Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Delta printer, claca de sfaturi si idei

Posted by alexella 
Re: Delta printer, claca de sfaturi si idei
September 28, 2014 01:02PM
Evident m-am razgandit.
Bucsele erau prea butocanoase iar... infiletarea centrata s-a dovedit mai dificila decat am crezut.
Poate daca aveam strung sau ceva... sa pot sa le tin fixe si centrate..incercam.

Asa ca, am lasat "paiele" mai lungi si le-am lipit.
Poate am adaugat 1-2g in plus pe fiecare diagonala.
E ok, nu se simte.

Mare diferenta o sa fie cand trec de la diagonale Al la diagonale Carbon (teava de aluminiu la o diagonala are 10g iar din aluminiu...1-1.5g :-) )
Mai am putin si ma gandesc unde pot sa-mi frezez din carbon si restul de ansamblu cap...
Dar mai e pana atunci, mai e destul.

Intre timp, mai tre sa comand niste suruburi gulerate ca n-am...
Mai trec vre-o 5 zile....



Re: Delta printer, claca de sfaturi si idei
September 29, 2014 10:07PM
Arata tare bine, urmarim cu interes progresul.
Re: Delta printer, claca de sfaturi si idei
September 30, 2014 12:18PM
hehe, mersi de-ncurajari domnu Mircea/ Bogdan !!


mai dureaza putintel:
- comanda de suruburi la Sierra
- sa mesteresc rezistentele si montajul la head-bed
- sa.. sper sa nu fi pierdut rotile dintate
- sa-mi vina banu sa dau "buy" la niste steppere (ca eu am tot 2 cate 2....)
- ceva mestereala la sonda de nivel
...
mi-a scapat ceva?
Ah, da:
- sa mermelesc un Marlin pentru delta, cu setari si tot ce trebe

si cam atat.
ar trebui sa ajunga.

revin cu detalii
Re: Delta printer, claca de sfaturi si idei
October 01, 2014 05:20PM
De ce nu ai introdus complet tijele in barele de aluminiu? in principiu ar trebuie sa ramane 0-1mm in afara ca sa iasa perfect egale. Eu am folosit atat bare de aluminiu cat si bare de carbon. Pot sa zic ca mare diferenta nu am vazut. Oricum efectorul e mult mai greu ca trebuie sa-i pui vreo doua ventilatoare + hot end-ul metalic + toata piesele de plastic + suruburi. Oricum cu cat sunt mai lungi cu atat sunt mai elastice si trebuie sa reduci din acceleratie ca altfel apar oscilatii si obtii printuri cu mici valurele pe peretii verticali. Oricum alea nu prea poti sa le elimini complet pe o delta cred eu. Am sa experimentez cu tuburi de carbon ceva mai groase de 8-10mm si lungi de 450mm pe o imprimanta delta cu baza de 500mm sa vad cat se reduc valurelele.

La ce ai nevoie de roti dintate? La extrudor? Ce model de heated bed ai? Pot sa te ajut cu motoarele. Pot sa te ajut sa configurezi un marlin sa nu ai multe batai de cap.
Re: Delta printer, claca de sfaturi si idei
October 01, 2014 05:35PM
Sa le luam pe rand:

Tijele. Nu le-am bagat complet pentru ca..nu cred in "perfectiune din prima". In plus, daca n-am ce regla, ma plictisesc :-)

Ventilatoare: 2? Hm... O sa incep cu unul dar probabil o sa ajung la 2 ventilatoare. Sau, am sa incerc din nou racirea cu compresor, prin micro-tub, direct la iesirea nozzle-ului.

Roti dintate: pentru curele. Greu da...le-am gasit :-) Am incercat sa le printez dar au iesit mari si urĂ¢te...

Motoare: pai, am tot cate doua si...nu-s multumit. Am hasit un nene care dezmembreaza asa ca am luat...fo 7. Sper sa-mi ajunga pentru inceput smiling smiley

Tije de carbon: well...da, nu sunt necesare pt inceput. Sunt doar...inca un pas in usurarea ansamblului. Iar cu greutatea...mai ma gandesc.

Vibratii: da, delta face valuri. Da e buna la,vaze :-) De-asta n-o sa am doar Delta.

