Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Přechod Sprinter na Marlin

Posted by Rossky 
Přechod Sprinter na Marlin
January 31, 2015 01:38AM
Ahoj,

koupil sem si smart lcd 2004 controler. Důvod aby my tiskarna tisknula bez pc.

Mam Prusa i3, ardurino MEGA 2560, Ramps 1,4, zdoj pc.

FW- od začátku použivám SPRINTER ale jak sem zjistil tak nekomunikuji z lcd. Po různém hledaní sem se rozhodl ,že přejdu na MARLIN.

Po prohledaní netu a za pomocí překladače od googlu ( neumím anglicky ). Se my podařilo nastavit FW tak aby komunikovalo z pc tak jak ze sprinterem.

Ale po různých pokusech kde sem v marlinovi přepínal různé promněné system pokus omyl (už sem nevěděl co stím a jak dál) my nereaguje extruder. Prostě se netoči ani nemá snahu. Nevím už co stím. Vše funguje ale extruder ne. Na Sprinteru vše funguje bez problému.
Zatím to zprovoznuji bez lcd. Nemá cenu ho tam dávat pokud to není funkční a zkalibrované.

A ještě otázečka na rychlost přenosu dat mezi PC a tiskarnou. Všude se doporučuje rychlost 250000 a mě to na ní ani neškytne. Tak používám 115200 a tam je vše v pořádku.Tiskárna funguje na Sprinteru tak i na Marlinovi ( bez extruderu) . Myslel sem že to bude že mám pomalí pc. Ale druhá tiskárna (pruša i2) vše ůplně stejní jako i3 ( krom konstrukce ) která je připojená na vykonější PC komunikuje taky jenom při 115200.
Muže my někdo poradit čím to je.

Děkuji za jakoukoliv radu či odkaz kde je třeba návod ( Nastaveni FW Marlin pro blbé )
Re: Přechod Sprinter na Marlin
January 31, 2015 03:44AM
Netoci se na teplote? Marlin ma ochranu. Muzes ji obejit pomoci gcodu nebo nahratim hotendu.

Ad rychlst. Me treba pod linuchem komunikuje max do 115200 ale widle i vic. Ale kupodivu pod linuchem mi rychleji nahrava gcod na sd kartu. (Repetier i marlin fw). Muze to bejt i tim, jestli mas klona arduina...

Ale popravde me se lip dela s repetierem. Jen ted na jednu verzi ramba ho nak nemuzu sprovoznit...

Edited 1 time(s). Last edit at 01/31/2015 03:46AM by raptik.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Přechod Sprinter na Marlin
January 31, 2015 07:51AM
Distra Linuxu prý většnou nepodporují vyšší rychlost než 115200 (nevím, nezkoušel jsem).

Dále se uvádí, že vzhledem ke způsobu generování taktu USARTU v procesoru Arduina je vhodnější používat modulační rychlosti 115200 Bd nebo 230400 Bd. Při 250000 BD dochází k více chybám, takže efektivně se komunikace zpomalí.
[forum.arduino.cc]
Re: Přechod Sprinter na Marlin
January 31, 2015 12:05PM
Díky,

bylo to kvůli teplotní ochraně.

Tak mě prosím pověz jak to obejít. Abych nemusel u kalibrace zapnutí ohřev hodendu. Jaký je ten kód? Co musím udělat?

A pokud nevadí že my to komunikuje jen 115200 Db. Tak to nechám bít. Jinak sem zapomněl napsat že používám Linux Kubuntu 14.

Jinak všem děkuji za pomoc. thumbs up
Re: Přechod Sprinter na Marlin
January 31, 2015 12:14PM
Zadej z konzole kód M302 - povolení extrudování zastudena.
Re: Přechod Sprinter na Marlin
January 31, 2015 12:33PM
Quote
jirpil
Distra Linuxu prý většnou nepodporují vyšší rychlost než 115200 (nevím, nezkoušel jsem).

Dále se uvádí, že vzhledem ke způsobu generování taktu USARTU v procesoru Arduina je vhodnější používat modulační rychlosti 115200 Bd nebo 230400 Bd. Při 250000 BD dochází k více chybám, takže efektivně se komunikace zpomalí.
[forum.arduino.cc]

na linuchu to bude jadernym modulem a jeho parametrem pri nahrani...
nemel sem zatim moc casu ani naladu na kompilace a ladeni jadra (jedu ubuntu na test jak se chova reprap s linuchem na nakem defaultu)

rozhodne pokud nahravam stejnej gcod pres usb na stejnem PC, stejnou rychlosti, je rozdil kdy to nahraje na SD pokud to delam pod Win7 a ubuntu (linuch to ma driv) vubec ta komunikace se jevi sviznejsi. jakby widle jeste neco delaly s driverem...

ale to je na jine tema...

