
November 12, 2015 04:09PM
Quote
AndroidCZ
Urcite je box pozitivni
To je, ale nenechávám to radši běžet přes noc bez dozoru. Jak tady určitě většina lidí ví, na rebelím fóru jsou fotky jak takhle někdo vyhořel.
http://www.rebelove.org/viewtopic.php?f=19&t=325
Re: Tiskarna v uzavrene komore - IKEA hack
November 30, 2015 08:58AM
tak ono staci kourove cidlo, GSM pager a nejakou tu logiku. Ja sam planuju hlavne ten pager, aby si tiskarna sama rekla SMSkou ze chce vymenit filament, nebo ze ma hotovo.

Logiku vyhrivani HE hlida Merlin sam, pokud dlouho topi a nezveda se teplota, tak napise chybu termistoru a topeni odstavi.


> Poseidon DUO, stavebnice - v zabehu
> Homemade Celohlinik - ve vystavbe
dan
Re: Tiskarna v uzavrene komore - IKEA hack
November 30, 2015 09:05AM
No, na vlastni FW se urcite neda jednoznacne spolehnout, je spousta aspektu, ktere nepohlida. Takovej vypadlej termistor "bimbajici" se vedle hotendu v klidu ukazuje 230 a telisko je do ruda grinning smiley .... vyzkouseno. Dalsi problem muze nastat u vyhrate svorkovnice atp. Autonomni hlidani je urcite bezpecnostne o level vejs smiling smiley

Edited 1 time(s). Last edit at 11/30/2015 09:06AM by dan.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: Tiskarna v uzavrene komore - IKEA hack
December 01, 2015 06:25AM
tak tuhle situaci zcela resi axialni termistor se "zauzlovanejma" nohama. Ten proste vypadnout nemuze. To ze casem zacne merit blbosti vyresis jedine preventivni vymenou po nejake dobe. Pokud bych tam dal druhy pro kontrolu, tak budou odchazet stejne rychle, protoze se budou stejne hrat. Leda ten druhej dat az na chladic pod vetracek a hlidat prekroceni teploty tam. Samozrejme externi arduino deskou.

Protoze oplechovat celou tiskarnu je sice reseni, ale dost humpolacke smiling smiley

Ted mam stazene fotky z termokamery, HB, HE a zdroj + elektronika. Tak jsem zvedavej...


> Poseidon DUO, stavebnice - v zabehu
> Homemade Celohlinik - ve vystavbe
Re: Tiskarna v uzavrene komore - IKEA hack
December 01, 2015 01:21PM
Měl jsem podobné dilema . Autonomní tisk neřeším . Ale 40-50 h u tiskárny nebudu , a kdyb se cosi stalo , tak budu mít v tiskárně kouřové čidlo s termostatem , a Havarijní bombičku s CO-čkem , které vyplní tiskárnu , a zabrání požáru . S tím ještě odpojí celou tiskárnu od matrixu .


www.3d-konstrukce.cz
Re: Tiskarna v uzavrene komore - IKEA hack
December 01, 2015 03:22PM
a ta bombicka s COckem, na kolik to vyjde? Odpaluje se to nejak pyrotechnicky (jednorazovka), nebo tam je normalni ventil?


> Poseidon DUO, stavebnice - v zabehu
> Homemade Celohlinik - ve vystavbe
Re: Tiskarna v uzavrene komore - IKEA hack
December 02, 2015 01:17AM
Bombičku koupíš na painball 0.5 L . A ventil se dá použít ze samotné zbraně . Koupí se jako ND . Cívka je na 3S lipo . Takže 12 V ze zdroje v pohodě .Ale to jsou ty lepší . Jinak ventil musíš koupit zvlášť , a redukce si udělat .

Edited 1 time(s). Last edit at 12/02/2015 01:20AM by milou.
Re: Tiskarna v uzavrene komore - IKEA hack
December 02, 2015 03:02AM
pripadne sa na to da pouzit "hadica" proteng
[www.firecontrol.sk]
Re: Tiskarna v uzavrene komore - IKEA hack
December 02, 2015 03:33AM
Quote
olisoft
pripadne sa na to da pouzit "hadica" proteng
[www.firecontrol.sk]

Ahoj . co ta černá kostka tam ? grinning smiley
A příjde mi , že to hasí dost explosivně . V uzavřené tiskárně to může udělat neplechu . Bude potřeba mít přetlakový ventil .
Re: Tiskarna v uzavrene komore - IKEA hack
December 03, 2015 09:59AM
ta hadice vypada hodne dobre! Libi se mi ta myslenka, nepotrebujes k tomu zadnou elektroniku a je to defakto blbovzdorne. Nevyhoda je, ze pod tim uz musi poradne horet, aby to zareagovalo. Pozarni cidlo ti muze odstavit tiskarnu pri prvni znamce koure a zachrani i tiskarnu. Hadice zachrani zbytek mistnosti, ale tiskarna uz bude znacne ohorela smiling smiley

Ted jsem koukal na bombicky pro Sodastream. Maji nestandardni zavit TR20x4.4, musela by se vysoustruzit matka, ale zbytek uz by byla brnkacka. Samostatnej zdroj, kourovy detektor, rele pro odpojeni puvodniho zdroje, el-mag ventil a par hadicek... 425g CO2 by melo na tiskarnu bohate stacit a bombicka stoji 700,- Kdyby to nahodou fouklo, tak za naplneni chteji 100-200Kc, coz mi prijde v pohode.

Hmm, aha, ventil na 150bar bude problem smiling smiley

Edited 1 time(s). Last edit at 12/03/2015 10:00AM by misil.


> Poseidon DUO, stavebnice - v zabehu
> Homemade Celohlinik - ve vystavbe
Re: Tiskarna v uzavrene komore - IKEA hack
December 03, 2015 12:52PM
[hastex.cz]


www.3d-konstrukce.cz
Re: Tiskarna v uzavrene komore - IKEA hack
December 03, 2015 04:57PM
to jsem rano nasel, ale to je na jedno pouziti a zbytecne masivni. Ta sodastreamova by byla akorat. A dost lidi uz je ma doma.


> Poseidon DUO, stavebnice - v zabehu
> Homemade Celohlinik - ve vystavbe
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login