Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Tiskárna na čokoládu

Posted by pasecak 
Tiskárna na čokoládu
February 10, 2016 11:35AM
Dobrý den,

Jsem studentem Technické univerzity v Liberci a jako diplomovou práci mám zadanou konstrukci 3D tiskárny s využitím v gastronomii, konkrétně na čokoládu.
Je to však moje úplně první konstrukce 3D tiskárny, a tak v tom nejsem tolik zběhlý jako většina z Vás tady. Obracím se na Vás s prosbou, zda by mi někdo nepomohl takovou tiskárnu postavit. Jednalo by se o vzájemnou komunikaci a rady, jak se vyvarovat chyb a jak správně postupovat a dobře se rozhodovat. Začátek je asi volba vhodného pracovního prostoru a extruderu, který zvládne vytlačovat čokoládu v přerušovaných dávkách, Dále také chlazení vytlačené čokolády, aby se neroztékala a dobře držela na místě.

Za všechny Vaše rady předem velmi děkuji
Re: Tiskárna na čokoládu
February 11, 2016 02:21AM
Nazdar,

tlaciaren v podstate lubovolna, poobzeraj sa po rebelovi 2, je tu na fore o tom dost.
Co sa tyka extruderu, v rakuskej skupine je o tom pekna tema, skus sa na to pozriet: [forums.reprap.org]
Re: Tiskárna na čokoládu
February 11, 2016 12:21PM
Děkuju za odkaz smiling smiley musím se tím prokousat. Nejsem němčinář :/
Re: Tiskárna na čokoládu
February 11, 2016 03:14PM
[richrap.blogspot.cz]

Jestli tu diplomku dodelas, tak pak schvalne postni vysledek, hlavne nezapomen na citace winking smiley
Re: Tiskárna na čokoládu
February 11, 2016 05:34PM
tak nadobka s pistem je snadne reseni, ale na vetsi tisky k nepouziti - blbe se to plni. Potrebujes snek, nebo mozna zubove cerpadlo. Pripadne i ten pist, ale mit aspon dva a vyresit mezi nimy prepinani.

Asi nejznazsi vypada ten snek. Mozna by slo pouzit i hotovou coko fontanu a z ni to jen tahnout vyhrejvanou hadickou do trysky.


> Poseidon DUO, stavebnice - v zabehu
> Homemade Celohlinik - ve vystavbe
Re: Tiskárna na čokoládu
February 12, 2016 02:10AM
Z toho rakuskeho prispevku (a z thingiverse) sa mi najviac pozdava riesenie s "moineau" extruder, nasypes cokoladove kusky, vyhrieva sa, takze odpada dlhe vedenie zohriatej cokolady.

Pri cokolade pozor na regulaciu teploty, aby si ju dostal po vytlaceni do spravneho stavu (neroztekajuca sa, nie prilis krehka, ...) mas pomerne male rozpetie teploty, pri nizkej sa netopi, pri vyssej sa meni struktura a nasledne uz nie je taka ako by mala byt.
Re: Tiskárna na čokoládu
February 12, 2016 12:33PM
Ahoj . Začal jsem stavět šnekový extruder na čokoládový granulát 53 % bez sušiny .(velmi chutná) Je to asi nejlepší řešení pro zachování chuti ,ale je tu taky několik úskalí .

1. Tento druh čokolády je třeba rozpouštět ve vodní lázni
2. Je nutné zachovat maximální teplotu než začne čokoláda měnit chuť . Nejen ve vytápění lázně , ale taky ke chlazení vlastní lázní , protože až teplota dosáhne 63-66 °C , tak tak sice vytápění ramps odpojí , ale vnitřním třením čokolády o mechanismus šnek-šneková komora teplota poleze nahoru . Pak je třeba lázeň chladit .
3. Zajistit chlazení výtisku . Ofuk vzduchem z okolí nepostačí , protože bude docházet k tepelné setrvačnosti . Relativně levná klimatizace se dá udělat z peltiéra .

Když tak sem občas plesknu fotku .


www.3d-konstrukce.cz
Re: Tiskárna na čokoládu
February 14, 2016 06:54AM
tak to jsem zvedavej smiling smiley To udrzovani teploty v lazni bych asi vyresil vyresil externim systemem, kterej by reguloval teplotu vody pomerem mixu vody ze dvou nadob (tepla/studena) a vysledek posilal hadickou k extruderu. Jinak nemas sanci uregulovat to vcas.

Ale zase jestli maximalni teplota je 63, kolik je minimalni teplota aby to teklo/fungovalo? Tam bude rozdil minimalne 10C, ne?


