Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Tiskárna na čokoládu

Posted by pasecak 
Re: Tiskárna na čokoládu
May 16, 2016 02:46AM
k tomu chladeniu ako inspiracia:

[www.thingiverse.com]

[www.thingiverse.com]
Re: Tiskárna na čokoládu
May 16, 2016 03:01AM
Quote
olisoft
k tomu chladeniu ako inspiracia:

[www.thingiverse.com]

[www.thingiverse.com]

Ahoj . TAk tohle jsem vůbec nepochopil . Myslíš chlazení výtisku ?
Re: Tiskárna na čokoládu
May 16, 2016 08:00AM
hej, ofuk vytlacku, pripadne vzduch pre chladenie tvojho extruderu
Re: Tiskárna na čokoládu
May 16, 2016 08:38AM
No s chlazením výtisku bude problém , tam použiju 4 ventilátory 100 x 100 5 W . Aby výtisk byl neustále pod proudem vzduchu . A chlazení extruderu bude pod tlakem , a přes peltiérův článek . Dnes jsem mu naměřil na těle -2 °C . Po cestě jistě teplota stoupne , ale šnekovou komoru bych měl uchladit . Jinak večer sem plesknu fotky násypky . Teď jdu všechny komponenty přeleštit , a bude se montovat na hotovo .


www.3d-konstrukce.cz
Re: Tiskárna na čokoládu
May 16, 2016 09:14AM
ak mas dost silny kompresor, tak ten vortex cooler spravi o dost nizsiu teplotu (uvadzaju do -50stC)

Cely vytlacok netreba chladit ventilatormi podla mna, skor by bolo zaujimave podchladit podlozku (heatbed smiling smiley tu skor coolbed), ak by si fukal priamo na tlacenu cast, tak hotovy vytlacok sa nema preco topit
Re: Tiskárna na čokoládu
May 16, 2016 09:36AM
JÁ TI ROZUMÍM , ALE TENHLE DRUH ČOKOLÁDY OBSAHUJE 10% TUKU , A NA NĚM BY SE PŘI VELKÉM-VĚTŠÍM PODCHLAZENÍ SRÁŽELA VODA . VRSTVY BY NA SOBĚ NEDRŽELY . (ZŘEKMĚ . )


www.3d-konstrukce.cz
Re: Tiskárna na čokoládu
May 16, 2016 09:59AM
nejake vertexy mam doma, kdybys mel zajem (ale neusim kolik to ofiko stoji a zda by se mi vubec vyplatilo to balit a posilat)

vyhoda je, ze z jednoho konce jde chlazeny vzduch a z druheho teply - pri vhodnem smichani muzes udrzovat presnou teplotu. To jakych teplot lze dosahnout je zavisle na tlaku vzduchu a mechanickem nastaveni vertexu...


> Poseidon DUO, stavebnice - v zabehu
> Homemade Celohlinik - ve vystavbe
Re: Tiskárna na čokoládu
May 16, 2016 11:56AM


Jsem hotov . Tedy z mechanické stránky , smiling smiley Ráno to všechno zapojím , a hurá na to . Taky pár fotek z kompletace . Jinak jsem si i vyzkoušel zapomenuté pájení . grinning smiley Děláno v rychlosti , tak se nesmějte . Je to jen násypka pro test .


www.3d-konstrukce.cz
Re: Tiskárna na čokoládu
May 17, 2016 01:57PM
Ahoj . Po montáži mechaniky , jsem dnes všechno zapojil , a o5 zkusil všechny pojezdy a funkce . Ale na ostrý test extruze se chci vyspat . Zkusil jsem nahřát extruder , a perfektně drží teplotu na trysce . Tělo extruderu je chladné 12 °C při 50 °C na trysce . Z toho budu vycházet , a pak ladit . Tady pár fotek z montáže . Kabeláž ještě zkulturním . . grinning smiley




