Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Mechanika 3d tiskárny

Posted by nazdarek1980 
Re: Mechanika 3d tiskárny
February 23, 2015 01:10PM
To já samozřejmě uplně přesně nevím, jak robustní kce je potřeba na 3d tiskárnu. Jsem v tomhle zatím začátečník. Ale předpokládám, že čím robustnější (myslím pevnější né co nejtěžší) tím můžu používat větší rychlosti a spoléhat na větší přesnost.

Je taky otázka, na kterou by se mi líbila obsáhlejší debata hlavně místních odborníků a lidí ze zkušenostmi s 3d tiskánama. Je lepší mít konstrukci spolenou na pevno hliníkovými a kovovými spojkami nebo právě plastové spoje slouží jako tlumení vibrací, které by se jinak přenášely celou konstrukcí.

Edited 1 time(s). Last edit at 02/23/2015 01:12PM by nazdarek1980.
dan
Re: Mechanika 3d tiskárny
February 23, 2015 02:15PM
Quote
nazdarek1980
........... Z tištěných dílů jsem trochu rozladěn, né všechny díly vypadají od pohledu kvalitně vytištěné a o přesnosti taky docela pochybuji.....................

Uprime receno na krase dilu pro jejich funkcnost nezalezi. Pokud by si tiskari dilu napsal, ze chces vystavni dily, ze nebudou primarne slouzit na tisk, ale na kochani se jimi, tak ti je urcite vytiskne dle pozadavku a za patricnou cenu, ktera na krasu zdvojnasobi dobu tisku.

a presnost? pokud se nekdo nesekne v kalibraci tiskarny a nevytiskne ti je o 10% mensi, tak ver tomu, ze to fungovat bude. Cela konstrukce a jeji pruzna koncepce tistenych dilu ma svuj vyznam a jeden z duvodu je hlavne eliminace drobnych nepresnosti tisku. Zrobusnenim a spevnenim nekterych dilu muzes naopak vlastnosti tiskarny zhorsit, je to X krat overeno. Pokud chces stavet neco robusniho, tak to postav cele z kovu a vyprdni se na tistene dily.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: Mechanika 3d tiskárny
February 23, 2015 02:28PM
no, asi tak, zacinal sem na I2 (takove neco z M8 zavitovek a hlazenek pospojovane plastovejma dilama) a tak ac se cela konstrukce chvela, kymacela a buhvico jak blazen, tak dosahovala velmi peknejch tisku... svou vlastni sem si postavil hlavne abych mel vetsi vejsku tisku (7cm je malo) a jak je to trojuhelnikova konstrukce, tak s vejskou se zmensoval i XY prostor, jak nemel pak motor s extruderem kam jet...

plasty prave slouzi jak tlumic vibraci, ale je fakt ze sou pripady, ze zalezi i na typu plastu... proste, vhodne pouziti je taky zasadni
treba p3t3 mi rikal,ze na svuj drzak platformy bedu musel pouzit PLA, jelikoz ABS mu pusobilo vibrovani heatbedu.

ja na tu svou prvni pouzil komplet ABS a problem nemam, ac motory pro Z "vlajou" ve vzduchu (trosku ala i2), ale je tam solidni vrstva (cca 1cm tloustka s 60% vyplne), ale samotnej ram mam komplet spojenej tema zamkama od e-hlinik - je to drazsi varianta, ale drzi to solidne a vypada, to, ze plast vibrace tlumi ani nezpusobuje na osach ani stolku...

zalezi, co vse z te sve konstrukce chces vytezit... pokud jen tisk, Rebel II ram postaci, teoreticky i toho dremela na nakej solich na plasty, drevo by slo, laserovou hlavu by to zvladlo taky.

tusim ze rebel I byl puvodne celokov, takze Dan by mohl referovat

ja tu svou novou koncipuju, i trosku pro frezovani PCB (ale asi to bude chtit pak corexy platformu udelat z kovu, pokud rovnou neudelat prechod na posun pres trepez), laser hlavu atd.
a co se tyka plast dilu, jeste nejsou pro ni ani radne navrzene, ale jak sem ted marod, tak sem zas malinko postoupil, ale blizke priznani pro financak, mi to zas zastavi..

