Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani

Posted by bbogdanmircea 
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
June 02, 2015 02:10PM
Eu as pune x si y pe 1/4 sau probabil 1/8 sau max 1/16 si anume in cazul in care sunt zgomote din motoare, de ales modul care pare a fi cel mai silentios.
Iar Z la fel dar mai slabutz microstep, adica pe 1/2 sau probabil 1/4, sau max 1/8 si asta ca sa fie o idee mai rapid. Iar E tot cam ca z.
La microstep curentul e cu vreo 70% mai mic decat in full step, asa face driverul intern chiar daca nu se umbla la potentiometru, in situatia in care s-ar trece invers, din ustep in full ar trebui verificate disiparile sa nu devina prea mari.
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
June 13, 2015 03:14PM
Salut, dupa DOAR (sic!) 2 saptamani mi-a venit si driverul DRV8825 comandat din Germania, ca termina Posta asta Germana ...
In fine l-am montat pe extruder, si am luat si niste jumpere si dupa ce am studiat cum e cu microsteppingul, am pus cate un jumper pe mijloc sub
fiecare driver, asta inseamna 1/4 microstepping la toate .
Am conectat imprimanta, am modificat din EEPROM settings cu x4 toti pasii si i-am dat niste miscari de test.

Ce am observat foarte nasol, atat driverul cat si motorul de pe X se incalzesc foarte tare, am mai umblat la potentiometru de la driver si l-am setat
exact ca cel de pe Y, motoarele fiind identice dar tot se incalzeste tare driverul si pare sa piarda pasi la greu ...
Daca aveti idee unde gresesc sau cum ar trebui setat potentiometrul macar sa nu piarda pasi ... mai caut si eu pe internet, momentan potentiometrul
este setat cu acea tesitura inspre chip atat pe X cat si pe Y ...
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
June 13, 2015 05:32PM
Update: dupa ce am vizualizat un filmulet pe siteul pololu am aflat ca VREF poate fi masurat intre potentiometru si ground, asa ca am luat multimetrul si am setat la toate driverele sa fie in jur de 0.5, asta ar insemna 1 A pe motoare ...
Dar chiar si asa tot se incalzeste motorul de pe X, l-am dat mai jos la 0.4 VREF si parca a mai scazut un pic, oricum nu se mai pierd pasi, am reusit sa printez si un cubulet de 25 mm si am scos-o la capat .
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
June 19, 2015 02:49AM
La mine pentru nema17 in general merg ok driverele cam cu 0.7-0.8A. Mai putin parca nu au destula putere si mai mult se cam incalzesc. Iar pentru nema23 cam 0.8-0.9A si nu se incalzesc deloc.
Cu 1/4 daca nu se aud motoarele e ok. Ale mele cu 1/4 se aud si de asta le-am pus pe 1/8, pt ca ale mele doar pe 1/8 sunt silentioase.
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
June 19, 2015 03:43AM
Multumesc pentru sfaturi Noobman, pana la urma le-am lasat pe 1/4 toate cu 0.4 vref la cel care se incalzea si pare ok, desi am vibratii mari mai ales la miscari incete, intra in rezonanta ceva.
Intrebare, ce inseamna ca se aud motoarele la tine ? E acea vibratie care se aude atunci cand sunt motoarele stationare ?
Intr-adevar si la mine inca am niste vibratii urate rau atunci cand se misca in special pe diagonala patul, o sa incerc si cu 1/8 sa vad poate se mai reduce .

Din pacate m-am bucurat prea devreme, am probleme cu extruderul, dar nu cu hotendul care atat timp cat sufla ventilatorul pe el sta temperatura la 200 fara probleme si pare sa mearga bine .
Problema este cu extruderul direct drive pe care l-am downloadat si cu care am pus o poza mai sus, se pare ca nu este chiar atat de bine facut designul pana la urma, pentru ca daca strang surubul care comprima rulmentul pe rotita zimtata la maxim, marginile rulmentului ajung sa atinga in corpul extruderului sau in surubul de fixare al motorului, si din aceasta cauza nu am un "fir plin"
la extrudare ci ba extrudeaza ok in linie dreapta, ba extrudeaza subtire, ba deloc si tot asa ... probabil ca "aluneca" filamentul din cauza ca rulmentul nu se invarte cat ar trebui si de asta merge in suturi .