> Poseidon DUO, stavebnice - v zabehu
> Homemade Celohlinik - ve vystavbe
Re: Tiskárna na čokoládu
February 14, 2016 07:55AM
63 °C je maximální teplota pro tento druh čokolády kdy ještě nemění své vlasnosti (chuť, struktura po tisku) Pokud se jedná o šnekový extruder , tak jde extrudovat už někde na 36 °C . Moc pokusů jsem zatím neudělal . Zatím vyrábím . Voda která bude zahřívat , a pak i chladit extruder musí mít při obou funkcích stejnou teplotu . Takže vodu zahřeješ na nejnižší tisknutelnou teplotu , a pak ji udržuješ . . Objem vody v okruhu Extruder-hadice-chladič-čerpadlo musí být malý . komora , která obklopuje šnek má jen 50 ml . A čerpadlo umí 28 L/min. Dvoucestný chladič-topení bude zajišťovat peltiér 10 A . Druhý peltiér zajistí chlazení ofukem-samotný výtisk . To jsou ale jen obecné informace . Je potřeba taky chladit šnek , na kterém bude větší teplo než na plášti komory . Teen musí mít vývrt se zpětnou komorou , a tam pouštět vodu přes guferko . Dále pak je třeba zajistit , aby po výstupu z trysky nedocházelo točením šneku k turbulenci a vytvořit retrakční komoru , kam se bude čokoláda vracet . při retrakci . A je toho více .


www.3d-konstrukce.cz
Re: Tiskárna na čokoládu
February 14, 2016 03:46PM
tak toto budem silno sledovat, dufam, ze sa budes postupne delit o info smiling smiley
Re: Tiskárna na čokoládu
February 14, 2016 04:55PM
Quote
milou
63 °C je maximální teplota pro tento druh čokolády kdy ještě nemění své vlasnosti (chuť, struktura po tisku) Pokud se jedná o šnekový extruder , tak jde extrudovat už někde na 36 °C . Moc pokusů jsem zatím neudělal . Zatím vyrábím . Voda která bude zahřívat , a pak i chladit extruder musí mít při obou funkcích stejnou teplotu . Takže vodu zahřeješ na nejnižší tisknutelnou teplotu , a pak ji udržuješ . . Objem vody v okruhu Extruder-hadice-chladič-čerpadlo musí být malý . komora , která obklopuje šnek má jen 50 ml . A čerpadlo umí 28 L/min. Dvoucestný chladič-topení bude zajišťovat peltiér 10 A . Druhý peltiér zajistí chlazení ofukem-samotný výtisk . To jsou ale jen obecné informace . Je potřeba taky chladit šnek , na kterém bude větší teplo než na plášti komory . Teen musí mít vývrt se zpětnou komorou , a tam pouštět vodu přes guferko . Dále pak je třeba zajistit , aby po výstupu z trysky nedocházelo točením šneku k turbulenci a vytvořit retrakční komoru , kam se bude čokoláda vracet . při retrakci . A je toho více .

to zni huste smiling smiley drzim palce.

a objednavam si jeden 3d hrad z cokolady grinning smiley tak 1kg smiling smiley a at ma i prinzeznu, draka a trpaslika (toho hlavne) grinning smiley


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Tiskárna na čokoládu
March 29, 2016 11:54AM
Tak Vám zasílám můj pokrok, Mám připravený model vytlačovací hlavy, kde většina součástí bude tisknutá na 3D tiskárně. Ve škole mi dali k dispozici Tiskárnu reprap od Průši a chtěl jsem se zeptat zde je někde k dispozici ke stažení její model. Potřebuji vymyslet uchycení této hlavy na onu tiskárnu.

Děkuji za postřehy
Attachments:
open | download - ScreenMaster-29-03-16-17-53-08.png (247.6 KB)
Re: Tiskárna na čokoládu
March 29, 2016 01:34PM
Ahoj . Koukám na to , a chci se na cosi zeptat . Předpokládám , že pístnici stříkačky bude tlačit závitová tyč . která se bude pohybovat nahoru-dolů . Ve spur gearu Bude asi matice kovová . Není to tam vidět , tak se chci zeptat , jak máš zajištěnou aretaci závitové tyče ? Díky.


www.3d-konstrukce.cz
Re: Tiskárna na čokoládu
March 30, 2016 03:49AM
pasecak: ako velka bude ta "striekacka"? Pri tomto type musis uvazovat o tom, ako zariadit doplnanie "materialu"...

Osobne by som sa priklanal skor k niecomu takemuto: [www.thingiverse.com]
Dokazes to vyhrievat/chladit aj inak ako vzduchom, doplnanie je jednoduche aj za chodu
Re: Tiskárna na čokoládu
March 30, 2016 06:48AM
Ti , co to tak mají-přes tříkačku , tak mají spočítáno , že jim jedna stříkačka výjde . Větší objekty asi dělat nebude .


www.3d-konstrukce.cz
Re: Tiskárna na čokoládu
April 03, 2016 04:03AM
Matička je jak v ozubeném kole tak v hlavičce, která tlačí na pístnici, stříkačka je velká 60ml a doplnění materiálu bude probíhat v rámci výměny celé stříkačky.
Re: Tiskárna na čokoládu
April 03, 2016 12:32PM
Čemu říkáš hlavička ? Je to ta žlutá část stříkačky , kam se běžně tlačí palcem ? Šlo mi o to , že pokud nezajistíš závitovou tyč proti pootočení , tak se bude závitovka otáčet , ale pístnice stříkačky dolů nepůjde . Jen , že tam není vidět ta aretace . Díky .


