Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani

Posted by bbogdanmircea 
QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
January 16, 2015 03:04PM
Salutare,
Prin Septembrie 2013 rasfoind kickstarter am descoperit campania celor de la QU-BD si foarte entuziast am comandat si eu un ONE UP,
imprimanta urmand sa ajunga de Craciun.
Din pacate shippingul a fost intarziat si am primit imprimanta deja prin ianuarie 2014, am apucat sa o asamblez odata si am constatat ca lipsesc
niste piese, alte erau rupte de la shipping, am mai trimis un ticket au mai venit si restul si cu o zi inainte de plecare am reusit sa o asamblez si sa fac
o proba rapida, a printat cateva straturi surprinzator de bine, apoi nu mai indica deloc temperatura, asa ca am pus-o frumos intr-o cutie unde a stat pana
ieri seara cand am recuperat-o.

Aseara m-am pus din nou pe asamblat bucata cu bucata, a iesit destul de ok, am conectat si placa, instalat Repetier Host ultima versiune, dat conect,
din nou imi arata temperatura foarte mare pe extruder, asa ca am deconectat termistorul, dar cand ii dadeam miscari desi in soft se schimbau coord nu facea nimic
imprimanta.

Am verificat tot dar nici o sansa, mai ales ca Repetier asta nou nu mai are consola aia in care afiseaza erori mesaje etc ...
Aproape descurajat am gasit un filmulet cum sa rescriu firmware pe placa Printrboard, am gasit un Marlin ptr ONE UP, l-am flashuit si dup-aia au inceput sa mearga miscarile
pe toate axele destul de bine.

Am luat termistorul azi la servici si l-am masurat cu un multimetru si are 0,157 Kohmi, banuiesc ca nu prea mai am ce-i face nu?
Am comandat un termistor de la reprapworld din Olanda, cred ca ajunge in vreo saptamana pana in Germania la 200 km, e jalnica posta asta ... pana atunci o sa mai intaresc partea mecanica cu niste tisuri pe ici pe colo .

Pana atunci cred ca ma apuc sa reasamblez, pentru a cata oara oare, un Printrbot de plastic cu care ma lupt de vreo 2 ani . Acum am si electronica Sainsmart la el, din pacate am probleme din cauza motoarelor care sunt NEMA17 recuperate MINEBEA si nu au prinderi standar ci in diagonala. O sa pun poze si cu asta poate primesc ceva sugestii cum sa il fac sa mearga ...
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
January 16, 2015 05:14PM
haha... s-a reaprins pasiunea.
sa nu uiti sa cumperi cafea. Pentru...diminetile prea scurte !!!


Oricum, Chelsea Thompson e mai cool decat imprimanta :-)
De fapt, nu stiu...


M-am frecat si eu la inceput de Repetier dar...intr-un final m-am lipit de Marlin si mi-a fost lene sa mai invat altceva.
Imi placea host-ul de la Repetier dar...manca resurse ca prostu' si in final se bloca si de fapt lui ii datorez faptul ca am trecut la printare de pe SD.

Cu termistoru', la cat costa... ia vre-o 10 bucati si schimba-le pana merg.
Mai ieftin din China dar...stai inca doua saptamani.


Iar cu prinderile in diagonala, nu-i bai.
Depinde cat de bine strangi suruburile.
It should work just fine !!!
Dar fa poze, poate arata altfel decat imi imaginez eu.


spor la trea'
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
January 23, 2015 07:20AM
Mai bine lua de la mine un termistor si ajungea in 2 zile cu posta. 22 lei. Simplu smiling smiley.
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
January 23, 2015 08:34AM
Salut crys.
Poate nu chiar in 2 zile ptr ca eu sunt in Germania la granita cu Olanda ...
Chiar si asa, ca sa vedeti cat de "nemti" sunt astia, pachet trimis de luni din Olanda la 200 de km si inca nu a ajuns ... la noi ajunge curierul intr-o noapte ... si n-avem autostrazi .
Data viitoare comand din tara sa vad daca ajunge mai repede .
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
January 26, 2015 05:58PM
Astazi dupa exact 1 saptamana a ajuns si termistorul din Olanda ...
Am ajuns acasa si am facut niste probe .
Tot ce am reusit sa printez pana acum sunt vreo 3 cuburi de 10 x 10 mm si alea ies destul de nasoale din cauza
ca gantryul atarna in partea in care nu are sustinere pe Z, am mai reglat macar sa fie paralel cu patul dar nu mai sunt perpendiculari
peretii cubului pe baza.
Alta problema este ca la o piesa circulara de exemplu o rotita pe la o bucata nu mai face filling klumea desi primele straturi se lipesc perfect ...
Macar singura satisfactie ca hotendul si extruderul merg bine, o sa incerc sa printez niste rotite si sa-i fac sistemul de scripeti ca sa elimin atarnarea gantry-ului.
Abia astept maine sa mai butonez, o sa pun si niste poze cu mica porcarie QU-BD.
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
January 27, 2015 02:39PM
well, bbogdanmircea, vorba ta: pune nene si tu poze !! :-)
ca sa stiu la ce te referi, cum arata exact aratarea ta !!!


