Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Scara 3d Printer

Posted by altnelu 
Scara 3d Printer
November 01, 2015 03:20PM
Am inceput un nou proiect.
O imprimanta 3d de tip scara. Am fost inspirat de imprimanta Morgan dar am vrut sa vin cu propriile idei.
Am inceput cu o schita in SketchUp.

Pentru structura de rezistenta am folosit doua tocatore din bambus o placa de plastic hobbycolor si cornier din aluminiu.
Initial am vrut sa fac ca la Morgan dar se complica treaba la axul central. Asa a iesit o corcitura intre Morgan (cu doua roti jos) si scara cu doua roti sus. Eu am montat o roata jos si una sus.

Electronica este clasica: Arduino due + Ramps 1.4 +DRV8825 + limitatori optici
Firmware Marlin.
Z-tul este cu tija filetata. Nu sunt multumit. Aici trebuie sa mai lucrez.
Dupa cateva esecuri, am reusit sa fac si un print.


Video : https://youtu.be/IB5K7PiSx6w

Pentru delectare: un print comestibil smiling smiley https://youtu.be/vOdHEJrTNao
Re: Scara 3d Printer
November 02, 2015 11:40AM
Pentru cei interesati am atasat Configuration.h.
Attachments:
open | download - Configuration.h (40.9 KB)
Re: Scara 3d Printer
November 03, 2015 08:35AM
Cateva detalii.


Re: Scara 3d Printer
November 04, 2015 09:17AM
Ingenios. Crezi ca poti face bara filetata sa se comporte decent pentru Z? Sau vei schimba cu leadscrew?
Sunt curios pentru ca bare filetate gasim peste tot pe cand leadscrew mai putin si este mult mai scump. Merita diferenta de pret?


RepRap Lander concept on Concept Forge
RepRap Lander concept on RepRap Forums
My Things, mostly experimental stuff
Re: Scara 3d Printer
November 04, 2015 05:14PM
Merita diferenta de pret daca vrei sa ai viteza mai mare pe Z si pentru un produs final.Pentru prototip eu zic ca este suficient tija sau burghiu. La leadscrew sunt aceleasi probleme daca nu fixezi bara in rulmenti (nu ca mine in saiba si motor cu lagare). La v2 am sa incerc sa dau mai multa importanta la Z. Rulment in partea opusa motorului. Daca nu reusesc cu bara filetata , trec la curea.
Re: Scara 3d Printer
November 04, 2015 05:38PM
Ok, mereu am fost curios de burghiu... cum faci piulita pentru burghiu? ca evident piulite pentru burghie nu exista ca nu sunt pentru asta facute. Am vazut o metoda de a apropia doua jumatati de plastic (gen Delrin) cu suruburi pana se ating in timp ce incalzesti burghiul/leadscrew-ul cu ceva flacara ca sa transmita caldura la plastic.

Inca ceva: de ce pui burghiul in aceesi categorie cu bara filetata ca mie mi se pare o forma mai dubioasa de leadscrew. Singura diferenta e ca la leadscrew gasesti de cumparat piulite pe cand la burghiu trebuie sa iti faci singur.
Am vazut aici un burghiu imens, cred ca era 40cm cu 8.5Eur intr-un Bauhaus, un fel de Praktiker mai de clasa, deci nici nu e foarte ieftin.


RepRap Lander concept on Concept Forge
RepRap Lander concept on RepRap Forums
My Things, mostly experimental stuff
Re: Scara 3d Printer
November 05, 2015 05:37PM
Burghiul pare interesant:
- are pasul mare si poti sa faci retract pe Z ,
- cred ca se pot gasi burgie uzate la varf care altii le arunca,
- am vazut piulite printate dar eu cred ca prin presarea a doua bucati de plastic (eventual teflon pentru reducerea frecarii) poti elimina mai bine jocul.
Tu in ce stadiu esti?
Re: Scara 3d Printer
November 05, 2015 06:38PM
Eu sunt cu proiectarea smiling smiley) ... foloseam imprimanta unui prieten si acum i s-a ars portul de USB asa ca deocamdata fac exercitii de CAD smiling smiley
Imi storc neuronii sa ies cu solutie de Z cu spectra si sa nu am erori de triangulatie, ca spirele de pe surub se plimba si strica aranjamentul.