Heatbed: inca nu e facut. Incep cu o plita bagata la priza. Rezistente de 50w, tabla de Fe de 8mm... Tank!! Dar o sa-mi comand un PCB, preventiv


Maine vin motoarele....


7-8, gute nacht
Re: Delta printer, claca de sfaturi si idei
October 01, 2014 10:30PM
Arata bine, spor la treaba smiling smiley
Re: Delta printer, claca de sfaturi si idei
October 02, 2014 04:57AM
Mda, spor si...sa ma hotarasc o data ca....tot nu-mi vine sa tai tablele alea. Pana la urma cred ca tot rotunde o sa le fac. As prefera sa fac un "match" cu Slic3r, altfel daca placa e triunghiulara si Slicer se asteapta la cerc sau patrat..nu e bine. La asta trebuie sa ma hotarasc!
Re: Delta printer, claca de sfaturi si idei
October 02, 2014 08:19AM
Uite o idee de pat incalzit facut de mine care merge foarte bine.





Re: Delta printer, claca de sfaturi si idei
October 02, 2014 12:56PM
Iuhuu...mi-au venit jucariile.
Acum ma apuc sa testez, sa identific, sa notez si sa imperechez.





Cool: silicon heater facut sandwich intre aglomerat si aluminiu.
Imi place tare mult cum arata.
Cred ca intr-o prima faza, o sa copiez ideea de hexagon.

Cu incalzirea, vreau sa merg pe ideea lu Noobman sa fac un resheu.
Ti-am zis ca am luat niste rezistente cat degetul mic :-)
50W bucata.
Vreau neaparat sa vad cum iese, ca n-am rabdare cu incalzitu' patului.
Deloc n-am rabdare...

E drept ca n-o sa-mi placa faptul ca am doua alimentari pe imprimanta dar, nah... totul are pretul lui :-)

Intrebare: ce-mi recomandati ca metoda pentru scoaterea rotilor dintate de pe axul motoarelor. Ele sunt bagate la cald si...nu ies cu una cu doua. Pana acuma, le scoteam cu un disc de taiat de la Dremel da...e migalos si n-am decat 10 degete.
Si nu, n-am extractor si nici unde sa-mi fac.
Voi, ati scos asa ceva?
Cum??

Edited 1 time(s). Last edit at 10/02/2014 01:22PM by alexella.
Re: Delta printer, claca de sfaturi si idei
October 02, 2014 07:55PM
De taiat tablele poti sa le taia asa cat sa se potriveasca fara sa incurce o eventuala inchidere, dar totusi sa ramana cat mai mare, pt ca da caldura si incalzeste toata zona ca "heated chamber" si cat mai mult din aerul de langa piese. Adica daca tot e reshou, sa fie cat mai mare ca sa tina aerul mai cald langa piese. In firmware se declara un spaiu de printare virtual care e ceva mai mic, dar asta e altceva. Nu tre sa se pupe musai ca forma, doar ca unul sa incadreze pe celalalt.

Cu rotile alea m-am intalnit si eu. Eu am un extruder cu motor la fel, pe care am lasat rotile dintate (ma rog, pt curea de 2mm sau 2,5), si chiar o roata din aia imi antreneaza filamentul la tepes. De scos, cu presa de rulmenti, eu am facut una de mana, temporara, dar sunt si de cumparat. Adica doua urechi care sa prinda din spate si un surub care cand se invarte impinge in mijloc. Cam asa ceva. Cu presa ies usor si intregi, dar de altfel se pot si taia cu dremelul cam 90%, nu chiar de tot sa nu se atinga axul, iar ultima parte de spart incet cu un ciocanel sau crapa daca e strans bine cu un patent (destul de casant materialul).
Re: Delta printer, claca de sfaturi si idei
October 03, 2014 03:16AM
Intrebarea este daca vrei rotile dintate sa le scoti intregi sau nu .
Daca nu le vrei intregi cea mai rapida metoda, le prinzi in menghina si strangi, la un moment dat o sa crape rotile si le indepartezi de pe ax si gata.
Daca le vrei intregi habar n-am, probabil tot la cald sau cu o presa, dar mi s-au parut destul de fragile.
De unde ai luat motoarele, par sa fie de la tekro ?
Am si eu din generatia aia cateva ... tare ieftine si bune.
Re: Delta printer, claca de sfaturi si idei
October 03, 2014 07:19AM
Mda, uite ca la asta nu m-am gandit, sa fac tabla mai mare decat incalzitorul, macar cat sa actioneze ca un spatiu "tampon" termic. Corect.