Rossky

ta rychlost je v celku jedno, zvlast pokud jedes s LCD panelem a SD kartou... teda pokud se bavime o 115200 a vic smiling smiley niz bych asi nesel


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Přechod Sprinter na Marlin
February 01, 2015 05:04AM
Ahoj,
vracím se k původnímu záměru proč sem přešel na Marlin. A to zapojit smart lcd 2004 controler k tiskarně.

Tiskarna s PC tiskne perfektně. Kalibrace proběhla dobře. Kontrolní kostička byla dokonce lepší než na Spriteru.

Tak sem začal nastavovat FW na připojení LCD.

Po několika různém nastavení které sem našel na wiky, netu, fórech a posledně i na youtube. Tak po zapnuti tiskarny se na displeji objevý zakladní dvě řady plných kostek.

A konec. Nic se neděje. Nic se neukáže.

Tak opět ptám o radu co s tím mám dělat.

Jedině kde nejsem jistí byl navod na Wiky ( [www.reprap.org] ) co tím autor myslel a hlavně jak to mám provést?


text:

Pro otočení směru enkoderu je potřeba prohodit piny enkoderu. Jedná se o 31 a 33.

V Marlinu je to v pins.h okolo řádku 480:
#define BTN_EN1 31

define BTN_EN2 33


Děkuji předem za jakou koliv radu.Sedim u toho už hodiny a nevim jak dál.
Re: Přechod Sprinter na Marlin
February 01, 2015 06:01AM
Quote
Rossky
Ahoj,
vracím se k původnímu záměru proč sem přešel na Marlin. A to zapojit smart lcd 2004 controler k tiskarně.

Tiskarna s PC tiskne perfektně. Kalibrace proběhla dobře. Kontrolní kostička byla dokonce lepší než na Spriteru.

Tak sem začal nastavovat FW na připojení LCD.

Po několika různém nastavení které sem našel na wiky, netu, fórech a posledně i na youtube. Tak po zapnuti tiskarny se na displeji objevý zakladní dvě řady plných kostek.

A konec. Nic se neděje. Nic se neukáže.

Tak opět ptám o radu co s tím mám dělat.

Jedině kde nejsem jistí byl navod na Wiky ( [www.reprap.org] ) co tím autor myslel a hlavně jak to mám provést?


text:

Pro otočení směru enkoderu je potřeba prohodit piny enkoderu. Jedná se o 31 a 33.

V Marlinu je to v pins.h okolo řádku 480:
#define BTN_EN1 31

define BTN_EN2 33


Děkuji předem za jakou koliv radu.Sedim u toho už hodiny a nevim jak dál.

to prohozeni pinu je treba delat jen pokud ti vadi smer otaceni encoderem, na funkci displeje to vliv nema...

nemas prohozeny kabliky???? X1 na X2. ted si to nepamatuju co mi to delalo, ale displej se snad jen rozsviti, pokud je prohodis...

pokud mas odkomentovano:
#define REPRAP_DISCOUNT_FULL_GRAPHIC_SMART_CONTROLLER

tak po resetu uvidis chvilku u8glibc uvodni obrazovku a nasledne info na displeji o tiskarne a po kliknuti na encoder menu


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Přechod Sprinter na Marlin
February 01, 2015 06:03AM
pockej, mas plne grafickej nebo radkovej displej??? s tema dvema radama kostek to vypada na znakovej radkovej a ne plne grafickej - radkovej v te wiki neni nak popsan

Edited 1 time(s). Last edit at 02/01/2015 06:05AM by raptik.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Přechod Sprinter na Marlin
February 01, 2015 06:11AM
Quote
raptik
pockej, mas plne grafickej nebo radkovej displej??? s tema dvema radama kostek to vypada na znakovej radkovej a ne plne grafickej - radkovej v te wiki neni nak popsan

tady je pro ten druhej typ znakovej:

[reprap.org]


