Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

zapojeni microcon sx17-1005 vs freaduino-mega2560

Posted by okoudous 
zapojeni microcon sx17-1005 vs freaduino-mega2560
October 03, 2013 05:18AM
Ahoj vsem ,
prosim poradi mi nekdo se zapojenim motorku microcon s ramps .
Sem amater a stavim si prusa mendel i3 a koupil sem si motorky z Bechovic .Nicmene u motorku je dohromady 8 kabelu (viz popis v linku) ale na ramps jsou vstupy pro 4 kabely. ja si koupil Pc konektory v GME ale netusim jak tam narvat ty kabely tak aby sem zapojil vsech 8 do konektoru na 4 kabely spravne.
Nerad bych motorek ci board hned spalil .
Mam to dle navodu zapojit unipolarne?Omlouvam se sem opravdu laik.moc dekuji za jakoukoli radu

[www.microcon.cz] motorek
[www.elecfreaks.com] - mega 2560
[www.elecfreaks.com] - ramps

diky ondra
Re: zapojeni microcon sx17-1005 vs freaduino-mega2560
October 03, 2013 05:25AM
Prosím tě, hledej ve fóru. Už bych to sem psal potřetí.
Re: zapojeni microcon sx17-1005 vs freaduino-mega2560
October 03, 2013 05:53AM
Možná narazíš na další problémy, tak posílám raději odkaz na stránky kde se hodně dozvíš.
Měl jsi zvolit REBELa ten má širokou a přátelskou podporu. spinning smiley sticking its tongue out

Edited 1 time(s). Last edit at 10/03/2013 05:54AM by horazl.
Re: zapojeni microcon sx17-1005 vs freaduino-mega2560
October 03, 2013 07:00AM
tak myslim, ze co se tyka podpory na foru, tak tu neresime kdo ma jakou tiskarnu. Spis jde o to, ze uz to tu bylo reseno nekolikrat a lidi jsou lini cist, potazmo hledat.
Re: zapojeni microcon sx17-1005 vs freaduino-mega2560
October 03, 2013 07:40AM
V klidu, jen by Ti to zabralo skoro stejně, kdyby jsi mu dal link na dané téma, než jen rýpavou poznámku.

Sám občas těžko hledám, to co jsme tu už četl a to vím, kde mám šáhnout. Ten vyhledávací alogoritmus není dokonalý.
Každý jsme začínali a čekali až se nám někdo ozve, když jsme byli v koncích a nevěděli kudy kam. Pokud se neptá na každý krok, tak rád odpovím. Asi jsem blbec, ale vracím to, co mi poskytnuli další členové tohoto a jiných fór.
Re: zapojeni microcon sx17-1005 vs freaduino-mega2560
October 03, 2013 08:21AM
okodous: Microcon má ve zvyku k motorům přiložit stránku formátu A5 s popisem zapojení vinutí. Pro připojení ke standardním driverům se používá unipolární zapojení popsané ve spodní části, t.j. středy vinutí se nepřipojují (červený vodič se jen propojí s hnědým a zaizoluje, žlutý se zeleným a zaizoluje). Pro připojení k driveru se pak použijí oranžový, černý, modrý a bílý vodič, jejichž pořadí většinou vyhoví takto, nebo reverzně při potřebě opačného směru pohybu.

Pokud se týká poznámky o REBEL, souhlasím s Bajnem.
Re: zapojeni microcon sx17-1005 vs freaduino-mega2560
October 03, 2013 08:53AM
horazl: ano mas pravdu, ze najit informaci o tom jak ty motory zapojit je snadne jako napsat prispevek. Prave proto jsem napsal, ze je lepsi hledat, protoze tam clovek dostane dalsi informace.
ano vyhledavani na foru neni dokonale, ale google ma taky dost zaindexovano, tak proc nepouzit ho?

jinak co se tyka fora, tak behem par sekund pres jeho vyhledavani:
Nazev tema: Zapojení motorů od Microconu
[forums.reprap.org]
Nazev tema: Zapojeni motoru
[forums.reprap.org]
Takze neni treba ani hledat, ale precist si nazvy diskuzi a clovek ma hned jasno.
Odkazy z jinych sajtu zde nedavam, ale google jich hned na uvodni vyhledavaci strance nasel tri, kde to info je.