Teoretic ar urma asa: carpesc versiunea care o am acuma cum pot sa elimin erorile detectate (acum e dezasamblata toata), asta implica re-print la couplere si sa fac ceva cu jocul dintre rulmenti si bara filetata (am cateva idei), apoi test de desen si calibrare/modificare setari/inversare motoare ce mai trebuie cat sa am un desen corect (asta trebuia sa se intample weekendul care a trecut sad smiley ) si apoi versiunea 2 (reprint total) grinning smiley

Eu am mult mai putina experienta decat tine dupa ce vad da pretentii de reprap am cat incape smiling smiley. La mine va merge incet daca nu imi cumpar personal sau daca nu imi fac o imprimanta din bucati. Ceea ce ma sperie numai ca idee avand in vedere ca am cu ce sa-mi ocup creierul nu as mai vrea sa o iau de la zero si cu o imprimanta.

In fine, threadul asta e despre SCARA ta smiling smiley

Idea cu burghiul mi se pare si mie sincer geniala, daca mergi pe la firme de constructii probabil ei le arunca cu zecile si unde pui ca pentru betoane de obicei se folosesc din cele lungi (numai sa nule fii indoit in utilizare, ceea ce pare destul de probabil). Teflon sau Delrin sau alt plastic tare si alunecos. Mai e UHMWPE (Ultra-high-molecular-weight polyethylene). Si te-ar salva de problemele cu bara filetata.

In rest asteptam video/poze noi smiling smiley


RepRap Lander concept on Concept Forge
RepRap Lander concept on RepRap Forums
My Things, mostly experimental stuff
Re: Scara 3d Printer
November 06, 2015 04:16PM
Wow...iar s-a ratacit Robinson Crusoe pe aici.
Auzi auzi: Z facut din burghiu...
Bine ca nu ati vazut cum arata sfredelul de lemn ca... va veneau idei si la asta.

E felul meu glumetz de a spune: ramaneti al bara filetata. Daca nu aveti chef sa dati banii pe tija trapezoidala, ramaneti la bara filetata.
Pe Z nu ai nevoie de viteza prea mare si se descurca bine si la retractii.
Eventual rectificata cu o filiera.

Frankie avea Z pe bara filetata, merge brici.
CoreXY il am tot pe bara filetata, tot la fel de brici.
Si am sute de ore pe fiecare...


Dar revenind la Smorgan, once again, ma uimesti altnelule.
Cata vreme printeaza... n-am ce comenta.
Si daca la viteza sau acuratete (poate) nu se descurca, o sa aiba un succes nebun in industria alimentara.
Sunt convins ca ai sa gasesti cateva cofetarii din bucuresti dispuse sa printeze cu ciocolata.


Spor la ce faci tu.
Si vad ca si in Sketchup desenezi frumos, bravo.
tine-o tot asa...
Re: Scara 3d Printer
November 07, 2015 05:34AM
MacGyver poate tongue sticking out smiley

In afara de pret cred ca burghiul se apropie mai mult de ACME sau leadscrew decat bara filetata, iar avantajele de pas mare si robustete nu sunt mici. Singurul minus este o piulita artizanala care ar putea reduce avantajele la zero daca nu este fiabila.

Eu personal as vrea sa vad "scara lui Nelu" pe burghiu.

Edited 1 time(s). Last edit at 11/07/2015 05:35AM by realthor.


RepRap Lander concept on Concept Forge
RepRap Lander concept on RepRap Forums
My Things, mostly experimental stuff
Re: Scara 3d Printer
November 08, 2015 03:31PM
Daca ai portul USB ars, poti sa folosesti un adaptor USB serial de la telefoanele Nokia vechi si conectezi direct la RX si TX a microcontrolerului.
Din mica mea experienta (aproximativ un an) este greu sa faci un prototip daca nu ai propria imprimanta.
Pana la varianta finala, tiparesc 3 - 4 versiuni pentru o piesa. Sfatul meu este sa faci o imprimanta clasica (chiar daca nu este perfecta dar sa tipareasca pentru urmatoarea) apoi sa incerci prototipuri.
Alexella ai dreptate. Dar de ce sa nu incercam si lucruri noi. Eu fac toate acestea ca hobby. Nu conteaza ca nu am reusit. Important este ca am invatat ceva nou, am mesterit ceva si nu am stat in fata televizorului.
Referitor la ciocolata, inca stau pe ganduri cum sa fac un extruder cu alimentare continua. Trebuie sa incerc ceva melcat (tot suntem la suruburi smiling smiley ) actionat de un stepper foarte mic ( de la CD-rom).
Dar pana la ciocolata, trebuie sa regandesc versiunea 2 la scara.
Prima versiune are cam multe defecte:
- Axul central este prea subtire si flexibil
- este foarte zgomotoasa. Structura de rezistenta amplifica foarte mult zgomotul de la motoare.
- Z-tul cu probleme
- pozitia la endstop


Alexella, ai ramas la sketchup sau ai trecul la altceva?
Re: Scara 3d Printer
November 08, 2015 03:32PM
:-)

De robust e robust un burghiu, asa este.
Calci pe el si nu se stramba.
Pe cand o bara filetata... abia de la 16 in sus daca poti avea curaj s-o calci in picioare.

