Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Zapojeni motoru

Posted by Bossd 
Zapojeni motoru
June 13, 2013 09:18AM
Zdravím, začal jsem si stavět 3d tiskárnu a mám tady první problém. Koupil jsem motory z microcon sx17-0905 a vede z nich 8 drátu. Muže mi někdo poradit jak je mám zapojit (co s čím spojit) když vstup do desky ma jen 4. Mohl by mi to někdo i nafotit jak to řešil u sebe. Zatím děkuji za informaci. Dotazu bude v průběhu určitě více.
Re: Zapojeni motoru
June 13, 2013 09:49AM
Ahoj,
Microcon má ve zvyku k motorům přiložit stránku formátu A5 s popisem zapojení vinutí. Pro připojení ke standardním driverům se používá unipolární zapojení popsané ve spodní části, t.j. středy vinutí se nepřipojují (červený vodič se jen propojí s hnědým a zaizoluje, žlutý se zeleným a zaizoluje). Pro připojení k driveru se pak použijí oranžový, černý, modrý a bílý vodič, jejichž pořadí většinou vyhoví takto, nebo reverzně při potřebě opačného směru pohybu.
Re: Zapojeni motoru
June 13, 2013 10:05AM
Ta Microcon stránka je v příloze.
Attachments:
open | download - SX17-0905,1705.pdf (45.2 KB)
Re: Zapojeni motoru
June 13, 2013 11:11AM
Ok dík za info nevěděl jsem kde mám zapojit ty spojené vodiče.
Re: Zapojeni motoru
June 13, 2013 11:44AM
Další dotaz nesouvisí úplně se zapojením motoru ale taky to k tomu patří. Jaké mám vybrat spínače nejlépe z gme.cz.
Re: Zapojeni motoru
June 14, 2013 12:29AM
2x klasické mechanické (s tou plechovou pákou) a jeden optický pro osu Z (bez toho se to bude opravdu hodne slozite nastavovat)
Re: Zapojeni motoru
June 14, 2013 03:28AM
Kdysi jsem si také vyrobil optické koncáky, dokonce na všechny osy. Fungovaly. Ale protože krásu spatřuji v jednoduchosti, na další tiskárny jsem zkusil mnohem jednodušší řešení s mikrospinači. S tím, že po oživení na osu Z pak dám optiku. Jenže na to už nějak nedošlo...
Dupl3xxova poznámka mě vyprovokovala k jednoduchému pokusu: provizorně (ale pevně) jsem připevnil k tyčím osy X mojí upravenou digitální šupleru a začal cyklovat... zdvih v ose Z o 2 až 5 mm ... home v ose Z. Ani jsem to nepočítal kolikrát, protože výsledek v naprosté většině byl nula, t.j. chyba pod 0.01mm. Jen v několika případech se stalo, že na šupléře probleskovala odchylka 0.01mm, ale pak se zase ustálila nula (šuplera je vyrobena v Číně, jako skoro všechno, tak bych se nedivil ani horší nestabilitě).
Výsledek pokusu mě vede k tvrzení, že pro běžnou I3 úplně stačí na všechny osy mikrospinače (s tou plechovou pákou). Asi jsou z GME, ale to nemůžu tvrdit, měl jsem je v šuplíku už dlouho.
Re: Zapojeni motoru
June 14, 2013 03:36AM
Ok optické spínače zatím řešit nebudu. Snad si vystačím s obyčejný mikrospínačem s tou plechovou pákou.
Re: Zapojeni motoru
June 14, 2013 01:46PM
Ono není mikrospínač jako mikrospínač. Já mám na mendelu nějaké černé, které mají nakonci ještě půlkulatý prolis. Ty jsou v pohodě - s přesností nemám problém. Kolega si v EZK koupil nějaké světle modrá s rovným plíškem a to je bída. Kromě toho že se rozlepují dokáží naprosto spolehlivě sepnout pokaždé v jiné poloze a odchylka v řádů jednotek mm nahoru i dolů je naprosto standardní záležitost.