ted treba mam na kontrolu a opravu I3, tak ackoliv to vypada, ze je potreba aspon LM8UU loziska vymenit (X vozejk se tvari, ze ma i kolem 0.1mm vyklani lozisek na hlazence) dokaze i tak udelat "hladkou" stenu...

ono treba az zacnes tisknout, zjistis, ze ono tech vlivu na "presnost" je X + 1 smiling smiley treba kolisani prumeru dratu, nebo vyhrejvani hotendu (kolisani teploty), atd.
slicovaci program (skeinforge dokaze napr korigovat zvalst smrsteni v XY, Z - to je narocny nastavit, a presnost prumeru der; slicer - experimentalni ma neco podobneho, ale zatim sem zjistil, ze bud si to clovek nastavi na presnej rozmer modelu v XY, nebo der, oboji se mi nepovedlo - jedno rozhodi druhe a nastavuje se to jednim parametrem)

jestli chces jiny dily na rebela napis PM,poslu ti foto, toho co tu mam, nebo natisknu, az mi bude lip. spis bych se ale nebal, pokud pojedou a nepopraskaj ty co mas, staci aby prezili kalibraci a tisk nahradnich kusu smiling smiley


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
dan
Re: Mechanika 3d tiskárny
February 23, 2015 02:43PM
nechci te zklamat, ale RI ani RII nebude nikdy slusne frezovat plast, drevo, ani PCB. Overeno, vyzkouseno smiling smiley Jeden problem je dremelka a jeji vibrace a druhy tuhost pojezdu diky remenum a pruznosti prave tistenych dilu.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: Mechanika 3d tiskárny
February 23, 2015 02:46PM
Nejde mi samozřejmě o krásu, vím, že se ty díly tisknou co nejrychleji, aby mohli být za 1200kč, ale tohle je trochu blbý...
Attachments:
open | download - páčka extruderu2.jpg (429.7 KB)
Re: Mechanika 3d tiskárny
February 23, 2015 02:48PM
Quote
dan
nechci te zklamat, ale RI ani RII nebude nikdy slusne frezovat plast, drevo, ani PCB. Overeno, vyzkouseno smiling smiley Jeden problem je dremelka a jeji vibrace a druhy tuhost pojezdu diky remenum a pruznosti prave tistenych dilu.

nezklames smiling smiley
verim tomu, zes to zkousel smiling smiley


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
dan
Re: Mechanika 3d tiskárny
February 23, 2015 02:48PM
to je nevylamany support material a ne chyba tisku


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: Mechanika 3d tiskárny
February 23, 2015 02:49PM
Dane, určitě na tom nechci a ani neplánuju frézovat, ale na rozdíl od 3d tiskáren s frézama trochu zkušenost mám, proto o tom přemýšlím.
Re: Mechanika 3d tiskárny
February 23, 2015 02:53PM
Quote
dan
to je nevylamany support material a ne chyba tisku
to je na:
Quote
raptik
ted treba mam na kontrolu a opravu I3, tak ackoliv to vypada, ze je potreba aspon LM8UU loziska vymenit (X vozejk se tvari, ze ma i kolem 0.1mm vyklani lozisek na hlazence) dokaze i tak udelat "hladkou" stenu...
???

tam zkutecne nejde o support... nemel by co podpirat a loziska se nevyklaj, ale tyc v nich a i tak sem to zminoval, aby bylo videt, ze i tak to dokaze peknou stenu udelat, bez ujeti vrstev v Z smeru...


