Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

De la Sketchup la g-code; repararea STL-ului

Posted by alexella 
De la Sketchup la g-code; repararea STL-ului
May 08, 2014 05:18PM
Un software foarte foarte des folosit, mai ales pentru usurinta cu care poti sa INCEPI sa lucrezi cu el este Google Sketchup.
Dupa care vrei sa printezi.

Foarte simplu:

Pas1: desenezi obiectul in Sketchup
Pas2: folosesti un plugin si il exporti in STL
Pas3: incarci STL-ul fie in slicer fie direct in Printer Host si...dai drumul la print.


Ce-as vrea sa va rog e sa discutam despre repararea STL-ului exportat din Sketchup.

De mana...nu ma descurc (si inca nu inteleg ce gresesc in design-ul si desenarea obiectului in Sketchup) iar varianta automata (filtrare prin netfabb) uneori nu merge si...m-am cam saturat sa tot sap de unu' singur.

Voi, cum rezolvati?
Re: De la Sketchup la g-code; repararea STL-ului
May 08, 2014 10:49PM
Nu gresesti nimic in desenare, doar ca programul e de modeling si nu e unul cad, si asta implica niste diferente. Programul si altele de genul, sunt programe de "mesh" adica lucreaza (intern) cu suprafete, nu cu obiecte. Pentru ce ne trebuie noua, in mod specific pentru a evita probleme cu stl-urile, e necesar un program care lucreaza intim si direct cu obiectele. In CAD la modul uzual, abia in ultima faza se imbraca obiectul cu "mesh", si asta daca e cazul. Programe cad disponibile pe care le-as recomanda sunt FreeCAD si Salome. Primul e mai usor, celalalt mai greu de invatat dar ulterior mai bun. De recomandat Freecad. Eventual variante gratuite de la programele cu licente - dar astea mai au limitari de tot soiul, asa ca nu sunt fan sa investesc timp in ceva ce va fi oricum limitat. Mai sunt si alte programe free, dar mai putin bune sau mai ciudate, de exemplu se mai foloseste si openscad, daca nu ma insel mai exista si brlcad si tot felul de chestii exotice.

Oricum e bine de facut diferenta intre chestia de modeling si cea de cad. In blender de exemplu e vizibila diferenta in modul cum lucreaza, daca selectezi sa iti arate vertexurile atunci vezi cum se schimba cu fiecare modificare pe care o faci obiectului, ba chiar le poti schimba manual, intentionat. Daca nu pui sa iti arate vertexuri nu le vezi, dar tot sunt acolo. Cu un program cad un stl exportat nu mai are nici o problema pt nici un slicer, pentru ca efectiv creeaza stl-ul abia cand il exporta, si atunci acel stl e perfect si optimizat pentru forma pe care o are. Nu exista nici un triunghi si nici un fel de mesh, decat cand se exporta ca atare, si asa se obtin si cele mai putine triunghiuri si obiectul e optimizat mai bine, si nu are nici defecte. Oricum, intr-un program cad nu apar defecte la stl exportat, tocmai pentru ca lucreaza la modul asta. Freecad are o categorie de duplicate etc, care la analyze apar cu rosu, dar alea nu sunt defecte in sine.

Exista programe care "repara mesh", si mai scapi de ceva erori daca le folosesti la exportul din sketchup, dar aceeasi chestie, tot e software gresit pentru obiectivul in cauza. Si freecad poate sa repare si chiar repara foarte bine stl (are in meniu ceva analyze - repair). Dar cateodata nu il poate repara direct ca stl - de exemplu se intampla cand repara niste vertexuri defecte le inchide, si daca sunt coltzuri atunci se pierde forma originala - apare ca si cum ar fi spart. In cazul asta sau ca sa poti evita orice fel de problema, poti sa importi obiectul in Freecad, si ai in meniu o varianta sa iti creeze un obiect nou din meshul importat, apoi verifici obiectul nou daca e ok (mai ales sa fie solid), si apoi poti sa exporti un nou stl care va fi ok.
Re: De la Sketchup la g-code; repararea STL-ului
May 09, 2014 01:51AM
Multzam de raspuns NoobMan.
Ce spui tu este corect: modeling este una, CAD este alta.
Intamplarea face ca am ceva experienta cu Sketchup si...lenesul din mine se intoarce ca musca la zahar la Sketchup.
Cata vreme iau un dreptunghi si-l extrudez in sketchup, apoi export STL apoi export G-Code si merge, vreau sa inteleg de ce nu merge tot timpul.
In momentul de fata prefer sa nu schimb procesul ci sa inteleg cum trebuie sa mi-l "ajustez", poate secventa mea de "desenare" este gresita, etc...