Jinak kdo má na Z mechanický endstop silně doporučuji dovybavit ho nějakým štelovátkem - jako je například toto: [www.thingiverse.com]
Re: Zapojeni motoru
June 23, 2013 02:10PM
Zapojení Microcon sx17-0905 do Ramps 1.4

2B - modrý
2A - bílý
1A - černý
1B - oranžový

červený se spojí s hnědým - nepřipojuje se do vedení
žlutý se spojí zeleným - nepřipojuje se do vedení


Měl bych dotaz k zapojení endstoperu. Co všechno se zapojuje? Tuším, že stačí jen dva vodiče, ale které to jsou? Díky za radu.
Mám tyhle http://www.ebay.com/itm/MakerBot-RepRap-Mechanical-Endstop-v1-2-/280632740765

Edited 1 time(s). Last edit at 06/23/2013 02:11PM by Soused.
Re: Zapojeni motoru
June 25, 2013 02:51PM
Soused Wrote:
-------------------------------------------------------
> Měl bych dotaz k zapojení endstoperu. Co
> všechno se zapojuje? Tuším, že stačí jen dva
> vodiče, ale které to jsou? Díky za radu.
> Mám tyhle
> [www.ebay.com]
> -Endstop-v1-2-/280632740765

na mechanický stačí dva: "-" (mínus, zem) a "S" (signál), zapojit jako NC (normally closed = rozpínací)
Jinak se endstopy řešily i v diskuzním vláknu "Endstop".
Přidávám odkaz na stránku mechanical endstop na anglické wiki.
Re: Zapojeni motoru
October 18, 2013 11:01AM
Jen takový rychlo dotaz. Ty kablíky co se nepřipojují do vedení..ty se nepřipojují vůbec nikam?
Re: Zapojeni motoru
October 28, 2013 02:44PM
přesně tak, jen čučijou z motoru bez využití
Re: Zapojeni motoru
October 28, 2013 04:52PM
Jde o to že cívky chceš mít zapojené seriově, tak aby to dopadlo takhle:


dan
Re: Zapojeni motoru
October 28, 2013 05:03PM
mno jo, microcon mam zbytecne slozity motory. co ma vic jak 2 draty je proste problem, to znam z praxe grinning smiley asi je zkusim zpracovat, aby ty draty nechali spojit vevnitr, protoze jinak mi pripadaji tyto vlakna ... a je jicjh spousta ... jako Neverending Story grinning smiley sorry, mam v sobe 1.5litru vina, tak mi to uz nedalo grinning smiley


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: Zapojeni motoru
May 23, 2015 06:33AM
Sousedův návod pro Microcom motory funguje bezvadně a Majklův obrázek je super.

Matoucí je označení na Ramps v1.4 2B2A1A1B a označení Microcomu A/AB/B

Zatímco Microcom označuje páry písmeny A a B a vodiče v rámci páru odlišuje lomítkem před písmenem
Ramps je označuje páry čísly 1 a 2 a v rámci páru odlišuje vodiče písmeny A a B a to nás nezkušené pak pěkně mate.

V podstatě pro krokové motory se 4ma vodičema jde o to najít dva páry vodičů, každý pár je pro jedno vynutítí
To lze i bez dokumentace jednoduchým pokusem:

Bez připojení motoru zkuste otočit hřídelí, pak spojte dva vodiče k sobě a pokud jde otáčení hřídele více ztuha tak máte pár.
tyto dva páry k driveru pak zapojíte jednoduše vedle sebe

Maximálně se může stát že se bude motor točit opačným směrem než chcete, to lze vyřešit otočením pořadí páru (celý konektor o 180°) nebo nastavením ve firmwaru.
dan
Re: Zapojeni motoru
May 23, 2015 09:43AM
Akorat je potreba dodrzet zacatky vinuti, coz uz jednoduse zdetekovat nejde. Popud se jedno vinuti otoci (prohodi se zacatek s koncem), motor se tocit nebude, bude pouze zbesile vrcet smiling smiley V tom pripade prohodit jeste mezi sebou privody jednoho vinuti. Samozrejme u toho 8mi vyvodoveho motoru by to bylo podstatne slozitejsi.

Edited 1 time(s). Last edit at 05/23/2015 09:44AM by dan.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login