Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Ramps + stepstick a4988 = chlazeni ???

Posted by baltazarek 
Ramps + stepstick a4988 = chlazeni ???
December 18, 2013 03:56PM
Ahoj vsem,
chci se zeptat zda pouzivate nejake chladice + chlazeni na desce ramps a deskach stepstick a4988. Zatim na to pro jistotu foukam vetrakem, ale mozna je to zbytecne. Diky
Re: Ramps + stepstick a4988 = chlazeni ???
December 18, 2013 04:43PM
ja jsem va fázi zapojování a zatim o žádném chlazení neuvažují, na stepstickach mám heatsinky co Číňany dododali ale asi je prilepim nějakým lepším lepidlem
Re: Ramps + stepstick a4988 = chlazeni ???
December 18, 2013 05:37PM
jake lepidlo hodlas pouzit ? Me to cinan dodal bez chladicu tak tam chci neco dat.
Re: Ramps + stepstick a4988 = chlazeni ???
December 19, 2013 03:20AM
Chladiče jsou potřebný, protože při vyšších proudech se integráč dost hřeje, tepelná ochrana obvodu může vypnout a motor by ztratil kroky. Malý chladiče koupíš na eBay. Já jsem na některý RAMPS přilepil vteřinovým lepidlem mosazný matice M6. Fungujou, ale mám obavu, že kdyby se některá odlepila, může spadnout kam nemá a něco zkratovat. Zatím (8 měsíců?) drží.

Edited 1 time(s). Last edit at 12/19/2013 08:24AM by jirpil.
Re: Ramps + stepstick a4988 = chlazeni ???
December 19, 2013 04:03AM
Zalezi, co budes pouzivat za motory. Ja pouzivam na X,Y,Z,E - SX17-1005 a kdyz se rozumne nastavi proud, tak chladice na X,Y,Z nejsou potreba (po nekolika hodinach tisku jsou drivery teple, ale ne horke). Na extruder chladic davam pro jistotu, protoze tam uz mam vetsi proud nez na ostatnich motorech.
Re: Ramps + stepstick a4988 = chlazeni ???
December 19, 2013 04:52AM
Quote
jirpil
Chladiče jsou potřebný, protože při vyšších proudech se integráč dost hřeje, tepelná ochrana obvodu může vypnout a motor by ztratil kroky. Malý chladiče koupíš na eBay. Já jsem na některý RAMPS přilepil vteřinovým lepidlem mosazný matice M8. Fungujou, ale mám obavu, že kdyby se některá odlepila, může spadnout kam nemá a něco zkratovat. Zatím (8 měsíců?) drží.

Já chladiče nemám, integráče s mi hřejou jen trochu. Ale líbí se mi ten nápad s matičkama. Pro sychr, aby neupadly, by se daly propojit závitovou tyčí - jedna upadne, ostatní ji podržej a ještě se zvýší plocha chladičů.


3draty.cz - celokovový hotend
Re: Ramps + stepstick a4988 = chlazeni ???
December 19, 2013 04:57AM
S motorama má jokejoke pravdu. Ovšem extruder musí mít větší proud a na ose Z jsou paralelně dva motory. Navíc, proud se musí nastavit "rozumně" smiling smiley , což asi pro začátečníka není úplně optimální informace. Takže si z toho vyber grinning smiley.
Re: Ramps + stepstick a4988 = chlazeni ???
December 19, 2013 05:16AM
Já nastavuju proudy tak, že stáhnu Pololu na minimum - motory se nepohnou.

Pak točím až se motor pohne. Pak ještě kousek než přestanou motory pískat - malej proud, cívky se neudržej na místě.

Pak dám prst na integráč a zadám šílené skákání ze strany na stranu (G0 X100, G0 X0, G0 X100 ......) a když tak uberu, když se to moc hřeje.

Možná je to diletantskej postup, ale mě funguje smiling smiley


3draty.cz - celokovový hotend
Re: Ramps + stepstick a4988 = chlazeni ???
December 19, 2013 07:23AM
Než lepidlo bych spíš použil drátěnou sponu, podobně jako se používá na procesor v PC (natvarovat kus pružinového drátu) . Lepidlo tepelně izoluje (pokud není nějaké speciální) a může časem povolit, chladič něco zkratuje, nebo integráč bez chlazení a nastaveného většího proudu shoří.
Re: Ramps + stepstick a4988 = chlazeni ???
December 19, 2013 08:11AM
Axamith,majkl: Obě doporučovaná řešení jsou velmi zajímavá, i když každé jinak grinning smiley. Pokud byste měli fotky realizace, rozhodně bych je shlédnul.
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login