Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Potíže s elektronikou

Posted by tonda112 
Potíže s elektronikou
May 08, 2014 12:56PM
Zdravým
Jsem nováček ve oboru stavba 3D tiskárny stavím Model Průša a nevým si rady s elektronikou jak jí mam dát přesne dohromady.
Dnes jsem dostal
arduino mega 2560
ramps ramps 1.4
Pololu DRV8834
a 5x krokové motorky sx 17-0905
plus endstopy
ale nevím si rady se zapojením potřeboval bych radu jak celou elektroniku správně složit ale zároveň i jak ji následně oživit a poprve roztočit všechny krokové motory neboť až do nedavna se mi to nepodařilo také bych potřeboval nějaký solidní program na 3d tisk a nevím zda je třeba do arduina nahrat nějaký zakladní fineware.
A pokud možno napište nějaké odkazy kde by se mohli dat sehna nějaké návody.

Moc vam děkuji za radu
Re: Potíže s elektronikou
May 08, 2014 01:27PM
zkus se podivat na reprap wiki, plus samozrejme forum.
do arduina se nahrava firmware urceny pro tiskarny (napr repetier, marlin atd.). Nasledne se pouziva software na rizeni tiskarny (napr repetier). Pro rezani objektu na jednotlive vrstvy se pouziva nejaky slicer.

Co se tyka zapojeni, urcite si neco nacti, neni to komplikovane, jenom si to chce dat pozor, at si zbytecne nic neznicis.

Jinak prusa modelu je vice, ale elktroniku muzes na vsechny pouzit stejnou.
Re: Potíže s elektronikou
May 08, 2014 02:09PM
To už jsem zkoušel ale nepodařilo se mi to sprovoznit.
Re: Potíže s elektronikou
May 08, 2014 02:43PM
Buď konkrétnější.

Spíš se pochlub, co ti funguje smiling smiley

Podařilo se ti nahrát firmware do Arduina?
Máš zapojenou elektroniku?
Připojené drivery?
Točí se ti krokáče?



Edited 1 time(s). Last edit at 05/08/2014 02:46PM by majkl.


3draty.cz - celokovový hotend
Re: Potíže s elektronikou
May 08, 2014 02:46PM
Krokače se netoci nevim jak je mam rozbehnout a fimware se mi podarilo nahrat
Re: Potíže s elektronikou
May 08, 2014 02:47PM
[www.youtube.com]

Napiš třeba G0 X1000 Y1000 do seriového terminálu v Arduinu, tuším Ctrl-Shift-M měly by ti jet motory X a Y, nějak ...

Edited 1 time(s). Last edit at 05/08/2014 02:49PM by majkl.


3draty.cz - celokovový hotend
Re: Potíže s elektronikou
May 08, 2014 03:17PM
A jak je to s napajenim staci obyčejnej pc zdroj ktery neni nejak upravenej a ktere vetve se znej pouzivaji
Re: Potíže s elektronikou
May 08, 2014 03:19PM
Pojede mu to bez termistoru? Nebo jeho odporove nahrady? Marlin tusim nedovoli pohyb pokud je chyba v teplotach...

Mas marlina jako firmware?
Mas termistory pripojene? Pripoji se ti pronterface na arduino a ukazuje teplotu?
Mas spravne nastavene endstopy?


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Potíže s elektronikou
May 08, 2014 03:30PM
No mam jen jeden termistor a to na extruderu na vyhřivane desc neni protoze nebyl v baleni ano merlina mam jako finware

Edited 1 time(s). Last edit at 05/08/2014 03:31PM by tonda112.
Re: Potíže s elektronikou
May 08, 2014 03:48PM
Obecne staci, ale musi bud pripojit pwr pin na arduinu ke spravnemu dratu na hlavnim konektoru, kterej se strka normalne do desky. Pak muzes gcody zapinat a vypinat zdroj. Jinak onen drat musis spojit tusim se zemi. Ale mrkni na wiki Plus budes potrebovat mozna propojit na onom konektoru zpetnovazebni draty. Atx zdroj je pouziva ke zpetne regulaci napeti. (Nekter atx zdroje to potrebuji)

