Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Belt Cube Printer (H-bot sau CoreXY), claca de sfaturi si idei.

Posted by alexella 
Belt Cube Printer (H-bot sau CoreXY), claca de sfaturi si idei.
January 07, 2015 04:07PM
Hello guys.


I need your help.
AGAIN!

Fac ca mine dar promit sa va ascult pe toti. smoking smiley



Deci: m-am apucat de o imprimanta cubica, cu patul fix, ascensional pe Z.
Sunt obosit, ma dor ochii asa ca am sa vorbesc putin si las pozele sa vorbeasca, plus un film psihotic:












si filmul psihotic:


http://youtu.be/c9UFARiCKNg



.
Re: Belt Cube Printer (H-bot sau CoreXY), claca de sfaturi si idei.
January 07, 2015 04:10PM
Si, incep cu o intrebare: ce parere aveti de afirmatia "If the idler pulley and the motor pulley don't have the same diameter your drawing don't work well."
din link-ul de mai jos.

http://forums.reprap.org/read.php?397,297740,page=10



E adevarat ca trebuie sa am acelasi diametru la idler pulley si la motor pulley?
Eu ma gandeam ca este important doar sa stiu care este diametrul fuliei de pe motor si...sa fie egale intre ele.


Ce parere aveti?
Ca tocmai mi-am printat niste idlere si...evident ca diametrul este mai mare decat cel al rotii dintate de 20 de dinti GT2...

?????
Re: Belt Cube Printer (H-bot sau CoreXY), claca de sfaturi si idei.
January 08, 2015 11:07AM
Eu cred ca e importanta doar raza rotii de la motor ca in functie de ea cand motorul se misca un pas se produce o miscare de o anumita lungime. Eu cred ca sensul curelei de care e prins caruciorul sa fie paralel cu directia de miscare e important. Daca fulia de intoarcere a curelei e mai mare atunci cureaua se misca sub un unghi pe directia de mers si cred ca pot sa apara probleme cred.

Spor la lucru mai departe ... arata foarte bine. Mi-ai luat-o inainte ca eu am ramas blocat cu smartrap-urile smiling smiley.

Edited 1 time(s). Last edit at 01/08/2015 11:08AM by ldanut.
Re: Belt Cube Printer (H-bot sau CoreXY), claca de sfaturi si idei.
January 09, 2015 05:04AM
mda, cam asa ma gandeam si eu ca..importanta este simetria intre X si Y si nu faptul ca toate diametrele rulmentilor/ rolelor presoare trebuie sa fie la fel.

Cert e ca...am facut deja o improvizatia si la prima vedere...mmmm...nu mai torsioneaza macaraua.
Si uite asa, am aflat pe pielea mea care sunt problemele lui H-bot :-)

M-apuc sa asamblez electronica pentru ca vreau sa dau niste dry-run; cu ochiu si tragand cu degetele de curele nu prea ma lamuresc.
Decat ca e mult mai bine ca la H-bot.


Ideea e ca vreau sa ma hotarasc daca raman la corexy sau trec la ceva mai "sigur", cu curele mai scurte si trasee mai sigure.
Re: Belt Cube Printer (H-bot sau CoreXY), claca de sfaturi si idei.
January 09, 2015 08:17AM
La hbot ca si la delta e importanta greutatea capului. La amandoua se recomanda sistem bowden.
Re: Belt Cube Printer (H-bot sau CoreXY), claca de sfaturi si idei.
January 10, 2015 02:59AM
Imo are un punct de vedere postul ala. Sa zicem un prusa cu motor in dreapta si idler in stanga, configuratie simpla, carriage in mijloc prins de o parte si de alta, da, ar trebui sa fie egale si paralele intre ele si cu directia de miscare a axei pe care o comanda.

Sa zicem ca nu ar fi. Sa zicem ca idlerul din stanga e mult mai mare. Si apoi analizam lungimea curelei cand carriage e la capatul din stanga si la cel din dreapta. Si constatam ca difera lungimile curelei in fiecare situatie. E un fel de triunghi cu pitagora si bineinteles ca difera suma lateralelor cu ipotenuza (simplu, nu la patrat). Dar curelele nu au voie sa fie elastice, asa ca rezulta ca nu e corect. Daca ar avea un sistem de reglat tensiunea curelei poate, dar la modul clasic rigid - nu e permis.

