Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Mechanika 3d tiskárny

Posted by nazdarek1980 
Mechanika 3d tiskárny
February 12, 2015 06:41PM
Po delší době jsem obnovil myšlenku postavit i konečně vlastní 3d tiskárnu. Koukám jakou konstrukci zvolit. Rebel i Průšou je klasika, s tím, že Rebel vypadá výrazně lépe. Ale jako obdivovatele všemožných CNC strojů mě uchvátila níže uvedená konstrukce na FB Repraobchod.cz Michala Dyntara. Můžete mi prosím napsat svůj názor. Je pravda, že i jeho videa mi přišly takový nejrozumnější.

[www.facebook.com]

Děkuju moc.

P.S. Po delším studování kolem problematiky 3d tisku mám zkrátka pocit, že tiskový prostor mám uzavřený - pro lepší kontrolu a regulaci teploty teploty. Vím, že se na to vztahuje nějakej patent, ale pro člověka, kterej si to chce postavit domů pro nekomerční účely (ba naopak do toho bude srát peníze), tak mu muže bejt nějakej patent uplně u prdele.
Re: Mechanika 3d tiskárny
February 12, 2015 06:48PM
Samožřejmě bych nepotřeboval tak velkou krávu jako je tato. Stačil by tiskový prostor 200x200x200mm. Ale chtěl bych, aby to vypadalo spíše jako cnc stroj, než nějaká hračka. Což mi běžně dostupné mašinky (bez urážky) připomínají. Ikdyž využití jako hračka samozřejmě bude :-D
Re: Mechanika 3d tiskárny
February 13, 2015 02:46AM
Žádný patent (ani zákon, nepočítáme-li ty otravné fyzikální) Vám nemůže zabránit vyvinout si pro svoji pořebu tiskárnu, která bude velikostí, konstrukcí, designem, ... vyhovovat Vašim pocitům a estetickým požadavkům. Jděte do toho, pobavíte se.
Re: Mechanika 3d tiskárny
February 13, 2015 05:04AM
Nedovolim si nerypnout, ale s vetou "Je pravda, že i jeho videa mi přišly takový nejrozumnější. " rozhodne nesouhlasim, ale to je muj osobni nazor. Tento konkretni navrh ale neznam, takze nejsem schopen posoudit.

Co se tyka patentu, tak jak pise jirpil, vubec bych to neresil, rad se pak kouknu na fotky uzavrene tiskarny. Sam jsem to planoval, ale casu je malo.
Pripadne jako inspiraci bych doporucoval jestli jsi z Prahy, tak kouknout na Cube od P3T3, po drobnych upravach nebude dle meho problem ji uzavrit do case.
Re: Mechanika 3d tiskárny
February 13, 2015 08:52AM
Chtěl jsem říct, že i netypická rozhodovací kritéria (vzhled: " Rebel vypadá výrazně lépe" a "aby to vypadalo spíše jako cnc stroj, než nějaká hračka", videa: "mi přišly takový nejrozumnější", ideová prezentace na facebooku: odkaz, pocit: "že tiskový prostor mám uzavřený") a jejich svérázné vyhodnocení mohou vést k volbě konstrukce, která majiteli přinese spoustu zábavy a pocit uspokojení.
To prostě nemá smysl nikomu rozmlouvat, je to individuální.
Ale zároveň je dost obtížné kvalifikovaně poradit. Je to přece jen vzdáleno od "mainstreamového" vkusu.
Re: Mechanika 3d tiskárny
February 13, 2015 10:47AM
Quote
Bajn
Sam jsem to planoval, ale casu je malo.
Pripadne jako inspiraci bych doporucoval jestli jsi z Prahy, tak kouknout na Cube od P3T3, po drobnych upravach nebude dle meho problem ji uzavrit do case.

