Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Cartesian Volume File

Posted by Radek 
Cartesian Volume File
December 09, 2014 11:20AM
Dobrý den,

chtel bych poradit, jaka 3D tiskarna se hodi k tisku 3D modelu deticek ziskanych z ultrazvukoveho vysetreni? UZ pristroj exportuje v Cartesian Volume File s priponou .mov
nikde jsem nenasel tiskarnu, ktera tento format podporuje. pripadne jak ho prevest do klasickeho formatu se kterym tiskarny pracuji?

Dekuji za odpoved

Radek Poláček
dan
Re: Cartesian Volume File
December 09, 2014 11:59AM
Zdravim,
ohledne tiskarny, ktera by se hodila pro tento tisk si myslim, ze je to spise o fotopolymerovem tisku.
Tisk vrstvenim plastu na klasickem RepRapovem stroji s FDM technologii bude u takovych clenitych a detailnich objektu docela kumst. Jde o pozadovanou velikost a kvalitu vytisku.

Druha vec je import objektu do nejakeho slicru, ci tiskoveho software. Format .mov mi nic nerika, kazdopadne by byla idelani konverze do stl, obj, atp. Pokud lze objekt v onom foramtu zaslat, domluvime se treba prez PM a mohu se na to mrknout.
Urcite bude potreba i nejaky orez a dalsi zpracovani, nemyslim si, ze by ten vystup byl primo tisknutelny.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: Cartesian Volume File
December 09, 2014 12:12PM
.mov je většinou video ve formátu Quicktime, ale spíš rozumím videu, než UZ
Re: Cartesian Volume File
December 09, 2014 02:40PM
dekuji za info, pak je jeste mozne exportovat do .vol pokusim se vytvorit nejaky 3D objekt a muzu poslat treba mailem?
Re: Cartesian Volume File
December 09, 2014 03:13PM
zkus to třeba to něco sežere grinning smiley lubos@lubosjerabek.cz
Re: Cartesian Volume File
December 10, 2014 03:42AM
Nechci se mýlit ale myslím že tohle je proprietální formát od DICOMu.
MATLAB by si s tím asi poradil, zkusil bych i MESHLAB ktery toho umi dost
a jinak mě napadá zkusit tohle ale nemám s tím zkušenosti a nevím jestli podporuje
konverzi do jiného formátu.
zde

Potom DeVide : zde

Jinak studovat tady
Re: Cartesian Volume File
December 10, 2014 07:23AM
diky, mate to v poste
Re: Cartesian Volume File
December 10, 2014 08:27AM
hmmm, tak to uz je na doktora moc slozite .-(
Re: Cartesian Volume File
December 10, 2014 10:30AM
Nějak mi to nedalo a našel jsem tohle.
zde
Opravdu používají DeVide.
Re: Cartesian Volume File
December 12, 2014 09:00AM
problem je, ze nemam jak narezat ten 3D obrazek ulozenej v Cartesian formatu, pise mi to proste spatna pripona ...
Re: Cartesian Volume File
December 12, 2014 11:06AM
Muzu poprosit take o vzorek ?
O vikendu se budu urcite nudit.

martblek_at_gmail_dot_com / ty roboti co prolizaji fora jsou hrozny /.

Edited 1 time(s). Last edit at 12/12/2014 11:08AM by martblek.
Re: Cartesian Volume File
December 12, 2014 05:12PM
dekuji, poslano
Re: Cartesian Volume File
December 13, 2014 01:05PM
Tak prvni pokusy mam zde.
Prvni omyl byl ze jsem si myslel ze je to Dicom soubor.
Bohuzel je to starsi Kretzfile 1.0 soubor pro ultrazvuk.
Takze nastava problem s prevodem do .dcm Dicom formatu pro pouziti na vytvoreni .stl nebo podobneho souboru.

Dokazu uz soubor nacist a zobrazit.
Z poskytnuteho souboru jsem rozlustil hlavicku a zjistil ze obsahuje 285 obrazku sekvencne ulozenych za sebou.
Tyto obrazky maji ale docela nepouzitelne rozliseni a to 209x113 pixelu. To se mi zda na nejakou tvorbu 3D modelu hodne malo.
S CT skeny z kterych ze spis delaji modely to nemuze konkurovat.
V danem souboru je barva ulozena v 8 bitech takze 255 hodnota BW barvy max.Tady se na separaci pomoci omezeni barev neda skoro pomyslet
s prihlednutim k tomu rozliseni a obecne "zasumneni" ultrazvuku. Rozeznal jsem na nekterych snimcich hlavu a pak nejake natoceni celeho tela.
Ale koukat do ultrazvuku neumim asi to chce cvik.

BTW: da se poridit zaznam o vyssim rozliseni nebo je to pro tento pristroj max ?

Tolik prvni postrehy a zitra to dokoncim. docela me to zacalo zajimat.
Re: Cartesian Volume File
December 13, 2014 02:42PM
ty jo, no to je vyborne, alespon neco. v pondeli sezavrtam do nastaveni jestli jde ulozit ve vetsim rozliseni.
ale obavam se, ze to je max ale pri zobrazeni na HD monitoru ultrazvuku to je moc hezky obrazek, pripadne zkusim ulozit jeste v daksim formatu
Re: Cartesian Volume File
December 13, 2014 03:46PM
Soubor plne zrekonstruovan v Devide pomoci hexeditoru smiling smiley
až to bude napisu howto.
zitra pokracovani.

ted me tak napada jestli to neumi i .raw.
on ten soubor .mov mozna bude i video. Pak by stacilo treba pomoci prehravace VLC ulozit to video jako staticke obrazky.
pak si s tim uz poradi snad vsechno

jinak davam tip na free program 3DSlicer /neplest se Slic3r smiling smiley/ krasne jsem si prohlednul mozek v rezech ale .vol nenacte :/

obrazek v priloze ukazuje jednu z vrstev.