Extractor de rulmenti am dar este prea mare, nu incape sa extrag rotita.

Gata, m-am enervat: ajung acasa, scot aparatu' de sudura si-mi fac un extractor dintr-o bara patrata. Ca alta solutie n-am.


Nu tin neaparat sa stric rotile dintate (desi n-am curea pentru ele) dar daca n-am cum sa le scot... le scot cumva, tot cu flexu.


Strans in menghina.
Si sigur nu crap axu?

La cald nu prea as face pentru ca.. se incalzeste si axu si se incalzeste si motoru si magnetii si...alte dandanale. Mai bine nu.


Motoarele le-am luat de pe OLX de la un om de treaba. TEKRO...i-am golit. Nu mai au nimic ! :-(
Re: Delta printer, claca de sfaturi si idei
October 04, 2014 06:26AM
N-ai ce sa crapi ca axul e din otel masiv ala nici macar nu se zgarie ... ma rog cel putin la stepperele mele n-am avut nici o problema.
De altfel asa am procedat si cand am pilit axul de la stepperul pentru extruder, tot asa l-am prins de ax intr-o menghina sanatoasa si dup-aia am luat la pila.
Re: Delta printer, claca de sfaturi si idei
October 04, 2014 10:08AM
Pentru extruder eventual poti lasa rotita aia acolo daca gasesti o varianta sa o folosesti ca atare poti sa faci extruder direct drive. Eu am incropit ceva de genul. La lipiturile cu fludor am polizat zonele si am folosit flux pt metale, altfel nu prinde pe zincat.

Totusi m-am cam chinuit un pic ca sa fac treaba smiling smiley

Edited 1 time(s). Last edit at 10/04/2014 10:48AM by NoobMan.
Re: Delta printer, claca de sfaturi si idei
October 04, 2014 12:40PM
Ok, deci pe rand:


@bbogdanmircea:
Era sa-mi rup si mana si masa si menghina. Tu probabil ai menghina d-aia de atelier de la scoala generala. Eu cu menghina mea de 150.. nici o sansa sa crap roata dintata. Mai de graba i-o dau la caine sa o roada :-)
Deci, raman tot la Dremel. O sa fiu atent la degete...

@NoobMan:
Pentru o clipa am crezut ca esti... nu-mi vin acuma repede cuvintele :-)
Dar cand ai zis "fludor".
M-am gandit ca daca ti-ai facut extrudorul cu MIG welding...wow.
Oricum, acum bag de seama ca Tzepesh al tau uraste plasticul cu desavarsire.
Extrudorul tau arata ca ... un CNC...este optional si mai degraba cu impact estetic.
Eficient extrudoru'


Azi m-am dus si mi-am luat ventilatoare ca.. nu prea mai aveam.
Incerc sa fac capul de printare cat mai usor si...cautam un ventilator anume.
Re: Delta printer, claca de sfaturi si idei
October 05, 2014 12:48AM
Eu am folosit ceva de genul asta :
[www.sierra.ro]
facut dintr-o bucatica de teava rectangulara care are o taietura cu flexul la un capat si diametral o piulita sudata ,merge bine dar sa stii ca se mai deformeaza ca pinioanele sant foarte bine fixate.
Puneam si o poza da nu dau de ea acum(sant foarte dezordonat grinning smiley).
Re: Delta printer, claca de sfaturi si idei
October 05, 2014 03:38AM
Buna ideea cu o bucata de teava smiling smiley in loc de sudat piulitza s-ar putea pune pe interior si se impaneaza singura cand filetul avanseaza.
Re: Delta printer, claca de sfaturi si idei
October 05, 2014 01:01PM
Vezi la asta cu piulita pe interior nu m-a dus capul,mai ales ca sant piulite cu saiba zimtata facute dintr-o bucata.
Re: Delta printer, claca de sfaturi si idei
October 05, 2014 02:00PM
Am gasit si presa pe care o cautam inainte de a o face pe cea din teava,a fost cumparata din targ si a costat cam 20-25 lei in primavara,se potriveste pe motoare numai ca mai trebuie strunjit surubul sa intre in pinion pana la eliberarea complecta.

