Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

jaky prurez "dratu" pouzivat?

Posted by marekd 
jaky prurez "dratu" pouzivat?
January 20, 2013 08:31AM
jaky prurez "dratu" pouzivat pro pripojeni:

heated bedu
motoru
hot endu?

Jde mi o to aby "draty" meli co nejmansi odpor (ztraty).

Mylim, ze u motoru je to asi jedno ale u stolku a hotendu by to uz mohlo mit vliv.
Re: jaky prurez "dratu" pouzivat?
January 26, 2013 04:15AM
Asi se k Tvému dotazu nevyjádří nikdo povolanější, tak bych si dovolil vyjádřit svůj názor.

Přívody k motorům jsou už od výrobce. Asi je budeš prodlužovat, v tom případě nepoužij slabší kablíky než tam jsou. Ale vzhledem k proudu motorů to nebude problém.

Přívody k hotbedu a hotendu by měly mít nízký odpor (takže co nejkratší a co nekvětší průřez), ale současně musí být ohebné aby neomezovaly pohyb. Takže to čemu říkáš "dráty" by určitě měla být "lanka" a jejich průměr asi zvolíš od oka kompromisně a podle obsahu šuplíku. (Jako poměrně exotické řešení jsem viděl plochý kabel). Hrozí jenom to, že by se v nich ztrácel část výkonu zdroje a přívodní vodiče se zahřívaly, což můžeš zkontrolovat za provozu. Podle mého názoru je v napájecích obvodech jiných kritických míst už tak dost, řekl bych velmi neprofesionálně řešených, např: Sanguinololu
- nevhodné konektory pro tak velké proudy
- špatně navržený tišťák (malý průřez mědi v kritických spojích)
- umístění silně topících tranzistorů bez možnosti přidání chladičů, těsně vedle plastových konektorů a elektrolytického kondenzátoru
- přetlačování se stabilizátoru s USB napájením počítače
Ale chtělo by se někomu do nového návrhu, když existující jakžtakž funguje a dá se sehnat za (relativně ) malý peníz?

Edited 1 time(s). Last edit at 01/26/2013 04:16AM by jirpil.
Re: jaky prurez "dratu" pouzivat?
February 01, 2013 05:12PM
jirpil: tady jsou povolaný všichni:-)
dráty: podobný problém aktuálně taky řeším - motory a hotend jsou v pohodě, ale vyhřívaná podložka mi netopí, jak bych chtěl, protože mezi zdrojem a hotbedem se mi ztratí skoro 2V, a pak se reálně nedostanu přes 100°C. Tak to budu muset ještě poladit.
Re: jaky prurez "dratu" pouzivat?
February 03, 2013 03:34AM
Výměna FETu mi dost pomohla, ze 40 mOhmů na 18 je znát, skoro ani netopí. Ze 110°C jsem se dostal na 130.
Re: jaky prurez "dratu" pouzivat?
February 04, 2013 03:43AM
Jakou elektroniku pouzivas? Jake byli ty puvodni tranzistory a jke ty neove ?

jirpil Wrote:
-------------------------------------------------------
> Výměna FETu mi dost pomohla, ze 40 mOhmů na 18
> je znát, skoro ani netopí. Ze 110°C jsem se
> dostal na 130.
Re: jaky prurez "dratu" pouzivat?
February 07, 2013 03:44AM
Byly tam 30N06, dal jsemtam (zatím jen k heatbedu) 55N06.
Re: jaky prurez "dratu" pouzivat?
February 19, 2013 02:16AM
A mas určitě hot bed "nepocínovaný" not-plated pro jeho menší odpor a rovnoměrné vyhřívání ?


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
PLAYFull Design on DYSgenio , MakersCZ on Facebook , MakersCZ on YouTube
DYSgenio helps kids of all ages to learn quickly and smoothly, we are all gifted ~ EVERYONE!
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login