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Mechanika 3d tiskárny
February 23, 2015 02:53PM
Quote
dan
to je nevylamany support material a ne chyba tisku

A poraď prosím, čím díly nejlépe očistit. Prý jsou to díly od tebe. Což mě docela uklidnilo, protože ty asi nejlíp víš, co je v přesnosti dílů důležité a co ne.
Re: Mechanika 3d tiskárny
February 23, 2015 02:57PM
aha, mam blbe prirazeny odpovedi, sorry...
Quote
nazdarek1980
Quote
dan
to je nevylamany support material a ne chyba tisku

A poraď prosím, čím díly nejlépe očistit. Prý jsou to díly od tebe. Což mě docela uklidnilo, protože ty asi nejlíp víš, co je v přesnosti dílů důležité a co ne.

normalne je vylamat, pokud nevis co, mrkni na stl co ma dan na foru rebelove.org, at vis jak ten dil ma vypadat


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
dan
Re: Mechanika 3d tiskárny
February 23, 2015 03:04PM
Kazdopadne to bude nejaka starsi verze, pokud jsem to tiskl ja, tak timto zpusobem uz support u dilu nepouzivam dlouho. ale na jejich funkcnost ta verze vliv mit nebude. jak pise raptik, vylamat, lehce orezt, proste aby se tam to lozisko veslo a otacelo se. neni potreba si s tim brat nejake servitky.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: Mechanika 3d tiskárny
February 24, 2015 03:13AM
"chci mít výslednou přesnost na nějaké trochu přijatelné úrovni" – co je to ta přijatelná úroveň? Nevím jestli jsi už někdy viděl tištěné díly (mimo ty co Ti přišly na stavbu rebela), ale snažit se o velkou přesnost tisku je nesmysl. Problém je totiž už v tom, že tiskneš z plastu a ten má výraznou smrštivost. Tj. když budeš tisknout např. díl dlouhý 15 cm, tak i se super-přesnou tiskárnou nebude mít výsledek po schladnutí přesně 15 cm, protože se ti to smrskne. A ne o pevnou konstantu, ale v závislosti na teplotě tisku, typu materiálu, hustotě výplně objektu a dalších vlivech.
Neznám SW pro reprapy, který by tohle uměl sám ošetřit, to umí jen profi SW dodávaný k profi tiskárnám typu Stratasys atd. Nehledě na to, že třeba takový Slic3r úmyslně ponechává "díry" menší s tím, že si to pak protáhneš vrtákem/pilníkem a pokud vím, nejde toto chováýní ovlivnit.
Takže honit se za "přesností" je podle mého nesmysl. Spíš by Tě měla zajímat třeba pevnost výtisků, spolehlivost a opakovatelnost tisku, tisknutelnost rozměrných dílů.
Klidně si nech díly vyfrézovat, ale podle mého názoru je to blbost, když např. na pojezdech použiješ "běžná" lineární kuličková ložiska, když ti osa Z bude jezdit na obyčejné matičce a když budeš tisknout na ne zcela rovný bed :-)
Re: Mechanika 3d tiskárny
February 24, 2015 05:01AM
S poradnou tiskarnou se da dosahnout presnost na 0,1mm pri 198x198mm coz me prijde docela presny a vytisky vypadaji slusne,pri rychlosti vnejsiho perimetru 70mm/s slo by i vic s poradnym extruderem.Konstrukce musi bejt ne na 8 hlazenkach s LM8mm loziskama a hlavne ne zadny vytisteny dily drzaku motoru,tyci x,y,z a pod...takze te mat nebude stat ted placnu cca 4000 ale 8000 plus 300 hodin prace.
Re: Mechanika 3d tiskárny
February 24, 2015 05:38AM
Quote
AndroidCZ
A ne o pevnou konstantu, ale v závislosti na teplotě tisku, typu materiálu, hustotě výplně objektu a dalších vlivech.

no podle mych zkusenosti se skeinforge, tak se da dosahnout opakovatelnych dobrych vysledku s presnosti i na reprapu. napr tisknu skoro uz seriove krabky pro multimetry na jednom materialu, za stejnych podminek (teoreticky) a jak diry tak rozmery sedej.

