Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Materiály, trysky a jejich vliv na výsledný tisk

Posted by ElPedro 
Materiály, trysky a jejich vliv na výsledný tisk
February 26, 2012 06:12PM
Mám pár začátečnických otázek:

1, Jaký je rozdíl ve výsledném tisku při použití PLA a ABS materiálu?
2, Jaký je rozdíl ve výsledném tisku při použití 3mm a 1,75mm materiálu?
3, Jaký je rozdíl ve výsledném tisku při použití trysky 0,34mm a 0,5mm?
(viz - [www.a2aprinter.com])

Díky za reakce.

ElPedro
Re: Materiály, trysky a jejich vliv na výsledný tisk
April 02, 2012 08:12AM
Pokusím se odpovědět, třeba se to ještě někomu bude hodit. Zároveň ale nevím vše, tak ať mě někdo znalejší doplní.

1. Subjektivne mi prijde PLA krehci opoti ABS, ale porad je dost pevne a tsikne se z neho lepe. Navic je dostupne i jako prusvitne, coz ABS neni. ABS se da namocit do acetonu a tim zcelit povrch. To u PLA nejde. PLA je sice rozpustne v louhu, ale ten ho nenavratne rozezere.

2. teoreticky zadny, dulezitejsi je prumer trysky. Ale 1,75 mm by udajne mel umoznovat rychlejsi tisk, protoze mensi prumer materialu jde rychleji roztavit. Ve skutecnosti je to celkem jedno a material v 3mm prumeru se mnohem lepe shani.

3. pouzivam jen 0,35mm trysku, ale oproti 0,5mm by mela umoznovat jemnejsi tisk s vice detaily. 0,5mm ale bude umoznovat rychlejsi tisk, protoze vyska vrstev muze byt vetsi.
Re: Materiály, trysky a jejich vliv na výsledný tisk
April 03, 2012 01:02AM
inys:
mohu se zeptat jak to myslis s tim acetonem?
Re: Materiály, trysky a jejich vliv na výsledný tisk
April 06, 2012 07:20AM
Jakub: je to mysleno nejspise ve smyslu vyhlazeni povrchu vzhledem k viditelnosti vrstev v Z rovine
Re: Materiály, trysky a jejich vliv na výsledný tisk
April 20, 2012 07:51AM
Je to jak píše Bajn. Aceton i jiná rozpouštědla ten povrch mírně naleptají, a po vyschnutí je povrch hladší, jakoby se slije.
Re: Materiály, trysky a jejich vliv na výsledný tisk
June 24, 2012 11:33PM
Chtěl bych navázat na téma a zeptat se, zda jsou extrudery kompatibilní a dá se z materiálů přecházet (samozřejmě po změně firmware (?), tedy po z měně teploty hot-endu, rychlosti a množství vytlačování a dalších parametrů), či zda se extruder liší hardwarově (konstrukcí) (např. průměrem trysky)?

Děkuji.
Re: Materiály, trysky a jejich vliv na výsledný tisk
June 25, 2012 01:59AM
Extruder je omezen teplotou tavenímateriálu spinning smiley sticking its tongue out


www.reprap-parts.cz
Re: Materiály, trysky a jejich vliv na výsledný tisk
June 25, 2012 04:11AM
Přecházet se dá v pohodě bez změny čehokoliv (alespoň teda na mojí hlavě). Jen se musí správně nastavit vlastnosti v CAM aplikaci (skeinforge atd.). A taky je potřeba vytlačit zbylý materiál z hlavy za teploty odpovídající té vyšší z obou použitých materiálů.

Ad původní otázky.
ABS podle mě umožňuje detailnější tisk, ale zase pomalejší. PLA pomaleji tuhne.

Tenčí drát = přesnější dávkování materiálu = lepší kvalita tisku (samo na odpovídajícím zařízení)

Průměr trysky může mít vliv na kvalitu ale velikost kroku je nastavitelná posuvem hlavy a drátu daleko více. Osobně mám průměr vrtaný 0,38mm vrtáčkem a je potřeba dát hodně pozor na délku trysky jinak se to snadno ucpe.
Nakoupili jsme z projektu několik roli materiálu PLA v různých barvách. Teď mi barevný (nejvíce červený drát) praská už při protahování přez vodicí otvory. Dá se s tím něco dělat? Je to stářím nebo čím? Bezbarvý je mnohem měkčí.
Re: Materiály, trysky a jejich vliv na výsledný tisk
July 13, 2012 10:31AM
Dá, vyreklamovat spinning smiley sticking its tongue out


www.reprap-parts.cz
Re: Materiály, trysky a jejich vliv na výsledný tisk
May 08, 2014 01:12AM
Inys: ABS transparent se dá sehnat a není v tom problém....a tiskne se z něho velmi dobře.
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login