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Přechod Sprinter na Marlin
February 01, 2015 06:24AM
LCD 2004 znamená znakovej kontroler, 4 řádky po 20 znacích.
Re: Přechod Sprinter na Marlin
February 01, 2015 07:06AM
@Rossky: Pokud máš něco jako tohle, připrav se, že to nebude moc fungovat. Podle mé zkušenosti ty plochý kabely jsou moc dlouhý a indukuje se na nich rušení. Výsledek je, že třeba od půlky tisku displej zobrazuje jen nesmyslné znaky. Zkoušel jsem leccos, jediný co pomohlo bylo ty kabely zkrátit na co nejmíň.
Re: Přechod Sprinter na Marlin
February 01, 2015 07:27AM
Quote
jirpil
@Rossky: Pokud máš něco jako tohle, připrav se, že to nebude moc fungovat. Podle mé zkušenosti ty plochý kabely jsou moc dlouhý a indukuje se na nich rušení. Výsledek je, že třeba od půlky tisku displej zobrazuje jen nesmyslné znaky. Zkoušel jsem leccos, jediný co pomohlo bylo ty kabely zkrátit na co nejmíň.

tak ten mam ja - teda ne presne tenhle smiling smiley v bilem a pipak je na opacne strane PCB a tomu teda nevadi i o 10cm delsi kabliky (bud sem ho kupoval z reprapwordlu nebo reprapdiscountu)... ty delsi jdou pouzit i na fullgrafic, kterej mam taky... a to jedu i sestihodinovy tisky v sobotu a v nedeli celej den bez restartu arduina...

muzu poslat foto klubka dratu u tiskarny, takze o ruseni tam urco neni nouze... smiling smiley (pokud neco povazuju za vyvojove, nejak neresim cable management winking smiley )

ta nachylnost na ruseni asi i bude, jak moc peclivej byl zluta muz pri vyrobe a i kopirovani schemat...

Edited 1 time(s). Last edit at 02/01/2015 07:28AM by raptik.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Přechod Sprinter na Marlin
February 01, 2015 08:34AM
Bavime se o tom to:


LCD display 2004 + čtečka SD pro shield ramps 1.4 vhodný pro REPRAP, 3D tisk

Parametry:
Čtyřřádkový display s 20-ti znaky
Čtečka klasické SD karty
Nástavba pro shield RAMPS 1.4
Další info na: [reprap.org]
Funkční např. firmware MARLIN: [reprap.org]
Nastavení pro MARLIN zde: [reprap.org]

Zakoupeno na Aukru a bylo originálně zabalení (čili v zatavene pytliku jak když to přijde z číny).
Re: Přechod Sprinter na Marlin
February 01, 2015 09:46AM
Tak sem zkusil vše co jste napsaly. I kabely sem zkrátil. A stále to samy.

Svítí dvě řady kostiček a to je všechno.

Kabely sem otočil. A jen to blykalo a při točení píplo.

Na instaloval jsem FW tolikrát a v různých nastavení, že to mohu dělat po slepu.

Asi sem trefil na kousek který žlutý člověk dělal v pátek o půl druhé.

Ale děkuji za pomoc.
Re: Přechod Sprinter na Marlin
February 01, 2015 10:05AM
Tak to vypadá když to zapnu tiskárnu a mam tam zapojení LCD.
Attachments:
open | download - IMG_20150201_154354.jpg (307.6 KB)
Re: Přechod Sprinter na Marlin
February 01, 2015 12:00PM
Pokud je to nastavení z reprap.org správně a zadal jsi ho tam správně, měl bys zkusit pokroutit poťákem nastavení kontrastu displeje. Je to docela ostrý nastavení blízko jedný krajní polohy. Ale spíš bude problém s configem a pins.h. Číňanum to nějakou dobu trvá, než udělaj kopie, a vývoj se mezitím posune dál...

Edited 1 time(s). Last edit at 02/01/2015 12:45PM by jirpil.
Re: Přechod Sprinter na Marlin
February 01, 2015 01:14PM
To bych mohl zkusit. Ale já nevím vůbec co se na tom lcd má zobrazovat.

Tak navést kde ten kontrast je. Já vím že je to vodění za ručičku ale vtom to sem slepí.