ze zkusenosti muzu rict, ze smrstivost spis konstanta je, ale kazdej material ji ma jinou, zatim se mi neprojevilo smrsteni nejak vyrazne na rozmerech, pokud sem dal 10% nebo 80% vyplne, spis to ovlivnilo udrzitelnost na podlozce

samozrejme zalezi na tom, co si dosadim za cilovou presnost, ale da se rict, ze nejhorsi se mi povedlo pod 0,1mm na 12cm (bila ABS z reprapworldu), nejlip asi 0,06mm (RAL 5015 fillamantum ABS - a uz me nebavilo to dal ladit) a mluvim o opakovatelnem tisku. samozrejme dost to ovlivnuje i retrakce (diry), tlak v trysce pri pokladani zacatku vlakna (pokud tisknu vnejsi perimetry po perimetru a pomaleji), atd.

skeinforge je o trpelivosti kalibratora a hlavne na nem poznas i dobrej material - pokud mas dobre nakalibrovano, dost se i prijevi pak kolisani prumeru fillamentu - je fakt, ze ja kalibruju skutecne na extruzni sirku, takze pokud ujede prumer, uz se nemusej vlakna spravne spojovat.

slicer pujde pouzit taky (1.2.5, kteru tu ted mam jak posledni), ale az rozdelej diry a XY kompenzaci, pokud sem si s tim hral, podarilo se mi dosahnout stejnych presnosti, ale bud jen u der nebo rozmeru objektu, oboji se mi nepovedlo jednim parametrem zkorigovat

ale taky muzu rict, ze ne kazdej material ABS dokaze udrzet presnost (ale porad to byl spsi problem kolisani prumeru nebo neceho co sem si vysvetloval jak zmenou koncentraci granulatu a smesi, ktere lezli do masiny ve fabrice behem tvorby spulky), je to dost o hledani, sam sem hledal asi rok a co mi sedej nejvic sou saintsmart a fillamentum a vypada to ze otestnu i mkfloriu..

a dalsim faktorem je taky davkovani a prevody (vule kol) extruderu, presnost lozisek a hlazenek.

takze abych to nak schrnul ze svych zkusenosti:
- pokud se pouzijou "idealni" kompomenty pri stavbe reprapu, da se dosahnout slusneho zakladu pro "presny" tisk
- volbou generatoru g-codu se da tisknout v urcitych mezich presnosti (diry i rozmer do 0.06 mm)
- dost zalezi na kvalite plastu

samozrejme masina jako stratasys, bude mit vymakanejsi algoritmy slicovace a hlavne vyhrejvana komora tomu pomuze dost. a pravdepodobne budemit i o neco lepsi mechaniku.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Mechanika 3d tiskárny
February 24, 2015 04:44PM
Moje představa byla kolem 0,2-0,3 mm a jak čtu výše uvedené příspěvky, tak by mohla být celkem reálná. To, že tato technologie má své limity a nemohu to srovnávat např. s frézováním deskového plastu, toho jsem si plně vědom. Jde mi o to, najít ty limity této technologie a jak je třeba koncipovat kci 3d tiskárny, abych se jim aspoň přiblížil. Jasně jedna věc je konstrukce tiskárny, druhá věc její kalibrace a kalibrovatelnost, třetí nastavení sliceru a další řada ovlivňující 3d tisk.
Re: Mechanika 3d tiskárny
February 24, 2015 04:48PM
Quote
paklic
S poradnou tiskarnou se da dosahnout presnost na 0,1mm pri 198x198mm coz me prijde docela presny a vytisky vypadaji slusne,pri rychlosti vnejsiho perimetru 70mm/s slo by i vic s poradnym extruderem.Konstrukce musi bejt ne na 8 hlazenkach s LM8mm loziskama a hlavne ne zadny vytisteny dily drzaku motoru,tyci x,y,z a pod...takze te mat nebude stat ted placnu cca 4000 ale 8000 plus 300 hodin prace.

