Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Skeinforge

Posted by donpedro 
Skeinforge
December 09, 2015 02:06PM
Salut
Foloseste cineva de pe aici Skeinforge?, as vrea sa il incerc, dar deocamdata "mi-am" prins urechile, folosesc cura acum, imi ies printurile aproape bune, as vrea sa imbunatatesc cumva si poate skeinforge e solutia , sau poate nu
Re: Skeinforge
December 11, 2015 08:02AM
Sal, eu folosesc SF50, am atasat profilele mele care se gasesc in mod normal in folderul SF50 ..../SF50/skeinforge_application/profiles/extrusion/... Ar trebui sa poti sa le dezarhivezi si sa le copiezi in folderul respectiv, si cand restartezi sa gasesti direct profilele pentru abs in interiorul sf, unde le poti selecta si folosi ca atare. Profilele sunt pt abs cu layer de 0.4 (diuza de 0.8) pentru ca ... nah asa mi se pare si rapid si solid - nu prea printez finetzuri. Ar trebui sa masori cu un subler diametrul la filamentul extrudat in aer liber si apoi sa setezi un layer height mai mic de 2/3 din valoarea diametrului respectiv pentru extruderul tau. Am modificat si vitezele mai mici, in rest alte setari cred / sper ca ar trebui sa mearga ca atare, cam asa cum sunt. SF are help, dar dureaza ceva pana te obisnuiesti, insa mie mi se pare ca merita efortul. Vezi ca ai previzualizare si nu trebuie chiar sa printezi piesele de fiecare data doar ca sa iti dai seama de anumite modificari - de multe ori se pot vedea in previzualizare, layer cu layer. Multa bafta.

Edited 1 time(s). Last edit at 12/11/2015 09:48AM by NoobMan.
Attachments:
open | download - extrusion_mtg.zip (48.7 KB)
Re: Skeinforge
December 11, 2015 01:01PM
Salut
Multumesc Noobman, voi avea ce face in wekend, voi incerca si voi vedea ce iese
Re: Skeinforge
December 12, 2015 01:51AM
Eu printez cu layer de 0.4 si chiar 0.5 in mod normal pt ca asa am extruderul facut de mine - am avut extruder cu diuza de 0.3 si 0.4 dar intentionat am modificat ca sa iasa piesele rapid. Layer height sigur e valoarea pe care ar trebui sa o modifici prima data. Dupa ce o modifici pe asta, sunt de parere sa incerci un print, ceva ceva tot ar trebui sa iasa.
Re: Skeinforge
December 12, 2015 05:50AM
Salut
am facut modificarile dar am intampinat doua probleme, una am rezolvato una nu
prima
inainte sa inceapa extrudarea imi retragea filamentul, cu cat eu am scos din extruder pentru a avea filamentul pregatit, am rezolvat pe ceasta fara sa mai scot filament inatinte de printare
a doau, dupa ce am rezolvat-o pe aceasta este ca incepe printarea dra imi extrudeaza doar vreo 10mm si apoi se opreste extruderul, dar imprimanta functioneaza in continuare
Re: Skeinforge
December 12, 2015 10:52AM
Trebuie de asemenea sa ai si fisiere de start.gcode si end.gcode. Slicerul le introduce asa cum sunt in partea de inceput si respectiv cea de sfarsit a fisierului generat. Astea intre-o anumita masura se personalizeaza in functie de fiecare cum prefera sa lucreze. Cele pe care le folosesc eu sunt urmatoarele.

Start.gcode
G21 ;metric is good
G90 ;absolute positioning
;M104 S235 ;Heater on 235
;M140 S85 ;Bed on 85
;M106 S150 ;start fan 120pwm
;G161 X Y Z ;hard homing for Teacup
G28 ;home to reference position
G92 E0     ;prime extruder set Ehome
G1 E8 F100 ;prime extruder 8mm
G92 E0     ;prime extruder reset Ehome
;G29 ;probe for auto bed leveling
G1 F100 ;gcode file next speed