Posibile solutii (nici nu stiu daca exista deja):

Solutia1. o modalitate prin care Sketchup sa verifice daca modelul desenat este "3D printer friendly" si sa propuna solutii
Solutia2. un STL exporter din Sketchup mai.... performant. Mai customizabil, mai "corector" de erori.
Solutia3: fie sa inteleg de ce netfabb nu reuseste sa repare un STL fie.... un alt tool de reparat mai bun.

Toate astea pentru ca, pentru o vreme, imi scot palaria de inginer si cea de fost programator si mi-o pun pe aceea de...simplu utilizator.
Desenez in Sketchup, desenul 3D realizat arata "printabil", de ce nu-l pot printa?
Daca e sa gandim 3D printing ca un fenomen de masa, lucrurile vor trebui sa ajunga undeva in simplitatea printarii unei poezii: ii zici la copil sa deschida Word-ul (sau ce opensource preferi tu :-) ), clapa-clapa versurile, la sfarsit apasa butonul "print" si....se duce si ia foaia.
Mai e mult pana acolo si mai sunt foarte multe de standardizat pentru a permite un workflow atat de simplu


In final, pot spune ca mi-am instalat tot ce-ai zis tu, Salome, FreeCad, OpenSCAD si... I'll give it a try.
La sfarsitul zilei insa, se pune problema care este "costul" in timp pentru a produce un obiect....
Re: De la Sketchup la g-code; repararea STL-ului
May 09, 2014 02:35AM
Aaaa... pai poate nu m-am exprimat cum trebuie. N-am vrut sa fiu negativ fatza de programe ca sketchup si blender, astea sigur ca or sa fie mereu folosite in legatura cu imprimantele 3d. La modul serios, multi folosesc programele alea pt joburi in primul rand si imprimanta e pe locul doi, ca sa printeze rapid ce au lucrat. Si in afara de asta, stl-uri gen figurina yoda, sau alte figurine sau de genul jucarii etc, nici alea nu vin din programe cad. Programele de genul blender sketchup au facilitati si funcii care nici nu exista in cele tip cad (si invers). Ideea e ca mereu cand vin stl-uri din programe de modeling, imediat dupa ce sunt exportate mereu or sa aiba erori pentru slicer. Cea mai grava eroare este aceea de a nu fi solid, adica meshul sa nu fie perfect inchis, si daca nu e solid atunci slicerul nu il poate felia deloc. In programele de modeling asta nu conteaza pentru ca alea sunt facute in principal pentru rendering, asa ca pt ele daca obiectul e solid sau nu e o chestie lipsita de sens, sau uneori inutila. De exemplu daca vrei sa randezi niste draperii, sau o coala de hartie, nu tre sa le faci de 1 cm grosime ci dimpotriva. Dar pentru slicer conteaza, pentru ca meshul are doar suprafatza si nu grosime si nu poate felia o suprafatza cu inaltimea zero. Sau de exemplu daca obiectul nu este solid (perfect inchis) atunci slicerul nu are de unde sa stie care e interiorul si care e exteriorul, pur si simplu nu stie ce sa umple si ce nu, pentru ca nu intelege obiectul. Daca slicerul nu poate distinge intre interior si exterior atunci nu poate face umpleri. Proprietatea de a fi "solid" inseamna ca nu exista nici o cale de a uni interiorul cu exteriorul, adica sunt complet separate de catre mesh.

Daca in sketchup faci doar un dreptunghi, ala e ok pt ca e doar o forma geometrica primitiva si are toate proprietatile ok. Cu cat adaugi operatii, cu atat meshurile se complica si incep sa se degenereze. Cu cat mai multe operatii faci, cu atat mai mult incep sa apara erori, si de la un anumit punct incolo erorile sunt sigure. Cel putin asa vad eu lucrurile.

Parerea mea pe scurt:
- daca vrei sa printezi ceva artistic gen figurine etc - sketchup/blender - meshlab - stl utilizabil (poate) dar neoptimizat, sau posibil optimizat manual daca mai reduci din triunghiuri. Mai greu de invatat, rezultate in functie de nororc.
- daca vrei sa printezi ceva gen piese de imprimanta etc atunci freecad - exporta direct optimizat si fara batai de cap (recomandabil). Mai usor de invatat, rezultate sigure.

