Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

STL repair

Posted by alexella 
STL repair
May 05, 2015 03:29PM
Iarasi revin cu acelasi topic.
De data asta, nu e vorba de piese facute in Sketchup ca sa-mi ziceti sa le desenez in FreeCAD :-)

Este vorba de un STL desenat de altcineva.

Federation Fighter: http://www.thingiverse.com/thing:418721/#files

arata cam asa:



In netfabb, piesa are "probleme".
Adica da cu semnul exclamarii.
Am incercat sa le repar dar nu am reusit... si m-am chinuit si automat si manual.

Din pacate, Kisslicer imi produce la un moment dat slice-uri cam ca cel de mai jos.
Imi produce niste artefacte de care nu reusesc deloc sa scap.
Am pus fara infill ca sa fie mai usor de observat.




Ce dracu' sa-i fac???

Am incercat urmatoarele si... nu m-am descurcat;

- reparat in MeshLab (manual)
- reparat in Netfabb (manual si automat)
- reparat in Sketchup (se blocheaza la import, e prea complex pt import)

Da, e foarte posibil sa fie de la Kisslicer (in Slic3r arata mai bine dar asta ma enerveaza ca in continuara "pierde" slice-uri)
Cura..n-am reusit sa-l setez.
Mi se pare facut cu... cu capul limpede la peste 8000 de metrii deasupra marii..


Idei cineva?
Concret, pe cazul de mai sus: cum il repar???
Re: STL repair
May 13, 2015 11:45AM
Io am tot incercat sa repar cu freecad-ul, dar nu imi dau seama daca e bun sau nu, adica e probabil ca a taiat din obiect mai mult decat trebuia ... insa oricum numarul de erori e mai mic, initial erau vreo 200 erori, la ultima iteratie au ramas 4, insa si obiectul cam 50% din ce era. Reparatia se poate face importand mesh-ul original, apoi se creaza un obiect cad din meshul initial, iar din obiectul cad se exporta alt mesh. Trebuie gasita balanta intre cat de mult se repara si cand reparatiile strica obiectul. La exportul ultimului mesh pe varianta mefisto de obicei iese mai bine si mai repede, insa la obiectul asta se blocheaza freecad, nu stiu de ce (freecad 0.15.4761) asa ca exportul final merge doar cu optiunea standard in loc de mefisto. Meshul asta are problema fundamentala ca nu e solid. Cand se creeaza obiect din mesh, obiectul rezultat nu e shell. Adica cel care a facut modelul a cam lasat ... gauri, fine, prin mai multe locuri, asta sau cand a facut modelul in ce program o fi folosit, sau cand l-a exportat ca mesh. Probabil a fost folosit vreun program de modeling care lucreaza direct cu meshuri, si astea nu sunt stricte in privintele erorilor de genul asta. S-ar putea proiecta sectiunile pe planuri si apoi ales din planurile alea ce e important si in felul asta practic se reconstituie obiectul, dar e mult de munca.

Edited 3 time(s). Last edit at 05/13/2015 12:13PM by NoobMan.
Re: STL repair
May 13, 2015 04:10PM
Nu sunt numai gauri. Sunt tot felul de suprafete ramase de la primitivele cu care a fost facut modelul. Programul cu care s-a facut exportul e cat se poate de varza. Dar am vazut si un ezport dintr-un program de arhitectura care facea cate si mai cate nebunii.
Daca moare cineva de dragostea modelului, atunci se poate repara manual, chiar si in MeshMixer, dar trebuie taiat felii pentru a vedea si sterge tampeniile ramase sub caroserie. Apoi se sudeaza la loc si se repara ce mai e de reparat. Daca se lucreaza cu atentie, impactul asupra modelului va fi mic sau chiar de loc. Dar e mult de lucru. D-aia trebuie ca cel ce se apuca de asta sa aiba o durere mare smiling smiley
Re: STL repair
May 17, 2015 02:12PM
Am rezolvat pana la urma cazul.
Cu... putina imperfectiune.

Am bagat nava in Meshlab si i-am dat un remeshing cu "Quadradic Edge Colapse Decimation" si... a iesit putin cam ca-n Flinstones, moment in care mi-am dat seama ca STL-ul avea dimensiuni... gigantice.
Nu ca biti ci ca dimensiunea navei, probabil de-asta imi si dadea 16000 de fatzete inversate (pe care nici nu le vedeam).

Drept urmare, mi-am dat seama ca Flinstoniada n-o sa ma deranjeze.
Dupe care am exportat STL-ul si (finally) NetFabb a stiut sa-l repare.

Dupe care dat print si... a iesit cam ca mai jos.
As fi facut-o mai mare dar e dimensiunea maxima care o pot printa pe Delta.
Delta e buna pentru sticle nu pentru...avioane d-astea.

Urmatoarea delta o s-o fac plata ca o tigaie :-)


Ramane categoric deschis subiectul cu "STL repair".
Tema pentru acasa este:
- Meshlab, sa ma lamuresc in ce masura ma ajuta
- NetFabb, sa ma lamuresc ce problema are cand "nu poate" sa repare ceva
- Meshmixer, sa ma lamuresc de ce n-am reusit sa "tunez" Edit--> Make Solid. Ar fi trebuit sa ma rezolve... E posibil sa se fi inecat in mult prea multe poligoane...

IMG_3258
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login