Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

zmena fillamentu ABS > PLA, PLA > ABS

Posted by raptik 
zmena fillamentu ABS > PLA, PLA > ABS
July 01, 2015 04:19AM
Ahoj,

urcite se to tu uz parkrat probralo, ale proc to neshrnout a nevyvesit na oci.

vzhledem k tomu, ze se chci odvazit pouzit i PLA smiling smiley zajimal by me relativne bezpecny postup jak pripravit hotend na PLA, pokud sem predtim tisknul s ABS.
pripadne i PLA na ABS, ktere bude asi jednodusi.

a pokud se mi uz povede PLA zkrystalizovat, jak hotend vycistit, bez jeho zniceni smiling smiley u ABS staci namocit do acetonu na par hodin, ale co PLA? kompostovat hotend se mi nechce smiling smiley

u ABS > PLA si to predstavuju tak, ze nahreju hotend na teplotu co nejbliz k PLA, ale jeste tak aby se dalo vytlacit ABS a PLA strunou vytlacovat ABS a pritom doufat, ze teplota neni uz moc na PLA.

u PLA > ABS to bude jednodusi, jen nahrat na PLA teplotu a ABS vytlacovat dokud to pujde, pak mirne zvysovat teplotu dokud nepujde ABS a co nejvic toho jeste rukou protlacit aby se zbytky PLA dostaly pryc.

dik za pripominky, rady a i neco jineho... winking smiley


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: zmena fillamentu ABS > PLA, PLA > ABS
July 01, 2015 10:34AM
Ona to není žádná věda – tavné teploty PLA a ABS se dost překrývají a abys PLA "upekl", musel bys ho asi nechat delší chvíli viset přehráté v hotendu. Já když měním ABS za PLA (nebo naopak), tak prostě nastavím teplotu "mezi" (v mém případě kolem 220°C), rukou to protlačím a hotovo, žádné laborování. Jen nezapomeň před tiskem protlačit dostatek toho nového materiálu, abys první vrstvu netiskl z "mixu".
Re: zmena fillamentu ABS > PLA, PLA > ABS
July 02, 2015 03:24AM
Quote
AndroidCZ
Ona to není žádná věda – tavné teploty PLA a ABS se dost překrývají a abys PLA "upekl", musel bys ho asi nechat delší chvíli viset přehráté v hotendu. Já když měním ABS za PLA (nebo naopak), tak prostě nastavím teplotu "mezi" (v mém případě kolem 220°C), rukou to protlačím a hotovo, žádné laborování. Jen nezapomeň před tiskem protlačit dostatek toho nového materiálu, abys první vrstvu netiskl z "mixu".

tak sem to zkusil a povedlo se, necekal sem ze to pujde takhle snadno s PLA tisknout, tada zatim jen jeden tisk+ 2 kalibracni a i bez chlazeni se sovicka povedla realtivne pekne...
jen asi ta malirska krepova paska nebude uplne to prave jako prilnavy material smiling smiley chtelo to bed na 60°C az pak se tam nak udrzelo PLA a nebo sem mel jeste nake ABS v hotendu...

takze dik za odpoved

Edited 1 time(s). Last edit at 07/02/2015 03:24AM by raptik.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: zmena fillamentu ABS > PLA, PLA > ABS
July 05, 2015 03:47AM
Buď klidný Raptiku, onehda jsem zkušebně protáhl přes HE 15 různých strun(ABS, pla, různí výrobci, dřevo od fillamentum) během dvou dnů a zadny problem.
Pla jsem svého času tiskl i na 230 stupňů.
Re: zmena fillamentu ABS > PLA, PLA > ABS
July 05, 2015 02:18PM
Quote
Bajn
Buď klidný Raptiku, onehda jsem zkušebně protáhl přes HE 15 různých strun(ABS, pla, různí výrobci, dřevo od fillamentum) během dvou dnů a zadny problem.
Pla jsem svého času tiskl i na 230 stupňů.

no zjistuju ze se s nim tiskne min problemove smiling smiley az na tu prvni vrstvu...

krepova pask z obi ok na 60°C bed, ale ne treba ozubeny kola nebo cokoliv, co ma prilis zmenu smeru, olaka "plastova" cerna duck tape z globusu ani zaboha neudrzi...
nejlip mi jde kores na 60°C bed.

jo PLA fillamentum a 3DW - ARMOR

je u PLA nakej limit rychlosti??? nekde sem cet ze jo, ze pak rapidne klesa extruzni sirka.. zatim sem jel jen 60mms, ale 0,2mm vrstvu bych rad jel 120mms jak u ABS...


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: zmena fillamentu ABS > PLA, PLA > ABS
July 07, 2015 02:36AM
Na PLA je ideální modrá malířská krycí páska (Blue tape od 3M - označení myslim 2090 nebo 2093 - za ty čísla bych ruku do ohně nedal smiling smiley ) - drží krásně bez vyhřívání. S tou krystalizací PLA bych si hlavu nelámal - ještě se mi to za 2 roky nestalo - ale všude o tom slyším povídat (jedině, že by se nechal stát dlouho nahřátej HE přimáčknutej na heatbed, aby z něj nemohlo PLA vycházet). Jinak tisková teplota 195 - 200C, ale jak píše Bajn - snese to ledasco smiling smiley.


3D tiskárna RebeliX
www.reprap4u.cz
Re: zmena fillamentu ABS > PLA, PLA > ABS
July 07, 2015 04:55AM
Quote
jokejoke
Na PLA je ideální modrá malířská krycí páska (Blue tape od 3M - označení myslim 2090 nebo 2093 - za ty čísla bych ruku do ohně nedal smiling smiley ) - drží krásně bez vyhřívání. S tou krystalizací PLA bych si hlavu nelámal - ještě se mi to za 2 roky nestalo - ale všude o tom slyším povídat (jedině, že by se nechal stát dlouho nahřátej HE přimáčknutej na heatbed, aby z něj nemohlo PLA vycházet). Jinak tisková teplota 195 - 200C, ale jak píše Bajn - snese to ledasco smiling smiley.

[lepici-pasky.heureka.cz]

neco takoveho???


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: zmena fillamentu ABS > PLA, PLA > ABS
July 07, 2015 07:42AM
Jj přesně ta - akorát by to chtělo, aby byla široká 50 mm smiling smiley


3D tiskárna RebeliX
www.reprap4u.cz
Re: zmena fillamentu ABS > PLA, PLA > ABS
July 08, 2015 02:31PM
ja ted hodne uspesne pouzivam cerny kapton od dana/jrc at uz na pla (bez ohrevu i 60C) tak i abs s ohrevem. Vzdy jen pred tiskem vycistim lehce lihem. Clovek si akorat musi dat pozor, at tenky kapton pri sundavani neznici.

Obecne ale dochazim k tomu, ze cim mene clovek tiskarnu potazmo parametry resi, tak tim lepe smiling smiley Termistory mam nastavene vicemene asi spravne, ale pla snese od 180 klidne i po tech 230/240. Abs ma taky velky rozsah. Tisknu standartne tech 80mm/ss prvni vrstvu do tech 30. Maximalne pridavam 5-10mm brim. Uz jsem se nejak dostal z toho pocitu ze musim neustale neco resit a proste jen tisknu smiling smiley Maximalne jsou problem komplikovanejsi nebo velke/mikro objekty a tam to chce holt odzkouset.
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login