pe kickstarter, am vazut qu-bd one up si two
Tu, bag sama ca ai one.


E simplutza si totusi piesele de pe kickstarter arata destul de bine.
Recunosc, n-as fi avut curaj sa construiesc asa ceva.
Probabil vecinatatea indelungata cu mama Rusie m-a facut sa prefer constructiile...rusesti.
In sensul ca, atunci cand nu pot determina exact din calcule ce am nevoie, prefer sa supradimensionez.
(de fapt, daca te uiti la cele 3 aratari ale mele....cam la fel am facut cu fiecare.)

Nu ma mira faptul ca dreptunghiul tau (gantry-ul) tinde sa fie paralelogram. Trebuie stranse foarte bine (si drept) cele doua perechi de rulmenti liniari.

De asemenea, in mod cert trebuie sa incepi cu perpendicularizarea barelor rectificate fata de de pat.
Si n-am zis fata de baza pentru ca si baza trebuie la randul ei sa fie paralela cu patul.


SAU...iti bagi cracu' in toate si pui un senzor meserias de inaltime, palpezi patul din 10 in 10 mm si printezi cu corectie dinamica a Z-ului.
N-am facut asa ceva dar...hm...daca ai o imprimanta putin cam stramba care ramane constant stramba, asta e solutia.
N-am incercat asa ceva dar din ce am citit...it should work.


Scripetzi?
OMG!
Nu stiu la ce te referi dar abia astept sa vad :-)


spor la printat si....vergiss nicht spass zu haben
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
January 27, 2015 03:01PM
Pai, daca imprimanta e stramba si palpezi din 10 in 10 mm patul atunci o sa printeze drept? Mai sa fie smiling smiley
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
January 27, 2015 05:25PM
asta referitor la scripeti

E destul de simplu ptr cei care se pricep, 3 scripeti prin care partea dreapta a gantryului e sincronizat cu partea stanga, ideea pare sa rezolve problema atarnarii din dreapta .

In alta ordine de idei, astazi timp de o ora am mai printat cate ceva si am tot modificat prin slic3r setarile, am ajuns la concluzia ca e bine sa mai reduc din viteza ca sa protejez ansamblul si asa destul de fragil.
Am ajuns la niste setari in slic3r care scot niste printuri relativ ok, maine o sa incerc sa printez scripetii si sa caut ceva cablu sau sfoara si sper sa se rezolve din probleme .
Deocamdata am terminat filamentul roz venit cu imprimanta, foarte buna calitate, adera incredibil de tare la pat, sper ca restul de 500 de g luat din ro de la ldanut sa fie la fel de calitativ.
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
January 27, 2015 05:38PM



Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
January 28, 2015 05:49AM
E mare bataia de cap pentru o economie de un motor si un driver. Ia un kit de plastice de smartrap si conveteste tot ce ai acolo intr-un smartrap. Cred ca mai bine.
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
January 28, 2015 08:54AM
Merci de incurajare, momentan incerc sa vad daca merge echilibrarea din scripeti, in rest sunt happy ca pot printa si eu ceva deocamdata oricum mai am si printrbotulcare are mici probleme pe care sper sa le rezolv printand pe qu-bd .
Astazi incep sa folosesc filamentul de 1.75 de la tine ca sa printez sistemul de scripeti.
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
January 28, 2015 03:24PM
uell, in filmuletz printa unu' pe un pat extrem de stramb dar pe o imprimanta (care pare) paralelipipedica.
M-am gandit ca-n cazu' lu' mircea, cu patul drept dar cu gantry-ul stramb...ar fi acelasi lucru.
Daca sunt toate fiarele aiurea, chiar si atunci cred ca s-ar gasit o solutie software sa printeze drept.

