Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Prusa3 - end stopy a extruder

Posted by PazziCZ 
Prusa3 - end stopy a extruder
February 18, 2013 01:34PM
Zdravím,

rád bych se zeptal na pár nejasností, které mám s endstopy a extruderem.

Přemýšlím (ve skutečnosti vůbec nevím), co za extruder na Prusa i3. Na wiki k i3 jsem našel MGS Extruder. Dají se kovové ozubené kolečka sehnat lehce v železářství? Taky nikde nevidím, na který hot-end je připravený. Chtěl jsem tam dát Prusa Nozzle, nevíte zda se už prodává a zda by do MGS pasoval?

K endstopům... Na gitu jsou magnetické, ale v elektronice se chci hrabat co nejméně (nemám s ní téměř žádné zkušenosti). Byl by jednodušší na sestrojení mechanický nebo se nemusím ničeho bát? Prý stačí jenom 3 (každý pro jednu osu), proč je nemá smysl dávat i na druhou stranu osy?

Předem díky za odpovědi,
PazziCZ
Re: Prusa3 - end stopy a extruder
February 18, 2013 04:45PM
Ano, extruder pro I3 jsem taky nenašel. Podle mě je to zatím ve fázi vývoje, nebo prostě nebyl autorem publikován.Totéž hot-end pro I3.
Pokud vím, ozubená kolečka se obecně nedají lehce sehnat. :-)
Prusa Nozzle ke koupi jsem taky nenasel. Pokud bys chtěl něco dost podobného, mám zkušenost s tímhle. Cena, zdá se, proti Průšovi poloviční.
Endstopy stačí 3, pro definici nuly. Druhý konec je definovanej softwarově. Na X a Y s klidem stačí mikrospínač, an Z bych dal raděj optiku nebo magnet, ale pro začátek mikrospínač vystačí taky.
Re: Prusa3 - end stopy a extruder
February 18, 2013 06:39PM
V podstatě mi do začátku stačí kterýkoliv extruder i hot-end, pokud mi to nějak výrazně neohrozí kvalitu.
Pokud bych šel do M-01, bude mi pasovat na ten MGS Extruder? Pokud se shánějí špatně ty kovové části, tak bude lepší koupit už sestavený extruder (možná i včetně hot-endu?), co?
Případně který extruder používáš?
Re: Prusa3 - end stopy a extruder
February 19, 2013 12:28AM
S MGS extruderem nemám zkušenost - kde bych sháněl ty kolečka?
M-01 mimo jiné má tu výhodu, že se nemontuje na tělo extruderu, ale dírou průměr 6mm na plech pod extruder. Takže libovolný extruder se velmi pravděpodobně dá použít tak jak je, což je muj případ (hinged Gregs).
Re: Prusa3 - end stopy a extruder
February 19, 2013 02:24AM
muzes sem dát link na ten extruder ? Plánuju ted obednat u nekoho plasty na i3ku,
hotend bude tento tak abych nemel s necim problem
tech verzi extruderu je plno
Re: Prusa3 - end stopy a extruder
February 19, 2013 03:48AM
Třeba tady
Ale netvrdím, že ho snadno přiděláš na i3 a půjde ideálně dohromady s tímhle hotendem.
Re: Prusa3 - end stopy a extruder
February 19, 2013 04:49PM
Tady je kategorie dílů "Extruder options" kde jsou vidět 3 možnosti extruderů na i3 - Gregs Wade - asi nejpoužívanější - je tam k němu adaptér, aby se dal přidělat na X pojezd na Prusa i3... potom je tam compact extruder a dual extruder, ale ty nepoužívají běžné Nema17 motory a nakonec jsem slyšel něco o tom, že bude od Průši extruder na i3 pro Nema17...
Jo a díly na i3 můžem vytisknout my - máme zelenej a černej plast smiling smiley

Radek
Re: Prusa3 - end stopy a extruder
February 20, 2013 07:21PM
Tak nakonec (abych to shrnul) jsem se rozhodl pro Greg's Hinged Accessible Extruder, k tomu M-01 hot-end a celé to bude držet adapter pro i3.

Ještě by mě zajímalo jak pracuje tento extruder... Pokud dobře chápu, tak uvnitř není motor - ten je na rámu tiskárny... Mohl by mi to někdo, prosím, vysvětlit? Předem díky


EDIT: Teď se dívám, že nemám čím připevnit adaptér na i3. Nevíte kde něco sehnat?

Edited 3 time(s). Last edit at 02/21/2013 05:17AM by PazziCZ.
Re: Prusa3 - end stopy a extruder
February 21, 2013 05:15AM
V tom vozíku osy x jsou dvě díry na M3 šrouby, na tom adapteru je nějak nevidím. Tak těžko říct, třeba se maj vyvrtat do toho těla . Já jsem adapter udělal z duralovýho úhelníku, zároveň funguje jako chladič pro hotend.