Nedala mi problem nekomu poradit pokud znam odpoved, ale nejdrive to chce, aby se ten clovek snazil trochu sam. Pomuze tim hlavne sobe.
Takze za me asi tak...
Re: zapojeni microcon sx17-1005 vs freaduino-mega2560
October 03, 2013 11:42AM
diky vsem i tem rypavim ,

hledal sem to na foru ale nemel cas prijel par prispevku ale nebyl si sure

tak se borci nezlobte nechtel sem otravovat jen ze cas sou penize i pro me

vsem diky
Re: zapojeni microcon sx17-1005 vs freaduino-mega2560
October 03, 2013 11:47AM
diky moc vis jak ,de o to ze ja az to postavim a rozchodim udelam site kde bude popis i3 od do z podle meho postupu tak aby vse byůlo jasne od zacatku i pro lajky a hlavne sem nemusel procitat tisice for pac to akorat zdrzuje a DELA TO ZMATEK . jeSTE SE TE CHIC ZEPTAT jakej si pouziůl extruder premyslim ze si koupim zelezo a udelam original ke kteremu mam i plasty ...

diky moc ondra
Re: zapojeni microcon sx17-1005 vs freaduino-mega2560
October 03, 2013 11:48AM
rad jsem oznacovan za rypala smiling smiley
Ale je to mysleno spis jako doporuceni, zapojeni motoru je u reprapu zaklad, az pak clovek resi proc mu ne/dela firmware to a to, to je teprve misto pro velkou diskuzi a hledani smiling smiley
A hlavne jsem vedel, ze tohle tema uz se tu nekolikrat resilo, takze jsem si dovolil rypnout, ze najit ho je opravdu otazka par vterin smiling smiley
Re: zapojeni microcon sx17-1005 vs freaduino-mega2560
October 03, 2013 11:52AM
no a ono je nekde napsano, ze stavba reprapu je jednoducha? smiling smiley
Nevim co je mysleno originalem. U extruderu zalezi jaky chces typ, zda normalni, nebo bowdenovy, pripadne jestlii direct nebo s prevodem winking smiley
nejcastejsi typ co si pamatuji u i3 je wades extruder, to ti pripadne potvrdi jini, ja mam delta tiskarnu, takze tam je to o necem jinem.
Re: zapojeni microcon sx17-1005 vs freaduino-mega2560
October 20, 2013 04:45AM
ahoj tak mam jeste jeden problem na freaduino RAMPS co jsem si objednal jako kit
sou vystupy na motorky oznacene 2B2A1A1B a na papiru od vyrobce jepri bipolarnim seriovem zapojeni A1.fáze oranzovy , /A(1.fáze) černý ,B(2.fáze) modrý,/B (2. Fáze) bílý

tedy pri zapojeni jak se pise zapojeni v odkazech je
2B - modrý
2A - bílý
1A - černý
1B - oranžový

kabely by byly lde vyrobce motorku mocrocon a papiru modry (cool smiley ,bílý (/cool smiley,černý (/A),oranzovy (A) =1B2B2A2B

ale na freaduino RAMPS jak sem uvadel je 2B2A1A1B za predpokladu ze 2 fáze /A nebo /B jsou 2A nebo 2B,
by to melo dle meho byt tedy bílý (/cool smiley ,černý (/A), oranžový (cool smiley,modrý (cool smiley

omlouvám se za můj přihlouplý dotaz ale nerad bych něco hned na začátku podělal a proto nevím zda Vám starým matadorům mám dát za pravdu a zapojit to podle diskuze nebo podle toho co je nakresleny na te desce vedle konektoru tedly dle vyrobce freaduino RAMPS a vyrobce a popisu motorku.
A nebo se m blbej a koukam na to spatne ?

Pro spousty z Vas jiste banalni ale ja si fakt rady nevim .

jeste jednou moc moc diky za pomoc
Re: zapojeni microcon sx17-1005 vs freaduino-mega2560
October 20, 2013 04:59AM
Pokud je na například na motoru zapojeno 2B2A1A1B a na desce pak 1B1A2A2B tak se maximálně stane to, že se motor bude točit na druhou stranu. Takže pak stačí jenom konektor motoru při zastrkávání do desky otočit o 180° a bude se točit na druhou správně.
Re: zapojeni microcon sx17-1005 vs freaduino-mega2560
October 20, 2013 05:15AM
no mam strach abych to po zapojeni spatne hned nejak nespalil takze to zapojim asi dle polisu na desce a podle papiru a budu doufat ze se mi motorek roztoci.
taky jeste sem koukal budu mit vorisek s tim nastavit primo na driveru Ω. Tripper tam je ale kde to budu merit netusim.pac na originalu tam je takovej vystup tady nic.A taky kolik nastavim .ale asi to skusim testem ze si nejdiv nastim malo tzn treba 2Ω zapojim kabely motorku a paklize se nebude tocit opatrne pridam (uz zapojene)dokud se neroztoci ale max dam (4-5Ω)podle toho jak se motorek bude zahrivat co vy na to ?
cetl sem ruzne diskuze ale zrovinka neja zkusenosti s cinanama a timto kitem sem proste nenasel tak proto otravuju chtel bych to mit hned napoprve dobre proste
Re: zapojeni microcon sx17-1005 vs freaduino-mega2560
October 20, 2013 05:19AM
Zmatek asi vznika tim, ze nekdo oznacuje pismenem vinuti a cislem zacatek/konec a nekdo naopak. Kdyz to zapojis dle svych vyzkumu, pravdepodobne nic neznicis, jen to nebude fungovat.
Re: zapojeni microcon sx17-1005 vs freaduino-mega2560
October 20, 2013 05:32AM
Jinak, já mám pár těch SX-1005 nezapojených. Tak bych zítra, pokud mi vyjde čas, jeden zapojil a pak udělal fotku motoru + zapojení do mega
Re: zapojeni microcon sx17-1005 vs freaduino-mega2560
October 20, 2013 06:30AM
jeste prikladam foto toho driveru kdyby nekdo vedel kde to merit budu rad
diky
Attachments:
open | download - driver.jpg (115.1 KB)
Re: zapojeni microcon sx17-1005 vs freaduino-mega2560
October 20, 2013 07:21AM
V příloze je fotka kabelů os Y a Z (ostatní jsem musel prodloužit, takže jiné barvy...).
Kašli na měření, stejně nevíš kde. Nastav trimry do 1/3 dráhy. Pokud be se přehřívaly motory (poznáš rukou) nebo drivery (bude je periodicky vypínat tepelná ochrana), uber. Zkus sílu motoru při pohybu rukou - pokud se dá snadno zastavit - přidej.
Předpokládám, že máš na driverech chladiče? (nezbytné).


