Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Stavba začátečník

Posted by FJakub 
Stavba začátečník
February 09, 2013 12:06PM
Dobrý den,
rád bych si postavil 3D tiskárnu, brouzdal jsem po netu a hledal návody.
Našel jsem dost zajímavou stránku [jakub.serych.cz] je to tam pěkně popsané, ale jako řídící jednotku bych raději použil Arduino Mega 2560 [www.czechduino.cz]
Můžete mi prosím poradit případně zaslat nějaký návod na tuto sestavu?

Dále bych ještě jeden dotaz, můžu postupovat tedy podle návodu, který vytvořil Jakub Šerých? Teda až na elektroniku, kterou bych rád použil jinší jak jsem psal.

Zatím moc děkuji za odpovědi s radami.
Re: Stavba začátečník
February 09, 2013 03:55PM
Zdravim,
stránky [jakub.serych.cz] jsem pročetl celé a kromě toho spoustu dalších webů, článků a diskusních fór. Stavbu stejně jako ty začínám, už mám ale většinu dílů objednanou, elektroniku mám objednanou přes ebay.de, teď jenom čekám, až dorazí, takže zatím nemůžu říct, jak to šlape. Každopádně ti můžu říct, co jsem vybral:

- Arduino MEGA 2560
- RAMPS 1.4
- Pololu A4988

Vzhledem k tomu, že je tato kombinace na stránce s porovnáním elektroniky [reprap.org] uvedena na prvním místě, jsem přesvědčen, že to bude spolu fungovat.

Kdyby ses chtěl na cokoliv zeptat, tak mi můžeš napsat PM.
Re: Stavba začátečník
February 14, 2013 04:56AM
Sestava Arduino MEGA 2560 (nemusí být originál), RAMPS 1.4 a Pololu A4988 bude fungovat a upřednostňuji ji. Mega2560 má rezervu na možné upgrady firmwaru a rozšíření. Krom toho se Adruino v případě nouze vždycky dá vyzkoušet samotné bez shieldu RAMPS.
Re: Stavba začátečník
February 14, 2013 11:11AM
Zdravim, plánuji teď stavet Prusu i3, co se týká montážní a technické části, tam se toho nebojím, spíše se bojím, zda správně propojím všechny ty ovládací desky na motory atd.... je to nějak extra složité? Plánuje někdo nyní stavět tuto verzi ?
Re: Stavba začátečník
February 14, 2013 03:12PM
Elektrická část I3 je v podstatě stejná jako I2. Pokud by ses nebál I2, trojky se bát taky nemusíš. :-)
Re: Stavba začátečník
February 15, 2013 01:24AM
Mě jde spíš oto tu elektrickou část postavit, propojit, seřídit a propojit s PC. Jakou verzi stavíte vy ?
Re: Stavba začátečník
February 15, 2013 02:07AM
Ja osobně vybral Arduino 2560 které na ebay stojí necelé 400,- k tomu Ramps 1.4 + a4988 ale vlastní verzi protože Ramps není nic jiného než jen propojovací deska k driverum plus 3Fety a kondiky kolem, takže vše dávám na jedno PCB i s drivery. Ještě je možnost kdyby se v elektronice někdo chtěl rýpat nahradit a4988 (v DigiKey za 3,28$) za levnější DRV8834 které má dokonce možnost krokování 1/32.
Re: Stavba začátečník
February 15, 2013 02:25AM
Todle je právě to, čemu moc nerozumím.. tech verzi je plno a nevim jakou pořídit, abych pak nekoupil něco blbe
Re: Stavba začátečník
February 16, 2013 03:39AM
Není to tak složitý, všechny elektroniky mají 3 části:
    * mozek - mikroprocesor, který komunikuje s PC a který vytváří impulsy pro krokové motory a další ovládací povely
    * propojovací desku - to je pár pomocných obvodů, které umožňují přivést velké proudy do motorů, hotendu a heatbedu
    * drivery - které převádí impulsní povely na proud do správných cívek krokového motoru
Teď drivery jsou vždycky samostatně a jsou navzájem zaměnitelné - budeš potřebovat min. 4ks Pololu, Stepsticků nebo jiného klonu.

U zbytku máš na výběr libovolnou z následujících variant:
    * arduino (mozek) + RAMPS (propojovací deska)
    * Sanguinolulu (mozek a deska v jednom)
    * GEN 7 (mozek a deska v jednom)
Eshopy jsou v tomhle rozumné, že napovídají správné kombinace nebo mají rovnou kompletní balíčky.
A kdyby ses chtěl inspirovat u mě, tak následující mám odzkoušeno: Arduino 2560 + RAMPS 1.4 + 5x Stepstick
Re: Stavba začátečník
February 17, 2013 03:44PM
Ahoj,
chci si taky postavit tuto tiskárnu, s elektronikou - Arduino MEGA 2560- RAMPS 1.4 - Pololu A4988, jako zde píšete, kvůli možnostem rozšíření.

Má někdo seznam dílů a kde se dají koupit? elektronika, řemínky, motory,... abych nezapoměl něco koupit a nechybělo mi :-)
Hodlám začít stavět v nejbližších dnech, jak se seženou všechny díly. Jestli někdo nakupuje, dejte vědět. Mužeme udělat sraz někde v okoli ostravy.
Je někde navod jak se tato elektronika naprogramuje?