Ce exporta sketchup sau orice piesa exista ca stl o poti deschide in freecad, selectezi componenta si apoi mergi in modulul "mesh design" - apoi din meniu Meshes-Evaluate and repair mesh si poti da analyze sau repair la probleme dupa caz. Pentru a verifica daca e solid, exista separat Check solid mesh. Daca e solid e bine, daca nu e solid atunci sigur o sa faca probleme. Caz in care poti folosi modulul Part sau Part design cu Create shape from mesh, si asta iti face un obiect din mesh, dupa care poti sa stergi mesh importat si ramai cu obiectul cu care poti sa faci ulterior orice, inclusiv sa exporti un stl corect. Poti sa compari cu evaluate and repair mesh, diverse stl-uri. De exemplu un stl creat de sketchup si acelasi obiect exportat ca stl de freecad, sa vezi ce diferente sunt la erori sau cate triunghiuri are fiecare.
Re: De la Sketchup la g-code; repararea STL-ului
May 09, 2014 03:00AM
Openscad e ok pentru piese simple si singure, pentru ca e doar program de script si tre sa ai dimensiunile in cap sau notate pe o hartie. Merge la ceva simplu, dar nu prea la chestii complicate - imo nu prea merita efortul sa inveti.
Salome e bun, dar super-complicat, de ex are chestii de fizica, de structura de rezistenta, temperaturi, centru de greutate, etc. Daca nu iti trebuie ceva chiar profesional, chestiile extra cam incurca. Sigur nu e bine sa incepi cu salome.
Freecad e ok, mai putin complicat, si totusi are multe functii, de exemplu cel putin il poti folosi pentru a verifica sau repara stl-uri cu Mesh design - Evaluate and repair mesh. Cred ca ai putea merge cu sketchup si folosi freecad pentru a repara stl-uri, dar mi se pare si mai bine sa faci in freecad de la inceput.

Apropos o idee, in sketchup acum poate exista niste plugin-uri ruby pentru cad, dar nu stiu acum cred ca ultima data cand am incercat sketchup era cu vreo doi ani in urma si n-am gasit nimic care sa ma multumeasca. Pe parte de modeling artistic parca blender are mai multe optiuni, iar pe partea de cad freecad e mai bun. Sketchup il vad asa ceva intre - poate depinde de pluginuri, dar oricum nu cred ca o sa fie niciodata "full" pentru ca nah, de aia exista varianta "pro" - asa ca mereu parca o sa ii lipseasca ceva, si ceva important cat sa merite niste gramezi de banutzi acolo ... de asta eu l-am evitat.

Edited 1 time(s). Last edit at 05/09/2014 03:15AM by NoobMan.
Re: De la Sketchup la g-code; repararea STL-ului
May 09, 2014 07:17AM
Multumesc de vorbe NoobMan.
Cat despre mine, mai ca-mi vine sa revin la hartie, creion, o buca' de lemn si un briceag.
Ca doar EU sunt cea mai tare freza CNC!!!!

Si asta pentru ca nu mai sunt student si nu am 18 ore pe zi sa le toc cum vreau eu.
Acum...m-am trezit ca-mi iau concediu cate o zi ca sa termin ceva la imprimanta sau...sa-mi impart task-urile in slice-uri de cate 2 ore pe zi, cam atat mai reusesc sa-mi fac timp de ea.
De aceea m-am lipit de Sketchup pentru ca m-am "prins" repede cum lucreaza.
Dar m-am inpotmolit in sensul ca am inceput sa desenez chestii complicate (sau complicat) pe care sketchup nu mi le mai scuipa cum trebuie spre imprimanta.
Si tot repar la ele si tot bibilesc si...trece timpul.

Si tocmai am gasit o aplicatie/ site CADspan care.... e Holy Grail, repara tot ce strica Sketchup.
Citeste putin pe http://www.cadspan.com/info si te crucesti.
Dar, asta inseamna ca tre' sa-i dau drumu' lu' Sketchup sa umble liber prin Internet si...nu pot :-(


Pe scurt, caut un workflow care sa-mi satisfaca nevoie curente si care sa-mi ia cat mai putin timp sa-l stapanesc.
Prin urmare ma gandesc la:


Workflow1: pentru obiecte simple, ridicol de simple

Pas1: desenat obiectul in Sketchup
Pas2: exportat in STL cu plugin-ul corespunzator
Pas3: "reparat" STL-ul daca e cazul in netfabb
Pas4: din STL in G-code (eu prefer Slic3r)
Pas5: verificat G-code cu un viewer (de exemplu http://gcode.ws/ )



Workflow2: pentru obiecte mai complicate

Pas1: desenat obiectul intr-un soft CAD
Pas2-3-4-5: ca mai sus.