Exceptie situatia in care imprimanta e stramba in mod dinamic, adica joaca din toate cele.
(si chiar si atunci, daca-si pune mintea unu' sa masoare elevatia capului dinamic, si atunci s-ar putea).

Dar asta e poezie....


https://www.youtube.com/watch?v=rPaKn7kD2EA



Mircea?
Ma uit in poze si vad ca animalu' tau are doar un rulment in fiecare capat.
E drept ca e destul de lung dar...n-ai putea sa pui cate doi rulmenti (mai scurti) in extremele de sus si de jos ale gantry-ului?
In felul asta, cresti rigiditatea cadrului.


siiii, nu scapi usor: de ce nu pui si poze cu printrbotu' ??
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
January 28, 2015 05:47PM
Salutare, astazi am mai imprimat cate ceva cu filamentrul de la ldanut, foarte bun chiar mai bun decat cel roz de la imprimanta, parca straturile se lipesc mult mai bine intre ele.
N-am mai umblat la setarile de la slic3r par destul de ok deocamdata pentru ce poate imprimanta.
M-am apucat sa printez rotitele de la unul din kiturile de pe thingiverse de scripeti, au iesit destul de ok ...
Din pacate la o bucata plata cu 2 urechi cu gauri de care se prinde rotita n-a mai iesit la fel de bine partea cu gaura, nu stiu exact cum sa setez viteza de bridging fata de cea normala ...
Maine sper sa am ceva mai mult timp si sa printez si restul de piese si sa gasesc ceva fir ca sa fac modificarea.
As avea nevoie si de o bormasina, poate trec maine prin vreun magazin gen OBI sau ceva ...

Referitor la Printrbot, sta intr-o cutie semi desfacut pe bucati, din pacate am o rotita mica de la extruderul wade care e crapata, sper sa o pot reface cand o sa printeze QU-BD ok, plus alte probleme mici, deocamdata nu ma apuc de amandoua, macar una sa mearga decent si sa fie filament ca piese ar fi de facut.
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
January 29, 2015 01:40PM
:-)
Io lucrez la 3 o data...
:-)

Slic3r.
Foarte bun soft.
Atat de bun ca i-am dat si bani drept rasplata.

Dupe ce mi-a facut figura ultima varianta experimentala si mi-a furat straturi...am trecut pe Kisslicer cu care ma impac de minune, mai ales pentru Delta.
Pentru carteziana, daca pun skin mai mare ca buclele...tremura ca toti dracii..

Have fun si pune poze.
Fa rost de filament si printeaza...si tot printeaza.
Si mai cumpara scule :-)
Cum adica n-ai bormasina??.... ce meshter esti tu??
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
January 29, 2015 05:21PM
Am mai printat azi un suport din ala pentru scripeti, arata oribil dar sper sa functioneze ... intr-adevar bandingul pe Z este dinamic, adica marginea pe verticala a piesei e valurita rau...
Am observat ca se cam incalzeste bucata aia intermediara din hotend din PEEK sau ce o fi, e vorba de piesa neagra care face legatura dintre incalzitor si corpul care impinge filamentul. Momentan nu am montat ventilatorul, dar cred ca o sa caut un suport si o sa-l pun, desi nu stiu ce ar trebui sa ventileze, piesa care se printeaza sau bucata aia de hotend ?
Da din pacate sunt mester fara scule, au ramas in tara odata cu mutarea, nici imprimanta nu vroiam sa o iau am pus-o in ultima seara in cutie .
Aveam de toate acasa, menghina, dremel, bormasina, pendular, pile etc ... acum nu am nimic .
Ar trebui sa iau macar o bormasina si un dremel ca sa ma descurc cat de cat ...
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
January 30, 2015 12:41PM
ce printezi?
PLA?
ca daca printezi ABS, pune urgent ventilator.
Altfel, la un moment dat... o sa-ti cada capu :-)






ai plecat zici.
Nah, acum ce sa zic...ai plecat, ai plecat.
sa-ti fie de bine.