ani nevis jak ti rozumim grinning smiley

taky sem palnoval ajeste teda planuju... zacal sem asi jak P3T3, ale diky ruznym vecem, sem zatim u navrhu dilu... a nekterejch v teoreticke rovine smiling smiley

tohle je nastrel pro mou CoreXY, ale uz ted delam jinak uchyty os nahore a bed bude malinko jinej - ale stale se drzim 4 tyci v rohach smiling smiley



vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Mechanika 3d tiskárny
February 13, 2015 05:10PM
Quote
Bajn
Nedovolim si nerypnout, ale s vetou "Je pravda, že i jeho videa mi přišly takový nejrozumnější. " rozhodne nesouhlasim, ale to je muj osobni nazor. Tento konkretni navrh ale neznam, takze nejsem schopen posoudit.
.

Uvedu to trochu na pravou míru. První videa na který jsem narazil bylo od "Zahradník se baví". Což mě tato forma opravdu neoslovila, nic kloudného jsem se nedozvěděl a styl videa nechci ani komentovat. Toho člověka samozřejmě neznál a podle videí ho nechci hodnotil. Poté jsem viděl videa z Repraobchodu Michala Dyntara, které mě přišli diametrálně odlišné. Nerozebírá v nich žádnou konstrukci určité tiskárny a rozebírá konkrétní součásti 3d tiskáren. A to podle mě velice zajímavě a pro velice pochopitelně. Zniňuju proto, že mě jeho videa oslovily a chtěl bych vědět Váš názor na jeho názory. Navíc modely tiskáren na jeho fotkách mě oslovili. Není sice o nich žádné info, ale z obrázků vypadají daleko bytelněji a poctivěji.
dan
Re: Mechanika 3d tiskárny
February 13, 2015 05:23PM
Model jeho tiskarny znam pouze jeden a to je ona velka krabice na FB. Jak a kam to dotahl netusim, ale zadne dalsi video ci foto nikde neni. Zrovna tak prevratna elektronika Cheaptronic 2 nejako vysumela a jeho internetovy obchod je nyni take nejaky out.
Komentovat ty jeho videa nebudu, zrovna tak jako videa p. Zahradnika jsou to propagacni zalezitosti a ze zkusenosti ne se vsim souhlasim. Nad komkretnim dotazem se da diskutovat, nad temi videi moc ne.

Co se tyce uzavrenosti tiskoveho prostoru, tak toho bych se skutecne nebal z hlediska licence ci patentu. Uzavreni a tim rovnomerna teplota v tiskovem prostoru ma vliv hlavne na tisk vetsich modelu z ABS. Jak z hlediska smrstovani/praskani, tak i vzhledove dily vypadaji lepe, vrstvy se lepe spojuji a slevaji.

Edited 1 time(s). Last edit at 02/13/2015 05:28PM by dan.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: Mechanika 3d tiskárny
February 13, 2015 05:49PM
Dane, děkuju za názor.

Co se týká uzavřeného tiskového prostoru, tak to je přesně ten důvod, proč bych ho chtěl. Většina výtisků z 3d tiskárny mi přijde taková "divná". Jsou tam hodně vidět jednotlivé vrstvy a celkově je výtisk takový nesourodý. Tohle by právě mohlo být řešení. Proto mě dříve řešení 3d tisku moc nelákalo. Mám tu v blízkosti Meplu a tam není problém získa zbytku PVC, PP nebo HD-PE na srandovní cenu cca 50kč za kilo v téměř neomezeném množství a tak jsem si, co jsem potřeboval radši vyfrézovat.
Re: Mechanika 3d tiskárny
February 13, 2015 05:59PM
Z Prahy sice nejsem, ale není problém do Prahy kdykoliv dorazit, mám to celkem kousek cca 50km. Na sraz jsem xchtěl jet, ale dozvěděl jsem se to na poslední chvíli a už jsem nestihl sehnat kontakty na žádnou osobu, co s tím má něco společného a na blid jsem jet nechtěl.

