Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Materiál - překližka vs plast

Posted by Vinie 
Materiál - překližka vs plast
November 27, 2013 03:15PM
Ahoj

Mám dotaz na někoho kdo se v tom alespoň trochu vyzná.

Dělám vlastní návrh konstrukce tiskárny a částečně ji mám navrhnutou z plochého materiálu, který si chci nechat vypálit na laseru, otázka je zdali použít překližku či plast? a případně jaký typ překližky/plastu? největší rozměr je asi 400x450mm a tloušťka 5mm

Díky winking smiley
Re: Materiál - překližka vs plast
November 28, 2013 12:43PM
Mno nikdo nic? tak pro představu přikládám foto
Jde mi o ty boční, horní desku a desku na stolek winking smiley


Re: Materiál - překližka vs plast
November 28, 2013 01:00PM
Mě by se líbila kdyby byla z plexiskla, typ neporadím sad smiley
Re: Materiál - překližka vs plast
November 28, 2013 01:12PM
Aspoň něco: pokud ten materiál bude mít nosnou funkci pro osu Z (podle obrázků to tak jednoznačně vypadá), je tloušťka překližky nebo plexi 5mm na ty bočnice nedostatečná. Řekl bych spíš 8mm a je otázka, jakou to bude mít boční stabilitu. (Mám jednu I3 z plexi 6mm podle S.Grabera.)
Re: Materiál - překližka vs plast
November 28, 2013 01:13PM
otazka je, aby to bylo dostatecne pevne (vzhledem ke konstrukci) proti pohybu do boku (vibrace)
Re: Materiál - překližka vs plast
November 28, 2013 07:30PM
Mno vzhledem k tomu, že jsou ty bočnice nahoře i dole "svázané" k sobě, tak by s tou tuhosti nemusel být zas takový problém. Zkusím 6mm plexi a uvidím zda to bude držet nebo ne, firma kde si to chci nechat vyříznout, tak silnější nenabízí, v případě problémů buď seženu tlustší nebo to nechám říznout z překližky smiling bouncing smiley
Jinak díky za komenty winking smiley
Re: Materiál - překližka vs plast
November 29, 2013 02:28AM
jeste tady nekdo nekde zminoval, ze plexi je potreba zbavit prepeti po rezani laserem (vypalenim pri nejake teplote???), aby nepraskalo. Netusim, jestli je to pravda, ale radsi si to over winking smiley
Re: Materiál - překližka vs plast
November 29, 2013 03:04AM
Není plexi jako plexi - kdybyste se chtěli poučit.
Re: Materiál - překližka vs plast
December 17, 2013 09:28AM
Tak jsem dospěl do fáze shánění dílů, rozhodl jsem se udělat to z překližky boky 8mm, vrchní deska a stolek 5mm, nicméně mi trochu padlo vyříznutí, tak jsem psal do jiné firmy poptávku a chtějí zo to 3k, což je celkem dost za tři desky, stolek a 4 menší díly, cena materiálu max 100Kč. Nemá někdo nějaký typ kde by to vyřízly laserem za přijatelnější cenu? Překližka nejlépe buk, ale nějaká "obyč" stačí winking smiley
Zkoušel jsem i http://www.levne-gravirovani.cz, ale tam mi vůbec neodpovídají na maily.
Díky
Re: Materiál - překližka vs plast
December 17, 2013 09:54AM
To jako 3000 Kč? Tak to je zřejmě "odrazovací" cena. Cena řezu laserem by měla být snad 50-100 Kč/1m, plus něco za přípravu podkladů... Můžeš si to zkusit spočítat na idilna.cz, ale nevím jestli tam maji ty překližky.

Edited 1 time(s). Last edit at 12/17/2013 09:56AM by jirpil.
Re: Materiál - překližka vs plast
December 17, 2013 12:20PM
Jo 3000Kč, mno právě proto sem píšu, na idilně bohužel překližku nemaj. sad smiley
Re: Materiál - překližka vs plast
December 18, 2013 11:30AM
Síla překližky 5 mm je podle mě nedostatečná. I ty boky 8mm je málo. Bude s e to hodně kroutit. Musel by jsi to celé pořádně zavětrovat. Já jsem dnes dodělál korpus a mám ho z 20mm překližky. Ale tohle bude trošku monstrum. Výrobek je o velikosti 300x300x300mm. Musím říct, že se mi ten tvůj návrh moc líbí.
Re: Materiál - překližka vs plast
December 18, 2013 12:13PM
Od 5mm jsem upustil a mám to teď upravené celé pro 8mm překližku včetně stolku a té horní desky, momentálně sháním kde mi to uříznou. Myslím si že kroutit se to zas tak nebude v podstatě k tomu není ani důvod, zatížení je tam v podstatě nulové, horší to bude spíš s vibracemi při vyšších rychlostech, ale to se uvidí. Velikost boční desky je 475x348 mm (šířka x výška), snížil jsem výšku tisku na 150mm, což mi naprosto dostačuje, takže to není zas tak velké.
Re: Materiál - překližka vs plast
December 19, 2013 10:52AM
Tak snad by stačilo přidat vystužení kolmo k portálu odspodu až nahoru cca v šíři 50mm nebo něco takového. Vem to tak, že ta překližka nebu sama od sebe úplně rovná. Většinou je ten materiál prohnutý obzvláště v tak malé tloušťce.
Re: Materiál - překližka vs plast
January 05, 2014 10:04AM
Tak jsem se k tomu konečně dostal, boky budou nakonec z překližky 12mm a zbytek z 8mm, mám možnost to buď nechat vypálit na laseru (levnější) nebo to nechat vyfrézovat. Co je podle vás lepší jak z hlediska přesnosti, tak vzhledu a pod.
Díky
Re: Materiál - překližka vs plast
January 11, 2014 03:14AM
Pokud budeš dělat konstrukci s čepy, tak bych určitě zvolil řezání laserem, který je opravdu velmi přesný. Pří frézování nedosáhneš ostrých rohů = fréza je kulatá a neudělá ostrý roh. Neznám rozdíl v cenách. Pak jsem narazil na to, že některé firmy mají omezenou velikost řezané plochy (např. 450 x 600 mm), takže já nakonec řezal ve firmě, kde byla plocha snad dva krát pět metrů smiling smiley


Průša i3 -> Rebel 2 s modifikovaným X vozíkem -> KRYAL Cube
repraper.cz & 3dexpo & KRYAL Cube
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login