Hai, fugi de ia-ti scule :-)
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
January 31, 2015 05:23PM
Mda, deci piesele mele ies asa cum e si imprimanta, adica paralelipipedice pe axa Z ...
Plus ca la asta se adauga si ceva probleme, cred ca undeva trebuie setat un retract ceva pentru ca de exemplu cand face treceri dintr-o parte in alta a piesei, continua sa curga
filament si unde ar trebui sa fie spatii se fac asa ca niste panze de paianjen sau mai rau ...
Am reusit sa printez cu chiu cu vai 2 suporti prin care sa trec firul pe sus pe bare, si unul de jos, dar din pacate imi trebuie ceva fir care sa alunece cat mai usor peste suportii din PLA si deocamdata nu am asa ceva.
Am facut niste probe si nu merge, firul care il am e elastic si el ar trebui sa nu se intinda deloc ca sa tina gantryul sincronizat ...
In mod normal cei de la QU-BD spuneau ca e destul sa lipesti rulmentii de gantry cu lipici super strong si nu ar "atarna" deloc ...
Eu n-am facut asta inca, pentru ca ma gandesc ca poate as vrea sa fac reuse la rulmenti ...
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
February 01, 2015 04:08PM
Mda ... am mai chinuit azi aproape toata ziua imprimanta cu tot cu scripeti, inca nu-i dau de capat se pare, firul care il am cred ca e elastic asadar la primele miscari nu reactioneaza apoi de-abia se tensioneaza destul ... trebuie sa caut ceva fir metalic care sa nu fie elastic deloc ... am pus si niste poze, oare conteaza ca firele pe lateral nu sunt chiar paralele intre ele de la scripet in sus si in jos ptr deplasarea pe z ?

Alta chestie super dubioasa este ca am printat un cub gol de 20 mm si culmea ca pe Z s-au mentinut peretii destul de drepti la cat de aiurea e imprimanta, in schimb pe axa X la straturile de jos a aparut ditamai deviatia doar la straturile de jos ... de la ce poate sa fie ... culmea ca apoi a mers ok ....

Aveam un pic de joc la cureaua de pe X, asa ca am desfacut-o si am tensionat-o si acum nu mai joaca deloc, dar nu stiu daca s-a rezolvat problema cu bandingul ...
Sa fie de la surubul de la Z toate problemele acesta oare sa duca si la miscari pe X ?

O sa mai studiez pe forumul dedicat, trebuie sa caut ceva rotite mai smechere si cablu neflexibil si cred ca o sa mearga solutia cu scripetii ...
Din fericire extruderul merge foarte bine pana acum, chiar surprinzator de bine fara nici un fel de probleme, iar presiunea necesara ptr hotend pare sa fie foarte mica ...
Macar atat ...

Si ceva poze cu masterpieceul pe ziua de azi : tongue sticking out smiley nu radeti va rog ...










Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
February 03, 2015 02:40PM
Ei draci, cum sa nu rad?
Rad de ma prapadesc !!!! :-)
arata ca dracu'

DAR PRINTEZA!
Si-n primul rand, iti dai silinta ceea ce e cel mai important lucru !

M-am uitat de 3 ori pe poze sa ma lamuresc cum e cu scripetii, pana la urma m-am prins.
Da, asa e, ar trebui sa fie un scripete "ideal".
Fara jocuri si fara intindere.

uita-te pe forumuri si..vezi poate-ti mai vine vre-o idee.
Ti-as zice sa mai pui un motor dar vad ca ai surub trapezoidal asa ca... o sa te coste si timp si bani sa ti-l iei pe al doilea.
Mai bine schimbi cu doua bare filetate, d-alea de fer, "rectificate" cu o filiera de 8mm si cu piulite de fier sau plastic.
Doua z-uri ti-ar garanta ca gantry se ridica paralel cu solul.


Rulmentii, ai putea sa ii prinzi mai bine, intr-adevar.
Fie cu soricei mai mari, fie cu silicon termic.
Dar mh..e de vazut.