Nu prea inteleg insa unde e avantajul de a avea un pas mare (adica putini pasi) pe Z?
Poate doar la retractii dar in rest... mm... dar poate nu vad eu.

Spor la printat (piese sau...alte imprimante..)
Re: Scara 3d Printer
November 08, 2015 04:50PM
Quote
alexella
Nu prea inteleg insa unde e avantajul de a avea un pas mare (adica putini pasi) pe Z?

Un pas mai mare nu e de lepadat dar precizia unui burghiu e similara cu leadscrew, duritatea e mult superioara barei filetate, asa cum si tu ai punctat iar pretul este acceptabil pentru o lungime mult mai mare decat ai obtine cu leadscrew.
Personal nu am nimic cu bara filetata, chiar o voi incerca. Ce operatii sugerezi pentru a obtine rezultate maxime cu bara filetata? Sa il trec din nou printr-o filiera? Nu risc sa ii maresc jocul cu piulita daca fac asta? \apropo, ce folosesti pentru piulita anti-backlash? Ce dimensiune sugerezi pentru bara filetata? 8mm e prea putin?

Mersi de raspunsuri.


RepRap Lander concept on Concept Forge
RepRap Lander concept on RepRap Forums
My Things, mostly experimental stuff
Re: Scara 3d Printer
November 09, 2015 02:11PM
Quote

Important este ca am invatat ceva nou, am mesterit ceva si nu am stat in fata televizorului.

Respect !!!

Altnelule, da, tot sketchup folosesc.
In principal de lene si... pentru ca-mi capitalizez cunostiintele (am multe sute de ore de CAD si majoritatea pe Sketchup).
Ma descurc pana la urma, in cel mai rau caz (daca nu pot sa repar cu netfabb) ii dau un Make Solid cu MeshMixer si chiar daca iese fisierul mai mare... print-ul iese brici.

Hobby.. asa este.
Cata vreme nu scoti bani din ce faci, se cheama hobby.
In clipa in care scoti bani din ce faci, egoismul pozitiv al antreprenorului te obliga sa cauti solutiile cele mai fezabile financiar.
Eu nu scot bani din imprimante dar incerc sa optimizez timpul "pierdut" si poate de asta am pierdut inocenta de a reinventa cate ceva.
Din acest motiv, nu cred c-o sa am vre-odata o carteziana cu Z-ul pe altceva decat bara filetata de 8 sau de 10.


Realthor, orice ar spune lumea, pana la urma experienta personala primeaza.
Macar pentru situatiile in care tii schema cu susul in jos :-)

La bara filetata eu am folosit un backlash gravitational.
Cand am facut backlash cu arc frecarea era asa mare ca abia se invarteau motoarele.
Gravitational, adica piulita sta tot timpul in tensiune pentru ca sustine patul (sau caruciorul mobil)
N-am avut probleme niciodata.
Si ca sa evit pilitura de fier, am pus piulite de plastic (cred ca duramid, se gasesc sub forma de fluturasi de plastic pe la Hornbach/ Leroy).
Merg ca unse (daca n-o fi stricat Dani imprimanta intre timp :-) )

Da, recomand cu caldura o rectificare tarod/ filiera a celor doua piese pentru o frecare minima.
Si e important ca bara sa fie dreapta.
Daca te tine mana, ia bara de inox.
8mm e de ajuns dar poti sa pui si de 10 daca tii neaparat.


Desi un nene ma tot bate la cap ca 10cm de bara trapezoidala (filet melc gen burghiu) costa 4 lei.
Re: Scara 3d Printer
November 09, 2015 04:11PM
Quote
alexella
La bara filetata eu am folosit un backlash gravitational.
Cand am facut backlash cu arc frecarea era asa mare ca abia se invarteau motoarele.
Gravitational, adica piulita sta tot timpul in tensiune pentru ca sustine patul (sau caruciorul mobil)
N-am avut probleme niciodata.
Si ca sa evit pilitura de fier, am pus piulite de plastic (cred ca duramid, se gasesc sub forma de fluturasi de plastic pe la Hornbach/ Leroy).
Merg ca unse (daca n-o fi stricat Dani imprimanta intre timp :-) )

Nu sta piulita mereu in tensiune gravitationala anyways? Probabil ca nu cunosc bine conceptul dar din ce stiu patul sta mereu sprijinit pe bara filetata prin piulita. Deci mereu piulita va cauta jumatatea inferioara a filetului. Si totusi se vorbeste despre backlash.

