Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Zdroj pro tiskárnu

Posted by FJakub 
Zdroj pro tiskárnu
March 15, 2013 09:19AM
Jak silný by jste doporučili zdroj pro Reprap?
Bude z něj napájen i vyhřívací stůl.
Stačí 350W? nebo něco silnějšího?
Děkuji za rady
Re: Zdroj pro tiskárnu
March 15, 2013 10:02AM
Mám zdroj 12V/180W, měl jsem o něm pochybnosti, ale kupodivu úplně v pohodě stačí (heatbed MK2, hotend cartridge 40W).
Re: Zdroj pro tiskárnu
April 15, 2013 07:16AM
Ahoj vsem, vzhledem k tomu, ze nemam po ruce zadny starsi PC zdroj po ruce, tak premyslim co koupit. Co myslite, jit radsi do nejake PC zdroje nebo jit radeji do neceho takovehoto (20-30A konkretne)
[www.ebay.com]

Vyhovoval by mi i tvarem, ze by se mi lepe vlezl pod Rostocka

Diky za nazor.
Bajn
Re: Zdroj pro tiskárnu
April 15, 2013 07:46AM
Zatím jedu na upraveným PC zdroji, ale mám v plánu jít časem do tohohle:

http://wifi.aspa.cz/prumyslovy-zdroj-12v-350w-spinany-hs-350-12-z104218/

Původ bude asi stejný, ale aspoň to bude od českýho prodejce.
Re: Zdroj pro tiskárnu
April 15, 2013 08:20AM
galnar: ten cenovy rozdil je minimalni a vyhoda lokalniho prodejce je urcite vyhoda smiling smiley

Pocitam tedy, ze podobne zdroje bude vyhodne koupit, akorat to chce samozrejme dat bacha na spravne zapojeni. Zakladni ochrany ale zdroj ma, tak by to melo byt v pohode
Re: Zdroj pro tiskárnu
April 16, 2013 02:13PM
Jaký minimální výkon tedy prosím doporučujete?
Re: Zdroj pro tiskárnu
April 20, 2013 05:17PM
Stolek si vezme 12A, hotend a motory dalších 5A. Násobeno 12V dá 204W. Protože není ideální vytěžovat zdroj na 100%, pořídil bych si zdroj 350W.
Re: Zdroj pro tiskárnu
April 21, 2013 07:15AM
Děkuji za odpověď.
Sehnal jsem ATX zdroj 350W, který při 12V dává 14A. Můžete mi prosím poradit, jak ho připojit k RAMPS 1.4?
Trochu mě matou dva vstupy 11A a 5A. Hledal jsem po netu a nic užitečného jsem nenašel.
Re: Zdroj pro tiskárnu
April 21, 2013 10:37AM
Ten vstup 12V/11A je jenom pro heatbed a 12V/5A napájí zbytek (elektronika, motory...). Je určitě dobré spojit více vodičů z ATX zdroje (např. 4x černý (GND) a 4x žlutý (+12V)), pro napájení heatbedu a třeba 2x černý a 2x žlutý pro napájení zbytku.
Re: Zdroj pro tiskárnu
April 21, 2013 02:15PM
jokejoke Wrote:
-------------------------------------------------------
> Ten vstup 12V/11A je jenom pro heatbed a 12V/5A
> napájí zbytek (elektronika, motory...). Je
> určitě dobré spojit více vodičů z ATX zdroje
> (např. 4x černý (GND) a 4x žlutý (+12V)),
> pro napájení heatbedu a třeba 2x černý a 2x
> žlutý pro napájení zbytku.