Uite-un printrbot pe steroizi.
Intra patul in vibratii din cand in cand in rest...merge brici!



https://www.flickr.com/photos/88107621@N00/sets/72157644519768382/


frankie01 by alexella, on Flickr




orice ar fi, keep on havin' fun !!!
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
February 13, 2015 10:44AM
Salutare, n-am mai facut foarte multe in ultima vreme, cred ca am alocat doar vreo cateva ore imprimantei.
Am mai schimbat firul ptr pulley sistem, am incercat cu spectra (ata de pescuit) de 0.5 mm, dar tot mi se pare ca are o mica intindere .
Dup-aia am incercat ceva fir ptr gradinarit, este o sarma metalica putin otelita, nu pare sa se intinda prea mult asa ca am ramas momentan pe acest setup,
dar inca tot nu e perfect mai ales si pentru ca firele nu sunt paralele cu axa Z si asta cred ca mai cauzeaza unele probleme.
Mi-a venit bormasina si burghiuri asa ca o sa dau niste gauri si incerc sa prind in asa fel incat sa fie paralel firul cu axele si sa pot si tensiona detensiona cu ceva surub.

Din pacate primele straturi tot pe o parte ies, suspectez in mare masura faptul ca surubul de pe Z este prins direct pe axul motorului deci cuplaj fix, apoi piulita e iarasi prinsa fix de gantry,
plus ca pare sa fie si ceva neparalelism intre surub si barele de pe Z, si toate astea cred ca duc la miscari pe Z-X-Y in loc de o miscare doar pe Z atunci cand trece intre straturi ... oricum problema
asta a fost raportata de la inceput la toate imprimantele de acest tip.

Solutia a fost de cele mai multe ori inlocuirea conexiunii fixe dintre stepper si surub printr-un conector printat mai mult sau mai putin flexibil.
O sa incerc sa printez si eu unul, realiniez toate axele, reasez sistemul de scripeti si sper sa fie ok .
Daca nici asa nu merge, atunci cred ca o sa pun o bara filetata M8 pe care o am de la printrbot, dar mi-ar trebui un suport de piulita M8 pe care sa il adaptez.

Intrebarea ar fi, daca nu gasesc asa ceva gata facut pe thingiverse, in ce as putea sa desenez cat mai rapid asa ceva.
In principiu e un exterior de piulita incastrat intr-un paralelipiped cu 2 gauri, n-ar trebui sa fie prea complicat, in Google Sketchup se poate face asa ceva rapid ?
Este cineva dintre urmatorii topicului mai priceput sa-mi faca asa ceva daca fac o schita ?

Cam atat diseara cred ca ma apuc de treaba si printez unul din conectorii ptr surubul actual sa vad daca se schimba ceva, daca nu trecem la M8.

P.S. : Ma mai gandeam la o solutie ptr pulley system, sa folosesc ca si pulley rulmenti 608, ca si cablu curea GT2, curea am 1 metru, rulmenti sunt mi-ar trebui doar suport ptr acestia .

Ceva de genul doar curea in loc de fir . [www.thingiverse.com]
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
February 13, 2015 02:24PM
am idei putine si fixe: pune doua motoare pe Z.
Nu te supara pe mine dar...lucrezi la efect si nu la cauza.


Fa un desen pe-o hartie si-ti fac piesa in Shetchup.
Pune cote si ti-l fac.
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
February 13, 2015 05:17PM
Salut.
Am mai lucrat pana acum la ea si pare sa mearga treaba cu scripetii...
Ca si idee am facut o prindere mai ok in dreapta cu gaura in gantry si surub.
Firul l-am taiat in doua cu tensionare la mijloc.
Am printat cubul de 2 x 2 si acum straturile nu o mai iau razna aproape deloc.
Nu e inca perfect dar e un progres semnificativ zic eu cel putin.
Pana la urma cred ca e o solutie buna atat timp cat e aplicata corect, adica fir metalic fara intindere si prinderi fixe.
Maine sau cand reusesc sa am net decent pun niste poze cu piese before and after.
Dar tot mai am de munca, se pare ca piesele foarte mic nu prea ies, nu folosesc nici un ventilator si cred ca pur si simplu nu apuca sa se raceasca destul piesa daca e prea mica si se inmoaie de la hotend ...
Am facut azi jumate de suport ptr fan, maine il montez si sper sa pot printa si chestii mai mici.
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
February 16, 2015 05:28PM
pana la urma, cred ca cel mai important este sa te simti bine.
daca te simti bine meshterind la ea, te inteleg perfect.
orice obiect poate fi adus la un optim, evident acelasi lucru se aplica si imprimantei tale.