Osobne doporucuji prumyslovej zdroj. Me atx jelo, ale musis si dat pozor na napajeci vetve 12V. Pokud sou dve, snadno na jednu napojis jak hotend a i desku a brzo pak zdroj odejde...
Me muj prvni odesel po 3mesicich. Ted tu mam atx jen jak rezervu.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Potíže s elektronikou
May 08, 2014 03:49PM
A mas 12V zapojene jak pro hotend tak i bed? Tusim hotend napaji i motory.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Potíže s elektronikou
May 08, 2014 03:57PM
Na prvni vyzkouseni toho, jestli ti funguji motory/drivery bych doporucil nahrat do Arduina "RAMPS Test Code" (po nahrani by se mely motory chvili tocit na jednu stranu a pak na druhou) a pak si teprve hrat s firmware. Jinak taky myslim, ze bez termistoru to vyhodi chybu teploty a neni mozny hejbat s osama. Doporucuji nejprve prohledat forum - zacatku s elektronikou se tu resilo dost. A vzdy se snazit problem konkretizovat smiling smiley


3D tiskárna RebeliX
www.reprap4u.cz
Re: Potíže s elektronikou
May 08, 2014 04:38PM
atx zdroj musi mit myslim pin 4 napojeny na zem. to ho startuje, ale radsi se podivej po netu jak predelat atx zdroj.
jinak ja ac jsem kupoval atx zdroj, kde mely byt dve vetve pro 12V tak to stejne vypada, ze je tam jenom jedna. Co jsem pochopil, tak by kazda 12V meli mit trochu jinou zlutou na kabelech, ten muj ma vse stejne.
I tak jsem ale zapojil hlavni svorku na jeden z vyvodu na HDD a druhou napajeci na druhy vyvod. Je to 450W zdroj a pouzivam ho rok bez problemu.
Uznavam, ale ze i tak uvazuji o koupi prumysloveho, prece jenom ma kompaktnejsi rozmery a je na to urceny.
Re: Potíže s elektronikou
May 09, 2014 01:44AM
To uz jsem tam skousel nahrat RAMPSTestCode.pde ale po nahrani se zahrivaly pouze tryska a vyhřivaci deska motorky se ani nehy RAMPSTestCode.pde
Re: Potíže s elektronikou
May 09, 2014 02:45AM
Když zapnu tento program tak to nakonci napíše nějakou chybu. nevím co s tím mam dělat
Attachments:
open | download - nejaká chyba.jpg (262 KB)
Re: Potíže s elektronikou
May 09, 2014 02:53AM
Pise, ze mas prilis nizku teplotu extruderu a zablokoval sa koli tomu.
Daj viac info, takto tazko povedat... mas v poriadku termistor na hotende? Pri nahrievani ukazuje teplotu spravne?
Re: Potíže s elektronikou
May 09, 2014 04:00AM
RAMPSTestCode.pde ti zapina/vypina tranzistory -> takze ti trochu topila deska i extruder. Ale musi se ti hybat motory - ani trochu nevrcely nebo nemely tendenci se pohnout? -> muze to byt napr. maly proud do motoru. Co mas za motory (typ motoru a 4 nebo 8 vyvodu?) Jak je mas zapojene?


3D tiskárna RebeliX
www.reprap4u.cz
Re: Potíže s elektronikou
May 09, 2014 04:21AM
zkontroluj jestli nemas spatne spojeni kabliku - termistor kablik - ramps...pokud budes mit studenak, bude tam litat teplota u marlina tusim do -20°C.

tohle i vypada ze mas ve firmwaru nastaven blbe termistor a udava spatnou teplotu, pokud nemas blbe kabelaz... mel bys mit teplotu kolem pokojove. arduino meri teplotu i pri jen napajeni pres USB.

teoreticky pokud chces jen ted odzkouset motory, nastv si ve firmwaru mintemp na treba -5°C


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Potíže s elektronikou
May 09, 2014 06:14AM
ked v tom fimwaru najdu tu teplotu termistoru
nebo jak mam odskoušet zda ten termistor funguje
Re: Potíže s elektronikou
May 09, 2014 06:27AM
dobre smiling smiley
v Marlin: configuration.h:
zkontroluj si nastaveni spravne desky... mas ramps?