Edited 1 time(s). Last edit at 02/21/2013 05:16AM by jirpil.
Re: Prusa3 - end stopy a extruder
February 21, 2013 05:18AM
Tak našel jsem tento extruder, přímo pro Prusa i3, ale tam asi nepasuje M-01 hot-end. Půjde tam nasadit tento nebo tento?

Edited 2 time(s). Last edit at 02/21/2013 08:13AM by PazziCZ.
Re: Prusa3 - end stopy a extruder
February 21, 2013 07:51AM
Ty dva hot-endy by tam měly jít, ale jak jsi přišel na to, že tenhle kombinovanej vozík-extruder je pro I3? (Ani náhodou, podle mě.)
Re: Prusa3 - end stopy a extruder
February 21, 2013 08:12AM
Vidíš, ani jsem si neuvědomil, že to tam není napsané - musel jsem si to nějak vsugerovat. Teď se na to divám a řemen je u spodní tyče (na i3 je uprostřed) a možná nebude sedět ani vzdálenost tyčí... Díky za upozornění.

Tím pádem jsem zase na nule a nemám tucha co pořídit za extruder a hot-end.
Re: Prusa3 - end stopy a extruder
February 21, 2013 08:24AM
Když se na ten adapter pro greg wade podíváte zezadu tak nějaké díry má a ze spoda má díry na vlozeni matic...
Screenshot:

Radek
Re: Prusa3 - end stopy a extruder
February 21, 2013 08:27AM
To ano, ale potřebuju na to přidělat snad ložiska, ne?

Co teda tento extruder?
Re: Prusa3 - end stopy a extruder
February 21, 2013 08:36AM
Ložiska jsou na vozíku osy X, kde jsou i díry pro přidělání extruderu, ale protože greg tam nepasuje tak se tam přidělá tento adaptér na který už greg přidělat jde... Takhle to podle mě bylo autorem zamýšleno - jestli to pasuje nebo jestli to někdo používá nevím, ale vypadá to, že by mohlo...
Bovdenový extruder nemáme - nemůžu hodnotit - máme greg's wade, ale výhoda je v tom, že váha motoru neni na pohyblivém vozíku...
Re: Prusa3 - end stopy a extruder
February 21, 2013 09:30AM
Tak jsem na to koukal a ten adaptér co je v gitu a ukázanej na wiki pasuje jen na vozík ze zmenšený verze i3 - má jinak daleko od sebe díry a je širší.
Ale třeba tento by měl fungovat: http://www.thingiverse.com/thing:29795
a nebo si počkej až vyjde ten extruder od Průši přímo na i3, ale s Nema17 smiling smileyhttp://www.flickr.com/photos/prusajr/8465946743/in/photostream
Re: Prusa3 - end stopy a extruder
February 23, 2013 05:56AM
Mě napadlo prohlídnout si, jak vypadá extruder přímo u Průši v gitu - adresář extras. No a je to sice Greg's wade, ale má upravenou patu - silnější a jsou v ní dvě příčné díry, takže by měl jít přímo přidělat na x-vozík bez adaptérů.
Re: Prusa3 - end stopy a extruder
February 23, 2013 07:51AM
Možná...otočený motorem k vozíku, ale bylo by to docela przno.
Re: Prusa3 - end stopy a extruder
February 23, 2013 11:26AM
Když použiješ x-carriage odsud :[www.reprap.org]
a tento extruder : [reprap.org]

Je to ověřené a funkční, naprosto bez problémů a žádný "przno" to není. Jinak osobně preferuji bovdenový extruder a držák trysky na X-carriage. Osa X je mnohem svižnější a můžeš tisknout rychleji s pěknou kvalitou.

Edited 2 time(s). Last edit at 02/23/2013 11:30AM by chytalek.
Re: Prusa3 - end stopy a extruder
February 24, 2013 07:56AM
Ano, s tímhle x-vozíkem věřím, že to půjde.

Smím-li se zeptat, který bowdenový extruder, na jaký průměr vlákna a kde jsi pořídil bowden a šroubení?
Re: Prusa3 - end stopy a extruder
February 24, 2013 09:29AM
Plast používám o průměru 3mm. Spojka je na fotce je to na hadičku (bovden) o vnějším průměru 6mm ( vnitřní průměr 4mm) a závit to byl tuším 1/8" ,spojku koupíš v lepším železářství, používá se na spojování vzduchových hadic, říkají tomu pneufit.
Držák na extruder můžeš použít třeba tento [www.thingiverse.com] výhoda je, že můžeš použít jakýkoliv extruder. Nebo jsem na thingiverse.com zahlédl extruder, který má dole otvor přímo na přišroubování pneufitu.
Jako "bovden" jsem použil toto : [www.ebay.com]

Možná by stačila nějaká tenkostěná vzduchová hadička, ale jednak jsem to měl doma a jednak to perfektně drží.
Attachments:
open | download - spojka.jpg (59.4 KB)
Re: Prusa3 - end stopy a extruder
February 26, 2013 04:19AM
Asi znám jenom blbý železářství. Nemáš nějakej příklad?
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login