Alta chestie e ca desi motorul comanda o lungime, in situatia in care partea de sus a curelei, cea prinsa de carriage face iar un triunghi dreptunghic atunci miscarea orizontala nu va mai fi lungimea comandata de motor ci cea influentata de cos/sin al unghiului respectiv in functie de pozitia concreta in care se afla carriage. Nu ar fi diferente grozave, poate la piese mici nu s-ar simti, dar oricum tot nu e bine.

Si in fine alta chestie legata de dimensiunile astea, in principiu au diametre minime care trebuie respectate in functie de tipul de curea. Pulley are un nr de dinti minim (respectiv impune un diametru) iar idlerul poate avea diametru minim poate si in functie de inflexiunea pe care o face, si ar putea exista si inflexiuni minime. De ex pt 90 grade in unghiul curelei poate accepta 15mm diametru, dar pentru 180 grade la intors cureaua poate ii trebuie 30mm. Sau poate nu permite deloc de intors cureaua mai mult de 120 grade, si daca e musai atunci asta trebuie facuta din doua de 90 grade. Ca exemplu. Iar curelele mai late si mai groase sunt mai rigide. De asta cred ca se folosesc in general curele de 5mm latime in reprap, pt ca sunt mai elastice si permit mai multa libertate in configuratie.
Re: Belt Cube Printer (H-bot sau CoreXY), claca de sfaturi si idei.
January 10, 2015 04:35PM
Well, NoobMan, ma intreb cand o sa vina ziua in care sa citesc un post de-al tau si sa-mi fie suficient sa-l citesc o singura data ca sa inteleg tot :-)

Continuand exemplul tau cu Prusa: dupa capu' la mine, conteaza doar diametrul rotii dintate (motor pulley), idlerul poate sa fie mai mare ca nu strica.
Se va invarti mai repede sau mai incet, dar asta oricum nu conteaza ca extrudorul e prins de curea si nu de idler.
Asa gandesc eu si...sunt dispus sa fac un simulacru din cartoane si o atza sa vad daca mi-a iesit simularea in cap :-)


Diametrele minime, of course, trebuie sa se incadreze in limitele permise de curea.
Asta, fara doar si poate.


Consider ca este important ca idler-ul sa nu fie excentric, caz in care risca sa intinda cureaua aiurea.
Tocmai din acest motiv, nu mi-am dat voie sa-mi savurez succesul lipsei torsiunii la CoreXY ca mi-am si schimbat idlere-le.
(aveam niste "mosoare" printate puse peste un rulment dar pentru ca aveau o mica excentricitate, am pus totusi niste rulmenti mai mititei dar gulerati.
In felul asta, e simetrica sandramaua. Poze...in curand, ca iar e seara si iar mi-e somn)


Intrebare mare mare: pentru imprimantele cu patul pe Z, in consola, este suficient un singur lift?
(nici nu stiu cum sa caut asta in engleza).
Mai ales pentru ca intentionez sa pun un pat incalzit + blat de aluminiu + sticla... mi-e teama sa nu fie prea greu pentru partea de jos a suportului si sa nu flambeze partea in consola a patului...

Ce ziceti?
E nevoie de inca un lift??
Re: Belt Cube Printer (H-bot sau CoreXY), claca de sfaturi si idei.
January 11, 2015 07:22AM
Eu zic ca, daca nu ai de unde sa iei sau n-ai cum sa faci o piesa teapana care sa tina unghiul de 90 de grade fara vibratii si alte alea, mai bine ridici masa de pe 2 laterale opuse si nu te doare capul. O durere tot ramane: trebuie sa sincronizezi cele 2 "lifturi". Dar asta e o chestie deja clasica.
Desigur, e mai complicat, deci si mai costisitor.
Re: Belt Cube Printer (H-bot sau CoreXY), claca de sfaturi si idei.
January 12, 2015 03:30AM
CoreXY the cheap way : [www.youmagine.com]
Aici el foloseste nistre sprijoane mai lungi care mi se par destul de eficiente.
Re: Belt Cube Printer (H-bot sau CoreXY), claca de sfaturi si idei.
January 12, 2015 07:17AM
Mi-ar fi mai usor sa desenez.

Sa zicem rotile de la tractor, cea mica si cea mare, ar avea o curea si un carriage prins la mijloc.

Cand carriage e langa roata mare, traseul curelei venind de deasupra rotii mari pe carriage este aproape perpedincular pe sol. Iar in cealalta parte spre roata mica, traseul curelei ar fi aproape paralel cu solul.

In cealalta extrema, cand carriage e langa roata mica, traseul curelei de deasupra rotii mari pana la carriage e oblic (practic formeaza un triunghi cu laturile de la situatia anterioara).