#define MOTHERBOARD 33
pokud mas 1 extruder, ovladani vetraku a vyhrejvani desky na RAPMSu 1.3 nebo 1.4 prez velky konektory u napajecich

#define POWER_SUPPLY 1
pro ATX nebo prumyslove zdroje. podle me to jen ovlivnuje jen ten ovladaci pin.

termistory:
#define TEMP_SENSOR_0 1
#define TEMP_SENSOR_1 0
#define TEMP_SENSOR_2 0
#define TEMP_SENSOR_BED 1
nastav podle termistoru ktere mas... ktere nechces pouzit, nastav na 0. mam ten dojem ze nejcastejsi je ta 1

to by melo pro zacatek stacit


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Potíže s elektronikou
May 09, 2014 09:30AM
jo mam ramps 1.4
Re: Potíže s elektronikou
May 09, 2014 10:00AM
teplotu už se mi podařilo vyřešit ale ty motorky nejdou najet do referencí zmačknu a oni se pohnou jen o 5 mm
Re: Potíže s elektronikou
May 09, 2014 11:30AM
pokud se pohnou "plynule" zkontroluj nastaveni pro endstopy, pokud budou blbe nastaveny udelaj motory jen takovej pseudo pohyb...
tohle je nastaveni ktere mam ja, ale ja mam na vsech osach min optoendstopy (nemam hlidani dojezdu pro max, ale jen pro souradnice 0,0,0), takze u tebe to muze bejt jiny...

configuration.h:

// Uncomment the following line to enable CoreXY kinematics
// #define COREXY

// coarse Endstop Settings
#define ENDSTOPPULLUPS // Comment this out (using // at the start of the line) to disable the endstop pullup resistors

#ifndef ENDSTOPPULLUPS
  // fine endstop settings: Individual pullups. will be ignored if ENDSTOPPULLUPS is defined
  // #define ENDSTOPPULLUP_XMAX
  // #define ENDSTOPPULLUP_YMAX
  // #define ENDSTOPPULLUP_ZMAX
  // #define ENDSTOPPULLUP_XMIN
  // #define ENDSTOPPULLUP_YMIN
  // #define ENDSTOPPULLUP_ZMIN
#endif

#ifdef ENDSTOPPULLUPS
  #define ENDSTOPPULLUP_XMAX
  #define ENDSTOPPULLUP_YMAX
  #define ENDSTOPPULLUP_ZMAX
  #define ENDSTOPPULLUP_XMIN
  #define ENDSTOPPULLUP_YMIN
  #define ENDSTOPPULLUP_ZMIN
#endif

// The pullups are needed if you directly connect a mechanical endswitch between the signal and ground pins.
const bool X_MIN_ENDSTOP_INVERTING = false; // set to true to invert the logic of the endstop.
const bool Y_MIN_ENDSTOP_INVERTING = false; // set to true to invert the logic of the endstop.
const bool Z_MIN_ENDSTOP_INVERTING = false; // set to true to invert the logic of the endstop.
const bool X_MAX_ENDSTOP_INVERTING = true; // set to true to invert the logic of the endstop.
const bool Y_MAX_ENDSTOP_INVERTING = true; // set to true to invert the logic of the endstop.
const bool Z_MAX_ENDSTOP_INVERTING = true; // set to true to invert the logic of the endstop.
#define DISABLE_MAX_ENDSTOPS
//#define DISABLE_MIN_ENDSTOPS

samozrejme jak tu nekdo psal, zkontroluj si i zapojeni dratu motoru pokud mas 8 vodicu z krokacu, muzes mit prehozeny faze, takze muze motor jen tak skakat...


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Potíže s elektronikou
May 10, 2014 01:49PM
Chtel jsem se jeste zeptat ja nebo cim mam prilepit termistor k extruderu a vyhřivane desxe
Re: Potíže s elektronikou
May 10, 2014 01:55PM
Termistory lepim na heatbed i hotend kaptonovou paskou a nikdy zadnej problem (na termistoru k hotendu si dej fakt zalezet - casty zdroj problemu - napr. spatne udelany kablik) . A uz ti ty motory funguji?

Edited 1 time(s). Last edit at 05/10/2014 02:04PM by jokejoke.


3D tiskárna RebeliX
www.reprap4u.cz
Re: Potíže s elektronikou
May 11, 2014 02:52AM
A neco levnejšiho by nebylo treba nejake lepidlo
Re: Potíže s elektronikou
May 11, 2014 04:09AM
Kapton vydrzi teploty kolem 300 a da se sundat... A termistor se muze menit casto...
A co ty motory??? :-)


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Potíže s elektronikou
May 11, 2014 04:14AM
Ten testovaci program de bez potizi ale ty reference porat blbnou a take nereaguji endstopy
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login