Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Timp real de printare

Posted by donpedro 
Timp real de printare
December 17, 2015 12:37PM
Salut
La voi cand feliati si apoi printati "bat"timpii?la mine de exemplu am feliat un extruder si mi-a dat timp de printare 1 ora si 29 de minute dar real timpul de printare a fost de 2 ore si 11 minute, care ar putea fi cauzele care provoaca acest decalaj?
Re: Timp real de printare
December 17, 2015 01:19PM
In gcode sunt prevazute (in general, dar nu neaparat) viteze de lucru. In firmware-ul de pe microcontroller sunt prevazute limitari gen "max speed" pt fiecare din axe inclusiv pt E. Slicerul nu stie de maximele din firmware si nu le poate anticipa. Asta ar fi cazul cel mai simplu, si probabil motivul cel mai des intalnit, daca firmware are limitare sa zicem la 40mm/sec pt o axa si primeste spre executie o comanda cu o miscare de 60mm/sec atunci nu o va executa la 60 ci doar la 40, din moment ce 40 e maxim. In practica miscarile sunt combinate cu E si in general E este axa si viteza care limiteaza printarea, adica e de asteptat ca extruderul sa fie cea mai lenta dimensiune. Alte motive pentru intarzieri pot fi gen multe segmente mici, calcule cu float prea "lungi" etc, chestii care tin de firmware si controller, insa astea probabil mai rar intalnite. Cazul cel mai des probabil este faptul ca slicerul nu stie de limitarile din firmware, si nici nu are cum sa stie. In general in cazul asta probabil inseamna ca la vitezele din slicer ai fost prea generos si probabil ca extruderul lucreaza la maximul setat in firmware iar fisierul gcode se astepta sa lucreze peste maximul respectiv. Pentru inceput, incearca sa setezi in programul de slicing cu viteze foarte mici, asa ceva gen rodaj, si pentru a evita fortarea extruderului si pentru a putea diagnostica mai usor eventualele probleme.
Re: Timp real de printare
December 17, 2015 02:55PM
da intradevar aveam limatata viteza la extruder la 25mm/s maine voi printa din nou, dar voi incerca sa fortez extruderul, motorul este puternic de 2,5 amp, driverul este drv8825,
Re: Timp real de printare
December 18, 2015 01:25AM
Hmm, 2.5amp nu e puterea motorului ci amperajul maxim. Puterea motorului este data oarecum de setarea din driver, care e mult mai mica de atat, ochiometric cam pe la jumatate. Iar setarea asta din driver nu este "medie" pentru a calcula puterea in baza ei, ci este "peak" ceea ce inseamna ca puterea efectiva va avea ca referinta un amperaj iarasi mult mai mic decat "peak", poate sa zicem cam un sfert. Pe de alta parte, una e sa misti o axa care nu are nici o sarcina, la 20-30mm/sec, cu totul altceva sa extrudezi un plastic care trebuie topit, si cu oarece presiune, si sa mai si faci asta la 20-30mm/sec. Sunt niste diferente. Dar daca tu vrei sa iei un ciocan mai mare nimeni nu te poate opri smiling smiley)
Re: Timp real de printare
December 18, 2015 01:52AM
Driverul e setat la 2 amp fara a imi incalzi motorul sau driverul, oricum multe modificari, setari , etc, la imprimantele 3d se prin incercari repetate, asa ca nu strica sa fac un mic test
Re: Timp real de printare
December 21, 2015 02:14PM
Salut
Am incercat sa maresc viteza la extruder, dar nu am fost multumit de rezultate si am ramas tot cu viteza de 25mm/s si dupa cateva incercari mi-a iesit piesa asa, inca mai sunt loc de setari, dar sper ca sunt pe drumul bun
Attachments:
open | download - rsz_20151221_195317.jpg (584.2 KB)
open | download - rsz_20151221_195507.jpg (331.5 KB)
Re: Timp real de printare
December 22, 2015 09:41AM
Dupa parerea mea arata foarte bine - felicitari smiling smiley
Setarile si chestiile de slicer par ok, undeva pe o margine se vede un pic deplasare de strat gen layer shift, poate ca undeva hardware exista un pic de joc pe una din axe, ar merita de verificat asa in mare, tensiunile la curele si daca exista jocuri. Insa in general cred ca ti-a iesit treaba foarte bine.
Re: Timp real de printare
December 22, 2015 02:13PM
Multumesc , da voi mai vedea pe la curele cum sunt si voi mai posta piese printate

Edited 1 time(s). Last edit at 12/22/2015 02:15PM by donpedro.
Re: Timp real de printare
January 28, 2016 02:18PM
Cam asa as zice si eu: ti-au iesit destul de bine print-urile.
E drept ca PLA-ul e mai ingaduitor dar totusi, arata bine.

Cat despre timp, poate zic eu ca "branza-i acra" dar eu am ramas la ideea de "Printing over night".
O imprimanta cu filament care sa printeze repede-repede... e un caz complicat.
Mult mai mult tuning, mult mai multe solicitari si dupa mine asta duce la o viata mai scurta si re-calibrari mai dese.
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login