Liniile care incep cu ; sunt comentate adica nu sunt functionale. Poti sa observi ca de exemplu G92 E0 seteaza valoare curenta la extruder la zero. Fisierul incepe de la E zero, si asadar daca faci priming fara sa resetezi E, atunci normal ca incearca sa dea inapoi. Tre sa te gandesti la E ca la o dimensiune, la fel cum sunt x,y,z. In partea asta de gcode reseteaza E o data, extrudeaza 8mm, si apoi il reseteaza din nou ca sa inceapa iar de la zero fara sa mai dea inapoi. Iar io stau langa ca sa prind cu penseta cei 8mm, si eventaul chiar daca plec de obicei se prind in bed ulterior. Tot asa de observat ca folosesc linia de temperatura comentata, si dupa setarile de SF nu apare nicaieri temperatura (partile alea sunt disabled), deci practic temp se steaza doar manual si nu se mai rescrie niciodata pana la sfarsit de end.gcode cand temp se inchide. Tot asa, daca nu ai auto bed leveling atunci tre sa ai G29 comentat (chiar l-am comentat acuma). Si asa mai departe, in mare masura startul si endul se personalizeaza, insa poti sa incepi cu astea.

Deci problema unu e o chestie de start.gcode si in special de resetarea E=zero chiar inainte sa inceapa. In start.gcode tre sa apara cel putin o data aceasta resetare, altfel normal ca da inapoi. Prima pozitie din gcode sa zicem specifica un E=2,4mm, iar tu ai extrudat 10mm si ai ajuns la E=10mm. Normal ca da inapoi, ca sa ajunga la E=2,4mm, asa si trebuie, pt ca de fapt doar executa comenda pe care o are. Chestia e ca dupa ce faci priming sa resetezi iar E=0 ca sa faca =2,4mm de unde ai ramas si sa mearga doar in continuare. Si decat sa scrii manual resetarea dupa fiecare priming, atunci resetarea asta a E e mai usoara daca e automata in start.gcode. Cel putin o data. Eventual daca vrei sa te joci la imprimanta mai des si etc, poti baga resetarea E-ului = zero si in partea de end.gcode, altfel dupa ce printeaza ramane la un E sa zicem E=3800 si daca ii dai imediat manual sa mearga la E=zece atunci ... o sa dea inapoi ... vreo ora ... ca doar executa comanda care a primit-o.

End.gcode
G91 ;relative to this position
G1 F100 ;set feedrate
G1 E-10 F3000; sucks filament back quickly to stop ooze 
G1 F20 ;set feedrate
G1 Z5 F50 ;move Z+5 accelerating
G28 X0 Y0 ;dont remove zeroes to home X Y but not Z 
G90 ; absolute positioning after homing
G1 F1000 ;set feedrate
G1 Y275 F2000 ;move Y at 275 in front to remove tray
M104 S0 ;Heater off
M140 S0	;Bed off
M106 S0 ;Fan off

Partea cu end.gcode ideea e sa faca asa: sa traga filament inapoi ca sa il rupa de pe piesa si nici sa nu mai faca ooze, apoi pt ca nu stiu unde a ramas in functie de ce piesa o fi, sa faca zero doar la x si y (ca daca face zero la Z atunci striveste piesa) si apoi sa mute masa (bedul, Y) un pic in fatza intr-o pozitie comoda in care eu sa desfac placajul cu printul. Si apoi sa inchida heatere si fan. Probabil ca imprimanta ta nu are Y mai mic de 275 asa ca tre sa modifici, si sa vezi care a fi pozitia asta finala la tine, daca ai o prusa normala atunci daca pui Y190 atunci probabil ca muta bedul in fatza ca sa poti ridica piesa. Sau ceva de genul.

Problema a doua nu stiu, poate te-ai jucat la setari sau ceva. In partea de analyze poti activa Skeinlayer si Skeiniso si sa mergi cu mouseul pe fiecare linie extrudata, si atunci vezi clar daca extrudarea respectiva lipseste din fisierul gcode generat, sau daca exista in fisier. Daca in fisierul gcode exista extrudarea si ea tot nu se realizeaza, atunci poate e ceva hardware sau ai o situatie care face ca extruderul sa intre in protectie, de ex inchide temp ceva in start.gcode si atunci firmware-ul opreste extruderul sa functioneze sub o anume temp. Ca exeplu, sau altceva similar.