Edited 1 time(s). Last edit at 10/05/2014 02:01PM by mihaighe.
Attachments:
open | download - CAM00054 (Medium).jpg (111.9 KB)
Re: Delta printer, claca de sfaturi si idei
October 06, 2014 12:04PM
pai da, sfaturi si idei.
Unu', am si io extractor d-ala numai a al meu e prea mare.
N-am gasit mic si...hm...nici nu stiu unde sa caut.

Da, extractor de "unica" folosinta din teava cu surub, corect, asta pare o idee buna.
Si cred ca si merge, macar o data.

Ramane intrebarea: ce fac cu roata dintata recuperata?
Ca, daca n-o incalzesc s-o ia dracii si mai apoi sa reusesc s-o infig repede pe ax, n-am cum s-o bag.
Sa-i maresc gaura, sa-i mai dau o gaura cu filet pt surub si d-astea...iar imi ia o groaza si nu stiu cate burghie si tarozi sa-mi iasa.
Voi ati mai facut ceva cu rotile recuperate?
Sau.. e romanul din noi in actiune, strangator si ... strangator??

Aveam un extractor dar m-am saturat sa-l caut.
Sunt ca cainele cu osul: il pun bine si.. bine ramane.
Gata, s-a hotarat: flex.

Dar, va tare multumesc pentru idei!!!
Re: Delta printer, claca de sfaturi si idei
October 06, 2014 12:11PM
Sa continuam, ca am ajuns la heated bed:



pana la urma, am taiat ceva hexagonal, i-am dat 3 gauri filetate cu suruburi de inox (sar'na N. ) si acuma desenez niste rezistente.

Am niste rezistente: 22ohm, 50W
Alimentate la 220V
Am calculat ca 8 rezistente papa 1.25A si disipa 34W/rezistenta.

Intrebare1: Ce ziceti? E bine?
Sper sa nu stau o vesnicie pana se incalzeste.

@Noobman, BTA-ul tau tine 6A asa ca nici nu cred ca se incinge la 1.25A.


Intrebare 2: desi am tabla de Fe de 8mm, tot nu-mi da pace cosmarul cu gradientul termic. Ce parere aveti de dispunerea in stea?

M-am gandit ca-n centru si asa e mai cald de la vecinatati si..ar trebui sa disipe.
Re: Delta printer, claca de sfaturi si idei
October 06, 2014 04:11PM
La 8 mm grosime si la dimensiunile alea nu cred ca este problema cu diferenta de temperatura.
Re: Delta printer, claca de sfaturi si idei
October 07, 2014 02:58AM
Eu as pune o rezistenta si in mijloc. Intre rezistente si placa de fier ai pus pasta termoconductoare? Trebuie sa iei in calcul ca patul se va dilata un pic cand faci gaurile de prindere. De ce ai ales fier si nu aluminiu? Cu ce faci izolatia termica sub pat si unde pozitionezi termistorul? Sunt curios cat ajunge ca si costuri varianta ta comparativ cu una bazata pe silicone or kapton heater. Cu o sursa buna astea mentionate de mine aduc patul la 100 de grade in 5-10 min cu o placa de aluminiu deasupra de 5mm si o sticla borosilicata de 3mm.
Re: Delta printer, claca de sfaturi si idei
October 07, 2014 12:42PM
uau, mitraliera cu-ntrebari :-)
Ok, pe rand:

Costuri: parca 8 lei rezistenta. Deci, cu tot cu tinichea, cred ca depasesc milionu'. Si daca ma pui sa adaug si panza de flex consumata...mai urcam nitzel.

Rezistenta in mijloc: hm, nu prea-mi vine. Sunt convins ca mijlocul va fi incalzit de tot ce-i in jur.

Dilatare: cum? patul se dilata? la naiba...nu m-am gandit la asta. Probabil o sa aflu, sau pur si simplu o sa mi se impaneze mai bine. si daca nu si nu...cred ca ii mai dau un set de gauri. Mai am o sansa :-)

Material: de ce Fe? Ca am gasit mai repede o foaie mare de Fe decat o foaie mare de aluminiu. Si pe de alta parte, m-am gandit ca putina greutate in plus la baza nu are ce sa strice.