smiling smiley
Koně můžeš přivést k vodě, ale pít ho nedonutíš.
Attachments:
open | download - SX17 kabel.jpg (486.3 KB)
Re: zapojeni microcon sx17-1005 vs freaduino-mega2560
October 21, 2013 01:56AM
jenom upozornim, ze neni vhodne menit proud do motoru za chodu. Nekde uz jsme nad tim diskutovali. Kdzy jsem se bavil vcera s majklem, tak rikal, ze staci reset desky, aby se s urcitosti vypnul enable a pak uz se to muze delat, ja to delal tak, ze jsem odpojoval jak napajeni desky, tak usb od compu. Ale to bylo radsi pro jistotu.
Re: zapojeni microcon sx17-1005 vs freaduino-mega2560
October 21, 2013 10:31AM
Jen upřesnění, proud v motorech měním úplně za běhu. (tak jsem podle zvuku zvyšoval proud, dokud motory syčí, tak mají málo proudu). Když "mlátěj" a jsou hlučná, mají moc. Když motory jedou "v dávkách", mají až moc velký proud, čip driveru se přehřeje a zabere tepelná ochrana.

Odpojování a připojování motorů už raději s vypnutým enable. (M18)

Používám Pololu (aktuálně 1/32) a neodešlo mi ani jedno.

Edited 1 time(s). Last edit at 10/21/2013 10:31AM by majkl.
Re: zapojeni microcon sx17-1005 vs freaduino-mega2560
October 21, 2013 02:48PM
Líbí se mi ty chaldiče s těch matic - jak ti to tam drží? Uchladí to něco?
Re: zapojeni microcon sx17-1005 vs freaduino-mega2560
October 21, 2013 04:39PM
Vteřińák prstolep v tenké vrstvě. Drží to tam teprv 4 měsíce a chladí jak potřebuju. Ale být RAMPS vodorovně, trochu víc bych se bál, že až některá ta matice upadne, něco zkratuje.
Re: zapojeni microcon sx17-1005 vs freaduino-mega2560
May 23, 2015 01:36PM
Ahoj vespolek,

kluci potřeboval bych nakopnout správným směrem. Řešilo se zde mockrát zapojení motorů, ale ne tak jak si představoval.
Mám motory microcon sx17-1005 na všechny osy kromě Z a osu Z jsem zvolil 2x SX0503.

Všechny osy jsou zapojeny stejně, jen Z nefunguje. Jen se hlučně o kousek pootočí a nebo na menší proud jen vrčí a ani se nehne. Pořád se to tváří jako když jsou vývody jedný cívky prohozený a cívky se snaží jít proti sobě. O teď pozor, pokud vývody motoru pro Z zapojim na ramps do jiné osy, ale uplně stejně, motor funguje parádně..

Nějaké nápady prosííím? Vadný ramps? Driver jsem měnit zkoušel. Ramps jsem zkusil měřit bez driveru, ale naměřeny všechny hodnoty stejně jako na jiných osách.. ze zoufalosti jsem vzhledem k dostatku driverů zkusil i prohodit kabely, ale pořád je to stejné..

Díky za každý nápad..
Re: zapojeni microcon sx17-1005 vs freaduino-mega2560
May 24, 2015 03:10AM
A testujes to bez zateze nebo uz to mas osazene v mechanice ?
Pokud v mechanice tak na Z uber rychlost posuvu. Nemusi to pobrat.

Btw: blbe jsem si to dal dohromady. (jeste jsem po ranu nemel kafe smiling smiley ) musim cist poradne.
Takze jedine co ti asi poradim je promeřit Z vývody na rampsu jestli tam nekde neni kratas. podle chovani motoru.
Dela to jen i na jedne vetvi nebo kdyz tam zapojis oba motory ?

Edited 1 time(s). Last edit at 05/24/2015 03:15AM by martblek.
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login