Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Slic3r....fura slice-uri

Posted by alexella 
Slic3r....fura slice-uri
December 22, 2014 10:15AM
Spre marea mea uimire, am descoperit ca Slic3r ... fura slice-uri.
Initial am dat vina pe extrudor, pe diametrul filamentului si pe..vecina din bloc.
Dar cand am vazut ca mai multe piese au probleme in acelasi loc...hm...nu se poate.
(vezi poza de mai jos)



Iar in GCODE se vede clar ca... freaca menta la anumite straturi.



Si se vad si in Toolpath preview din slic3r ca la o elevatie deseneaza iar la urmatoarea...canci.




1. Solutia de moment a fost sa corectez GCODE-ul prin dublarea cu un strat adiacent.
A mers si a iesit brici.
Mi-a luat vre-o 25min si...n-am timp de prostii.

2. Detectia..e mai greu. Ori iei strat cu strat, ori dai search in gcode sa vezi unde nu prea face nimic ori....frunzaresti straturile repede-repede in Slic3r si casti ochii sa vezi o "clipire". Este locul in care slice-ul este...alb (ca-n poza de mai sus).

3. Toate cele de mai sus reprezinta o motivatie suficienta sa am o alternativa la Slic3r (ma joc cu Kisslicer) si caut in continuare un soft de corectat/ mirosit GCODE.



spor la trea'
Re: Slic3r....fura slice-uri
December 22, 2014 03:52PM
Da' ia spune tu, cate erori raporteaza ca a corectat in model atunci cand il incarci?
Esti sigur ca a furat el felia? Sau poate ca modelul are o zapaceala necorectabila?!
Re: Slic3r....fura slice-uri
August 12, 2015 04:43PM
Asa e, fura! Poate cand vede IP de romania pe calculator ia din "obiceiuri" .
Un obiect incarcat in slic3r odata rotit in jurul oricarei axe e ca si distrus, nu ii mai genereaza infill-ul corect indiferent ce i-ai face.
Voi ati observat asta ? e valabil cel putin pentru slic3r-mswin-x64-1-2-9a-stable.

Kisslicer are inca prea multe optiuni pentru mine dar alta sansa nu stiu daca este.
Re: Slic3r....fura slice-uri
October 02, 2015 03:35PM
Vezi ca intre timp folosesc Slicer 1.2.9
Pe asta, nu l-am mai prins cu furtishaguri.
Pana acuma....
Daca tu zici ca tot mai fura...hm, ciudat.
Vezi totusi sa nu fie straturi diferite intre suport si piesa ca acolo te pacaleste si zici a fura dar nu fura.




Ce zici?
Strica infill la rotatii?
Vino cu un exemplu concret.
Nu te contrazic... e posibil.
Am vazut si eu uneori niste artefacte la slicing de.... pfuai...n-aveam nici cea mai mica idee CE din STL le starneste.
Drept urmare, nu m-ar mira sa fie niste piese care odata rotite sa nu mai aiba sens pentru slic3r.


however, daca esti pus pe fapte mari si ai gasit ceva repetabil, du-te pe forum, baga-te in seama si o sa trezesti atentia lu' Alex (meshteru' cu Slic3r).


Kisslicer... e o alta lume.
Le-as da cap-in-cap si as face o superscula.
Kisslicer:
- feliaza incredibil de rapid
- are un feature denumit "skin" care-mi place la nebunie (cel putin pentru delta)
- are inaltime la brim (ceea ce Slic3r refuza categoric sa implementeze ca cica nu e nevoie)


Ceva totusi a furat si Slic3r de la Kiss si anume reorganizarea parametrilor salvati (interfata cu drop-down-combo e mult mai cool decat cu re-incarcarea repetata a diverselor profile)
Re: Slic3r....fura slice-uri
October 13, 2015 04:31PM
Problema era de la desenele mele facute in freecad, se pare ca doar cu modelele de acolo facea asa.
Si asta doar daca la final, in Freecad nu mai faceam si pasul "make solid". Bine ca e o explicatie smiling smiley
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login