Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Měření proudu na motorech

Posted by ZheFear 
Měření proudu na motorech
July 21, 2014 04:29PM
Ahoj zápasím s motorama.

Mám postavený kit tiskárny MendelMax v1.5 se základní deskou sanguinololu v1.3a a nedávno jsem přešel na firmware repetier v0.91

Vše jsem se snažil znovu zkalibrovat. Ale mám trochu problém s motory jelikož dělají celkem hluk. Když se ale stáhnu na dirverech trimem proud
tak mi zase při delším tisku motory přeskočí a rozjedou se mi vrstvy.

Zatím jsem zkoušel tento postup.
1) Při pohybu snížit motoru proud dokud se nepřestane točit, ale začne kmitat a pak přidat proud otočením trimu o 1/8 otáčky. (to nestačilo přeskakovali mi vrstvy)
2) Dočetl jsem se zde, že při posuvu by měl mít vozík dostatečnou sílu, aby ho nešlo lehce zastavit prstem.
3) Příliš velký proud není dobrý neb zahřívá motory a drivery. Jaká má být ideální pracovní a jaká maximální dovolená teplota?

Jak pomocí multimetru změřit jaký proud, který protéká motorem?
Víte jakou má mít hodnotu?
Re: Měření proudu na motorech
July 22, 2014 12:49AM
Připoj k tvojí elektronice jen jeden motor a pohni s ním. Měl by jsi naměřit nějakou ustálenou hodnotu za pohybu.
Otázka je, proč to chceš...
See: [reprap.org]

Tady je vzorec. Změřiš napětí na driveru a můžeš z toho vypočítat (Měří se to mezi zemí a měřícím bodem vedle toho šroubku potenciometru.. Někde určitě bude obrázek) proud motorem...
Konkrétní napětí ti tu někdo řekne (Odhad, každej motor/driver je jinej).

Teplota všech motorů, kromě extruderu by měla být asi taková, že na nich udržíš ruku. Extruder direct-drive - na něm už ruku delší dobu neudržím. Microcon žádný teplotní data neuvádí... Podle mě ale není důvod, aby motory 80°C+ nevydržely...

Jo... Na driverech nemám chladič a krom extruderu se téměř nehřejou... A tiskárna krok nikdy neztratila...
Re: Měření proudu na motorech
July 22, 2014 03:24AM
Cele mereni proudu motorem je ponekud... netrivialni a neprukazne. K vyse uvedenemu odkazu mam nasledujici poznamky:

1. Proud motoru se neda merit primo, ale ubytkem napeti na odporu (Ohmuv zakon). Kazdy typ driveru muze mit jinou hodnotu snimaciho odporu. Tu je potreba bud znat od vyrobce, nebo ji zjistit (treba merenim).
2. kazdy typ motoru od konkretniho vyrobce muze mit jinou optimalni hodnotu proudu. (Asi vetsinou ani nezname skutecneho vyrobce. Jak moc je to cislo z katalogoveho listu verohodne, kdyz ten motor co mam na stole vypada trochu jinak nez na obrazku prodejce a trochu jinak nez ten co jsem na stejnem miste koupil pred pul rokem?)
(3. Nezapominat na to, ze merit se musi pri vypnutem mikrokrokovani.)

Takze, jak pise Tuco: K cemu ti vlastne bude to co nameris?
HB
Re: Měření proudu na motorech
July 22, 2014 04:43PM
A nemuze tam byt nejaky mechanicky problem - pridrhovani?
Lze vozikem lehce pohybovat, kdyz je tiskarna vypla (a rizeni nepousti zadny proud do motoru)?
Re: Měření proudu na motorech
July 22, 2014 06:50PM
Díky moc za odkazy. Koukám, že je to celkem věda.
Nastuduji a pokusím se přijít na ideální nastavení trimu resp napětí/proud pro moje drivery.

Myslím, že ty moje jsou [reprap.org] ale koukám, že můžou být různě osazené a že to nebude tak lehké se dopočítat.

Při pohybu vozíkem žádný problém necítím.

Při delším tisku se mi ale občas stane, že se posune vrstva v ose Y někdy i v X a občas nestíhá extrudér.
Tak jsem myslel jestli se mi nepřehřívají drivery a nainstaloval jsem hliníkové chladiče na step drivery
a celkem výkonný větráček z chladiče procesoru i5
Re: Měření proudu na motorech
July 23, 2014 12:41AM
Změř velikost toho sense rezistoru na driverech a uvidíš...

Jak říkám... Není třeba chladit vůbec nic (=já tam nemám ani ty hliníkový chladičky na těch driverech).

Edited 1 time(s). Last edit at 07/23/2014 12:42AM by FBITuco.
Re: Měření proudu na motorech
July 25, 2014 12:23PM
Mě na i2ce od hluku dost pomohly pružný nožičky k tiskárně. Hluk tak o 50% dolů až jsem se divil.Asi jak se přenášejí vibrace do podlahy nebo na čem zrovna stojí
Re: Měření proudu na motorech
September 04, 2014 01:39PM
Nevím,kde přesně se to v repetieru dělá,ale mně přeskakovaly vrstvy,když jsem měl velkou akceleraci motorů . Pak přeskakuje i když je řemen dopnutý . Jen úvaha


www.3d-konstrukce.cz
Re: Měření proudu na motorech
September 04, 2014 02:28PM
za normalnich okolnosti je to zpusobeno
a) setrvacnosti a 'pruznosti' remenu - pri velke setrvacnosti to treba T2 nebo T2,5 neudrzi, pokud mas malo zubu na remenici a uzkej pas
b) malym proudem do motoru a zapojenim krokoveho motoru. pokud nepouzijes budic s H mustky (unipolar - 6 vodic), mas pak 2 moznosti jak budit civky v bipolaru (4 vodic)
- paralerne - kdy se budi opacne poloviny fazove civky, mas pak vetsi silu motoru, ale tusim se ztraci rychlost krokovani.
- seriove - celou fazovou civku budis najednou, ale mas k dispozici vetsi rychlost motoru.

jestli si pamatuju dobre uceni ze skoly, tak nak takhle to je, mozna obracene. rozhodne sem si to parkat odzkousel v bipolaru a byl rozdil v max krokovaci frekvenci i jak motor byl schopnej udrzet pozici hridele.

rozhodne >tady< je moje pokusovani, kdyz sem na I2 zkousel jet s akceleraci co to da... dostal sem se az na 3000, kdy my Y pas zacal prokluzovat


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login