www.3d-konstrukce.cz
Re: Tiskárna na čokoládu
May 30, 2016 03:43AM
milou: ako postupuju testy? smiling smiley
Re: Tiskárna na čokoládu
May 30, 2016 02:11PM
Ahoj . No v tuto chvíli jsem ve fázi rozchození topného tělíska . pro vyhřívání extruzní komory . Nejsem schopen přijít na to , proč nenahřívá více než 40 °C . Motor extruderu už jsem rozchodil . Jen ta teplota .
Re: Tiskárna na čokoládu
June 01, 2016 03:23PM
Ahoj . Dnes jsem s Raptíkovou pomocí rozchodil topení , a endstopy . Prohřál jsem extruder na 60 °C , a protlačil šnekem granulát . Šneková komory byla krásně zaplkněna čokoládou BEZ VZDUCHOVÝCH BUBLIN . Vše šlo dobře až do místa , kde se čokoláda usmerňuje v průvlaku proti pootáčení vlákna . Toto sítko musím udělat s většími otvory . Pak ještě trysku , ale to už je sranda . Zatím jsem nefotil . Není co . Zítra dám vědět .
Re: Tiskárna na čokoládu
June 02, 2016 01:47PM
Zdravím všechny printery .
Dnes jsem nahřál extruder , a zkusil extruzi s upraveným průvlakem a tryskou . Tryska má teď vrtání 5 mm , s extruzním otvorem 0.8 mm . Z extruderu teče stálý paprsek čokolády bez rotace vlákna , a bublinek vzduchu. Teplota 45 °C . . Ale pojede jistě i na 40 °C . Nahřívání trvá z pokojové teploty na 45 °C cca 8 minut .
Mám na zítra nachystanou webku , tak už budu natáčet . Nějaký dotaz ?
Re: Tiskárna na čokoládu
June 03, 2016 04:56AM
Tie teploty sa mi zdaju nejake vysoke... dokaze zatuhnut cokolada ktoru si takto extrudoval?



niekde som to videl s lepsimi popismi, ale aspon takto:

[en.wikipedia.org]
Crystal Melting temp. Notes
I 17 °C (63 °F) Soft, crumbly, melts too easily
II 21 °C (70 °F) Soft, crumbly, melts too easily
III 26 °C (79 °F) Firm, poor snap, melts too easily
IV 28 °C (82 °F) Firm, good snap, melts too easily
V 34 °C (93 °F) Glossy, firm, best snap, melts near body temperature (37 °C)
VI 36 °C (97 °F) Hard, takes weeks to form
Re: Tiskárna na čokoládu
June 03, 2016 06:38AM
Quote
olisoft
Tie teploty sa mi zdaju nejake vysoke... dokaze zatuhnut cokolada ktoru si takto extrudoval?



niekde som to videl s lepsimi popismi, ale aspon takto:

[en.wikipedia.org]
Crystal Melting temp. Notes
I 17 °C (63 °F) Soft, crumbly, melts too easily
II 21 °C (70 °F) Soft, crumbly, melts too easily
III 26 °C (79 °F) Firm, poor snap, melts too easily
IV 28 °C (82 °F) Firm, good snap, melts too easily
V 34 °C (93 °F) Glossy, firm, best snap, melts near body temperature (37 °C)
VI 36 °C (97 °F) Hard, takes weeks to form

No podle této tabulky se řídit nedá . Tady v mém případě . Zkouším těď teplotu 35 °C . a teče o něco lépe . neroztíká se , protože budu ofukovat , a deska je taky chlazená . zatím tisknu držák ventilátoru na chladič he , ale vytiskne mi jen první vrstvu , a pak se zvedne , a odjede někam do .... kde vypne vyhřívání . nevíš , co s tím ?
Re: Tiskárna na čokoládu
June 17, 2016 12:30PM
Ahoj . Po delší odmlce jejíž příčinou byly problémy s extruderem na čokoládu - konkrétně tlak ve šnekové komoře kdy i malá vůle mezi šnekem , a šnekovou komorou 0.02 mm způsobyla vracení čokolády z5 do násypky. V součtu průřezů jse mezera větší , než průměr trysky . 0.4 . Pokud jsem dal trysku 0.9 tak sice tekla , ale vypadalo to hrozně . Proto jsem se rozhodl postavit středotlaký extruder se zubovým čerpadlem . Dnes jsem to složil , vyzkoušel motor , a čidla , a zítra budu testit . Tady pár fotek .
Re: Tiskárna na čokoládu
August 18, 2016 06:28PM
Trochu jsem pátral kolem šmeků při bastlení filastrudéru na výrobu tiskový struny z granulátu. Doporučují se kompresní šneky, buď proměnný stoupání a nebo aspoň zvětšující se vnitřní průměr šneku (alá masostrojky). Taky se doporučuje na konci tavný komory osadit sítka na "odčeření" vzduchu z taveniny. Toho vzduchu je mezi granulema strašná spousta. Myslím, že u čokolády to bude podobný. Máš spočítaný ty dvě tělíska na celkem obrovskou hmotu celýho extrudéru?
Jirka
Re: Tiskárna na čokoládu
August 19, 2016 03:18AM
Ty tělíska jsou až moc , ale dvě jsou každopádně potřeba . V nádobě na předtavení je napájené neustále , a extruzní se vypíná , protože extruzí se zvedá teplota čokolády třením , a je potřeba chladit . Musel jsem tiskárnu předělat . V zámu osy Z je uchychen jen extruder , a X a Y je na základně , a nesou podložku . Několikrát už tiskárna prošla dost zásadní změnou v konstrukci . Tady např. dvě fotky z prvního tisku .
Re: Tiskárna na čokoládu
August 19, 2016 05:03PM
Na tom "rozstřelu" zubovýho čerpadla nikde nevidím těsnění hřídelky krokáče. Obávám se, že při vyšším tlaku časem poteče čoko do motoru. Dal bych na hřídelku o-kroužek z bílýho potravinářskýho silikonu. Bohužel se dost blbě shání.
U zubovek se taky dělá stavitelný čelo na vymezení boční vůle koleček. Z opačný strany, než je hřídel motoru se osadí přes obě ozubená kola disk z plechu tl. 0.3-0.4 mm a ten se ve středu přitlačuje ke kolům stavěcím šroubem. Ladí se tím nasávací schopnost čerpadla. Ale záleží na hustotě čerpaný kapaliny, u hodně hustý a pokud je zásobník nad čerpadlem to asi nebude potřeba.
Jirka
Re: Tiskárna na čokoládu
August 20, 2016 03:13AM
Prchod plechu pro hřídel km je osazen . Je to tam vidět . Tam je gufero .
Re: Tiskárna na čokoládu
September 18, 2016 02:44PM
Ahoj .
O5 jsem musel předělat vysokotlaké čerpadlo na čokoládu . Výsledky ze zubového čerpadla a trysky 0.9 vidíte . Tisknout s tím šlo , ale detajly absolutně ne . Potřebuju tisknout tryskou 0.09 , a tam je potřeba cca 8 Atmosfér . Měl jsem možnost půjčit si profesionální čerpadlo pro malé objemy a bylo to super . Bohužel jsem nemohl fotit , a výrobce chce za jeden kus 60 000 kč . bez motoru . Takže jsem ho zkusil vyrobit sám , a upravit tak , aby bylo samotěsnící . Ještě dodám fotky z rozkladu .