Comparand extremele, se formeaza un fel de triungi cu unghi drept, si din cauza asta rezulta ca traseul necesar pentru lungimea curelei difera cand carriage e la o extrema fatza de situatia cand e la cealalta extrema. Ceea ce nu poate fi corect.

Edited 1 time(s). Last edit at 01/12/2015 07:18AM by NoobMan.
Re: Belt Cube Printer (H-bot sau CoreXY), claca de sfaturi si idei.
January 12, 2015 07:51AM
Pai?
Pune mana pe creon, fa desen, fa "click" din smartfeon si..gata poza.

In rest: nu, nu si nu!!! :-)
In cazul asta, nu-s de acord cu tine.
In sensul ca..nu vad nici o abatere de la linearitatea miscarii carriage-ului in cazul in care cele doua roti (motoare si idler) au diametre diferite.

De ex, un sistem cu roti nautilus clar nu ar functiona datorita excentricitatii (si la propriu si la figurat)

Dar, ca sa revin in meandrele realului: o sa am diametre cat mai apropiate unul de altul si simetrice intre bucle. Sunt aproape convins ca n-o sa am probleme, acum ca am remediat si problema excentricitatii idler-ului prin renuntarea la mosorul-bucsha. Am lasat doar un rulment (poze diseara)


In rest, inca mai ma codesc cu "lift-ul": unul sau doua?
Daca pun doua, problema (existenta sau nu) e rezolvata iar solicitarea motoarelor pe Z oricum e...minimala...
Nu intentionez sa fac autoleveling-dinamic si sa tot frec din Z-uri...
Tu ce parere ai?
Re: Belt Cube Printer (H-bot sau CoreXY), claca de sfaturi si idei.
January 12, 2015 11:28AM
Calitate cam naspa si la desen si la foto, dar ideea e cam cum apare in imagine. Adica astea ar fi problemele care pot apare. Unu, lungimea curelei in primul caz nu e egala cu lungimea curelei din al doilea caz, adica lungimile liniilor roz difera, ceea ce nu e corect (cureua fiind rigida pe lungime). Doi, miscarile nu sunt tocmai egale pentru ca sunt influentate de unghiul respectiv care se tot modifica in functie de pozitia car-ului. Asta daca diametrele nu sunt egale.

La modul ideal ambele diametre ar trebui sa fie, macar cat de cat apropiate, astfel incat traseul curelei devine paralel cu directia de miscare si nu se modifica indiferent de pozitia car-ului, si atunci ambele probleme dispar, tensiunea e constanta si miscarea care se realizeaza e direct cea comandata. Acuma nimic nu e perfect, si or sa fie diferente mai mici sau mai mari, dar cat de cat asta e ideea ca principiu.

In fine, asta e doar parerea mea.

Edited 1 time(s). Last edit at 01/12/2015 11:30AM by NoobMan.
Attachments:
open | download - belt.jpg (52.5 KB)
Re: Belt Cube Printer (H-bot sau CoreXY), claca de sfaturi si idei.
January 12, 2015 02:10PM
Come on, trisezi domnu' pictor.
Pai, tu ai desenat telescaunu' lu Udrea si ai agatat caru'..... suspendat.
Eu ma refeream la o structura plina de constrangeri, cu cureaua intinsa si cu carul fortat sa lunece pe o bara. Fix ca axa de la imprimanta.

Even as we speak, ma uit la Frankie si vad ca pe motor am roata dintata de 34 si idler facut dintr-un 608 care e dublu ca diametru.
Si n-am nici o problema la printare, cubul iese cub.

Dar nu conteaza astea.
Oricum ma stradui sa fac diametrul cat mai apropiat de idler si de motor.

Mai bine zi-mi ce parere ai, daca sa raman la un lift sau sa pun doua lifturi?





Re: Belt Cube Printer (H-bot sau CoreXY), claca de sfaturi si idei.
January 12, 2015 06:31PM
Ok dar la poza ta centrele nu sunt la inaltimi egale, centrul rotii mari e mai sus decat centrul rotii mici.

Asta ar insemna ca la proiectarea partilor de plastic cel care le face sa stie exact dinainte ce diametre o sa puna utilizatorul astfel incat sa pozitioneze centrele exact. Si atunci intrebarea nu mai are rost, pt ca intrebarea era un pic invers, ce diametre ar trebui puse la ceea ce ai, situatie in care e de asteptat ca centrele sa fie la aceeasi inaltime pe orizontala.