Izolatia termica: Victor Reinz Universal Dichtmasse 300grade. Nu pute a otzet si o testez de vre-o luna pe capul ferbinte si...sunt tare multumit. Daca mai am chef, poate mai pun un MDF de protectie, dar mai mult pentru NTSM.

Diferenta pret: pai, zi-mi tu cat te-a costat pe tine. Decat ca eu n-a trebuit sa astept.

Timp de incalzire: o sa trisez oricum, ca si pana acuma, cu feonul industrial. 10min...wow...3 cafele...
Re: Delta printer, claca de sfaturi si idei
October 07, 2014 10:50PM
Salut. Nu mai stiu daca triacul era de 6A sau 8A, dar oricum tot nu tre sa se incalzeasca deloc.

Rezistentele asa cum sunt in poza in stea, mi se mai putin echilibrate termic adica mijlocul ramane mai incalzit decat restul. Iar distantele mai ales in centru sunt cam critice si mi se par mai greu de facut, in general fiind vorba de raze si unghiuri.

Eu asi pune rezistentele paralele cu marginea, si muult mai inspre margine. Aproape ca un fel de perimetru, sau inspre perimetrul hexagonului, sau ca un fel de cerc, in ultimul caz ai putea pune si 6,7,8 buc, doar sa fie egal distantate. Doar sa aiba o distanta de ~1-2cm de suruburile de fixare sa nu fie chiar in ele. Si in aranjamentul in perimetru mi se pare mai usor de tras firele, si distantele sunt mai putin critice. De ex daca ramane un tarod blocat intr-un filet sau ceva de genul o gaura o stramba, la varianta perimetru e usor de repozitionat si nu asa critic, dar la varianta cu stea nu mai poti repozitiona o singura rezistenta. La fel mi se pare si ca varianta cu perimetru are sanse sa faca incalzirea mai uniforma decat varianta in stea, pt ca la stea dezechilibrul exista din start.

Daca patul e de 8mm, ai putea da gaurile pt filete de vreo 5-6mm adancime, doar pe o parte ("blind") si respectiv filetele se pot face cu un tarod la care se taie cativa mm din varf, ca sa poata face filet cat mai aproap de fundul gaurii. Preferabil facuta intrarea pe filet la toate gaurile, si abia apoi taiat varful tarodului. La un tarod cu varful taiat se face intrarea mai greu - pana prinde prima data. Eu cu tarod taiat si gauri blind fac scurta la mana pana bag tarodul, iar la mine am dat gaurile dintr-o parte in alta si am taiat suruburile si gata, a fost mai simplu dar nu prea estetic (chiar cam urat) dar la mine si placa era mai subtire si oricum nu prea aveam cum face cu blind.

Pentru siguranta ai putea adauga si un termostat de siguranta (nc) ceva care sa deschida de la min 160-170C in sus.

La mine thermistorul sta intr-o gaura de ~2,5mm si respectiv de ~2mm adancime, asa fixat doar cat sa intre ~80% din partea de sticla, si fixat cu silicon de temperatura. Acuma thermistorul care il am e de 2.4mm diametru, dar sunt si unii thermistori foarte mici de vreo 1.2mm sau ceva de genul, atunci trebuie data gaura ca atare. Poti da mai multe gauri, asa pentru orice eventualitate. La mine gaura e deasupra intr-o zona care nefolosita a bedului, cam la 1mm de margine, si firele sunt indoite in jos. Apoi am facut si o gaura perpedinculara pe peretele lateral al bedului, un pic in unghi in jos ca sa ajute si gravitatia. Oricare din variante merg, adica thermistorul langa margine, nu are nevoie tre sa fie in centru. Iar firele se prelungesc pana aproape unde se fixeaza un connector sub bed, connectorul ar trebui sa prinda si 220 pt ca patul sa se poata scoate usor.

Edited 2 time(s). Last edit at 10/08/2014 12:30AM by NoobMan.
Re: Delta printer, claca de sfaturi si idei
October 16, 2014 11:50AM
OK, mai departe: power supply placement.

Ma gandesc sa o fac compacta, sa mai trag un etaj peste "parter" si sa pun sursa de alimentare langa Arduino si restul de electronica.
Credeti ca ar fi o problema de interferente, sa le pun in imediata proximitate?