Kanonec jsem pár modelů objevil, které se mi hodně líbili, ale narazil jsem na první otázku, kterou si nedovedu zodpovědět. Vždy jsem si myslel, že na 1 jednu osu potřebuju 1 KM a jeden řemen nezávislý. Včera jsem však narazil na řešení, kterému uplně nerozumím. Jedná se tzv. CoreXY. Jaké jsou výhody či nevýhody oproti klasickému řešení. Nějaké znalosti ohledně CNC strojů celkem mám, ale tohle je pro mě novinka, ikdyž už jsem o ní asi slyšel, ale nevěnoval jsem tomu pozornost. Jaká je pro to podpora mezi ovládacím softwarem, jako je třeba Mach3 a jemu podobné?
dan
Re: Mechanika 3d tiskárny
February 13, 2015 06:22PM
Ohledne CoreXY je to pekne znazorneno treba zde, akorat si tam asi moc nepoctes, ale to se da dohledat jinde [w3.division-engineering.com] co se tyce vyhod ci nevyhod, do toho bych se nerad poustel, ale principielne se mi libi, ze se na ose X netaha zatez krokoveho motoru. Mozna mensi nevyhodou muze byt delka remenu a jejich pnuti, nic mene to se da resit vyberem lepsich remenu atd.
Dalsi vyhodou je pevny (respektive pouze pouze v ose Z pohyblivy) stolek.

Mach3 ma v sobe primo integrovany ovladac pro drivery motoru na LPT portu, tedy primo vylejzaji na pinech signaly STEP a DIR jednotlivych os. U reprapovych elektronik/SW se sype g-cod do bufferu po seriovem portu, respektice je na nich USB/serial prevodnik. Data na portu tedy neodpovidaji v realnem case tomu, co tiskarna vyvadi, narozdil od Machu smiling smiley

Edited 2 time(s). Last edit at 02/13/2015 06:23PM by dan.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: Mechanika 3d tiskárny
February 13, 2015 06:37PM
Rozdíl v elektronikám,který si popsal znám. Já tu otázku myslel v souvislosti právě s CoreXY. Netávislé osy X a Y umí ovládat a řídit každá elektronika, ale jak je to s ovládáním právě CoreXY ?

Líbí se hodně Reptikova konstrukce, připomíná mi to konstrukci laseru, který znám a umím používat, myslím si, že 3d tiskárna a CO2 laser má požadavku na konstrukci velice podobné, narozdíl třeba od 3osé frézky.

Stránka velice zajímavá, ale opravdu jsem si fakt moc nepočetl. :-)

Edited 1 time(s). Last edit at 02/13/2015 06:39PM by nazdarek1980.
Re: Mechanika 3d tiskárny
February 13, 2015 07:27PM
Quote
nazdarek1980
Quote
Bajn
Nedovolim si nerypnout, ale s vetou "Je pravda, že i jeho videa mi přišly takový nejrozumnější. " rozhodne nesouhlasim, ale to je muj osobni nazor. Tento konkretni navrh ale neznam, takze nejsem schopen posoudit.
.

Uvedu to trochu na pravou míru. První videa na který jsem narazil bylo od "Zahradník se baví". Což mě tato forma opravdu neoslovila, nic kloudného jsem se nedozvěděl a styl videa nechci ani komentovat. Toho člověka samozřejmě neznál a podle videí ho nechci hodnotil. Poté jsem viděl videa z Repraobchodu Michala Dyntara, které mě přišli diametrálně odlišné. Nerozebírá v nich žádnou konstrukci určité tiskárny a rozebírá konkrétní součásti 3d tiskáren. A to podle mě velice zajímavě a pro velice pochopitelně. Zniňuju proto, že mě jeho videa oslovily a chtěl bych vědět Váš názor na jeho názory. Navíc modely tiskáren na jeho fotkách mě oslovili. Není sice o nich žádné info, ale z obrázků vypadají daleko bytelněji a poctivěji.
Doporucuji se nekdy podivat na prazskou dilnu, pripadne bude expo, osobni pokec je urcite lepsi, nez kdejake video.
co se tyka tech videjii z reprapobchod, tak jsem videl myslim dve, obsahovaly spousty polopravd, nepresnosti, kravin a vychvalovani vlastnich vyrobku, na vice videi jsem se pak uz radeji nedival.
Videa od zahradnika me take moc neoslovila, to souhlasim.
dan
Re: Mechanika 3d tiskárny
February 14, 2015 05:19AM
Quote
nazdarek1980
Rozdíl v elektronikám,který si popsal znám. Já tu otázku myslel v souvislosti právě s CoreXY. Netávislé osy X a Y umí ovládat a řídit každá elektronika, ale jak je to s ovládáním právě CoreXY ?
...............