Ramane sa scot extruderul si sa vad poate il mai pot modifica cumva ca sa am mai mult loc sa strang rulmentul si mai tare incat sa se miste liber, ce este sigur este ca daca imping filamentul "cu mana" in extruder cu o foarte mica forta, dar constant, atunci extrudarea este plina si continua .

Daca aveti vreun design de extruder direct drive cu MK7 care sa fie compatibil la prindere cu suportul de Printrbot va rog sa puneti linkuri si poate incerc sa printez alta varianta .
O saptamana o sa plec in vacanta, dupa ma intorc si sper sa printez alt extruder pe QU-BD care sa mearga in sfarsit bine .

Edited 1 time(s). Last edit at 06/19/2015 03:45AM by bbogdanmircea.
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
June 30, 2015 03:02PM
Dap se aud cateodata si cand merg ca un bazzait, dar si cand isi mentin pozitia ca un fassss. Cand mentin pozitia, depinde de microstepul exact in care se nimereste sa se opreasca, fiecare microstep are nivele diferite intre cele doua bobine (tabelul e in datasheet), si la anumite pozitii nivelele fac "chatter" care afecteaza modul de decay. Deci cand mentin pozitia nu se aud mereu, ci cateodata, si nici nu se aud la fel ci diferit, in functie de care e pozitia pe care s-a oprit. Imo, pentru mine daca stau pe loc nu prea conteaza ca ideea e sa printeze altfel sunt off, asa ca imo doar zgomotul in mers conteaza, asta e ca un fel de bazzait sau un fel de "cantat".

Driverele pe care le am sunt mai vechi si permit sa modific decay, fast, mixed, slow, pentru ca au reglaj analog pt decay (o varianta de driver 3.3), si asta e o chestie buna pt ca se adapteaza usor la diverse tipuri de motoare. In felul asta se pot regla incat sa scapi de zgomot. Insa acum driverele mai noi nu prea mai permit sa te joci cu decay la modul asta, unele au maxim jumperi pt fast/slow/mixed si cam atat, la altele decay nu mai e pre-setabil deloc.
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
July 06, 2015 06:17AM
Salutare, daca poate cineva sa ma ajute cu niste sfaturi de reparare ale celor 2 clone de all metal hotend pe care le-am luat de pe ebay ?
Dupa cum spuneam in alt post, prima clona am comandat-o dar mie mi s-a parut ca backpressure este prea mare, asa ca i-am scris la vanzator si mi-a mai trimis
una gratis .
A doua clona este mai ok, dar din pacate curge la greu, destul de mult incat sa nu prea pot printa cu ea .
Sambata am mai umblat la extruder, l-am mai pilit ca sa aiba mai mult spatiu rulmentul, am schimbat pozitia la niste suruburi incat acum rulmentul se poate strange atat
de mult incat ajunge sa faca contact cu roata dintata MK7, adica am ajuns la limita mecanica de strangere a filamentului de catre acesta .
Apoi am desfacut cele 2 hotenduri, le-am curatat si am facut o schimbare, am pus duza de la hotendul care curge pe heater blocul de la cel cu backpressure mare .
Din fericire nu mai curge decat foarte putin, dar din pacate backpressure tot este mare, sau nush ce se intampla, dar filamentul produs nu este destul de plin si constant .
Daca imping eu filamentul cu mana in extruder, printeaza relativ ok, deci probabil ca ar trebui sa fac cumva extruderul sa impinga si mai cu putere filamentul, dar deja asta pare
peste posibilitatile lui mecanice .