Tak prosím popiš, jak by měla tiskárna vypadat, aby se na ní dalo tisknout touto opakovatelnou přesností. To je defacto předmětem celého tohodle vlákna.
dan
Re: Mechanika 3d tiskárny
February 24, 2015 05:32PM
RepRapove stroje jsou vetsinou koncipovany pro maximalni replikovatelnost tistenych a relativne snadno dosazitelnych ostatnich komponentu. O tom to cele je. Prinasi to tim i drobne komplikace pri stavbach a kalibracich, ale lze rici, ze se da docilit velice slusnych vysledku.
Pokud chces postavit neco pevnejsiho, tak to proste udelej bud stejne, ale z presnych kovovych dilu a nejlepe aspon 10mm pojezdovych tycich a loziskach, nebo si navrhni svou konstrukci a zrealizuj ji. Pokud to udelas v obou pripadech dobre, zajistis s tim onu "opakovatelnost" tisku atd.
Jestli to bude cartesian, nebo jiny system je uz pak vcelku jedno. Pokud s tim nebudes frezovat, remenove prevody a i ta zavitovka na Z je dostacujici. Vim o nekolika konstrukcich tohoto provedeni a 2 z nich jsou na rebelim foru nafocene a jednu z nich mam zrealizovanou a jaks taks zdokumentovanou.
Je potreba si akorat uvedomit ze se zpresnenim a zpevnenim konstrukce prichazi dalsi problemy, prave se stavbou. Prinejmensim srovnani pojezdu na hodinkach, jinak by se take nemusely hejbat atd.
Je to proste tak, jak pise paklic, bude to stat trochu vic casu a financi.

PS: Zamerne zde nebudu zadnou konstrukci konkretne prezentovat, zdejsi osazenstvo asi vi proc, i kdyz navrat toho, jehoz jmeno se nesmi vyslovovat asi nehrozi grinning smiley

Edited 4 time(s). Last edit at 02/24/2015 05:45PM by dan.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: Mechanika 3d tiskárny
February 24, 2015 06:27PM
Quote
dan
PS: Zamerne zde nebudu zadnou konstrukci konkretne prezentovat, zdejsi osazenstvo asi vi proc, i kdyz navrat toho, jehoz jmeno se nesmi vyslovovat asi nehrozi grinning smiley

Zdejšá asi ví, já bohužel ne, jsem tady nový.... :-( Pošli aspoň Pm, nejde mi o drby, ale to ty tiskárny.
dan
Re: Mechanika 3d tiskárny
February 25, 2015 02:34AM
"PS"bylo mysleno jako vtip grinning smiley

Treba muj vytvor jiz starsiho data [www.rebelove.org]


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: Mechanika 3d tiskárny
February 25, 2015 03:06AM
Quote
nazdarek1980
Tak prosím popiš, jak by měla tiskárna vypadat, aby se na ní dalo tisknout touto opakovatelnou přesností. To je defacto předmětem celého tohodle vlákna.

No, je to vec nazoru to predevsim.Postavil jsem jen jednu vlastni tiskarnu,nejsem tedy uplnej odbornik a urcite mam nejake nedostatky.
Kvalitni tyce povrchove kalene lestene + lin.loziska 8mm nepouzivam,10mm nebo 12mm je vyhoda,nepronaseji se.S tim take souvisi neplastove dily drzaku motoru a pod.Proste to stavet tak,jako kdyby si stavel frezku na balzu (velka tuhost konstrukce predevsim pak clovek nemusi tolik resit vybrace,pruznost + co nejlehci pohyblive casti na ose X Y stolek,ex.).
Hotend vylazenej na urcitej druh fillamentu a jeho vlastnosti.
Pouzil bych PU remeny ne cina guma,alespon na YXosu.Vse musi byt ve vsech osach presne...
Pokud mas ve svem dilenskem arzenalu,jen stojanovou vrtacku a flexu par rucnich pilniku presne meridlo,alespon supleru a kvalitni uhelnici,obrn se trpelivosti a pocitej s cca 200-300 hodinama prace ,ale jde to.
Pouzivam klec nekdo tomu rika jinak,treba cube,ale standartnim zpusobem napr Xstolek dopredu dozadu,Yex-pravo levo,Z nahoru dolu.
Re: Mechanika 3d tiskárny
February 25, 2015 06:49PM
Tak jsem si to nějak představoval, ale setkal s argumenty hlavně Dana, že je to blbost nebo minimálně zbytečnost. Dneska jsem postavil základní rám z dostupných tištěních dílů a mám pocit, že ta tiskárna nemůže snad ani fungovat. Uložení hlavně vodících tyčí na všech osách je podle mého názoru fakt tragické.