Takže můžu vzít ten 12V/14A a připojit ho na 5A i na 11A?
Stačí připojit víc drátů, abych je neodvařil a žádný odpor nebo tak řešit nemusím?
Re: Zdroj pro tiskárnu
April 21, 2013 02:35PM
Jj přesně jak píšeš. Co jsem četl v různých diskuzích, tak některé ATX potřebují mít zatíženou i 5V větev, aby správně fungovala stabilizace a zdroj se rozběhl. Když jsem dříve napájel tiskárnu ATX zdrojem, tak jsem měl připojenou žárovičku na 5V větvi, ale fungovalo to i bez ní smiling smiley Možná k tomu někdo řekne víc, kdo se této problematice věnuje...
Re: Zdroj pro tiskárnu
April 22, 2013 03:09AM
S ATX zdroji to vidím asi takhle:
jmenovitý (maximální) výkon zdroje je součet odebíraných výkonů ze všech větví. My ale používáme jenom +12V, takže to není významná informace. Důležité je, jaký proud/výkon je schopen dát z +12V větve.
Ano, můžeš zkusit připojit více vodiči (jak píše jokejoke) těch +12V na svorky 5A i 11A. Zdroj sice dá jenom 14A a my teoreticky potřebujem maximálně 11A+5=16A, ale protože heatbed těch 11A bere za studena (při vyšší teplotě se jeho odpor zvýší, ale neměřil jsem jak moc) a to se nemusí současně ohřívat hotend, může to jít. Záleží na konrétním zdroji, jestli to vyhodnotí jako zkrat zátěže a vypne se, nebo jestli to dá (eventuálně s poklesem výstupního napětí), nebo jestli vyhoří (u čínských výrobků je možné všechno, takže buď ve střehu!). Taky záleží na konkrétním heatbedu (jaký odpor má z výroby) a jaké topení má hotend (odpor nebo keramické tělísko).

Jinak jsem taky četl, že některé zdroje potřebují mít zatíženou +5V větev, ale v praxi jsem se s tím nesetkal.
Re: Zdroj pro tiskárnu
April 27, 2013 03:28PM
Je možné vzít dva zdroje s proudy: 14A a 6A, spojit GND a napájet každým zdrojem jednu část (heatbed - tryska a motory)?
Re: Zdroj pro tiskárnu
April 27, 2013 03:53PM
Jasně že jo. Dokonce by bylo možné na heatbed použít vyšší napětí (kolik snesou použité tranzistory), aby se rychleji ohříval.
Gobbx
Re: Zdroj pro tiskárnu
April 27, 2013 03:58PM
jirpil Wrote:
-------------------------------------------------------
> Jasně že jo. Dokonce by bylo možné na heatbed
> použít vyšší napětí (kolik snesou použité
> tranzistory), aby se rychleji ohříval.

Takže na Ramps 1.4, tam kde je 11A můžu připojit ten výkonnější zdroj a na druhý vstup ten slabší, nebo musím heatbed napájet nějak odděleně?
Re: Zdroj pro tiskárnu
April 27, 2013 04:11PM
Ano, takhle to jde.
Re: Zdroj pro tiskárnu
November 02, 2013 01:48PM
Dalo by se 5V větví napájet arduino? Nebo se už napájí z ramps(pokud není pripojeno k pc)? Jsem amatér mejte slitování :-D
Re: Zdroj pro tiskárnu
November 04, 2013 05:53AM
Quote
jirpil


Jinak jsem taky četl, že některé zdroje potřebují mít zatíženou +5V větev, ale v praxi jsem se s tím nesetkal.

ja sem se stim setkal, ale slo vesmes o prvotni verze ATX zdroju - tak 7 - 8 let zpatky... u novodobych sem to uz neobjevil...

potreboval sem z ATX zdroje napajet 12V asi 6 WiFi zarizeni a nemel sem nic nez starej ATX zdroj... a i kdyz byl konektor spravne nadratovan, tak zdroj ani tuk dokud sem nepripojil alespon CD-ROMku jako zatez i na +5V (zkousel sem i jen odpor na +5V a taky se rozbeh)


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Zdroj pro tiskárnu
December 02, 2013 03:17AM
Quote
zakoj
Dalo by se 5V větví napájet arduino? Nebo se už napájí z ramps(pokud není pripojeno k pc)? Jsem amatér mejte slitování :-D