Daca aveti vreun sfat despre care ar fi cauzele in special ale curgerii din heater block si cum s-ar putea repara, dupa cum spuneam al doilea hotend printeaza ok, dar curge foarte mult, i-as pune duza inapoi la loc si as incerca sa opresc curgerile, din ce am observat curge pe partea de sus a heater blocului, adica plasticul in loc sa curga prin gaura din duza, urca inapoi si curge pe langa filet .
E posibil sa fie aceasta curgere din cauza setarilor, adica sa fie produs mai mult plastic topit de cat poate sa iasa prin duza si neavand unde sa mearga se formeaza presiune si curge ?
Cum as putea sa testez asta, este flow rate paramentrul care regleaza raportul dintre cat plastic e topit si cat ar trebui sa iasa prin duza raportat la miscare ?
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
July 07, 2015 03:39PM
Of mai Mircea...da n-ai pune poze nici de-al naibii.... :-(

Raspund succint si anapoda.

- "Curge prea incet" este un raport dintre temperatura/ diametru/ viteza de extrudare. Dupa mine, cea mai problematica este temperatura pentru ca tu o setezi din soft dar nu poti stii exact daca asa este. Iti recomand sa faci teste si sa scrii pe hartie. Creste temperatura pana curge cum trebuie. Scade viteza de extrudare pana cand curge calumea. Daca nici asa, mareste puterea din driver ca sa impinga motorul mai tare. Daca nici asa, poate e motorul cam mic.

- zici ca-ti curge? Pai, daca curge (pe unde nu trebuie), exista o singura explicatie: ai o gaura :-) Asa ca fa bine si astupa gaura. De exemplu, bandajeaza filetul cu banda PTFE (ca pentru gaze) ca sa fii sigur ca filamentul topit iese doar pe gaura din diuza si nu prin alte gauri. Ca nu-mi vine sa cred ca iti iese pe unde intra decat daca ai o temperatura imensa si impingi ffff brusc o cantitate nesimtita de filament. Am o problema similara, tocmai am pus teflon si... o sa-ti zic maine dimineata daca a functionat.

- inainte sa umblii la flowrate, verifica daca nu cumva ai setat gresit pasii la stepper. Si verifica pe baza de masura cu sublerul. Eu cand am pus setari de Waden pe un extrudor direct, mi-a luat ceva vreme pana sa ma prind ... de ce naiba printez macaroane de 1.5mm cu o diuza de 0.4. Saraca diuza.....



si, ma bucur ca inca nu te-ai lasat de imprimante 3D?

spor
Alex
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
July 08, 2015 03:15AM
Multumesc de suport ! Din pacate e ultimul hobby pe care il mai am de cand nu mai stau in RO, macar asta sa ma mai tina ocupat .

Cunosc si eu banda de aia de teflon, dar nush de unde s-o cumpar de pe aici, o sa merg prin ceva magazin de constructii gen OBI.

M-am enervat ieri si am facut ultima investitie, un hotend E3D Lite de la reprapworld.com.

Sper ca asta sa fie ok, adica nici sa nu aiba backpressure prea mare dar nici sa nu curga pe la incheieturi .
Daca nici cu asta nu merge, atunci chiar ca nu mai stiu ce sa-i mai fac, poate incerc sa printez alt tip de extruder cu si mai multa forta,
eventual sa mai scot din microstepping desi eu cred ca stepperul e ok, o alta chestie e ca mi se pare ca dintii de pe MK7 care il am eu
nu sunt destul de ascutiti, chiar o sa fac o poza comparativa cu cel de pe QU-BD, adica e posibil daca backpressure e destul de mare sa
"patineze" de la o anumita forta in sus indiferent cat de tare as strange eu pe-acolo .

Dar totusi e ceva straniu pana la urma, totusi la QU-BD am un extruder din MDF pana la urma, nu e nici pe departe atat de strans rulmentul ca cel de pe Printrbot,
dar ptr ca hotendul este foarte ok si nu trebuie aproape deloc forta ca sa extrudeze, nu e nici cea mai mica problema .

Edited 1 time(s). Last edit at 07/08/2015 03:27AM by bbogdanmircea.
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
July 12, 2015 01:49PM
Da, banda de teflon ar trebui sa gasesti la OBI sau la Praktiker sau la orice alt magazin de genul asta.
Se foloseste in general la asamblari filetate la instalatia de apa.