Asi otazku nechapu, nebo jsem to napsal nesikovne, tedy zkusim jeste jednou. U hosta reprapove tiskarny, tedy Repetier ci Pronterface je uplne jedno, jaka ridici reprapova elaktronika je na konci USB kabelu. Host posila vzdy jen koordinaty v podobe g-codu a zpracovani uz je na vlastni elektronice a jejim FW. Tedy je uplne jedno, jestli to krmi CoreXY, Deltu co Cartesian.

Oproti tomu z Machu lezou primo ovladaci signaly, tutiz podpora systemu pojezdu CoreXY by musela byt zakomponovana primo v Machu.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: Mechanika 3d tiskárny
February 14, 2015 08:13AM
Ne ne ne Dane, já to myslím uplně jinak a asi hlavně jednodušeji. Ale asi to taky blbě píšu.

Myslím si, že pokud ke konstrukci připojím elektroniku,kterou používám k fréze a řídím Machem, tak to asi nebude fungovat. Pokud zadám příkaz, že chci popojet v ose X o 100mm, tak elektronika bude točit motorem připojeným na osu X a né ničím jiným. U CoreXY je pohyb XY souřadnicích kombinací dvou KM pro mě v nepochopitelných kombinacích. Navíc u plno elektroniky bývá uváděno, že system Core XY je podporován. U systémů k ovládání klasických CNC s oddělovací deskou na LPT jsem o tom opravdu neslyšel.

Prostě a jednoduše ji myslím, že u CoreXY není jasně definovaný KM pro osu X a pro osu Y.

Ono ty to mohlo být při stejném zapojení KM (např. 200kroků/ot rozdělených 16 mikrokrůků) a stejného hnacího řemene. Ale pokud nepochopím tu kombinaci dvou krokáčů, tak mě to děsí.... :-D

Edited 1 time(s). Last edit at 02/14/2015 08:13AM by nazdarek1980.
dan
Re: Mechanika 3d tiskárny
February 14, 2015 08:32AM
Asi se bavime o tom samem, ale kazdu po svem grinning smiley
Pokud umi ta elektronika k Machu CoreXY tak by to chodit melo.
Na tom odkaze [w3.division-engineering.com] je princip jasne videt. Pokud se oba motory toci stejnym smerem, hejbe to v Y a X je rozdil poctu kroku/smeru. Tedy je to bud o prechroustani v Machu, nebo elektronice.
K Machu jsem mel na vyzkouseni elektroniku, ktera byla v podstate pouze co se tyce posuvu mezikusem mezi driverama a LPT, zadnou vetsi inteligenci nemela, ale verim tomu, ze jsou elektroniky, ktere si s tim umi poradit, maji svuj FW, ve kterem si to dopocitaji.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: Mechanika 3d tiskárny
February 14, 2015 11:09AM
Přesně jak říkáš, elektronika k Machu toho moc neumí, resp. vůbec nic. A tím, že si rád hraju s různým ovládáním, tak radši zůstanu u klasiky. A v nejhorším tu lepší přesnost buď (domnělou) rád oželím, nebo si pomůžu jinak. ( KM s 400kroky/ot, driver s jemnějším mikrokováním, převod, jemnější řemen atd.). Prostě nezávislé osy fungují na všem !!!!
dan
Re: Mechanika 3d tiskárny
February 14, 2015 11:30AM
jj, souhlas


