Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Melt-zone

Posted by Tony3 
Melt-zone
October 13, 2015 04:28PM
Ahoj,

snažíl jsem se něco najít tady na fóru o melt-zone ale moc toho není tak jsem hledal i na netu. Něco jsem našel.
Zajímalo by mě jak moc melt-zone ovlivňuje tisk a jaké jsou výhody krátké a dlouhé melt-zone dá se třeba podle něčeho řídit při návrhu HE?
Pokud to dobře chápu tak je několik základních předpokladů:

Krátká melt-zone: díky menší ploše kde je roztavený materiál je i nižší přilnavost tudíž i menší tření a odpor proti vedení filamentu. Také větší přesnost.

Dlouhá melt-zone: má sice větší odpor, ale je možné dosáhnout větších rychlostí. Navíc není tak náchylná na změny tepla

Také pokud to správně chápu tak se dlouhá melt-zone používá pro materiály které mají vyšší teploty tavení.
Jaké jsou ještě přednosti třeba [www.filastruder.com] nebo [www.3ders.org] jde jen o rychlost tisku?

Chápu to správně? Máte nějaké jiné postřehy nebo nápady či zkušenosti? Celkem by mě to zajímalo.

Dokud jsem o tom nečetl víc tak jsem si vždycky myslel že ten 40W cartrige musí předávat dost tepla aby to stačilo na vytopení materiálu s vyšší teplotou a vyššími rychlostmi. smiling smiley

Dík
Re: Melt-zone
October 15, 2015 12:43AM
Myslím , že (krátká-dlouhá) je špatně řečeno . V reálném čase tavení a tisku by se asi doma změřit nedala . Co zcela jistě ovlivňuje tisk je výška ve které se nachází . Teoreticky by měla být co nejníže . Pokud se ti např. vlivem nedostatečného chlazení chladiče HE dostane dost tepla do Heatbraku , tak se začne tavit už tam , a způsobuje to zatuhnutí roztaveného filamentu , a stop tisku . A citlivý je na to PLA filament , kvůli jeho tepelné vodivosti . Tam se melt zona posouvá vzhůru .


www.3d-konstrukce.cz
Re: Melt-zone
October 15, 2015 08:32AM
Dlouhá a krátká. To jsem tak nazval abych odlišil normální HE a třeba ten Pico a Vulcano, který má topné těleso podélně a je jasné že je melt-zone delší...
Ale díky ta poznatky winking smiley
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login