Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Scara 3d Printer

Posted by altnelu 
Re: Scara 3d Printer
July 05, 2016 03:49PM
Imi place, foarte compacta. Felicitari.

Nu prea am ce comenta. Poate roata de jos puteai sa o faci herringbone-style si sa scapi de curea. Imi place ca Z e pe curea, fara surub trapezoidal sau bara filetata (sper ca nu am visat).
Ce firmware folosesti?


RepRap Lander concept on Concept Forge
RepRap Lander concept on RepRap Forums
My Things, mostly experimental stuff
Re: Scara 3d Printer
July 06, 2016 08:53AM
Multumesc.
Folosesc curea pentru eliminarea jocului. Orce joc sau elesticitate se amplifica pana la capul de imprimare.
Nu credeam ca o bara filetata de 12mm lunga de 360mm poate sa fie elastica. Am descoperit la teste si am dublat cu o teava de cupru. Am simtit diferentele. Am putut sa cresc DEFAULT_XYJERK de la 5 la 10.
Folosesc Marlin standart cu configuratia pentru scara (morgan) dar am modificat cinematica pentru brat simplu. Nu se potriveste calibrarea de la Morgan sad smiley.
Z-tul este pe curea. Nu am gasit o metoda de tensionare si se vede putin in film ca nu sunt straturile uniforme. Nu am testat cu lift. Teoretic, la lift pot sa am cureaua slaba.
Sunt multumit cum se misca Z-tul, dar trebuie sa cobor masa, apoi sa opresc alimentarea. Coboara singura si sunt ingrijorat de curentii inversi.
Re: Scara 3d Printer
July 14, 2016 01:51PM
pai, ce parere sa am: esti indragostit!
De Scara :-)

Sunt prea obosit sa ma apuc sa fac comentarii tehnice.
Trebuie sa ma uit atent la film, la poza..
Important e sa treca testul la:
- calibration cube si alte piese de calibrare
- sa aiba o viteza comparabila cu o imprimanta "normala". (daca e mai repede, e si mai bine..in principiu)
- sa aiba un zgomot si o melodicitate...acceptabila, daca ai de gand sa printezi cu ea in casa
- sa printezi la ea cateva sute de ore si sa nu reglezi mare branza.


daca-ti ies astea, e o imprimanta buna!

Dupa care, daca tot mai ai timp si bani, incearca si alte modele.

Si-ntr-un final ai grija sa printezi cu ea si alte piese decat piese pentru imprimanta :-)



spor din plin
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login