Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

ventilator

Posted by okoudous 
ventilator
November 10, 2013 04:47AM
Ahoj ,asi pro nekoho banalni dotaz ale jaky jste pouzily vetrak na extruder u i3? Mam nekolik se starych Pc zdroju ale ty jsou moc velky na extruder a nebo grafiku kde je vetrak ktery ma i chladic a sroubky by krasne padli na extruder ..potiz jde ze nevim kolik ten vetracek na grafice ma a zda by mi pomohl..

neporadil by mi nekdo ? snazil jsem se to hledat a vsude je vyfoceny vetrak ale rozmer nebo co za vetrak tam neni ...
diyk za jakoukoli radu
Re: ventilator
December 07, 2013 11:32AM
na extruder nebo na hotend?
Re: ventilator
December 07, 2013 12:35PM
Ahoj,

ventilator by mě zajimal taky. Všude na internetu v ukazkách maji přidělany ventiltory na ofukování hotendu a nikde není popsáno jak to zapojit a ovladat. Něco je ve Slic3ru ale kam to pichnout na ramps 1.4 to nevim. Podle planku zapojení na reprap.org je na vystupu D09 druhý hotend. Tak kde se zapojí ventilátor aby se ovladaly otačky které přednastavíme ve slic3ru??? Dík za pomoct.

Já mám průšu 2i HW: Arduino 2560,Ramps 1.4, SW: printer, slic3r, pronterface.
Re: ventilator
December 07, 2013 12:50PM
prave na druhej hotend (v marlinu se musi dat spravna volba desky - je na vyber bud dual extreuder s deskou, nebo extruder, deska a fan na D09) pripadne je na rampsu jeste jeden pin k tomu urcenej, nevim ted kterej a myslim ze se da v marlinu i namapovat jinam, jen PWM oproti D09 nebude delano vystupem s podporou pwm, ale softwarove.

mam sice ramps 1,3, ale na d9 mam pripojen ventilatorek a da se ovlada pomoci M107 / M106 Sxxx (slicer to umi, cura taky, skeinforge po upravenem pluginu cool taky)

jak sem uz nekde psal, odzkousel sem asi 5 ruznych fanu a jen jeden 60cm reagoval na pwm regulaci od cca 22% (cca 11% pokud uz byl roztocen) do 100% ted co mam 25mm, tak dela od 96% (nezastavi se) od 98% se roztaci a jine jeli jen pri 100% (ve smes 40mm)


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: ventilator
December 07, 2013 01:10PM
Na RAMPS 1.4 se ventilátorek pro ofuk tisknutelného dílu používá připojení pře šroubovací svorkovnici označení D9. S tímto spoluparcuje napřímo i Repetier-Host jak v automaticky tak ručně. Ovšem otáčky (výkon) je obvykle od 20%-100%.
Co je potřeba ovšem otestovat a doladit je, aby jste si neochlazovali trysku. To se dá vyřešit buď omotáním trysky kaptonem nebo vytištěním optimálního difúzeru, ktery rozvádí vzduch z ventilátoru okolo trysky.
Re: ventilator
December 07, 2013 03:40PM
jinak tohle sem nasel v marlinu pins.h:

cele je to v sekci pro ramps desky, cislo 33 je pro variantu s 1 extruderem

#if MOTHERBOARD == 33
#define FAN_PIN            9 // (Sprinter config)
#else
#define FAN_PIN            4 // IO pin. Buffer needed
#endif
#define PS_ON_PIN          12

takze se dvouma extrudry se u marlinu najde rizeni vetraku na pinu IO4 a je treba jej oddelit jeste buffer odvodem nebo vhodnym tranzistorem... (zrejme)


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: ventilator
December 08, 2013 08:23AM
Ahoj,

tak že nejlepší bude externí ovladaní větračku. Napojit ho na výstup ze zdroje (12V) a přes regulator napětí ovladat jeho otačky.
Časem chci postavit tiskarnu se dvěma tryskamy a nechci na to použit jinou elektroniku. A pokud říkate že většinou jede pořád, tak se nebudu zaobírat ovladaním přes ramps 1.4. Pro začatek to bude stačit. Pravdu říct čekal jsem že my řeknete že to mám zapojit do nejakého pinu a jeto. Co se dá dělat člověk se pořád učí. Díky za radu.
Re: ventilator
December 08, 2013 09:54AM
Postav si tohle: [github.com] připíchni na volnej pin Arduina a změň příslušně pins.h