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: Mechanika 3d tiskárny
February 14, 2015 12:10PM
Quote
nazdarek1980

Prostě a jednoduše ji myslím, že u CoreXY není jasně definovaný KM pro osu X a pro osu Y.

na strance corexy.com je to podle me dobre popsany...

clovek to musi chapat tak, ze jde o slouceni XY a podle toho jak se motory toci, tak to jede bud v X ose, Y ose, nebo obou.
( X a Y samozrejme muze bejt prohozene, pac zalezi co se vemem jak X a Y smiling smiley )
souhlasny smer otacek, jede X
protichudnej, pojede v Y
jeden bude stat - pojede diagonalne
druhej bude stat - pojede po druhe diagonale
plus kombinace smeru a rychlosti - ruzne potrebne trajektorie

u tiskaren hlavni vyhodou je dle me usetreni prostoru - muzu pak bud zvedat celou platformu dvou os Zkem, nebo stolek posouvat niz a X s Y mam reseno jednou rovinou, namisto Y hejbe stolkem, X je zvedanej Z
nevyhodou asi bude vypocetni vykon... uz to neni jen pohni v X o tolik a tolik, ale spocitej kolik timhle motorem a kolik timhle a jakym smerem aby X ujelo o 10cm tanmhle.

jinak bych doporucil podivat se na tu p3t3,
a) uz se testuje v realu minimalne u dvou lidi
b) nepouziva sice coreXY, ale H-bot ale to neni podle me problem je to stejen zajimave reseni ovladani os
c) fakt nevim kdy se mi podari tu mou dodelat smiling smiley treba ted resim to krizeni remenu, moc se mi to tam nelibi, ale vypada to, ze neco kloudneho mam uz vymysleno

Edited 1 time(s). Last edit at 02/14/2015 12:11PM by raptik.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Mechanika 3d tiskárny
February 15, 2015 07:11AM
Děkuju, hezky vysvětleno. Já jsem si myslel, ale potřeboval jsem, aby mi to někdo potvrdil. PLánuju udělat podobnou konstrukci jako máš ty (akorát osy XY udělám nahoře nad rámem) a posuvný stůl jako osu Z. Ale asi to zapojím nezávisle, bojím se, že bych to nedokázal nakalibrovat. Kci s nezávislýma osama nakalibrovat umím.

Je to ono : [www.youtube.com]
Re: Mechanika 3d tiskárny
February 15, 2015 07:49AM
jo to je presne ta tiskarna od p3t3 smiling smiley

ad kalibrace, nerek bych ze to bude uplne problem, teoreticky muze bejt chyba v krokovani korigovana zmenou na obouch motorech. tzn pokud budou prebejvat napr 4kroky v jednom smeru mely by se ubrat na obouch motorech 2 kroky (dobre mozna 4 smiling smiley musel bych premyslet, jake presne sou tam vztahy kroku dvou motoru k jednomu smeru... priznam se ze sem spis praktik nez teoretik, takz pokud to mam pred sebou, tak neco dokazu i lip odvodit a hlavne i otestovat)


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Mechanika 3d tiskárny
February 15, 2015 08:40AM
určitě, já už výše jsem zmiňovat, že při stejných mororech, řemenech atd to asi bude přesnější díky kombinaci dvou KM, ale trochu se toho bojím. Rád bych samozřejmě spolupracovat, pokud bude i tvé strany zájem. Zatím nejsem plně rozhodlej, takou technologii použiju. Napřed bych si asi potřeboval postavit klasickýho rebela II, abych si o sahal a natrénoval 3d tisk :-)