in afara de asta, daca printezi in ABS, tine pe aproape sticlutza cu acetona si sticlutza cu "zeama" de acetona.
Daca le dai cu o pensula pe piesa printata, fac minuni, atat in ceea ce priveste umplerea unor spatii cat si in ceea ce priveste delaminarea.
Decat ca e bine sa ai rabdare sa se usuce singura, nu accelerat la caldura.
Am observat ca acolo unde "plombez" cu clei de ABS+acetona, daca usuc prea repede, acetona tine sa se evapore prea repede si face borboroace..


spor si distractie.
(eu am luat o mica pauza cu CoreXY pentru ca am deviat spre un extrudor de filament....)
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
March 02, 2015 01:38PM
Hmmm spre rusinea mea ultimele 2 saptamani n-am mai facut nici o piesa la imprimanta .
Dar pun poze cu ultimele piese reusite.
I-am montat si ventilatorul care a venit cu ea, l-am prins sub motorul de la extrudor ca sa sufle spre
bucata de PEEK si sa-i prelungeasca viata. Din pacate cred ca afecteaza si incalzitorul de la hotend,
pentru ca acesta se raceste muuuult mai repede atunci cand ventilatorul e pornit .
Am citit pe undeva ca placuta se poate defecta daca se foloseste PWM pe ventilator asa ca l-am setat sa fie tot timpul la
100% doar primul strat off din slic3r sau ceva de genul .
Din poze poate arata ca piesele n-ar avea straturile perfect lipite intre ele, dar de fapt piesele sunt foarte solide.
Totusi parca atunci cand face filling mai are momente cand pierde din consistenta filamentului adica parca n-ar mai putea tine
pasul extrudorul.









Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
March 02, 2015 02:34PM
Incep cu... mijlocul: da-l dra*& de ventilator cu PWM-ul lui cu tot. Da-i sa-i sara sangele pe nas si ameninta-l ca mai ai 3 in sertar.
P-aci, un ventilator d-ala de 20 e 10-15RON.
Daca tine 400 de ore de printare, si-a facut banii de mult.

Sii... pana sa apuce sa-l strice PWM-ul, il strica vibratiile!!!


Oricum, ventilator la 100% all the time.. nu e o idee buna.
Ventilatorul se foloseste atunci cand ai piese cu sectiune mica si piesa incepe sa capete consistenta mamaligii si nu mai poti printa nimic drept.
Sau, discutabil, ventilatorul este esential la bridge-uri.
Dar NU cunosc cazuri in care 100% all the time e o idee buna.
E posibil sa ai probleme de delaminare si cu asta.


Cu ce tai feliile?
Am folosit mandru si cu success Slic3r aproape un an.
Ultima data m-am proptit de un bug in el care m-a enervat si m-am proptit in Kisslicer.
Dupa ce m-am acomodat cu schimbarea de paradigma... de Kisslicer sunt si mai multumit :-)
Deci, cu ce tai feliile?


AI calibrat filamentul?
Pe de o parte, ia la masura ce bagi la intrare si vezi ce diametru (mediu) are. Vezi ca daca e oval...mai tre' s-o dregi din virgula.

Dupa care: ai calibrat filamentul?
De data asta la iesire.
In printzip, daca extrudezi la o viteza mica/ normala, filamentul care iese din diuza ar trebui sa aiba diametrul diuzei.
Calibreaza si asta, adica daca e prea mare, creste setarea diametrului filamentului de intrare.
Hai ca se poate... :-)


"n-ar putea tine pasul cu extrudorul".
Pai?
De ce ne chinui?
Zi si matale cu cat printai cand te-a prins radaru'
E foarte posibil sa nu tina pasul la un moment dat.....
Dar pot fi si multe multe alte cauze.


Si-n primul rand (dar scris la final): felicitari pentru printuri.
ce faci cu ele?
ce mai meshteresti?
aha... m-am prins: wade!
well... hai sa-ti arunc si aici una: wade e pentru om sarac, de pe vremea cand lumea facea hobbed bolt-uri cu tarodu'.
E o solutie foarte buna atunci cand n-ai scule si trebuie sa cioplesti cu toporul de silex.
Dar, intre timp au aparut extrudoarele directe si o minunatzie de MK7, MK8 care e mai mult decat suficient.
Direct drive e de ajuns.