Edited 1 time(s). Last edit at 09/18/2016 02:46PM by milou.
Re: Tiskárna na čokoládu
December 27, 2016 07:00AM
Ahoj printeři . Tady pár fotek z výroby lamelového ,retrakčního , čerpadla . Bylo potřeba tří komor , a dvou plovoucích retrakčních komor . Bohužel tlak v čokoládě mi nechtěl nikdo změřit s tím , že si nezasere mašinu . takže je potřeba udělat měřák membránový s převodníkem . Olej-čokoláda . O5 jsem překopal konstrukci . Lineární tyče nahradily kladkové pojezdy . Kvůli tuhosti . Tyče se prohýbaly , a negativně ovlivňovaly kvalitu výtisku . Budu doplňovat fotky z montáže , a výroby čerpadla . + kvůli změně os X a Y jsem musel smyčku řemene tahat pod rámem , musel jsem udělat zvlášť držáky na NEMA 17 s kladkou . (na fotce )
Re: Tiskárna na čokoládu
December 29, 2016 02:13PM
Ahoj . Dnes jsem dal do kupy mechanicky osy X , a Y Na ose Z chybí už jen dvě přítlačné kladky řemenů ., Tady pár fotek . Na ose Y jsem musel tahat řemen pod vozíkem X . proto ta kladka na motorovém držáku . Řemen X jsem mohl protáhnout samotným vozíkem . Na kterém bude ještě pohložka .


Re: Tiskárna na čokoládu
December 30, 2016 12:46PM
Perfekt, co dodat.
Re: Tiskárna na čokoládu
March 21, 2017 08:37AM
Jak to nakonec všechno dopadlo? Nebylo by foto?
Re: Tiskárna na čokoládu
March 21, 2017 08:42AM
Jak to nakonec všechno dopadlo? Nebylo by foto? Líbí se mi to.
Re: Tiskárna na čokoládu
July 08, 2018 08:37AM
Ahoj .
PO dlouhé době jsem dokončil nové čerpadlo . Bylo nutné koupit výkonný motor 12 Nm . a driver , který jsem napojil na ramps . 4erpadlo jsem nechal udělat na centru , a ozubení jsem lapoval ručně . Mám smontováno , ale potřeboval bych radu s nastavením ve sliceru repetieru . Výpln v první vrstvě mám jen 20 % , ale potřebuju od sebe roztáhnout přejezdy . Aby se nepřekrývaly (vlákna) . Můžete prosím poradit ? Díky


www.3d-konstrukce.cz
Re: Tiskárna na čokoládu
March 12, 2019 10:32AM
Ahoj. Tak po několika renovacích čerpadla už to konečně nějak vypadá, a tisk je stabilní . tady pár fotek.

Edited 1 time(s). Last edit at 03/12/2019 10:32AM by milou.
Re: Tiskárna na čokoládu
March 13, 2019 02:50AM
To je dílo na výstavu. Videjko celého zařízení není ?
Re: Tiskárna na čokoládu
March 13, 2019 03:12AM
asi jo. nejaké udělám .


www.3d-konstrukce.cz
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login