Quote
paklic
Quote
nazdarek1980
Tak prosím popiš, jak by měla tiskárna vypadat, aby se na ní dalo tisknout touto opakovatelnou přesností. To je defacto předmětem celého tohodle vlákna.

No, je to vec nazoru to predevsim.Postavil jsem jen jednu vlastni tiskarnu,nejsem tedy uplnej odbornik a urcite mam nejake nedostatky.
Kvalitni tyce povrchove kalene lestene + lin.loziska 8mm nepouzivam,10mm nebo 12mm je vyhoda,nepronaseji se.S tim take souvisi neplastove dily drzaku motoru a pod.Proste to stavet tak,jako kdyby si stavel frezku na balzu (velka tuhost konstrukce predevsim pak clovek nemusi tolik resit vybrace,pruznost + co nejlehci pohyblive casti na ose X Y stolek,ex.).
Hotend vylazenej na urcitej druh fillamentu a jeho vlastnosti.
Pouzil bych PU remeny ne cina guma,alespon na YXosu.Vse musi byt ve vsech osach presne...
Pokud mas ve svem dilenskem arzenalu,jen stojanovou vrtacku a flexu par rucnich pilniku presne meridlo,alespon supleru a kvalitni uhelnici,obrn se trpelivosti a pocitej s cca 200-300 hodinama prace ,ale jde to.
Pouzivam klec nekdo tomu rika jinak,treba cube,ale standartnim zpusobem napr Xstolek dopredu dozadu,Yex-pravo levo,Z nahoru dolu.
Re: Mechanika 3d tiskárny
February 26, 2015 02:46AM
Nekdy se to nezda,ale funguje to az prekvapive dobre.
Mel jsem jen tuhle konstrukci : viz obr.
Bylo to peklo,porad jsem neco dotahoval,uplne presny to nebylo.(zvlneni vrstev a tak dale). Kejvala se ze strany na stranu,jak bimbas v kalhotech.Proste hracka s*acka.
Kdyz jsem se dival,myslim ze tomu rikaji rebel docela me zaujala vypada dost robustne,verim tomu ze funguje dostatecne dobre,ale riskovat jsem nic nechtel a kdyz neco znovu stavet,tak podle sebe a sveho uvazeni...
Sahl jsem na zelezne jekly 20x20x2mm, svaril z nich klec a vse do toho namontoval.na to ze jsem to vymyslel za pochodu to dopadlo celkem dobre,ale nektere veci bych uz udelal jinak.
Asi nektery veci jsou jsou dost predimenzovany - sichr je sichr.

Edited 1 time(s). Last edit at 02/26/2015 02:48AM by paklic.
Attachments:
open | download - 3.PNG (481.3 KB)
dan
Re: Mechanika 3d tiskárny
February 26, 2015 03:39AM
Quote
nazdarek1980
.................Dneska jsem postavil základní rám z dostupných tištěních dílů a mám pocit, že ta tiskárna nemůže snad ani fungovat.....................

Pokud mas ten pocit a jsi o nem presvedcen, tak to prosimte nestavej a nebo to postav a sve pocity zkus reprodukovat potom.

Paklic> Ano, mas pravdu, lze samozrejme konstrukci udelat robusneji, pevneji presneji, ale v tom nebyla myslenka konstrukce REBEL II. Myslenkou byla moznost to postavit ze snadno dostupnych komponentu co nejlevneji s rozumnym tiskem a tim to priblizit i tem mene zdatnym kutilum s mensim technickym zazemim. Svarecku, soustruh, stojanovku atd. doma nama kazdy.