Petr
Re: Stavba začátečník
February 21, 2013 03:10PM
Kde koupit ložiska LM8UU ? a nejdou něčín nahradit? jen nejakým vedením , O kroužky atd?
Re: Stavba začátečník
February 21, 2013 04:42PM
eBay, v nouzi Aukro.
Re: Stavba začátečník
February 23, 2013 05:22AM
Zdravim,

pokud nekdo bude chtit poradit se stavbou a podivat se na fungujici tiskarnu tak muzu nabidnout pomoc v Olomouci. Kdyz tak se ozvete na email - pavel131 zavinac centrum.cz
Re: Stavba začátečník
February 23, 2013 08:49AM
Já skončil u nákupu vícero věcí v zahraničním e-shopu, takže to může být další tip, kde sehnat LM8UU. Jako (provizorní) náhrada mě napadly válečky o stejných rozměrech vytištěné na tiskárně.

Blendi Wrote:
-------------------------------------------------------
> Kde koupit ložiska LM8UU ? a nejdou něčín
> nahradit? jen nejakým vedením , O kroužky atd?
Re: Stavba začátečník
February 24, 2013 04:36PM
Jé, já jsem taky z Olomouce - a pomoct můžu taky... spinning smiley sticking its tongue out
Tiskárnu mám asi dva měsíce - Prusa I2... LM8UU jsem koupil tady a spoustu dalších věcí.
Re: Stavba začátečník
February 25, 2013 02:07AM
No nakonec jsem je tedy objednal na ebay asi za 10kč kus. Ale než přijdou resp. na spodní jezdec Y jsem použil KU-8-15 kovová vodítka s teflonovým povlakem. Jezdí to perfektně a cena asi 14kč za kus v CR.
Re: Stavba začátečník
March 12, 2013 06:03AM
Měl by jste někdo nějaký typ kde sehnat levně RAMPS 1.4? Ideální by bylo kdyby byl osazené a nebo neosazený, ale se součástkami.
Děkuji moc za odpověď
Re: Stavba začátečník
March 12, 2013 06:11AM
mám doma jednu cistou neosazenou desku bez soucastek, kdyby mel nekdo zajem
Re: Stavba začátečník
March 12, 2013 06:22AM
kupoval jsem celou sadu elektroniky na reprapworld vcetne motoru a pololu. Vyhoda je ze k tomu pribali i patricne draty, opto enstopy a mas jakous/takous jistotu ze to spolu bude chodit. Ramps jsem si z teto sestavy spajel sam a cele jsem to rozchodil na prvni pokus.

kompletni sestava vcetne motoru

jinak lze koupit pouze elektroniku
pouze elektronika
Re: Stavba začátečník
March 12, 2013 08:30AM
170€ za elektroniku ? to si deláte srandu.. Arduino mega 2560 za 360,- ramp+a4988 vlastní výroba asi za 1000,-
Re: Stavba začátečník
March 12, 2013 08:49AM
pouze elektroniku maji za 90€ za 170€ je to vcetne motoru, driveru, kabelaze, opto endstopu a elektroniky

muzu se zeptat odkud mate arduiono za 360 ?
Jedine co jsem nasel bylo za arduino za 1230,-.
Re: Stavba začátečník
March 12, 2013 09:10AM
No na ebay je za 424 i s prototypovou deskou.... Třeba tady. winking smiley
Re: Stavba začátečník
March 12, 2013 09:53AM
Chce to trochu hledat:

[www.ebay.com]
Re: Stavba začátečník
March 12, 2013 05:35PM
Ahoj,
tak teď jsem narazil na RAMPS 1.4 osazená deska a otestovaná jen za 750Kč [reprapobchod.cz] myslíte že je to dobrá cena?
Re: Stavba začátečník
March 18, 2013 03:07AM
Nový RAMPS+Pololu na jedné desce:


http://www.volny.cz/blendi/Ramps-v1.5.jpg

http://www.volny.cz/blendi/ramps-v15.pdf

gerbery v pdf kdo bude chtít.
Re: Stavba začátečník
March 18, 2013 04:42AM
pekne, jaka bude cena ?
Re: Stavba začátečník
March 18, 2013 07:03AM
Cena je taková za jakou si ji schopnej vyrobit: DPS se da objednat zhruba za 400,-(větší množství cena klesá) a nejdražší jsou 4x a4988 což se da od 400,- + fety 3x30 + svorky a smetí kolem do 200,-max.

puvodne RAMPS 1.4 min. 750,- + 4x Polou min. 800,-
Re: Stavba začátečník
March 19, 2013 12:56PM
Zdravím, takový dotaz, mám vytisknuté díly na průšu verze 1. Nevíte jestli by šlo nějakým elegantním způsobem zakomponovat do této verze lineární ložiska z verze 2? Verze 2 mi připadá stabilnější a lepší z těmi ložisky než z PLA pojezdy, nějak to drhne. Neřešil to tady už někdo,nebo nešpekuloval někdo nad tím a vykoumal, nebo jste si to od někoho nechali vytisknout? Vlastně se jedná pouze o 3 díly, (pojezd stolku neřeším tam to jde odrbat) pojezd extruderu a osu X-endy a podle fotek je tam vlastně přidaný jakoby důlek,ale jak tam ty ložiska drží,nikde jsem nenašel obrazový návod,pouze pro V1. Osu X mám volně takže bych s tím mohl laborovat, ale zase to objednávat a kolik by kdo za ty 3 kousky chtěl, no nevím. poraďtě. Díky
Re: Stavba začátečník
March 20, 2013 07:56AM
pojezd extruderu ma ty ložiska pridelane normalne stahovacima paskama.
Re: Stavba začátečník
March 20, 2013 11:28AM
ja nechapu, proc jeste nekdo stavi tu verzi 1 a 2, vsak ta verze 3 je uplne nekde jinde, pevna konstrukce a nevypada to jako skládačka z merkuru
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login