Nu inteleg problema cu "lifturile" sa fiu sincer, ce sunt alea. Ai patul care e fix, si paralelismul patului fatza de varf se regleaza din suruburile de prindere. Cele trei brate lucreaza sincron pentru a evolua pe Z in sus sau jos, si asincron pt a descrie miscari in plan XY. Capul printeaza de jos primul strat si se ridica in sus pentru ca patul ramane mereu fix. Daca am inteles cinematica pana aici, dar atunci la ce te referi cand spui "lifturi" si la ce ar folosi daca pui unul sau doua, care ar fi diferenta intre situatii.
Re: Belt Cube Printer (H-bot sau CoreXY), claca de sfaturi si idei.
January 13, 2015 12:25PM
:-)
Ok, hai s-o luam de la inceput.
Cred ca n-am reusit sa ma explic.
Uita-te te rog la prima poza din acest post, poza cu imprimanta pe parchet, vedere de ansamblu.
In partea stanga, in plan apropiat am motorul si in plan indepartat am idlerul.
Sa presupunem ca as avea un idler cu un diametru de 5 ori mai mare decat roata motorului (si suportul dimensionat corespunzator astfel incat cureaua de la idler la rulmentul idler de pe carrier precum si cureaua de la celalalt rulment de idler de pe carrier pana la roata de pe motor sunt preponderent colineare). Ei, in aceasta situatie, eu afirm ca imprimanta va printa ok, neavand abateri de la linearitate si alte d-astea.
Ba chiar intentionez sa fac asta, daca are sa-mi faca impresia ca zona in care curelele sunt in X, curelele sunt prea apropiate una de alta si freaca.


Revenind la lift, ma refer la culisele verticale si suportul acestora de care este fixat patul pe Z si care...misca patul pe Z.
Daca am un pat ceva mai greu (si daca pun si aluminiu si sticla, o sa devina mai greu), mi-e teama ca o sa am o solicitare mare nu pe suportii tijelor culisante ci pe cele doua (patru) suruburi ale piesei albe culisante. Aceasta va tine patul de un capat.
Ma gandeam sa mai fac un lift diametral opus, ca si cand ar fi doi oameni care ridica o masa: unul de un cap si altul de celalalt.
Dar, I just figured out ca nu pot din cauza curelelor. La H-Bot as fi putut.

In cazul asta, la CoreXY:
- Optiunea 1: pun al doilea lift pe interior, caz in care pierd 3-4 cm de cursa utila pe axa...aaa..Y.
- Optiunea 1: pun al doilea lift de aceeasi parte cu primul, la distanta cat mai mare unul de celalalt. In felul asta, solicitarea se imparte la doi si cred ca in 8 suruburi pot sa prind un pat de...circa 500g cu totul.


cam asta era ideea :-)
Re: Belt Cube Printer (H-bot sau CoreXY), claca de sfaturi si idei.
January 13, 2015 01:29PM
Poti sa masori sa vezi daca centrele sunt la distante egale fatza de axa de miscare sau daca centrele sunt pozitionate diferit.

Daca am inteles bine, doua lifturi inseamna doua suruburi, si respectiv fie doua motoare, fie o curea care sa actioneze ambele suruburi. Probabil mai simplu doua motoare cate unul pe surub, caz in care intri tre sa vezi daca bobinele au rezistenta suficient de mica astfel incat sa le poti lega in serie. Calitativ cred mai buna varianta cu o curea care sa actioneze ambele suruburi dar probabil inseamna sa proiectezi si sa printezi niste piese care sa permita adaptarea asta.
Re: Belt Cube Printer (H-bot sau CoreXY), claca de sfaturi si idei.
January 13, 2015 01:38PM
Well...centrele sunt...p-ici sha' :-)
Am incercat sa fac in asa fel incat curelele colineare sa aiba o "sageata" cat mai mica...
N-am prea reusit dar dupa ce-i dau drumul, o sa mai printez niste imbunatatiri (sau o sa caut alti rulmenti)


