Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

upevnění termistoru

Posted by ispex 
upevnění termistoru
September 23, 2014 04:41PM
Zdravím chlapy,
neví někdo nejlepší upevnění termistoru do otvoru těla hotendu? Pokud nechám termistor v "díře" pouze zasunutý - drží na drátkách, tak funguje vše bez problému, ale z hlediska uvolnění, ulomení, zkratu atd bych ho radší zajistil. Sehnal jsem kamnářský tmel do cca 1500 stupňů celsia. Po aplikaci termistor drží jako zabetonovaný, ale filament prochází tryskou s větším, až neúnosným odporem. Z této zkušenosti jsem vydedukoval, že tmel přehradí otvor, uvnitř se drží teplo a tím pádem pomalejí reaguje termistor - patrona později zapíná.
Má někdo podobnou zkušenost?
Prosím o radu.
Díky
Re: upevnění termistoru
September 23, 2014 04:59PM
co mas za hotend???
ja na e3d v5 maximalne namocim ternistor do pasty na chladice strcim do diry na termistor a upevnim kaptonem (prelepim). samozrejme draty zaizolovat...

na svem prvnim HE sem mel ten tmel na upevneni topneho odporu a nicmoc...


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: upevnění termistoru
September 24, 2014 03:24PM
Mám e3d v4. Po tom, co jsem shlédl e3d v6 - tam se s tím moc nemazlí - termistor defakto jeho zaizolované vývody přimačknou na tělo heatblocku - se divím že neshoří, tak termistor pouze zasunu do otvoru a vývody stáhnu páskou k vývodům z patrony a mělo by to mít stejný efekt jako v6, co myslíš? Neměl by vypadnout...
Jinak díky za radu, ale ta pasta stojí docela hodně a v nabídce co jsem našel jsou na nižší teploty než vytvoří hotend. Přilepit kaptonovou pásku na heatblock jsem zkoušel a neudrží se...
Re: upevnění termistoru
September 25, 2014 07:04AM
no ja ji kupoval za 70kc a docela peknou davku... ale je fakt ze je kupovana tak 3roky zpet...

na v5 jen obalis kaptonem draty smiling smiley stricis do diry a obmotas kapton paskou... ja stim jedu i s tou pastou pres rok a v pohode... (jel sem i na 280°C u vysoko teplotniho ABS asi 2kg matrose protlaceno bez problemu) jo a mas pravdu - sem zapomel, stahovackou to taky pripasavam k vyvodum patrony. ono to pak lip drzi...


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: upevnění termistoru
September 29, 2014 02:56AM
hodte sem nejake fotosmiling smiley
Re: upevnění termistoru
September 29, 2014 07:41AM
treba takove?



PS:
dobre ten kruh a napis mohl bejt lip udelan winking smiley


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: upevnění termistoru
September 29, 2014 09:17AM
super thumbs up

Edited 1 time(s). Last edit at 09/29/2014 09:18AM by mochr.
Re: upevnění termistoru
September 29, 2014 02:01PM
Ahoj . Nemám fotku,ale měl jsem stejný problém . Tak jsem kolmo na otvor termistoru vrtnul Dírku 2.4 , a závit M3 . Červíkem se žlábkem místo hrotu krásně dotáhnu skleněnou pecičku termistoru . A nepovoluje se . Jen je třeba dotahovat s citem prasete . Nebo těsně vedle otvoru termistoru vyvrtat 2.4 dírku pro M3 , A vstup do otvoru termistoru zajistit šroubkem tak, aby zakrýval jen půlku otvoru,a mohly projít jen vodiče termistoru . To už mám taky vyzkoušeno . Ale s tím červíkem rychleji reaguje topení protože termistor je nalepený na blocku .


www.3d-konstrukce.cz
Re: upevnění termistoru
October 02, 2014 05:17PM
Díky za odpovědi, Milou o tom červíku jsem taky přemýšlel, ale měl jsem strach že se po určité době povolí. Přece jenom tam jsou vibrace. Nyní mám termistor "NAVOLNO" vsunutý v otvoru a pouze stažený drátky k vývodům z patrony (jako má Raptik - až na tu prasečinku s kaptonem-promiň Raptiku smiling smiley ) a funguje báječně.
Re: upevnění termistoru
October 02, 2014 05:35PM
noo, prasecinku winking smiley

zmirnuje to vliv pripadneho ofuku a pripadnej natavenej plast na boku se nemusi seskrabovat smiling smiley a navic pro pripadnou paranoiu z vibraci to drzi i nozicky u dirky winking smiley

ale uznavam, ze za idealnich podminek neni kapton nutnej smiling smiley ted ho tam davam spis ze zvyku a aby nestarla ta 1cm siroka paska... smiling smiley pac kvuly tomu sem ji kupoval smiling smiley a na bed 1cm pasku lepit se mi fakt nechce smiling smiley zvlast kdyz uz pouzivam ABS jusik smiling smiley