Edited 1 time(s). Last edit at 02/26/2015 03:40AM by dan.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: Mechanika 3d tiskárny
February 26, 2015 03:45AM
Dane ja to chapu a mas pravdu.
Jen jsem chtel popsat svou zkusenost a ze to neni az takova sranda neco bastlit na kolene.
dan
Re: Mechanika 3d tiskárny
February 26, 2015 03:53AM
Jj, nemyslim to ve zlem. Kazdy musi predem vedet, jake ma moznosti a podle toho se k tomu stavet.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: Mechanika 3d tiskárny
February 26, 2015 07:11AM
@nazdárek1980: smiling smiley to máte za to, že jste neposlechl moji radu na začátku tohohle topicu, zradil svoje pocity a estetické vjemy a začal stavět něco, co patrně nemůže uspokojit vaše požadavky.
Kdybyste před vzhledem, pocity, kvalitou návodného videa a facebookovou prezentací měl v seznamu třeba možnost reprodukovatelné stavby bez vlastních zkušeností s 3d tiskem, možnost konzultace s komunitou a stabilní funkčnost, mohl by pro vás třeba Rebel nebo Rebelix být vhodným řešením. Většina uživatelů asi právě tyhle věci upřednostňuje, ale bylo mi hned jasné, že vyšlapané cesty nejsou pro vás to pravé.
Re: Mechanika 3d tiskárny
February 26, 2015 09:08AM
jirpil : ne ne ne, nemáte pravdu ikdyž to tak možná vyznělo, protože v jednom vláknu řeším víc věcí spolu přímo nesouvisejcích dohromady. Shrunu to tedy, chci si postavit částečně svoji konstrukci, která bude mít několik vychytávek, které třeba získám zkušenostmi nebo někde okoukám. Ale protože zatím zkušenosti s 3D tiskem nemám, tak jsem se rozhodl postavit Rebela právě pro ty výhody, které vy zmiňujete. Až ty zkušenosti nabydu, tak se vrátím ke své původní myšlence. S rebelem mám 2 základní "problémy". 1) Koupil jsem sadu tištěných dílů z druhé ruky a určitého staří, u kterých netuším ani jáká je to verze. 2) Pro mě jako člověka, který má sice málé, ale zkušnosti s konstrukcí CNC frézek, tak mi některé konstrukční řešení Rebela nejdou moc pod fousy.

Ale protože mě zajímá možná víc funkce té tiskárny než vlastní tisk, tak tady každou blbost řeším. Navíc jsou tu lidi, kteří s tím mají zkušenosti a já se chci toho co nejvíce dozvědět.

Navíc chci mít tu mašinku co nejvíc vyšperkovanou a nestačí, že bude jenom tisknout. :-D
Re: Mechanika 3d tiskárny
February 26, 2015 10:20AM
@nazdarek1980: Tak v tom případě bych vám poradil tohle:
Pokuste se postavit a oživit některou "standardní" konstrukci tak jak je. Zapomeňte na nějakou dobu na to, že vypadá jako dětská stavebnice a ne jako CNC frézka a na případné další subjektivní dojmy. Ozkoušejte si, kde jsou hranice možností téhle konstrukce a vašich schopností. Až budete schopen třeba vytisknout díly tiskárny aspoň v té kvalitě, ve které jste je sám koupil, nabytá zkušenost vám snad umožní identifikovat problémy. Pak zkuste navrhnout a ozkoušet nová řešení. A při tom všem zůstaňte v kontaktu s komunitou. Třeba se vám podaří časem vrátit zpátky část z toho, co jste ze zkušeností a práce jiných lidí dostal.
Re: Mechanika 3d tiskárny
February 26, 2015 10:49AM
To je prave problem lidi kteri srovnavaji frezu s 3D tiskarnou a cekaji ze doma budou mit za cca 10 000,- vesmirnou stanici..Prece jenom je to desetina ceny slusne komercni tiskarny,tak od toho nemuzete cekat replicator ze StarTreku.
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login