Da, doua suruburi.
Da, doua motoare. Nu vreau sa ma complic cu curea, macar din cauza faptului ca n-am nici o curea circulara... Am ceva de la un fax da e lunga si subtire. Ma gandesc cu doua motoare ca la printrbot ca merge bine.
Ideea e ca...inca n-am vazut cu doua "lifturi" unul langa altul.
De obicei, cine vrea stabilitate/ siguranta, pune lifturile pe laturile/ fetzele opuse.
Re: Belt Cube Printer (H-bot sau CoreXY), claca de sfaturi si idei.
January 13, 2015 02:23PM
Pai, a cui e ideea aia, cu doua lifturi unul langa altul? Nu cumva a ta? smiling smiley
In ceea ce priveste dilema cu rotile, nu e nicio problema, atata vreme cat este cum ai desenat, indiferent daca rotesti sau oglindesti desenul winking smiley
Re: Belt Cube Printer (H-bot sau CoreXY), claca de sfaturi si idei.
January 14, 2015 11:58AM
pai, stiu ca e ideea mea dar din ce-am cautat repede n-am mai vazut doua unul langa altul si ma intrebam daca a mai incercat cineva, slesh, daca presupunerea mea de distributie a incarcarii este corecta sau nu.

cat despre roti...proba adevarului o sa fie primul cub.
sper sa fie ok...
Re: Belt Cube Printer (H-bot sau CoreXY), claca de sfaturi si idei.
January 16, 2015 03:28AM
Pai, la ce ar folosi, adica, ce avantaj ar avea doua lifturi alaturate?
Re: Belt Cube Printer (H-bot sau CoreXY), claca de sfaturi si idei.
January 16, 2015 02:29PM
[www.thingiverse.com]

Imprimanta 3up facuta din QU-BD ONE UP, poate te mai inspiri din greselile tipului tongue sticking out smiley
Eu il urmaresc de ceva vreme pe youtube si a tot facut improvements, acum printeaza si kituri pentru doritori.
Re: Belt Cube Printer (H-bot sau CoreXY), claca de sfaturi si idei.
January 16, 2015 05:00PM
weeeelll...o sa ma uit si la asta, multzam mircea.
Cu liftu, am pus doua lifturi pe o parte, din pacate nu le pot pune fata in fata din cauza curelelor de la CoreXY.
Plus ca omu a folosit curea circulara, n-am asa ceva din pacate.
Raman la doua motoare.

Mnea, hai sa pun si o poza ca mi-e somn si daca iar incep sa descriu....se face maine.


Acu ma gandesc pe unde sa pozitionez electronica, sursa si display-ul.
Ar fi loc in partea de jos dar intetionez sa o "climatizez" asa ca jos o sa fie cam cald.
Cred ca...ii fac o excrescenta. Sau in spate..... ma mai gandesc...


Re: Belt Cube Printer (H-bot sau CoreXY), claca de sfaturi si idei.
January 18, 2015 08:33AM
Deocamdata am ajuns aici: am montat "lifturile", instalat si bara filetata de transport.
Mai multe detalii in poza.

Urmeaza sa ma hotarasc cum instalez patul, tinand cont de:
- incerc sa nu mai pierd mult din inaltime, tinand cont de sistemul de reglaj al inaltimii si de straturile aferente (Al, PCB, sticla....)
- sa nu las prea mult loc jos, daca tot nu intentionez sa plasez (mai) nimic acolo. Vreau sa incalzesc incinta deci electronica nu are ce cauta in interior.\
- flexibilitatea mecanica a sistemului la dealinieri intre cele doua lifturi

mai e timp... :-)

Re: Belt Cube Printer (H-bot sau CoreXY), claca de sfaturi si idei.
January 18, 2015 08:43AM
Dar te misti repede nu gluma, se vede ca ai ceva resurse la dispozitie !
Sunt curios cate imprimante ai in colectie, tocmai ai terminat o Delta, acusi termini si asta H-bot, ce mai urmeaza ?
Re: Belt Cube Printer (H-bot sau CoreXY), claca de sfaturi si idei.
January 18, 2015 02:42PM
Well...si cand te gandesti ca mi-am facut imprimanta ca sa-mi pot personaliza un camion RC..

Corectie: H-Bot = NU !
Am avut H-bot fix 3 zile, pana mi-am printat suportii pentru CoreXY.
Torsiunea pe "macara" era mult prea mare pentru tolerantele mele.
Poate mai incerc o data, complet din Aluminiu.


Resurse?
Da...dorm putin :-)

Oricum, in final vor ramane 2 imprimante.
N-am spatiu de...colectie.
Frankie o sa...mearga la cineva, daca nu o dezmembrez intre timp.

E drept ca ar sta bine un Tantillus mititel pe un colt de masa da....mh...poate la anu'
Re: Belt Cube Printer (H-bot sau CoreXY), claca de sfaturi si idei.
February 27, 2015 03:14PM
Gata, hai ca i-a venit randul sa ma mai ocup de ea.