Edited 1 time(s). Last edit at 12/08/2013 09:54AM by majkl.
Re: ventilator
December 09, 2013 06:00AM
no porad... obcas jo obcas ne, kdyz sem se tim zaobiral, tak sem nasel par clanku, kdy lidi nechavaly trvale foukat pomalym tokem na ABS aby dosahly lepsi kvality vzhledu (a na bridge pustit vetsi nebo plnej kotel)... chvili sem to zkousel a opravdu se to tim da dosahnout, ale jelikoz to chce dobre vyladit rychlost a mit spravne ABS, jinak budou vrstvy praskat. taky sem toho nechal, s tim, ze nejdriv bude lepsi se naucit tisknout bez zlepsovaku a pak teprv laboravat winking smiley

taky zalezi, jakej soft budes mit na generovani gcodu. skeinforge a cura (tusim) generuje gcod pro bridge tak, ze upravi gcod pro bridge jen cast vrstvy, ktere se to tyka, takze zapne vetrak jen tehdy. Skeinforge generuje celou vrstvu jak bridge, takze vetrak je de po dobu tisku cele vrstvy, coz u me obcas udela to, ze se ona vrstva nekdy odlepi jelikoz vetrak prilis fucel a ochladil (mam yatim takovej kterej pri pwm regulaci jede jen mezi 96% a 100% a 6cm se mi tam moc nevejde - ten mi umi od asi 20% do 100%)

takze externi regulace fajn pokud u toho chces sedet, ale pokud se budes chtit koukat na film v jine mistnosti, moc ti to asi nepomuze a muze prinest par prekvapeni vpodobe nepovedenych tisku nebo casti objektu...


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: ventilator
December 09, 2013 06:06AM
Já na ABS foukám. Jen málo ale přesto.

M206 S80 - tj. asi na 30%

Hlavně když tisknu rychle a s vyšší teplotou, tak je to celkem dost znát.

Když jsem foukal 100% stalo se hodně často, že jsem nejspíš lokálně chladil hotbed a tisk se odlepil.
Re: ventilator
December 09, 2013 09:51AM
Quote
majkl
Já na ABS foukám. Jen málo ale přesto.

M206 S80 - tj. asi na 30%

Hlavně když tisknu rychle a s vyšší teplotou, tak je to celkem dost znát.

Když jsem foukal 100% stalo se hodně často, že jsem nejspíš lokálně chladil hotbed a tisk se odlepil.


Doporučuji zapnout ventilátor nejdříve od 6 vrstvy, to jde nastavit (Repetier-Host).
Re: ventilator
December 09, 2013 10:29AM
Dovolil bych si upozornit, že oba dotazující (okoudous, Rossky) skoro určitě mysleli ventilátor chladiče hotendu.
Vaše následující diskuse se svezla na problém ventilátoru na ofukování tisknutého díla a může pro ně být docela dost matoucí.
Re: ventilator
December 09, 2013 12:54PM
aha, sipu si popel na hlavu... smiling smiley

pokud je to na extruder (jak pise okodous hned v prvnim prispevku), tak samozrejme staci to vrznout na +12V.

akorat Rosky psal o ofukovani hotendu a ovladani pres sw...


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: ventilator
December 10, 2013 04:21AM
no kdyz to vezmu za sebe, tak ja mam aktualne vetrak na chladic od HE taky napojeny na D9 a zapinam vypinam softwarove. Ale to je spis z lenosti a utiseni. Na chlazeni totiz nepotrebuji plny vykon vetraku, takze pokud bych ho daval na zdroj, byl by potreba regulator, takhle to snadno zvladnu z repetieru.
Je potreba si samozrejme dat pozor na to, aby pokud to HE vyzaduje (celokovy) aby byl pri tisku neustale zapnuty.

Samozrejme je take idealni pokud chladic neni vedle HE jen volne, fouka to pak na heatblock a hotbed coz je nechtene. Proto to chce mit drzak, ktery proud vzduchu smeruje jen na chladic od HE a pak idealne nekam do pryc.
Re: ventilator
December 12, 2013 01:42PM
Ahoj,
já měl opravdu na mysli ofuk ABS při tisku. Ale jak to napsal raptik nejdřív se naučit pořadně tisknout bez zlepšováku. Ale ten ventilator časem doladím. Jinak díky za rady a postřehy.
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login