Sursa de alimentare are o carcasa de ... 2mm Aluminiu, ar trebui sa ecraneze eficient.
Si daca ma enervez, poate o dau si la masa imprimantei...sau macar la un stalp :-)


Unii am vazut ca plaseaza greutatile sus (de ex kossel mini are electronica si extrudorul pe "capac") dar...ma gandesc ca se pierde prea mult pe fire sau tre' sa pun sarme mai groase pana la motoare.
Re: Delta printer, claca de sfaturi si idei
October 16, 2014 11:21PM
Si eu cred ca ar trebui pus totul jos, mai ales greutatile jos, ca sa fie mai stabila fizic.

In privinta sursei de alimentare, faptul ca bedul merge la 220v asta ofera multa libertate in a folosi aproape orice fel de sursa. Adica amperajul sursei nu mai tre sa fie asa mare cum era necesar cu bed de 12vdc. Si in privinta sursei daca vrei sa fii perfectionist, cam ceva 24v ar fi perfect. Si la fel, o eficienta mai buna ca la atx, s-ar putea obtine cu un transformator care sa scoata 20-24vdc care s-ar putea recupera dintr-o unitate ups de calculatoare. Adica poate ca mai incolo o sa schimbi sursa, cine stie, motive s-ar gasi, si poti avea in vedere sa fie loc suficient pentru ulterioare modificari.
Re: Delta printer, claca de sfaturi si idei
October 17, 2014 12:03PM
Nu ma, INTERFERENTE am zis.
De asta mi-e teama, ca toate lucreaza cu frecvente pe acolo:
- sursa la o frecventa
- arduino la alta frecventa
- steppere-le la alta frecventa.

Asta mi-era teama ca iese marmelada.
Dar m-am mai uitat pe la poze si vad ca sunt unii care au pus sursa in proximitate si....n-am apucat sa citesc ca se plang de asta.
Sau, daca era vre-un bau-bau, vuiau forumurile :-)


In ceea ce priveste greutatea, sunt de acord cu tine. E mult mai bine sa fie grea jos, ca sa fie mai stabila !!!

Hai ca m-am apucat sa mai printez un set de vertex-uri ca sa fac loc la sursa.
Pana mea: pun o sursa de 30A si consum....vre-o 3-4 max :-)
Las' ca-i bine, mai pun si un alimentator USB pentru telefon, hihi....
Re: Delta printer, claca de sfaturi si idei
October 19, 2014 01:43PM
Pai ca interferente electromagnetice, asta e o chestie generala. Nu pozitia sursa/arduino/drivere conteaza, ci a firelor lor, pt ca astea sunt cele care actioneaza ca "antene". Sursa nu face probleme. Arduino nici atata - campul depinde de amperaj iar arduino nu consuma mai nimic. Insa probabil stepperele pot face interferente pe lungimea firului lor, motiv pt care ar fi bine sa fie cablurile catre motoare ecranate, si ecranajul legat la impamantare intr-un singur capat (practic cel dinspre drivere). La fel si cabluril de semnal, gen endstopuri si thermistor, tot ecranate si la fel legate. Eventual toate ecranarile legate separat de restul, direct la impamantarea din sursa. Indiferent de pozitia sursei si al arduino sau a driverelor, cabluri ecranate sunt recomandabile in orice situatie.

Eu de ex am ecranat doar cele de semnal, adica endstopurile si thermistorii si chiar si asa nu am avut probleme niciodata. Eventual la cablare de evitat trasul in vecinatate a cablurilor de motoare cu cele de semnal - sa nu fie unele langa celelalte pe segmente lungi. Cu cat sunt mai apropiate cablurile cu atat se cupleaza mai mult. Deci sa fie cat de cat distante cele de putere (motoare) de cele de semnal (endstop, thermistori, etc).
Re: Delta printer, claca de sfaturi si idei
October 20, 2014 04:28PM
am inteles, ecrane deci. Hm... am ceva plase da' tre sa le izolez ca sunt multe fieratanii pe aici.
Sa vad, poate gasesc niste cabluri mai acatarii.
La Frankie am folosit panglica dar am pus cate doua fire ca prea era subtire firu' de date de 5V.
So far...so good...

mai bine leg ecranarile la tabla sursei ca... pana ajung eu la masa de la steppere, mai stric ceva.

ma gandeam sa folosesc STP outdoor, da e prea batzos si nu-mi tre' toate firele. Te mai pomeni ca rup pinii din RAMPS :-)
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login