Quote
alexella
Da, recomand cu caldura o rectificare tarod/ filiera a celor doua piese pentru o frecare minima.

2 piese te referi daca merg pe varianta cu piulita de metal. Tu zici ca folosesti de plastic, deci doar bara ai rectificat-o.


RepRap Lander concept on Concept Forge
RepRap Lander concept on RepRap Forums
My Things, mostly experimental stuff
Re: Scara 3d Printer
November 15, 2015 10:45AM
Saptamana asta am lucrat la V2.
Las fotografiile si video sa vorbeasca.











video
https://youtu.be/JjspGSrGHbM
https://youtu.be/h6JhPLdEYos
Re: Scara 3d Printer
November 16, 2015 10:00AM
Tiii... alta aratare V2 asta.
Barzaune in toata regula dar mult mai compacta.
Imi place cum ai consolidat totul in jurul stalpului central.
Categoric, arata mai bine ca V1.

Faptul ca ai bobina sub imprimanta e frumos si compact, parca ar imprima "de la sine".
Totusi, n-ai bowden-ul cam lung? Nu freaca curelele?
Daca-ti merge, inseamna ca nu-i prea lung...


Hm.. nici nu stiu ce sa zic..
Ma uit cu ne-ncredere la ea dar... asa m-am uitat si la Delta pana cand am facut-o, iar acuma nu ma mai pot dezlipi de ea.

M-am uitat pe youtube, implementarile SCARA profesionale chiar arata frumos (si compact).
Cred ca una robusta (cam ca cea din filmul de mai jos) mi-ar da curaj sa ma apuc de asa ceva...


https://www.youtube.com/watch?v=ninoFHccRcM


Keep up the good work !!
Re: Scara 3d Printer
November 16, 2015 10:06AM
Pentru RealThor


Da, am rectificat doar bara filetata. Piulita de plastic am vazut ca merge "fest" asa ca n-am simtit nevoia sa o rectific, am lasat-o sa se uzeze incetinel.
Probabil ca la un CNC s-ar vedea dar avand in vedere ca fac doar 3D printing, nu ma deranjeaza.


Backlash.
Uita-te la poza de mai jos si ai sa intelegi ca backlash este o mare problema pe orizontala (x si y) dar la Z, la cat de greu e patul cu tot ce are pe el, chiar mi-e greu sa cred ca mai are cineva backlash.
Stiu, am vazut piese pe Z cu anti-backlash dar.. eu nu le vad necesare.
Sa comenteze si altii....poate ma insel.


Re: Scara 3d Printer
November 16, 2015 11:08AM
Cred ca lui Nelu i-a placut mult frameul care l-a facut pt delta ca prea seamana. In rest da e compact si asa si trebuie sa fie. Greutatea in partea de jos cat se poate si un pulover peste ca sa nu se vada matzele chiar asa si e buna de maritat.


RepRap Lander concept on Concept Forge
RepRap Lander concept on RepRap Forums
My Things, mostly experimental stuff
Re: Scara 3d Printer
November 17, 2015 01:44AM
Furtunul este cam lung. Am observat ca nu conteaza mult lungimea fata de curbura.
La acceiasi lungime in forma de S are foarte mare frecare fata de semicerc cu raza foarte mare.
Scara din film este interesanta dar un stepper cu reductor fara reactie depaseste bugetul pentru hobby sad smiley .
alexella cum ai articulatiile la delta? ai incercat sa o casetezi pt abs? Ai ceva foto?
referitor la backlash ai dreptate daca nu ai frecare mare pe rulmenti si Z-tul suficient de greu. La primul scara v1 daca nu puneam o greutate de 1Kg pe pat, la homing, aveam Z aleator.
La v2 am pus doua piulite cu un mic arc. A crescut frecarea dar am un Z ok. Daca motorul pe z ar fi fara micropasi nu sunt probleme. Eu am fortat la 32 de micropasi pentru reducerea zgomotului. Sunt la limita. A trebuit sa ung bine tija filetata si sa reduc viteza ca sa nu pierd pasi. Acum pot sa tiparesc si noaptea.
Re: Scara 3d Printer
November 20, 2015 04:37PM
Delta... am si uitat povestea ei.
Mai am niste update-uri si poze dar in mare parte te poti lamuri cu delta mea daca te uiti pe aici:
http://forums.reprap.org/read.php?387,367880


Mda, cred ca iti dau dreptate: curbura e mai importanta ca lungimea daca ne gandim la frecare.
However, cu cat e mai lung, cu cat trebuie sa ai retractii mai mari si e posibil sa-ti dea stringing.