Ma apuc de freecad, sa vad cat imi ia sa-l inteleg.
Ca deocamdata, il injur de mama focului ca nu inteleg nimic.
Ma simt ca atunci cand mi-a pus cineva un Nikon in mana (eu trag cu Canon... )



Dar altfel, de amorul artei, daca mai gasesc vre-o solutie de ... reparat ce strica Sketchup, mai postez.

Edited 1 time(s). Last edit at 05/09/2014 07:20AM by alexella.
Re: De la Sketchup la g-code; repararea STL-ului
May 09, 2014 09:16AM
Si, daca tot mi-ai bagat babau'n casa, imi zici si mie de ce nu pot vedea dimensiunile obiectului?
Vede numa niste dreptunghiuri albe si atata.
L-am instalat si pe Laptop si acolo merge....da nu ma pune sa lucrez pe laptop ca are un ecran cat o nuca !




Re: De la Sketchup la g-code; repararea STL-ului
May 09, 2014 12:26PM
Nu stiu de ce nu iti apar dimensiuni, dar probabil esti in alt modul (schimba modulul Start -> Mesh design).

Reparare stl in Freecad, prima varianta:
1) Open ...*.stl -> select modul Mesh design -> meniu Mesh -> Analyze -> Check solid mesh.
2) Mesh -> Analyze -> Evaluate and repair mesh -> Analyze ... si Repair dupa caz.

Alternativ, daca 1)-2) nu da rezultate bune, atunci:
1) Open ...*.stl -> select modul Part -> meniu Part -> Create shape from mesh ...
2) Sters meshul original si exportat alt stl cu un mesh nou, creat din shape (obiect), deci optimizat de freecad.
Chestia asta ghiceste un shape dupa stl-ul original. Toata procedura insa presupune niste erori si e posibil sa apara diferente gen 0.1mm fatza de original, sau oricum asta e default pentru marja de eroare de la pasul 1. Avand un shape nu mai e nevoie de meshul original care se poate sterge. Iar din shape-ul creat se poate exporta alt stl, un nou mesh facut din shape, deci ceva mai bun decat initial.
Re: De la Sketchup la g-code; repararea STL-ului
May 09, 2014 03:08PM
Incep cu "yupeee...".
Hai ca am nascut ceva (poza mai jos).
Ok, ma mai joc cu Freecadu' asta.

Acum tre sa mermelesc o piesa sa trec cureaua pe centru la Frankie ca am vazut ca....intra in rezonanta pe capatul fara curea.

Dimensiunile care nu apar e problema grea, presimt ceva legat de drivere, python, ruby, java...combinatii d-astea de "opensource" :-)
Poate bag o masina virtuala ca n-am chef sa instalez.

Revenind la reparatii...hm, o sa citesc maine dimineata pe odihnit ce-ai scris tu aici.
Am incercat ceva dar...tre' sa iau un STL care nu-l descurc in netfabb si il chinui pe ala
Acum, ca sa scap de un lifting, incerc sa cosmetizez ceva in Sketchup ca....o sa-mi ia mult mai mult sa-l fac de la zero in Freecad.
Cred...
Re: De la Sketchup la g-code; repararea STL-ului
May 11, 2014 08:52AM
Io pentru "desen tehnic" folosesc (nu dati cu pietre) 123D Design. Ultima versie a devenit si stabila (ata cat am apucat sa o mai chinui). Este absolut intuiv si practic nu am gasit ceva ce sa-mi trebuiasca si sa nu aiba pe d'a moaca. Poate candva-candva baietii de la Autodesk se vor razgandi sa-l dea gratis, dar io nu prea cred. Cand am chef sa ma doara putin capul, mai transfer cate o piesa in OpenSCAD, sa nu-mi pierd antrenamentul smiling smiley
Re: De la Sketchup la g-code; repararea STL-ului
May 11, 2014 06:34PM
Cred ca probabil toate programele de cad renumite au variante gratuite / promotionale, pentru a atrage utilizatori sau eventual pentru a preveni migrarea lor. Sigur nu o sa renunte sa le dea gratis, asta le aduce clienti. Ba chiar cei de la autodesk mi se pare aveau la un moment dat licente full pentru student - cu o adresa de email de universitate (nu stiu daca mai au promotia asta, dar probabil ca da). Si asta ca sa utilizeze studentii softul lor 4 ani ca student si dupa aia sa mearga la o firma si sa le dea 1k eur. Si la fel versiunile gratuite prin definitie, trebuie sa fie limitate intr-un fel sau altul, si in general destul de semnificativ astfel incat versiunile platite sa se poata vinde. In principiu pentru design de una-doua piese versiunile gratuite par a fi ok. Dar pe masura ce vrei mai multe, apar si limitarile, gen import-export in doar 1-2 formate, creatie ansamble, parametrizare, etc, si cand vrei sa creezi ceva mai complex realizezi ca trebuie licenta. Sau tre sa iei alt program de la capat. Din cauza asta nu prea sunt fan, si personal mi se pare ca versiunile gratuite sunt ca un fel de capcana. Personal mai degraba bag triplu efort sa invat ceva ce stiu ca are viitor si o sa pot utiliza oriunde oricand fara limite. Si de asta recomand ca atare. Dar e chestie de alegere personala si poate nu se potriveste la toti. In cele din urma alegerea e a fiecaruia. Eu doar incerc sa fac o recomandare care mi se pare responsabila.
Re: De la Sketchup la g-code; repararea STL-ului
May 12, 2014 03:33PM
Cum sa dau cu pietre omule cand...nici nu stiam de 123...design asta.
Iote-l descarc acuma sa vad ce-i poate pielea.