Edited 1 time(s). Last edit at 12/13/2014 03:52PM by martblek.
Attachments:
open | download - scan.png (44.4 KB)
Re: Cartesian Volume File
December 13, 2014 06:12PM
neuveritelny jak se ti tohle podarilo! supr, uz se tesim, jestli z toho vypadne neco kloudnyho.
Budu muset zaridit 64bitovej Win, protoze Devine je myslim jen 64 bit, umito raw, ale priponu to ma zase .vol .-(
v pondeli nebo uzetry budu u stroje
Re: Cartesian Volume File
December 14, 2014 08:41AM
Tak zase nejakej pokrok.
Předem ale oznamuju že výsledek není zrovna ideální.
Omezující je zejména rozlišení dat a hlavně i jejich bitová hloubka. Data jsou zde ukládána jako unsigned char,
kdezto u dicomu je to 16bit takže tam se dá vyhrát s prahem barev několika násobně víc.
Pokud se neda nastavit ukládání ve vyšším rozlišení tak s tímhle nic nenaděláme. Je tam okolní šum
a nedokážu si představit že by to někdo retušoval.

Tímto zpusobem se dají dělat CT skeny a ne ultrazvuk v tomto rozlišení smiling smiley
Nicméně již dokážu převést .vol data na .dcm s pár mouchama. teda s tím že mi uloží obrázek po obrázku a ještě
flipnutý v Y ose smiling smiley To tedy funguje.

Dále funguje export vytvořeného meshe do .stl. Bohužel i s tohoto rozlišeni má ten soubor 80MB,
kdyz zjednodusim mesh tak 12MB ale ztraci se detaily.A hlavně je soubor exportován prý OK ale nic mi ho nechce načíst :/

Nicméně zajímavá práce a dík za námět, trochu jsem se pobavil.
Prozatímní výsledek je zde.
Neznamená to že jsem s tím skončil jen z tohohle vzorku víc nevytáhnu. chce si s tím pohrát,
ale výsledek opravdu nebude na tisk ready.

Další spolupráci uvítám smiling smiley
Re: Cartesian Volume File
December 16, 2014 12:22PM
to je super vysledek. Bohuzel jsem v nastaveni pristroje nenasel moznost zmenit hloubku na cokoli jineho nez 8 Bitu. .-(

Posilam dnes 3 nove obrazky, bohuzel echogenita byla spatna, malo plodove vody, tak tam bude dosti artefaktu, ale treba z toho neco bude

1. posilam foto z 4D UZ 2 video z 4D 3 foto z 3D ultrazvuku

vsechny 3 exportovány postupně ve vsech dostupnych formatech

[ulozto.cz]

ma to dost MB
Re: Cartesian Volume File
December 21, 2014 02:39AM
Koukal jsem na to zbezne, je toho ted moc.
Hlavne jsem cekal na odpoved od podpory TomoVision. / stejne neprisla /
KRETZFILE format je bohuzel closed source a informace o strukture dat v souboru se nedaji zjistit jinak nez
pokusy s delkou file headeru. Pak uz to jsou jen obrazova data. Bohuzel prave soubor obsahuje interni tagy
treba o jmenech pacientu atd.Hlavicka souboru je pokazde jina.

Koukal jsem ze to umi ukladat dost formatu. JPG bych kvuli ztratove kompresi nedoporucoval.
.dcm od dicomu to koukam take umi.
Me zajimal ale adresar 12 kde je ciste .vol file.
Dokazu je zobrazit ale model z toho nebude. stejny pripad jako u prvnich pokusu.

z adresare 13.4dv je .vol file v rozliseni nejakych 380x96 pixelu.

Obavam se ze bez pomoci od TomoVision s tim nic nedokazu.
A jelikoz nejsem jejich zakaznik tak se asi ani nedockam odpovedi na muj dotaz ohledne struktury dat.

Jedine co me jeste napada je udelat pekny viditelny obrazek,
ten prevest do odstinu šedi a vytvořit výškovou mapu a z te pak treba .obj nebo .stl soubor.
Nebude to 3D ale asi 2.5D.

Vic ted opravdu nezmuzu hlavne proto ze plno specializovanych nastroju na toto je komercnich, placenych a hlavne
windows only sad smiley
Na forech hodne pisou o 4D View. Ale vyzkouset nemohu.
Re: Cartesian Volume File
January 17, 2015 12:43PM
Tak žádný mail od Tomovision dosud nepřišel tak se na ně vys***m.
Z poslednich dat jsou k rekonstrukci vhodné opravdu jen .vol soubory.
Ty poslední jsou ještě nejak vnitřne komprimované takže je nepřečtu.

Použil jsem pro to tedy starší soubor.

Tady je výsledek.

Přiznávám že výsledek by mohl být daleko lepší záleží na tom exportu do STL.
Bohužel nevýhoda pořád zůstává nízké rozlišení a málo plodové vody u maminky smiling smiley
Chtělo by to nějak lépe oddělit plod od stěn.
Tohle k tisku opravdu není.

Tímto zatím zanechávám pokusů a nechávám to na to až budou nějaké lepší vzorky.
Re: Cartesian Volume File
June 16, 2015 05:13AM
Ahoj, mam mirny pokrok, nasle jsme software, ve kterym se to da krasne modelovat - alespon podle intruktazniho videa. Bohuzel mam pocitac, kterej neumi openGL2.0 coz ten program vyzaduje. Mylsis, ze bys to treba mohl vyzkouset? prosim :-)
Re: Cartesian Volume File
June 17, 2015 02:53PM
mužeme to vyzkoušet.
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login