Dupa cum vezi in pozele de mai jos, coroborat cu cele mai bine de 800g printate pana acuma, banda de teflon mi-a rezolvat definitiv cu "Scurgerile"..

Cat despre scule...come on... peste tot in lume le vei gasi.
Nu cred ca doar in romania se mestereste


Eventual, cauta cel mai aproape club "Makersclub" de tine.
mai sunt si altii ca tine...







Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
July 15, 2015 05:23AM
Update: de cand mi-a venit extruderul E3D Lite nu mai am probleme cu scurgeri de PLA desi a trebuit sa-l asamblez eu din bucatele ca a venit kit.
Si calitatea extrudarii e mai buna, numai ca tot asa se deterioreaza dupa ceva timp in sensul ca nu mai scoate atat de plin firul dupa o bucata, daca ajut cu mana pare sa fie ok .
O sa incerc sa printez alta varianta de extruder care sa aiba si mai mult forta decat acesta .

Din pacate am o alta problema, nu stiu daca este doar o coincidenta, dar dupa ce am facut upgrade la Repetier Host mi se blocheaza printurile random, pur si simplu se opreste printarea si nu mai pot da nici Disconnect nici nimic din Repetier Host, trebuie sa-l inchid fortat din Task Manager si sa reconectez USB ca sa mearga din nou .
Am citit un pic pe net, unii spun ca ar fi din cauza cablului USB, dar acesta este destul de solid si n-am avut probleme inainte, as tinde sa cred ca e ceva problema de comunicare cu noua versiune de Repetier, prea a inceput sa se deconecteze exact dupa ce l-am upgradat ...

O sa incerc sa-l dezinstalez si sa-l instalez pe cel vechi sa vad daca asta rezolva problema, daca ati intalnit situatia asta poate imi spuneti si mie ce ar putea fi, mai ales ca arunc si piese pe jumatate facute ...
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
July 16, 2015 11:53AM
mda, ai schimbat capu' da n-ai rezolvat problema la vechiul cap.
incearca cu teflon, macar ca sa ai un cap de rezerva.


Repetier Host... printam mai de mult de pe un notebook Samsung.
Si blocaje d-astea au fost motivul pentru care am renuntat la "hosted printing" si printez direct din SD.
Si, intre timp am trecut la Marlin.

Din pacate, pe zona de Repetier nu pot sa te ajut.


Nu e doar USB suspect (a mai fost un post pe aici pe site pe tema asta...).
Vezi daca n-ai vre-un frigider sau un flex care-ti da sughitzuri pe retea si....stop print....
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
July 21, 2015 06:19AM
Am verificat cablul USB si pare sa se intrerupa intr-o anumita pozitie .
Am luat alt cablu USB.
Am desfacut Printrbotul ca sa bag sub masa suportul de motor pe care mi l-ai trimis .
Din pacate dupa ce am desfacut imprimanta am constatat ca e un pic scalat mai mare suportul fata de gaurile de la Printrbot, am largit gaurile si ar trebui sa mearga si asa,
Dupa ce o asamblez la loc poate o sa rescalez modelul si printez din nou unul, poate ...
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
July 25, 2015 12:19PM
M-am mai chinuit in ultimele zile cu extruderul, dar nu poate sa faca fata la backpressure de la E3D Lite ... daca tin impins filamentul cu mana pot sa printez fara probleme, dar fara ajutor chiar daca am strans rulmentul la maxim tot scapa filamentul intre rotita dintata si rulment .
Nu prea stiu ce sa-i mai fac, o sa incerc eventual sa mai reduc microsteppingul la motor poate produce mai mult cuplu .
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
July 25, 2015 04:49PM
Urca temperatura cu 5-10 grade si printeaza la 30mms. Si daca tot face figuri scade microstepping-ul la 1/8.
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
July 28, 2015 10:42AM
Merci ldanut.
Am incercat si cu temperatura dar nu pare sa fie mare diferenta la 210 sau 220 .
In schimb am scos arcul care oricum era comprimat la maxim de piesa care preseaza rulmentul pe roata dintata si am printat super ok un cubulet de calibraj .
Zic eu ca de vina e corpul extruderului, fiind din PLA este elastic si oricat de tare as strange rulmentul pe filament tot cedeaza materialul dupa o bucata ...
Normal ca si backpressure e marisor zic eu, dar asa am inteles ca e la toate hotendurile metalice comparativ cu cele J-Head de exemplu .