Edited 4 time(s). Last edit at 12/12/2015 11:48AM by NoobMan.
Re: Skeinforge
December 13, 2015 12:56PM
Noobman... endless respect.
Unul din putinii oameni in viata care intelege Skeinforge :-)
Am tot incercat dar probabil neuronul meu de Homer Simpson nu reuseste. Se incince si se opreste...

Asa ca am ramas la imitatia italiana...
Si-n rest, vorba lui Dani: iau la pila :-)

spor din plin
Alex
Re: Skeinforge
December 14, 2015 09:11AM
Mda si eu deocamdata mi-am prins urechile in skeinforge, e destul de dificil, acum experimentez cu craftware, nu stiu daca a incercat cineva cu el, e mai intuitiv decat slic3r sau asa imi pare mie si e rapid si piesele ies chiar mai bine decat cu slic3r sau asa mi se pare mie, sa termin a doua imprimanta si apoi sa reiau cu skeinforge sa am timp sa experimentez
Re: Skeinforge
December 14, 2015 12:31PM
Skeinforge e dificil, dar dar mai mult asa interfatza e mai complicata. Ideea e ca ii faci anumite setari si asa il lasi, locurile in care mai ai de modificat ceva cu timpul sunt vreo 2-3-4 si atat, o data ce il setezi intr-un fel cam asa il lasi si gata. Are multe setari si e mult de citit in help-ul lui, dar merita pt ca poti obtine chestii facute intr-un anume fel pe care doar sf cred ca stie sa le faca. Iar pe partea de final dupa slicing, daca bifezi skeinlayer si skeiniso iti apare obiectul printat pe care il poti inspecta layer cu layer si fiecare segment in sine, ceea ce nu cred ca mai are alt program, si e de foarte mult ajutor previzualizarea in felul asta.
De exemplu, la anumite gauri prin obiecte, cu sf poti pune sa faca un rand cu 8 perimetre, si alternativ randul urmator doar cu 2. Iar liniile care ies de la al 2-lea perimetru devin prinse in stratul de sus si de jos in alte 6 perimetre si se obtine astfel o rezistenta mult mai buna, pe cand la anumite printuri daca numarul de perimetre e constant poti sa vezi spatii prin obiect (daca retractul nu bate lasa spatii). Si asa mai departe, la optiunea de cool, daca un strat anume dureaza mai putin de 1 minut, micsoreaza viteza de extrudare astfel incat sa il faca in cel putin 1 min (sau cat setezi), asta ca sa nu arate varfurile pieselor "topite" sau "inmuiate".

Eu zic ca ar merge sa incerci cu setarile facute de mine, eventual sa modifici asa:
-Carve: layer height 0.4->0.3 (mai ales daca extrudarea in aer liber e mai mica de 0.6mm diametru la extruderul tau)
-Dimension: la filament diameter sa masori in vreo 5-6 locuri si pui media (in loc de 2.94)
-Multiply: depinde de homing si de imprimanta care o ai, pt o prusa normala ramane cam asa

Si poti incerca un print cam asa si sa vedem ce iese smiling smiley
Re: Skeinforge
December 14, 2015 01:11PM
Salut
am vazut ca e foarte laudat SF de multa lume, printurile sunt foarte bune calitativ de aceea vreau sa il invat, dar sunt un pic cam greu de capspinning smiley sticking its tongue out
pana sa ma apuc sa imi fac imprimanta nu staim sa instalez nici windos-ul pe computer, dar am invatat multe si incet incet voi prinde sper si SF, acum cum am mai scris feliez cu un soft care imi place fata de slic3r e vorba de craftware
Re: Skeinforge
January 28, 2016 02:20PM
Nimic.
Nici o sansa.
Pana nu vii langa mine si ma inveti fata-in-fata, eu nu mai pun mana pe skeinforge.
Raman la Slic3r sau Kisslicer.
Au inceput si astia sa mai introduca niste feature-uri din ce in ce mai cool.

:-)
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login