Da, e si cum zice NoobMan omu', astea cu freeware au un clenci.
Pana la urma, depinde de virsta, intelect si timpul avut la dispozitie.
Si in primul rand de nivelul de complexitate.
Si de nivelul de nebunie.

De fapt intrebarea mea trebuie sa-si gaseasca un meseriash al Sketchup-ului nu al Freecad-ului.
De ce?
Pentru ca-n momentul asta eu sunt convins ca....desi aparent ajung in acelasi loc (din punct de vedere vizual), cred ca comit unele erori in work-flow-ul creatiei in Sketchup.
Am gresit pe undeva ordinea de extrudare sau am omis ca tre' sa unesc fetzele coplanare si...prostii d-astea.
Cam asta cautam eu cu subiectul deschis de mine.


Intre timp, dupa cum am scris in post-ul din 9Mai, raman la doua Workflow-uri, in functie de complexitatea obiectului si...de alte toane.

Dar am inteles multe de cand a inceput post-ul asta si va multumesc.
Asa ca...bagati, dezbateti.
Mai freaca cineva 3D-uri in tara asta?
Re: De la Sketchup la g-code; repararea STL-ului
May 13, 2014 03:27AM
Daca vrei program promotional incearca varianta de la CoCreate, e foarte usor de folosit, buna pentru chestii simple, sketchupul e chiar foarte asemanator. Eu cu asta am facut proiectarea la Tepes, si apoi am incercat sa fac ansamblu si nu am putut ca aveam prea multe parti. Si a fost munca, nu la desenat ci inclusiv si printat fiecare chestie, cam 2+ role de plastic in piese. Si in cele din urma nu am putut sa il fac ansamblu, sa il explodez frumos sau alte chestii din astea - super aiurea. Chestie psihologica, adica mi-a luat cireasa de pe tort. Ma uitam ca un catzel fomist la unul care mananca friptura. De aia fac astia asa pt ca chiar iti vine sa le platesti licenta la faze din astea. Nici macar nu gaseam variante sparte klumea smiling smiley
Re: De la Sketchup la g-code; repararea STL-ului
October 23, 2014 12:18PM
Eu centrez, eu dau cu capul: am gasit inca un site lamuritor pentru cine vrea sa repare STL si n-are timp/ rabdare sa RTFM!


http://www.fastprotos.com/help/how-to-fix-stl-errors.php


Iar rezumatul ar fi cam asta:





altfel spus, tot nu m-am lecuit de Sketchup....
Am deja vre-o 80 de piese concepute in Sketchup si multe altele reparate/ adaptate.
Sorry Noobman... :-(
Re: De la Sketchup la g-code; repararea STL-ului
March 16, 2015 06:52PM
Salut,
Inca lucrezi cu Sketchup sau ai gasit un alt program/flow?

( nou pe aici si fac ca si chinezu' copii ce au facut altii sa ajung repede din urma )

Edited 1 time(s). Last edit at 03/16/2015 06:52PM by D_a_n.
Re: De la Sketchup la g-code; repararea STL-ului
March 19, 2015 11:26AM
Bun venit! Din cate stiu eu, la momentul curent asi recomanda sa incerci FreeCad si DesignSpark Mechanical (ultimul e destul de simplu de utilizat si extrem de asemanator cu CoCreate). Nu stiu ce au mai incercat altii, eu prefer FreeCad desi e mai greutz de invatat mi se pare ca merita efortul.