Daca stiti vreun design de hotend care sa fie super solid, va rog sa trimiteti, o sa incerc sa-l redesenez pe cel pe care il am acum si sa fac mult mai solid atat piesa care tine rulmentul
cat si restul corpului care se indoaie de la greutatea stepperului .
O alta solutie ar fi sa-l trimit pe 3dhubs la cineva si sa mi-l printeze din ABS care din ce am inteles e mult mai dur decat PLA si mai rezistent la caldura .
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
August 03, 2015 04:07AM
Se confirma ipoteza ca PLA-ul pe care il am este prea moale pentru extruder ...
Am mai printat cateva piese ok, am mai strans idler-ul cate un pic cand observam ca nu mai curge ok si a mai mers vreo 3 ore asa .
Incredibil ce schimbare ca si zgomot si vibratii cand am schimbat infillul de la rectilinear la 45 grade la rectilinear la 90 de grade, si cu schimbare directiei la fiecare strat,
practic acum alternativ la fiecare strat infillul se face 99% doar pe o axa, cealalta doar incrementeaza pasul, si nu mai am acele vibratii oribile de la 45 grade care imi desfaceau toate suruburile
si piulitele din imprimanta .
Am incercat sa modific corpul extruderului in Sketchup, practic am dublat grosimea peretelui care tine stepperul si am reusit sa-l printez, dar totusi ramane suportul de la idler ca si punct slab .
O sa incerc sa-l intaresc si pe acesta cumva, si daca nici asa nu merge, cred ca o sa dau 10 euro pe 3d hubs si o sa-l printez la cineva pe aproape din ABS, si sper ca asta sa rezolve problema .
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
August 06, 2015 04:15PM
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
August 07, 2015 07:16AM
Quote
bbogdanmircea
Incredibil ce schimbare ca si zgomot si vibratii cand am schimbat infillul de la rectilinear la 45 grade la rectilinear la 90 de grade, si cu schimbare directiei la fiecare strat,
practic acum alternativ la fiecare strat infillul se face 99% doar pe o axa, cealalta doar incrementeaza pasul, si nu mai am acele vibratii oribile de la 45 grade care imi desfaceau toate suruburile

Salut.
Cum faci schimbarea asta ?
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
August 09, 2015 07:39AM
Din slic3r configuration selectezi rectilinear si la infill angle pui 0 grade ...

Daca poate sa ma ajute cineva sa-mi spuna cum pot sa editez un stl si sa mai si sa-l poate printa dup-aia ?
Pana acuma folosesc 2 programe, Sketchup si MeshMixer .

Import fisierul in Sketchup, il editez acolo cum pot si eu, dar dup-aia daca il import in Repetier imi spune ca nu e Manifold ...
Asa ca la niste modificari mai mici, singura solutie ca sa-l pot printa a fost sa import stlul modificat in MeshMixer si apoi sa-i dau Edit -> Make Solid, face o piesa solida
ok de obicei care o export ca stl si care merge cu slicer fara nici o problema.
Dar la ultima am facut mai multe modificari si nu mai poate sa faca solid ok ...
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
August 09, 2015 08:04AM
Acesta e stl-ul pe care l-am facut in Sketchup, daca poate sa-mi spuna cineva cum sa-l modifica ca sa mearga in slic3r ...
Attachments:
open | download - extrudeur_arm_mirrored_ultra_tick.STL (133.5 KB)
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
August 09, 2015 02:14PM
Am reusit pana la urma pe acest site sa convertesc in STL si merge :
[netfabb.azurewebsites.net]
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
August 11, 2015 05:02PM
Haha... ai ajuns la piatra filozofala: reparatul stl-ului.
Aici e tare complicata povestea, uneori e mai usor sa re-desenezi "mai curat" piesa in Sketchup.
Sau, sa incerci sa o repari in fel de fel de tool-uri.
Have fun
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
November 10, 2015 05:36AM
Salutare, weekendul trecut am mai butonat si eu un pic pe la imprimanta, de data asta la qu-bd .
Am incercat sa inteleg de ce nu pot printa chestii cu suprafata mica, gen pixuri suruburi etc .
Pur si simplu extrudeaza mai mult decat ar trebui, plus ca nici nu se raceste suficient stratul anterior asadar rezult un mare blob .
Am incercat sa setez ca sa se duca hotendul la pozitia 0,0 cand trece de la un layer la altul, pentru ca mi se pare ca slic3r are un bug si nu face retractie intre layere,
dar nici asa nu am reusit .
Am facut si un filmulet .

