Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Termočlánek

Posted by majkl 
Termočlánek
December 09, 2013 06:09AM
Válí se mi tu pár termočlánků, tak bych je rád zkusil.

Chtěl bych k tomu udělat zesilovač, kterej by se zapojil pak rovnou do RAMPsu. Koukal jsem, že se to hodně řeší obvodama od MAX a Analog Devices, který rovnou naměřenou hodnotu zdigitalizujou a posílají po I2C/SPI.

Ty integráče stojej okolo 200Kč. Připadá mi ale zbytečný kupovat A/D převodník, když Arduino A/D už obsahuje.

Nemáte tip na zesilovač pro termočlánek s analogovým výstupem?
Re: Termočlánek
December 09, 2013 06:28AM
oni ty svaby maj vetsinou v sobe i kompenzaci privodu a termoelektrickeho jevu spoju u termoclanku, proto se tam davaj.
osobne bych mel radsi nez termistor termoclanek na mereni teploty, ale je s nima vetsi problem prave kvuly tehle kompenzaci.

takze tech svabu bych se nebal a investoval bych do nich... marlin ma i primo s nakym timhle svabem vyresenou komunikaci...


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Termočlánek
December 09, 2013 09:52AM
MAX6675, MAX31855, AD595, AD597, ad8495

co něco takového asi: [jimsrobot.com]
Re: Termočlánek
December 09, 2013 10:14AM
to by asi slo... predpokladam, ze upravit si fw pro tebe problem neni smiling smiley

jinak ty MAX6675 a AD595 muj marlin podporuje, ten max udajne jen pro senzor 0


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Termočlánek
December 09, 2013 11:03AM
Mě se právě líbí cesta analogovýho vstupu, stačilo by jen udělat tabulku v thermistortables.h a je to.

Jen teď koukám, že je to na 3.3V, já mám Gen7 a ta 3.3V stabilizátor nemá.
Re: Termočlánek
December 09, 2013 12:48PM
jo to je spravnej pristup, ale stejne na to budes muset nabastlit zesilovac, jelikoz termoclanek dava velmi male napeti pri zmene teploty (radove mV) a abz si vyuzil maximlani presnost AD prevodniku v arduinu, pro efektivni presnost potrebujes merenej signal zesilit tak, aby maximalni hodnota, ktera ti vyleze ze snimace nebo kterou chces mit jako horni rozsah, byla 5 az 10% pod maximalni hodnotou, kterej AD prevodnik ma jako vstupni.
navic termoclanek tusim neni linerani prvek, takze bud budes buset udelat jeste linearizacni obvod aby napr. pokud mas vstup do AD 0 - +5V, tak aby 0 - +300°C odpovidalo 0 - +5V

jako neco podobneho resim v teoreticke rovine s pouzitim mereni teploty u tiskarny s PT100 / PT1000 a taky sem nasel par svabu, co mi jeji signal upravej ale s jejich cenou se dostanu na cenu kompletu kolem 1000.- s jednim pt100 merenym kanalem (cca 1400,- za dva), ale s presnosti do 0,1°C (16bit ad prevodnik a komunikace pres i2c nebo spi)
na tu pt100 sem ansel i jeden hodne hustej svabik, mozna umel i termoclanky, ale cenu sem nak nezjistil a musel se sloziteji nastavovat pres digitalni konfigurace, ale nic co by se nedalo zvladnout, ale podle funkcionality urcite pod 500,-/PT100 nebyl...
to co sem si zkousel odboku jen tak navrhnou pomoci wheatsonova mustku, zesileni a pouziti AD 10bit vstupu arduina pri mereni od 0 - 500°C mi vychazela presnost mereni 0,25°C az 0,5°C a rad bych se pohyboval kolem 0,1°C, ale pri trose snahy a dostani se ponekud vic do problematiky bych to i stahnul niz s tou presnosti.

Edited 1 time(s). Last edit at 12/09/2013 12:49PM by raptik.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login