Si-ti dau cateva cifre, te las sa tragi concluzia singur:
- nema 17 de 1.7A
- FARA demultiplicator
- 80cm bowden curbat in S dublu (adica nu bucla ci curbat pe doua directii)
- temperatura de functionare: circa 38grade (temp ambientala 21)
- viteza de extrudare... mai sus de 120mm/sec n-o duc pentru ca se strica ventilatoru' :-)

trage tu concluzia



Si, n-ai spus (sau n-am citit): cu ce material printezi??
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
March 02, 2015 04:53PM
Printez cu PLA, deocamdata raman low cost, foarte bun filamentul de la ldanut are o aderenta fantastica pe mdf gol .
O sa mai fac o roata ptr Wade, dar cam asa e cum zici tu, e un pic cam primitiv nici nu stiu cum reusesc altii sa printeze cu el ...
La mine se tot crapa rotita aia mica, o sa incerc sa fac una si sa o fixez cumva cat mai ok pe stepper si sa fac o proba si cu printrbotu,
ca doar asta lipseste ca sa mearga, ma rog si un hobbed bolt ca cel actual e facut de mine cu tarodul cum ziceai si tu .

Problema ca Printrbotul e pe filament de 3 mm iar QU-BD pe filament de 1.75 mm, asa ca nu pot schimba extruderele intre ele, plus ca ma tem daca il
dezansamblez cel de la QU-BD sa nu mai mearga vreodata el fiind de tip LEGO din MDF .

Cred ca ar fi bine sa caut un direct extruder si hotend de 1.75 si ptr Printrbot, dar cam mare investitia, asa ca atat timp cat am o imprimanta functionala
incerc sa fac piese ptr cealalta ... cam asa ar fi logic si rusinos sa cumperi piese printate cand ai imprimanta functionala .

Din pacate la QU-BD am o mica mare problema, din cauza modului unic in care e asamblata, desi teoretic pe x-y ar trebui sa am 80 x 80 mm disponibil,
imprimanta mea nu merge decat 65 mm x 80 mm, si roata mare de la wade are mai mult de 65 mm in diametru .

Incerc sa-mi dau seama daca am asamblat eu pe dos ceva sau e teapa din fabricatie.
Roata aia mare de Wade am printat-o la scara ca sa incapa exact in aia 65 mm, dar nu se potriveste ptr ca normal ca si gaura si piulita e tot la scara ...
Dar oricum am o roata mare numai ca e cu dinti de aia in spirala dubla, wishbone sau cum s-o numi, trebuie sa printez doar roata mai mica si s-o fixez cat
mai bine pe axul de la stepper.

Intr-o zi cu soare sper sa remontez si printrbotul si sa vad poate il fac sa functioneze.
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
March 02, 2015 05:45PM
PLA?
pla bun...iam am....
n-are nevoie de heatedbed, se usuca repede si miroase a cocean!
eu bag abs la greu ca am gasit o sursa eftina...si am acceptat toate celelate probleme cu patul incalzit si cu incalzirea si cu temperatura ridicata si cu shrinkage si totul.. pentru bani smiling smiley

filament de 3? nah, e prea gros pentru gustul meu.
si cred ca e mai usor de impins filamentul de 1.75 prin toate gaurile.

aoleo, 65 cu 80?
auci, asta-i buna de printat nasturi :-)
poti printa pe bucati si le asamblezi mai tarziu dar mh... greu
eu cu abs-ul ma mai scot pentru ca lipesc cu acetona.


cat despre printer, sa stii ca e tare cool cand ajungi sa ai un printer care printeaza bine, stabil si repetabil.
poate qubd, poate printrbot...poate o delta...indiferent care..
spor, indiferent pe ce cale o apuci
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
March 03, 2015 03:38AM
Inafara de chestiile foarte mici gen surub de 5 mm pe axa Z, care nu iese nimic ... cum ziceai tu iese mamaliga ptr ca nu apuca sa se raceasca straturile ... in rest as spune ca nu mai am probleme
de repetabilitate ceea ce este foarte bine.

Referitor la printarea unui surub in picioare, inca nu i-am dat de capat cu setarile din slic3r, are el ceva setari daca un layer are o suprafata foarte mica sa micsoreze viteza astfel incat layerul sa fie printat in minim o perioada de timp, am incercat si asa dar tot nu merge.

Nu ca as avea nevoie sa printez asa ceva foarte des, dar asa de amorul artei aveti idee cum ar trebui sa setez ?