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: upevnění termistoru
October 06, 2014 01:47PM
Blejsknul jsem to, jak to tak nějak mám . Kolem šroubku projde i izolace vývodů z termistoru . Takže asi takhle .


www.3d-konstrukce.cz
Attachments:
open | download - 100_3530 (Kopírovat).JPG (93 KB)
HB
Re: upevnění termistoru
October 09, 2014 03:17PM
Neřešil jste někdo softwarovou prevenci přehřátí HE při vypadnutí termistoru nebo jeho odpojení přerušením vodiče?
Něco jako "když se teplota změní. o víc než např 10 stupňů C za sekundu vypnu HE a vyhodím chybu"
Nebo "když po zapnutí HE do 10ti sekund nevzroste teplota o alespoň např. 10 stupňů C, vypnu HE a vyhodím chybu"
Něco jako watchdog do firmware.
Snížilo by pochybnosti o případné možnosti požáru při tisku bez dohledu.
Přitom by se mohlo jednat o "jednoduchou" úpravu Marlina.
Nebo to nějaký firmware má už v sobě?
Re: upevnění termistoru
October 09, 2014 05:12PM
marlin neco z toho ma v sobe... presahne li max temp, odepne vytapeni.

pokud se rozepne obvod, tusim ze hodi chybu taky a stopne tisk - teplota skoci najednou na nakejch -20 nebo neco takoveho a nic mi to nedovolilo... ale behem tisku sem to fakt nezkousel grinning smiley

co se tyka jen odpadnuti, to asi nema. (nahly pokles teploty vypadnutim z heatbloku)


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: upevnění termistoru
October 10, 2014 04:06AM
Repetier má v sobě ochranu, které vypne vytápění příslušného prvku, když je teplota víc než nastavené číslo ve fw a také hlídá zapojení měřícího odporu.
HB
Re: upevnění termistoru
October 10, 2014 04:41PM
Hlídat, že není překročena max teplota je sice ochrana, ale není dostatečná.
Detekce přerušení NTC termistoru není špatné, ale pořád to nezabrání tomuto scénáři:
1. Tisknu, HE udržuje žádanou teplotu ( třeba 240 C).
2. Pak vypadne termistor z bloku. Protože byl špatně přidělaný.
3. Termistor už neměří teplotu bloku ale okolního vzduchu ( řekněme 40 C)
4. Řízení si "myslí" že je HE studený (40 C) a začne topit naplno aby dotopil na těch 240 C
A na problém je zaděláno. V extrémním případě může začít hořet..

Protože se teplota bloku při běžném topení nemění tak rychle, jako když termistor vypadne z bloku, myslím že by šlo sw detekovat a požáru zabránit.

Podobný scénář:
1. Zapnu topení HE na 240 C . Bohužel termistor je už vypadlý z bloku a tak ukazuje pořád jen teplotu okolního vzduchu.
2. Řízení topí a topí a topí.. až opět může dojít k požáru.
I to by šlo sw ošetřit.

Co sw ošetřit nejde, je případné proražení MOSFETu. Tam pomůže už jen hw tepelná pojistka, co odepne přívod k topnému tělesu. Toto není tolik pravděpodobné, jako může být vypadnutí termistoru z bloku...
Re: upevnění termistoru
October 18, 2014 11:55AM
Quote
HB
Co sw ošetřit nejde, je případné proražení MOSFETu. Tam pomůže už jen hw tepelná pojistka, co odepne přívod k topnému tělesu. Toto není tolik pravděpodobné, jako může být vypadnutí termistoru z bloku...

Ale jde... Budeš měřit napětí na tranzistoru AD převodníkem, ke kterýmu přidáš dělič. Samplování AD převodníku musíš zapnout tehdy, když je tranzistor vyplý. Pokud na něm je Vcc, tak je všecko ok. Pokud ne, je tranzistor KO.

-> S ne-šmejdským tranzistorem, kterýmu nepřekračuješ teplotu čipu se to nestane. Proto to nikdo neřeší. Jenom RAMPS má všecko tak debilně...
HB
Re: upevnění termistoru
October 18, 2014 05:39PM
Dobrý, zjistit že je tranzistor proražený samozřejmě lze, ale jak ho pak vypneš, aby netopil? Musel by jsi tam mít jiný další fungující "vypínač"...
Re: upevnění termistoru
October 20, 2014 02:57AM
Při použití PC zdroje ho prostě vypneš tak, jak se zdroj vypíná při vypínání PC. Jestli to umí i průmyslové zdroje netuším.
Re: upevnění termistoru
March 17, 2015 03:32AM
Novy marlin už to má implementováno - když moc dlouho topí a teplota se nezvyšuje, tak se to vypne, abys nevyhořel.. Ale musíš si to nastavit a zapnout. Osobně to taky stahuju kaptonem. Mám vyzkoušeno, že
když do toho dáš pastu na procesory, i tu levnou, tak po určité době zatuhne tak tvrdě, že při demontáži, nebo údržbě utrhneš nožičky a musíš zbytek termistoru odvrtat, což se mi stalo už dvakrát..
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login