Intrebare: ce firmware sa-i pun? Si de unde? Incep sa-mi pierd experienta cu cautatul pe github..... prea multe, prea stufos.

Vreau neaparat babystepping da cica nu are pentru corexy.
WTF?
De ce?
Las' ca-mi pun si aici singur.....
Re: Belt Cube Printer (H-bot sau CoreXY), claca de sfaturi si idei.
February 28, 2015 01:53PM
O varianta, in loc sa pui ambele lifturi pe aceeasi laterala, poate ar fi mai bine sa le pui in laterale diametral opuse, adica sa fie fatza in fatza. Mie imi pare mai sanatos asa, adica ar fi doua suruburi pe Z ca la o imprimanta uzuala. Nu ar mai fi posibila nici o inclinare a patului pe Z si atunci n-ar mai fi necesar nici senzorul de distanta fatza de bed si nici partea respectiva in firmware. Si inca o chestie in continuare, daca ai pune motorul undeva in centru si antrenarea cu curea a ambelor suruburi, la un singur motor misti de un surub si prin curea s-ar misca si celalalt. Astefel nu ar mai trebui babystepping in firmware, pt ca il poti face manual. Asa e la mendel, cureaua antreneaza ambele suruburi pe sub imprimanta.

Edited 1 time(s). Last edit at 02/28/2015 01:57PM by NoobMan.
Re: Belt Cube Printer (H-bot sau CoreXY), claca de sfaturi si idei.
March 01, 2015 03:30PM
:-)
Hihi, NoobMan, ma si intrebam cand iesi si tu din scorbura.
Nu de alta dar, urmatorul pas era sa te scot fie cu fum fie cu un toiag :-)

Eu stiu ca tie ti s-ar parea sanatos un Z tinut de doua capete, ca atunci cand cari canapeaua, dar nu se poate.
Am vrut (cu orice pret) sa am fata libera, sa scot prajiturile din cuptor. Altfel, avand in vedere ca o casetez, trebuia sa fac doua usi pe laterale si am preferat sa fac doar una.

Mda, iarasi, ce zici tu cu cureaua si cu surubul, e drept, ,era cea mai simpla varianta.
Decat ca in loc de curea la metru, imi trebuia curea inchisa (si n-am).

Asa ca, vreau nu vreau (vrei nu vrei), tot la firmware ajung.
Deci, daca tot te-ai infiintat:

Intrebare1: vezi vre-o problema in a pune Babystepping pe Z? Ma gandesc ca Marlin are "not supported" pur si simplu pentru ca nu si-au facut timp de asa ceva. Nu gasesc alte motive....

Intrebare2: cum pot sa fac download (backup and then restore) de firmware din Arduino? Ca la Upload, dau click pe un buton in "IDE Arduino". Dar vreau sa fac un backup la versiunea curenta din imprimanta ca am ratacit directorul cu versiunea din care am compilat-o...
Re: Belt Cube Printer (H-bot sau CoreXY), claca de sfaturi si idei.
March 01, 2015 06:03PM
Nu stiu care e treaba cu babystepping pe Z pentru core XY dar se pot incerca chestii, mai mult sau mai putin intrusive. In privinta downloadului, ceea ce ruleaza pe uC e deja compilat, adica e in cod binar, se poate face download dar se obtine un fisier hex care ar trebui de-compilat pentru ca sa poata fi citit din nou in limbaj C. Si nu se mai obtine neaparat accelasi lucru cum era initial, adica decompilatorul ar trebui sa ghiceasca ce instructiuni si ce optimizari prin compiler au generat anumite secvente existente de assembler, si nu neaparat ghiceste bine. Mult mai multa bataie de cap si oricum rezultatul nu prea e bun, pt ca nu iese chestia care era initial ci altceva. Asa ca ramane practic doar varianta de a configura un firmware din nou.

Edited 1 time(s). Last edit at 03/01/2015 06:05PM by NoobMan.
Re: Belt Cube Printer (H-bot sau CoreXY), claca de sfaturi si idei.
March 02, 2015 12:48PM
Bine.
Mai am ceva de meshterit si ma apuc de babystepping.

Cat despre "upload", ma intereseaza doar in scop de backup.
Adica, macar nu pierd o versiune functionala, chiar daca nu mai stiu exact cum am ajuns la ea.
Hex, binar, poate sa fie si ASCII....mi-e indiferent.
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login