Kde seženu díly na Rebela II nejlepé. Moc se mi nehodí dát najednou 10000 za hotovou stavebnici. Radši bych tu částku rozkouskoval. Plno dlů jsem schopnej si udělat sám nebo sehnat jinak.
Re: Mechanika 3d tiskárny
February 16, 2015 05:46AM
nazdarek1980: bud koupit stavebnici treba na jrc.cz a nebo schanet jednotlive komponenty, vytisknuti dilu tu na foru nabizi hodne dily, elektronika se da vzit z ciny, pak nejake to zelezarstvi a na profily do alupy - ehlinik.cz
Re: Mechanika 3d tiskárny
February 16, 2015 11:25AM
Bajn : to se mi momentálně moc finančně nehodí do kránu, 10 tisíc najednou nemám. Zkusím to poschínět hlavně tady na fóru. Možná tu cenu zatplatí taky a ještě s tím bude mít víc práce, ale po malých částkách to tolik nebolí .... :-)

Jinak bych asi rád ještě rozpoutal debatu, jakou tiskárnu do začátku. Myslel jsem, že právě Rebella, ale možná mě vyvedete z omylu nebo mi to třeba potvrdíte.

Požadavky :
- dostupnost dílů a i tových tiskáren mezi kamunitou, když bude člověk potřebovat s něčím poradit
- cena kolem 10000kč - není to cílová tiskárna, je to něco do začátku, abych se s tím naučil
- dobře zpracovaný návod ke stavbě a jakýs takýs manual k obsluze


Za jakékoliv názory předem velice děkuji.
Re: Mechanika 3d tiskárny
February 16, 2015 12:52PM
Rebela do začátku můžu jedině doporučit..A nejen do začátku,zkoušel jsem několik konstrukcí a nakonec jsem zůstal u Rebela díky jeho jednoduchosti a hlavně spolehlivosti..
Re: Mechanika 3d tiskárny
February 16, 2015 01:19PM
PIMPin : Ve finále bych chtěl něco s uzavřenou temterovanou tiskovou komorou a výrazně robustnější konstrukci.
Re: Mechanika 3d tiskárny
February 17, 2015 05:14AM
robustnější už je snad jen frézka grinning smiley
Re: Mechanika 3d tiskárny
February 23, 2015 12:36PM
To PIMPin : mezi robustní 3d tiskárnou a frézkou (standartní) je ještě hodně velikej rozdíl.
Re: Mechanika 3d tiskárny
February 23, 2015 12:53PM
Dneska mi přišla první várka dílů na Rebela 2. (tištěné díly, profily z Alupy, nějaký spojovák) Z tištěných dílů jsem trochu rozladěn, né všechny díly vypadají od pohledu kvalitně vytištěné a o přesnosti taky docela pochybuji. Chtěl jsem použít tyče s tolerancí h6 i za cenu, že jejich cena je několikanásobně vyšší než z Ferony (tolerance H9), ale najednou nevím, jestli to má vůbec smysl.

Chápu, že technologie tisku nemůže být srovnatelná s např. třeba s opracováním na fréze. Ale pokud chci mít výslednou přesnost na nějaké trochu přijatelné úrovni, tak díly použité na tiskárně musí mít přesnost ještě o řád vyšší než výsledný tisk.

Není pak lepší většinu dílů objednat třeba na www.cncshop.cz z hliníku ???? (např. držáky tyčí, tyče, domečky k ložiskům) Jasně stálo by to mnohonásobně víc a už by to asi nebyl rebel.

3d tiskárnu chci využívat na tisk různých prototypu a mírných zlepšováků. Na přívěšky na klíče a podobné hovadiny tiskárnu nepotřebuju. Jednak to neumím ani nakreslit a jednak nevím, kčemu by mi to bylo.
Re: Mechanika 3d tiskárny
February 23, 2015 12:53PM
to ja vim ale myslim ze na 3d tiskarnu neni az tak potreba robustnejsi konstruce nez je napr. RII
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login