www.3d-konstrukce.cz
Re: Tiskárna na čokoládu
April 12, 2016 03:59AM
Hlavička je to jak se běžně tlačí palcem. je tam matka a tyč se do ni zašroubuje až nakonec aby se nemohla dál otáčet, možná tam přidám ještě jednu matičku abych to měl uplně pojištěné
Re: Tiskárna na čokoládu
April 12, 2016 04:35AM
Takže se ti bude otáčet pístnice uvnitř stříkačky . Už je to jasné .


www.3d-konstrukce.cz
Re: Tiskárna na čokoládu
May 12, 2016 09:32AM


Zdravím , všechny printery . Snad to můžu dát sem .
Dnes jsem začal dělat konečně extruder na čokoládu . Tohle je jen hrubá mechanika . Tělo bude ještě vnitřně vrtáno pro klimatizaci šneku , a pouzdra . + vyhřívání hlavy . Dále zítra udělám uchycení kompatibilní např. s E3D . Aby bylo možné ho namontovat třeba na rebela . Bude sice potřeba vymenit tyče , a ložiska , ale to není taková pálka .
Souběžne s ním stavím ještě jeden extruder do kterého se bude dát nalámat tabulková čokoláda dle chuti a výberu , a ten z ní udělá granulát pro tento extruder .

Edited 1 time(s). Last edit at 05/12/2016 09:35AM by milou.


www.3d-konstrukce.cz
Re: Tiskárna na čokoládu
May 12, 2016 01:45PM
ako mas riesene plnenie? nevidim ziadny vstupny otvor, predpokladam, ze este budes dorabat
Re: Tiskárna na čokoládu
May 13, 2016 02:03AM
Ano . na extruderu je ještě hodně vrtání , a soustružení . Včetně vstupu pro granulát . Jen jsem se nevlezl do velikosti , kterou jsem chtěl . Takže extruder má délku 82 mm . Ale dnes dovrtám , a večer dám foto .


www.3d-konstrukce.cz
Re: Tiskárna na čokoládu
May 13, 2016 05:03AM
clovece, se bojim ze ten motorek to neutahne. Proc tam nedas "hlubsi" s vetsi silou? Kvuli hmotnosti?


> Poseidon DUO, stavebnice - v zabehu
> Homemade Celohlinik - ve vystavbe
Re: Tiskárna na čokoládu
May 13, 2016 05:39AM
Quote
misil
clovece, se bojim ze ten motorek to neutahne. Proc tam nedas "hlubsi" s vetsi silou? Kvuli hmotnosti?

Motor můžu dát 0.5 Nm a převod mám 1:4 . To stačí , protože šnek budu vyhřívat sekvenčně s předehřevem v násypníku . Není problém dokoupit KM s planetovkou jak jsi psal . Samozřejmě je to o hmotnost . Teď jsem někde na 643 Gramech , a to tam nejsou vývodky chlazení , ventilátory , tělíska a násypka . + držák do x-cariage . takže +- autobus 900 g.
Re: Tiskárna na čokoládu
May 13, 2016 01:28PM
Ahoj . Lehce jsem zapracoval , a povedlo se mi udělat uložení se závěsem , a vrtání pro topná tělíska .








www.3d-konstrukce.cz
Re: Tiskárna na čokoládu
May 13, 2016 03:28PM
A sypat se tam bude zepředu, jak máš to kolečko ?
Re: Tiskárna na čokoládu
May 13, 2016 05:13PM
Quote
lubosjerabek
A sypat se tam bude zepředu, jak máš to kolečko ?

Chválím Luboše . Všiml si velmi dobře .
Ano je to místo pro násypník . Na testování dám jen násypku-trychtýř , a po odzkoušení tam bude jen vstupní průchodka s dávkovačem .


www.3d-konstrukce.cz
Re: Tiskárna na čokoládu
May 15, 2016 10:01AM
Ahoj . Tělo extruderu je hotové - jen vyleštit . Tady zase pár fotek .


HB
Re: Tiskárna na čokoládu
May 16, 2016 12:35AM
Vypadá to pěkně! Jakým způsobem je vyroben snek a drazkovani na bocích jeho zubů? Vrták do dřeva ma pro toto extrudovani nevhodný tvar? Budeš nějak tepelne izolovat spodní vyhrívanou "zátku" s tryskou od těla se snekem? Třeba nějakým teflonovym nebo kaptovovym nebo silikonovym tesnenim? (Azbestove by asi v teto aplikaci nebylo to pravé orechove, byť teplo izoluje krásně winking smiley
Re: Tiskárna na čokoládu
May 16, 2016 02:00AM
Vrták do dřeva by možná šel . nemá vyzkoušeno . Navíc by byl už hotový , takže jen zakončení udělat . Já jsem použil Trapéz 16 x 5 jako polotovat . A prohloubil závit na velikost granulátu . Ty rýhy jsou po noži , krerý se uštípl . Ještě to přejedu , a vyleštím do hladka . Izolovat to od sebe nebudu , protože potřebuju šnekovou komoru vyhřívat sekvenčně . Tedy aby se dala nahřát , ale i chladit . Stlačeným vzduchem z membránového komresouru přes peltiéra .


www.3d-konstrukce.cz
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login