Edited 1 time(s). Last edit at 03/19/2015 11:27AM by NoobMan.
Re: De la Sketchup la g-code; repararea STL-ului
March 21, 2015 03:19AM
:-) hello freeeware/ opensource fan!
Stii la cine ma refer :-)

Am agreat sa invat un soft de la zero, convins fiind ca FreeCad o sa faca piese "default solid". Cand m-am trezit ca si din FreeCad am scos piese care nu erau solide...am zis ca ne-solide pot sa fac si din SketchUP.
Uf, probabil nu exista solutia ideala...
In ceea ce ma priveste, avand in vedere ca nu am timp in cantitati nelimitate, am preferat o solutie "mediana" intre diverse aplicatii, desi mi-ar fi placut sa ma pot stabiliza cu workflow-ul de la A la Z in cadrul aceleiasi aplicatii.
Ce-am prins mai repede, asta a devenit "solutia standard de facto" si asa am mers mai departe.

Culmea, zilele astea mi-am bagat doua degete in Solid Works.
Si..aduce teribil cu FreeCad.... :-(
Sa vedem cum stau aici cu curba de invatare versus .. .obiectele solide.


@D_a_n, you're fu&^ed :-)
S-a dus linistea noptilor tale...hihi...
welcome to the nutts-house
Re: De la Sketchup la g-code; repararea STL-ului
August 12, 2015 04:39PM
Dupa o pauza, am inceput iar sa "invat" freecad si nu neaparat butoane si functii ci in ce ordine sa faci piesa, sketch, intersection si tot asa. Daca modelul e ceva cat de cat regulat e ok, insa sa fac o floare ( nu intrebati de ce grinning smiley ) am modelat la roti dintate pana la urma ca altfel nici un chip.
Inca nu imi sunt suficiente modelele ce le gasesc pe net gata stl, uneori e chiar frustrant ca e ceva doar pe aproape ce ai avea nevoie si nu le poti modifica.

Pe scurt, voi ce mai folositi, sa fie capabil sa scoata si un stl ok?
Re: De la Sketchup la g-code; repararea STL-ului
November 03, 2015 10:43AM
Drumul cel mai scurt este cel stiut. Eu folosesc sketchup cu extensia solid inspector2. Trebuie sa ai grija la desen sa nu ai suprafete sau linii in interiorul volumului. Am probleme la intersectii cu cilindri la dimensiuni mici. Multiplic cu 100, fac intersectia, reduc cu 100.
Re: De la Sketchup la g-code; repararea STL-ului
November 06, 2015 04:06PM
Drumul cel mai scurt e cel stiut, asta asa este.
Dar asta se aplica doar pentru primele cateva zeci de piese.
Dupa care... am inceput sa caut cu frenezie un workflow mai eficient in conditiile in care nu-mi rezerv suficient timp sa invat ceva nou si.. am destul de multa experienta cu Sketchup.

Dar, ma fascineaza si OpenSCAD...
Re: De la Sketchup la g-code; repararea STL-ului
November 21, 2016 05:06PM
Update:

Am inceput sa lucrez tot mai "curat" cu Sketchup. In sensul ca fac o piesa cum apuc, trag de ea in toate partile pana cand seamana cu ce vreau eu.
Dupa care:
- fie incept sa ma apuc sa o curat/ solidific. Ba cu plugin-uri, ba de mana. Sterg fetele invizibile, ma asigur de paralelism si intersectii. Si daca apar scame in G-code, ma uit unde si mai repar acolo
- fie pastrez piesa desenata drept model si o iau de la inceput, avand grija sa am: cat mai putine elemente/ extruziuni. Am grija ca toate muchiile sa ramana "watertight"


O alta varianta de curatire (mai ales cand import un STL in Sketchup si il modific) este sa folosesc Meshmixer.
Imbrac intreaga piesa cu "Make solide", imi face un STL de vre-o 20-30 de ori mai mare dar care Kisslicer il incarca destul de repede si interpoleaza miliardele de triunghiuri si iese piesa bine.


Mai folosesc si NetFabb Basic din cand in cand dar.. nu este o solutie in toate situatiile. Cand STL-ul e complicat...da chix. Nu se descurca. Cel putin nu varianta free.


how about you?
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login