Dupa capul meu ar trebui sa fortez imprimanta sa printeze foarte incet un layer si apoi sa faca o pauza intre layere ca sa se raceasca, sau ceva de genul, ptr ca altfel cand printezi un cerculet cu raza de
1-2 mm si printezi layer peste layer mi se pare aproape imposibil sa iasa ceva daca nu folosesti ceva setari speciale .

Daca reusesc sa printez reliable un surubel din asta subtire si sa arate cat de cat pot sa zic ca am o imprimanta functionala .

Referitor la dimensiunea maxima a pieselor, ar fi o motivatie ca sa termin printrbotul intr-adevar, pana sa nu-mi incapa roata aia dintata nu m-am gandit ca n-ar fi destul 80 x 80 .
M-am mai uitat la ea si cred totusi ca limitarea vine si din ceva eroare de constructie a mea, pentru ca in stanga asa mai avea cam 4 cm de unde am setat pozitia 0 acum si pana sa ajunga sa loveasca hotendul in corpul imprimantei, dar imi agata corpul de la extruder intr-un surub, asa ca trebuie sa studiez daca acel surub nu poate fi scos sau inlocuit cu ceva mai slim .

O sa ma mai uit si pe forumul dedicat acestei imprimante ca sa vad care este suprafata utila obtinuta de alti utilizatori .
Ma enerveaza vremea asta ca nu e deloc propice, momentan imprimanta sta intr-un hol neincalzit si am cam racit cat am butonat pe la ea, iar ca s-o mut in alta camera trebuie sa incalzesc ditamai camera
doar pentru ea, dar pana la urma cred ca asa o sa fac, ar mai fi si varianta sa o aduc in dormitor dar cred ca se lasa cu scandal tongue sticking out smiley
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
March 03, 2015 01:02PM


Da, de printat se poate printa si subtire dar nu e usor.
Ce trebuie sa tii cont este faptul ca atunci cand printezi, poti pastra "constanti" parametrii de printare doar pentru piesele simetrice si cu o dimensiune rezonabila (nici mici, nici mari).
In rest, la fiecare trebuie particularizati parametrii, chiar si in cadrul aceleiasi piese.

Concret, in poza de mai sus, am pus pixul ca reper dimensional. Diametrul mare este 8mm, diametrul mic este 4mm.

Nu e de ajuns sa scazi viteza, trebuie sa scazi temperatura.
Iar temperatura nu scade mereu cum vrei tu, trebuie sa tii cont de intertia termica atat ca capului de printare cat si a raportului print/ aer din sectiunea de printat.
Pe scurt: trebuie cooler zonal, temperatura scazuta proportional cu raportul plastic/ aer al sectiunii.

Si chiar daca lucrezi cu PLA, tot e bine sa ai grija de temperatura ambianta.
Nu e chiar imprimanta cu ace :-)

Iti recomand cu caldura capului de printat sa citesti link-ul de mai jos.
Citeste pana ajungi la Tardis.
http://richrap.blogspot.ro/2012/01/slic3r-is-nicer-part-2-filament-and.html
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
March 03, 2015 02:11PM
Deci s-ar putea sa fie si o problema din slic3r pana la urma.
Pana nu uit hai sa postez si setarile mele de slic3r ca sa vedeti cu ce viteze "super-sonice" printez eu din cauza asamblarii foarte solide
a imprimantei tongue sticking out smiley

config.ini

Ultimele modificari le-am facut acum, am pus daca layer time e mai mic de 60 s atunci sa incetineasca incat sa fie 60s si fan sa fie la 100%, dar nu viteza mai mica de 5 mm/s .

Referitor la modificarile referitoare la printuri, sunt si nu sunt de-acord.
Cred ca slic3r ar trebui sa fie destul de destept incat sa-l setezi odata si sa mearga pentru orice, si sa ai eventual niste setari mai speciale pentru piese mai complicate,
sa zicem ca vrei sa printezi un surub subtire cum ai facut tu, chiar ar trebui ceva custom dar in rest ar trebui sa umblii doar la infill percent si cam atat .

Dar asta intr-adevar e caz ideal, pana la urma e un script s-asa destul de destept, e greu sa iei in considerare toate posibilitatile pe care vrei sa le printezi .
Foarte bun blogul pe care l-ai trimis, o sa-l mai citesc inca odata si o sa fac o recalibrare a filamentului si poate mai invat de acolo una alta si eu.
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login