Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

obiect ABS cu material de suport ABS

Posted by alexella 
obiect ABS cu material de suport ABS
June 13, 2014 12:28PM
Mda, iar mi-am prins urechile.

Cand am printat cu PLA, am avut cateva scene mirifice cu materialul de suport. Era de ajuns sa setez cum trebuie distanta de interfata intre suport si piesa si... de cele mai multe ori se desprindea ca prin minune.
Odata am si printat un fan-duct care semana foarte mult cu un fluier de arbitru. Cu...ceva chinuiala dar...am scos-o la capat cu eliminarea materialului de suport.

Ei, la ABS cu suport ABS (pt ca nu am 2 extrudoare) mi-am prins urechile.
Altfel spus, tot ce-am incercat a rezultat tot la...fuzionarea suportului de piesa.
Chiar si cand am pus 0 interface layers si 1mm interface gap... a prinntat nashpa dar tot a fuzionat.

Singura solutie pana acuma a fost sa fac piesele fie din doua bucati fie...sa nu necesite material de suport.
Dar am ajuns la niste piese care...chiar au nevoie de suport.


Deci, boieri mari, voi cum procedati?
( 'n puii mei.... )
Re: obiect ABS cu material de suport ABS
June 13, 2014 01:31PM
Materialul de suport tre sa aibe alti parametrii de extrudare, cel mai important un flow mai mic, si daca slicerul permite, si un width/thickness mai mic. Cum face suportul depinde in totalitate de ce slicer folosesti, cred ca poti incerca cura parca am citit mai demult ceva in legatura cu asta, dar nu mai tin minte exact ce si unde. Eu in general nu printez figurine sau chestii artistice, doar chestii patratzoase si in general facute de mine, asa ca iau in calcul de la inceput si orientarea si dimensiunile la perimetre si fac obiectul ca atare. Si scap fara suport daca iau totul in considerare in avans. Gaurile orizontale sunt picatura aia de la sigla reprap, asta reprezinta o gaura printata orizontal de-a lungul stratului, iar partea de deasurpa e ca un acoperis ca sa permita un overlap la un unghi de vreo 60 grade maxim. Acuma mie imi ies mai bine cu doua cercuri, adica partea de sus nu e ascutita, ci se termina curbat sau brusc, ca sa fortzeze slicerul sa faca bridge. Ca fapt divers, chestiile mici pe care le faci ca sa iesi mai bine. Acuma daca ai un slicer care nu face prea bine suportul, il loc sa il lasi sa faca el, poti incerca sa il faci manual in cad ca parte din obiect, si sau il faci firav tot suportul, sau ii faci o zona mai ingusta de unde sa se rupa. Asa ca final, am printat si cu suport, dar foarte rar pentru ca evit activ situatia, si la obiectele mele simple mi-e usor sa gasesc variante de a ocoli problema.
Re: obiect ABS cu material de suport ABS
June 14, 2014 03:57AM
Parca lucrai cu Slic3r (desi eu nu stiu sa existe un interface gap in el).
Daca da, pentru feliere cu suport, eu stiu ca ultima versie care genera un suport rezonabil a fost 0.9.10b.
Poate de cand ai printat cu PLA ai facut upgrade, crezand ca e mai bine. Ei bine, pentru suport nu e deloc.
Re: obiect ABS cu material de suport ABS
June 14, 2014 06:22AM
"interface pattern spacing".
Si pe vremea cand lucram cu PLA, l-am setat la o valoare anume si...trageam de suport si POC..se desfacea suportul.
Mirific.


Ok, point taken.
Daca tot am ramas "blocat" in Slic3r, e o idee buna sa incerc si versiuni mai vechi (mai noi?) decat 1.0.1 ... ultima stabila
(de ex, in 1.1.4 au aparut "suport pillars")


Gauri orizontale sub forma de picatura.
Okeeee....e si asta un lucru de tinut in seama.
Nu m-am gandit la asta.
In plus, deocamdata fug de overhang pentru ca nu prea-mi iese.


Da, asa fac si eu: optimizez print-ul din faza de design.
Sunt piese care...au protuberante pe ambele fete si atunci...ori le fac groase ca sa inghita protuberantele ori le fac cu suporti.


multzam de vorbe.
mai testez si mai revin
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login