Ano, 5V pro arduino dodává RAMPS. Ale je třeba se ujistit, že je do něj přiletovaná dioda D1. Ne vždy to tak u koupené desky je. Stejný problém je třeba řešit např. při použití SDRAMPS (čtení dat z SD karty).
Re: Zdroj pro tiskárnu
January 07, 2014 04:46AM
hoja vsem, schanim brachovi zdroj pro tiskarnu, nekdo nejake zkusenosti s timto zdrojem [www.ihocek.cz] ?
Diky za info
dan
Re: Zdroj pro tiskárnu
January 07, 2014 07:32AM
Cau, pouzivam je, par desitek jich mam v provozu, akorat je mam od jineho dodavatele. Zatim jsem nemel zadny problem az na vetrak, ktery zacne po nejake dobe hucet. Kazdopadne ho u sve tiskarny pouzivam hodne casto, takze asi ma narok, je to proste take cina. Zaruka nezaruka, vetrak jsem vymenil. Na bezny reprap staci ten mensi 250W.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: Zdroj pro tiskárnu
January 07, 2014 06:27PM
Já mám tendle:
[www.penta.cz]
dan
Re: Zdroj pro tiskárnu
January 08, 2014 01:34AM
Jj, to je ten samej co se pta Bajn a pouzivam ja smiling smiley

Edited 1 time(s). Last edit at 01/08/2014 01:35AM by dan.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: Zdroj pro tiskárnu
January 08, 2014 03:25AM
tak presne tento mi po asi dnu pouzivani chcipl.
dan
Re: Zdroj pro tiskárnu
January 08, 2014 03:28AM
jo, nerikam, stane se, ale z mnozstvi, ktere jsem pouzil je to zatim jediny o kterem vim, takze to stejne povazuji za dobrou volbu.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: Zdroj pro tiskárnu
January 08, 2014 03:41AM
Pozor, pravděpodobně jsou krajně nevhodné pro induktivní zátěž. Okoudous s ním zkoušel motorek z akuvrtacky a po prvním pokusu jsem mu musel vyměnit FETy.
dan
Re: Zdroj pro tiskárnu
January 08, 2014 04:02AM
Vzhledem k tomu, ze jsou tyto zdroje primarne prodavany pro napajeni LED svitidel atp. tak je to mozne, ze nejsou FETy dimenzovany/ochraneny proti prechodovym dejum spojenych s indukcni zatezi. Ona kdyby na motorku byla dioda a kondas, tak by to pravdepodobne i tento zdroj snesl smiling smiley


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: Zdroj pro tiskárnu
January 08, 2014 04:45AM
Diodu i kondíky jsme tam pak samozřejmě přidali... Ale zpátky ke zdroji: otázka je, jak je to s tou proklamovanou ochranou proti zkratu. Pokud tam je, jsou ty hloupé pojistky na RAMPSu opravdu zbytečné. Nějaká zkušenost?
dan
Re: Zdroj pro tiskárnu
January 08, 2014 04:58AM
No, je fakt, ze tu 350W verzi jsem pretizit ci zkratovat nezkousel, ale u 200W jsem zkousel na oboji (hotbed s prokovy grinning smiley) a prezil to jak zdroj, tak i fety. Pak jsem zjistil, ze tech 200W je opravdu na hranici pri nekterych hotbedech je zdroj pretizen a zacal se vypinat - test pretizeni grinning smiley Proto jsem presel na 250W a zatim na tiskarnach vse ok.

Edited 1 time(s). Last edit at 01/08/2014 04:59AM by dan.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: Zdroj pro tiskárnu
October 17, 2014 04:13PM
Ahoj,

neví někdo je-li možné odpálit zdroj tím, že se při tisku násilně zablokují motory?

Stalo se mi to tak, že tryska narazila do předchozího neodstraněného tisku (moje blbost), ten tisk neulít, sklo se kouslo o šroubky heatbedu, motory to zablokovalo, pár blesků ze zdroje a šlus.

Zdroj byl nový, 250W. Měl za sebou cca hodinu provozu. Ale asi jel na hraně, při provozu dost hřál. Má deklarovanou ochranu proti zkratu i přetížení.

Napadlo mě jedině, že by to mohl způsobit nějaký zpětný štos do zdroje, nějaký indukční jev nebo tak...v tom nejsem úplně odborník.
Jde mi o to, zjistit kde je chyba. Pro příště.


-i3 homebuild
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login