Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Re: Sfat

Posted by alexella 
Re: Sfat
September 23, 2014 10:03AM
Aoelo, si asta mica are automatic bed leveling?
Ptiu, am ramas in urma... eu tot la surubelnita am ramas.

O singura chestie e greu/ imposibil de facut la smartrap e ventilatorul de racire al ABS-ului.
E greu si ventilatorul si diuza si sistemul de prindere si toate.

La mine patul e la 135, cand ajunge pe la 105-110 se aude un "poc" si piesa deja incepe sa se desprinda de pe pat.
Eu folosesc fixativ, nu scoci albastru.

Cand foloseam scoci albastru, mi se dezlipea din cauza caldurii patului.
Iar cand foloseam kapton, imi era atat de greu sa dezlipesc piesa fara sa zgarii/ stric kapton-ul ca m-am saturat sa-l tot schimb.
Si TOT facea curling la colturi.
Tu, daca faci sticle.. n-are ce sa se ridice ;-)
Dar vad ca ai printat si niste rigle, si daca le-ai printat pe scoci cu ABS...trebuie neaparat sa mai discutam.
Re: Sfat
September 23, 2014 10:04AM
Nu stiu daca a observat cineva da... Johnny n-a mai zis nimic :-)
Ori s-a speriat ori i s-a lua
Re: Sfat
September 22, 2014 03:33PM
Uite ca am gasit un filmulet cu un print cu ABS. Ce-i drept e mai mult inalt decat lat dar e print ABS smiling smiley. Urmeaza si cel promis.
Re: Sfat
September 22, 2014 03:02PM
Nu cred ca am un film momentan ca nu prea stateam langa ea cand printa. Dar am nevoie de o carcasa la un lcd pentru o alta imprimanta si am sa-i fac la ala un film sa vezi cum iese. La o alta imprimanta mai mare am legat un sistem bazat pe Rasbery Pi si OctoPrint care poate realiza filme cu printarea numai bune de demo. Am sa pun sistemul pe smartrap si am sa fac maine un filmultet. Nu inteleg de ce e asa de complicat sa printezi cu ABS. Trebuie sa ai grija ca primul strat sa adere perfect si sa ai un pat incalzit la 110 grade. E important sa printezi mai incet fara ventilator si geamurile sa fie inchise. Deasemeni folosind un brim (nu stiu cum sa-i zic in romaneste) de 10mm ajuta foarte mult. Acum realizez o imprimanta kossel mini realizata integral cu piese ABS carora le-am facut si o baie in aburi de acetona sa fie mai lucioase si nu am avut probleme la printare.

Edited 1 time(s). Last edit at 09/22/2014 03:08PM by ldanut.


[www.build3dparts.com]
[www.3dhubs.com]
Re: Sfat
September 23, 2014 11:37AM
Tocmai am terminat de printat o carcasa pentru un LCD full graphics in ABS. Aici poti vedea filmuletul atat cat m-am priceput eu de bine. Sper sa fie destul de clar cum merge masinaria. Legat de ventilatie la ABS nu prea e mare nevoie decat sa racesti hot end-ul. Pentru PLA ii atasez piesa asta si s-a rezolvat. Eu am printat pe la 95 de grade si a facut poc cand a coborat sub 80. Cred ca tine de cat de bine e calibrat/asezat termistorul pe patul incalzit. Initial m-am jucat si eu cu banda albastra si kapton tape dar am renuntat la ele. Pentru ABS merg pe solutie de ABS diluat in acetona direct pe sticla.

Edited 1 time(s). Last edit at 09/23/2014 04:30PM by ldanut.
Re: Sfat
September 24, 2014 12:13PM
Bine.
Frumos.
Ti-am zis: daca mi-ai povesti nu te-as crede. Da filmu... e film !


Eu satul de-atata curling m-am lasat de printat de chestii plane.
Dar, iaca pozna, am de printat ceva plan. O cutie...ceva.


T head: 250
T bed: 115
fixativ de fata mare, ventilatorul pe automat si... aaa...imprimanta cu toti peretii pusi.
brim de 4mm (vad ca si tu ai pus brim la greu), de data asta n-am mai facut urechi de epure.
doua straturi solide si fagure de 30%
ABS, evident

sa vedem ce iese, revin cu detalii in cateva ore.

Update1: esec, rateu, am dat 2 gherle. De fiecare data mi s-a agatzat in acelasi loc in print la al treilea strat si ... mi-a decalat Y.
Ok, am refacut gcode-ul, fan=OFF. Complet. Sa vedem ce iese...


Update2: prima piesa a iesit bine. Un dreptunghi de 60 x 45. Hm... surprinzator de bine. Poate chiar am exagerat cu ventilatorul.
Sa vad cum iese si "placinta', o rama de 170 x 180. A trebuit sa-mi extind dimensiunile din marlin pentru asta, asa mare n-am mai printat pana acuma....

Update3: a iesit binishor placinta. Avand in vedere ca s-a ridicat la colturi max 1mm pe o distanta de 3-4mm, pentru o piesa de 180mm.. .ma declar multumit. Daca faceam urechi, poate nu se ridica ... lenes.

Edited 3 time(s). Last edit at 09/25/2014 06:26AM by alexella.
Re: Sfat
September 24, 2014 06:16PM
Foloseste o solutie de acetona cu cateva resturi de ABS si ai sa fii surprins cat de bine tine comparativ cu fixativul. Nu trebuie pus multe resturi cat sa coloreze acetona dar fara sa o ingroase. Aplica cu o pensula pe sticla rece si ar trebui sa ramana asa ca o pelicula incetosata pe sticla dupa ce se usuca. Ventilator da-i cat sa racoreasca radiatorul hot end-ului cam pe la 50. Coboara temperatura pe la 235 ca mi se pare cam mare si e posibil sa topesti plasticul prea tare si cred ca de aici apar tensiuni asa de mari.

Bafta.
Re: Sfat
September 25, 2014 06:29AM
Dar, vad ca am "pervertit" rau subiectul asta.
Wrong topic.
Ma intorc si continui cu comentariile pe http://forums.reprap.org/read.php?387,357021

In aelasi sens, poate muta un moderator ultimele 2-3 posturi ca n-au legatura cu Johnny care... n-a mai zis nimic :-)
Re: Sfat
September 26, 2014 02:57PM
Quote
alexella
Dar, vad ca am "pervertit" rau subiectul asta.
Wrong topic.
Ma intorc si continui cu comentariile pe http://forums.reprap.org/read.php?387,357021

In aelasi sens, poate muta un moderator ultimele 2-3 posturi ca n-au legatura cu Johnny care... n-a mai zis nimic :-)


Salut smiling smiley Am mutat posturile in sectiunea " Suport instalare si punere in functiune"
Sorry pt ca din pacate s-au cam amestecat posturile si s-a stricat ordinea lor cronologica. Asta pt ca a trebuit sa le mut cate unul in radacina si apoi sa le fac merge si apoi sa le adaug iar la un alt thread.

Sper ca e bine, dar daca nu e si vreti alte modificari ... ziceti smiling smiley

Edited 1 time(s). Last edit at 09/26/2014 06:10PM by NoobMan.
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login