Ei da, stepper cu reductor fara reactie este pentru premianti... Dar mi-a placut cum se misca Scara din film.


si ca sa nu te tin in suspans: Traxxas-uri !
Re: Scara 3d Printer
December 02, 2015 02:47PM
Am reusit sa fac v2.2 cu cateva imbunatatiri dar am ramas cu sursa atarnata si arata ca dracu.

https://youtu.be/k265NtE7tcw
Re: Scara 3d Printer
December 06, 2015 03:57PM
bai... sa stii ca m-am uitat la filmuletzul tau pana la capat.
Ceea ce e de bine :-)
In sensul ca n-am ofticat cat de repede merge (comparativ cu ale mele).

E drept ca nu prea m-am caznit sa le fac sa mearga repede, am zis mersi ca merg bine si... daca terminau pana a doua zi, nu aveam o problema.

Dar sa revin la a ta: aha, asa e.. arata ca pruna cu sursa aia mare legata de un fir.
Ori faci ceva cu o mufa si bagi sursa sub masa si vine frumushel cu un fir in imprimanta ori.. arata ca un geaman congenital :-(


Ce pot spune la mine ca dau in Delta si-n CoreXY de-un an in ele si merg bine.
Chiar suspect de bine avand in vedere asteptarile mele.
In acest sens, lasa asa V2, printeaza la ea cateva sute de ore si vezi ce crapa prima... vezi daca e fezabila.


Ca un coment, la cum arata cred ca e greu sa o casetezi ceea ce inseamna ca o sa printezi mai mult PLA.
[sau sa folosesti un perfboard, aici am un success nebun da tre' sa pun niste poze ca sa fie limpede. Nu-mi vine sa cred ca nu-mi mai flambeaza ABS-ul....]




PS: in prima faza, am crezut ca soarecele e tot din ciocolata. Dupa aia am vazut ca ai filament maro ...hihi...
Re: Scara 3d Printer
December 07, 2015 02:20AM
Salut Alex,
Nici delta nu tipareste repede? La mine, delta, este limitata de topirea filamentului. Este mult mai rapida si precisa decat scara.
In legatura cu ABS-ul. Dupa multe incercari esuate, am ajuns la concluziile mele (nu sunt cele mai bune): pat incalzit la 110C, fixativ par, diametru duza pentru piese de rezistenta 0.6mm, pentru piese mici 0.4mm, viteza mica si zicea cineva ca trebuie sa ai o umplutura cat mai mica 10-15%.
Pentru bratele de la scara, cand am folosit 0.4, am avut flambari si desprinderi intre straturi. Am trecut la extrema si am tiparit cu 0.8 (0.4 intre straturi). Inafara de partea extetica la suprafata de sus si viteza mica, restul a fost foarte ok.
Cum desprinzi de pe perfboard? Gasesti perfboard de 200mm?
Para tu ai testat casetarea. Se merita?
Re: Scara 3d Printer
December 13, 2015 01:07PM
Ai pus punctul pe i
"la mine" delta nu tipareste repede... n-am timp sa o tunez, abia am timp sa printez.
trist...
aproape c-as da-o la tunat nitzel, da sa scriu pe o foitza de hartie ce vreau de la ea:
- sa-mi faca diagonalele ceva mai lungi ca sa acopar intreaga suprafata a patului
- sa-mi schimbe capul ca am o prapadenie de plastic care e bont si cam topeste la piesele mici
- sa-mi faca o racire bazata pe furtun de silicon (jet dirijat + efector mai usor)
- sa-mi spuna daca o pun pe 4 sau maxim 8 microstepping, are ceva? (acum e pe 16 si nu cred ca e cazul de atata)
- sa-mi tuneze "ceva" ca sa nu mai uruie motoarele peste o anumita viteza
- sa-mi seteze "optim" delta segments da sa-mi explice si mie cum !
- sa-mi scurteze verticalele ca vaze mai lungi de juma' de metru n-am de gand sa fac :-)
- sa-mi instaleze o perie mica de autocuratare la hobbed wheel-ul ala de la extrudor..