Například: kroutit do práva a pak tři cvaknutí do leva a zmáčknout tlačítko???
Re: Přechod Sprinter na Marlin
February 01, 2015 01:30PM
Poťák je na obrázku vpravo nahoře a je u něj napsáno Contrast.
Re: Přechod Sprinter na Marlin
February 01, 2015 02:10PM
Možná tomu nebudete věřit ale já se přikláním k teorii žlutého muže v pátek o půl druhý.
Attachments:
open | download - 1422816655985.jpg (245.6 KB)
Re: Přechod Sprinter na Marlin
February 01, 2015 02:31PM
Máš jenom trochu jiný provedení, ten poťák je ten malej. Ale problém bude v konfiguraci. Zkus kompilovat s těma souborama co jsem ti naposled poslal PM.
Re: Přechod Sprinter na Marlin
February 01, 2015 02:37PM
Mal som nieco podobne a u mna to bol problem s ramps... Nakoniec som dosku vymenil, s tou ide. Inak tu na fore v anglickej sekcii bol popis kde je problem, niektore vedenie na ramps doske je prerusene a displej sa koli tomu nezinicializuje kompletne.

Skus ten displej u niekoho, kto ma taky isty funkcny, skus ci sa jeho displej rozbehne u teba.
Re: Přechod Sprinter na Marlin
February 01, 2015 05:58PM
Quote
Rossky
Tak to vypadá když to zapnu tiskárnu a mam tam zapojení LCD.

podle ty fotky to v ypada, ze mas jen pul displeje ovladane... nebo blbe v pins.h pripadne i na desce...

kdyz sem ten svuj rozbehaval (tenhle - jen ten pipak je z druhe strany plosnaku) , tak mi pri spatnem nastaveni rozvitil vsechny radky.

na 1.0 RC2 marlinu mi stacilo odkomentovat jen

#define REPRAP_DISCOUNT_SMART_CONTROLLER

s pins.h sem nic delat nemusel

ale nemam ho z ebay, ale z reprapdiscount.com vcetne rampsu a taurina-power. takze mozna mas neco dratnuty jinak

jestli ses praha, tak se muzem domluvit na nakem testu...

Edited 1 time(s). Last edit at 02/01/2015 05:59PM by raptik.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Přechod Sprinter na Marlin
February 04, 2015 10:54AM
Ahoj,
tak sem zkusil vše i stáhnul starší verzi marlina. Pořad se my tam ukážou jen ty kostičky. Nikdy se my neukázalo ani písmenko.

Vyzkoušel sem vše co jste my poradily i poslaly. A ani náznak zlepšení. Ještě zkusím nainstalovat marlina do druhé tiskárny Prusa i2 a rozchodit to tam. Ale až bude více volného času.

Nápad to odnést někomu kdo to má na instalovaní je dobrý nápad, bohužel nikdo v mém okolí nemá 3D tiskárnu natož smart LCD.
Od prahy nejsem ale z krkonoš.

Díky všem.

Ale nezdávám to. winking smiley
Re: Přechod Sprinter na Marlin
February 05, 2015 03:59AM
zkus jeste repetiera, pokud si nedelal...

ja treba ted rozchazel jednu tiskarnu a mel zas problem s fullgrafic LCD pod repetierem smiling smiley

na RAMBO v 1,2g mi ten LCD sel pod marlinem, ale ne pod repetierem bych se moh rozkrajet smiling smiley a nic; treba to je neco podobneho, i kdyz to na to nevypada. a to LCD slo na rampsu pod obouma FW


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Přechod Sprinter na Marlin
March 17, 2015 09:42AM
j

Edited 1 time(s). Last edit at 03/19/2015 07:51AM by mirekd.
Re: Přechod Sprinter na Marlin
May 14, 2015 05:26AM
Taky jsem si nechal poslat LCD. mel jsem cist driv sad smiley. Doted mi stacilo tisknout z komba RPi + Arduino,Ramps.
Postavil jsem si dalsi stroj a koupil k nemu RepRapDiscount Smart Controller (červený od www.bigtree-tech.com).
Stejny problem. Sviti 2 plne radky ale je tam videt nejaky refresh. Uplne stejne jako mas na fotce. Zkousel jsem chvili vsechno. ale vysledek porad stejny.
Nejaky pokrok ?
Re: Přechod Sprinter na Marlin
May 15, 2015 02:53AM
mal som podobny problem s displejom, u mna to bolo koli doske Ramps... niekde bol zly prepoj, vymenil som dosku za inu a displej mi ide.
prejavovalo sa to rovnako ako je na fotke.
Re: Přechod Sprinter na Marlin
May 15, 2015 06:13AM
Zkousel jsem to na 3 rampsech a vsude to same.
Zkusim si s tim pohrat o vikendu.
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login