.. ma opresc aici ca v-ati plictisit. Da mai am de scris :-)



Stii unde gasesti perfboard?
La mine in atelier !!!
Iei o foaie de matematica, o lipesti pe textolit, pui in dremel un burghiu mese' pentru sticlo-textolit (15RON in obor), prinzi Dremelu' in scula de gaurit vertical si... 4 ore mai tarziu: perfboard!
Ce, te-a luat lenea?
Nu m-am lamurit inca cu:
- diametrul optim
- densitatea minima suficienta a gaurilor


Fixativ de par?
pe ce?
ca pe Kapton, sigur ca merge....


Cum desprind de pe perfboard?
avand in vedere ca-i de 4, greu.
Da... flambez placa de textolit pe cap (tragand cu ambele maini) pana trozneste.
Mi s-a spus ca arat caraghios dar e mai eficient asa decat pe genunchi...
[ grupa mira-te]
E drept ca tre' sa iau la smirghel buburoatzele dar... overall... merita !!!
Re: Scara 3d Printer
December 14, 2015 12:44PM
Sticlotextolit de 4 e destul de gros, eu folosesc cablaj normal de 1.5mm, care in interior fix tot sticlotextolit e (daca zice ca e FR4). Altele sunt si din alte materiale de separatie de ex celuloza (cem sau fr1). Daca e dublu placat e mai bun pt ca are cupru pe ambele parti si disipa caldura mai bine. Iar de flambat, se flambeaza foarte usor la 1.5mm, insa exista si de 1mm si mai subtiri dar sub 1.5 parca ar fi prea subtiri. Pe cablajul ala doar pun kapton si atat, il mai sterg din cand in cand cu zeama de abs si se lipeste de el abs-ul binisor, si de desprins e relativ ok (nu prea greu dar in nici un caz nu sare usor). Dar asta depinde si de temp bed-ului, si de tipul de kapton, etc. Ca am avut si kapton de mai proasta calitate de care nu prea se prindea.
Re: Scara 3d Printer
December 23, 2015 11:14AM
Folosesc fixativ de par pe suprafata de aluminiu. Am incercat si pe sticla si este ok.
Sunt foarte multumit. Pentru ABS incep cu primul strat la 115 C apoi continui cu 110 C. Cand se raceste pe la 80 C, se despinde singur si ramane o suprafata lucioasa pe piesa. La PLA incep cu 70 C. La 40 - 45 C se desprinde.
Nu stiu cat rezista un strat. Am tiparit cateva zeci de piese pe acelasi strat. S-a deteriorat din cauza mea, la teste, cand am infipt capul in masa.
Se curata greusor cu spirt, dar tinand cont ca o faci rar, se merita.

- sa-mi spuna daca o pun pe 4 sau maxim 8 microstepping, are ceva? (acum e pe 16 si nu cred ca e cazul de atata)
- sa-mi tuneze "ceva" ca sa nu mai uruie motoarele peste o anumita viteza
Eu cred ca cele doua sunt direct legate. Folosesc 32 microstepping pentru reducerea zgomotului dar nu stiu cum sa elimin "cantecul" motoarelor fara sa maresc curentul.

La delta segments folosesc 200. La valori mari, face hac.
Re: Scara 3d Printer
December 24, 2015 01:43PM
Poti sa pui microstepping de care vrei, si 1/4 si 1/8. In principiu 1/4 la Z si 1/8 la x,y. Nu are absolut nimic, de fapt electronica din generatia 2 avea stepper driver doar full step si half step.

Cantecul motoarelor s-ar putea evita si din setarile de decay, iar astea depind de la driver la driver, cele mici gen pololu nu prea au asa ceva, insa driverele mai mari au in general setarile folosite si pentru decay. Chipurile cam au, dar cred ca in formatul mic de pololu nu prea mai era spatiu fizic pe placa si pt altceva decat doar basic.
Re: Scara 3d Printer
December 27, 2015 02:49PM
Salut,
Am facut un filmulet cu fixativ de par.
https://youtu.be/VGRIFstu5-o
Re: Scara 3d Printer
July 01, 2016 04:33PM
Salut,
Am facut o noua versiune de imprimanta scara. Scara Nelu 2016.


video https://www.youtube.com/watch?v=dSyLQZwAqLc

Ce parere aveti?
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login