Probleme perimetre mici QU-BD ONE UP
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
November 20, 2015 04:55PM
Am sters filmul ptr ca mi l-a uploadat pe Google+ in loc de youtube .
Dar tot astept suportul vostru .
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
December 07, 2015 10:07AM
Bridging cu Printrbot

Dupa ce am facut update la Repetier nu mai pot sa misc Printrbotul din comenzi G Code Manuale .
Dar daca dau din sageti merge ...
Ma descurc si asa dar e super enervant .
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
December 13, 2015 12:53PM
Mda, faci niste bridge-uri care arata... ca-n Flinstones :-)
E o mare incercare asta cu bridge-urile si ca de altfel cu tot ce printezi "in consola".

Mie nu-mi ies cum vreau eu.
Totusi, nu-mi fac timp sa fac niste teste sistematice.
Ce pot spune despre bridge-uri este ca:
- conditiile de printare se schimba dramatic, materialul trebuie sa se raceasca "instant" pentru ca altfel face burta
- vantul trebuie sa adie... tare de tot, altfel topesti primul strat la trecerea capului fierbinte deasupra (de-asta cred ca unii fac bridge f f rapid)
- depinde mult de material. Inclin sa cred ca PLA bridge este mult mai usor de facut.


priveste si ofteaza la filmul de mai jos
NU este imprimanta mea dar.... cu certitudine se poate ajunge la un asemenea succes la bridge-uri.
uita-te pana la sfarsit pentru ca este incredibil....

https://www.youtube.com/watch?v=oscxY_nSUbc




Cat despre cum sa printezi suruburi si scobitori, prima idee ar fi sa le printezi la orizontala.
Daca le printezi la verticala, e bine de lucrat la:
- scaderea dramatica a temperaturii (practic piesa nu prea apuca sa se raceasca)
- racire din plin
- preferabil PLA


spor


Repetier.. am folosit la inceput dar acuma am ramas la Marlin de vre-o 2 ani.
Mi-e lene sa intleeg cum sa configurez firmware-ul de Repetier....
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
December 14, 2015 03:45AM
Repetier ma refer la programul care comunica cu imprimanta, Repetier Host se cheama cred nu ?
Referitor la softul care ruleaza pe controller, tot o versiune de Marlin folosesc si eu .
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
January 28, 2016 11:04AM
Mai traieste cineva pe forumul asta sau a disparut toata lumea .

Ieri am reusit sa fac si eu un bridge "ok" cu Printrbot-ul .
Culmea este ca nu am schimbat nimic in setari, dar am schimbat filamentul .
Am luat un filament de pe amazon.de si la primul print cu el a facut un bridge de toata frumusetea, aproape perfect, primele linii de la bridge s-au lasat 1-2 mm fata de orizontala dar restul au iesit perfect .
O sa mai incerc din nou sa fac unul, eventul cresc foarte putin viteza de bridging poate iese perfect . Sau poate nu mai merge deloc .
Concluzia ar fi ca ptr bridge ai nevoie de filament foarte bun si un hotend iarasi bun, e vorba de un E3D Lite .
O sa incerc cu acelasi filament si pe QU-BD desi nu cred ca am vreo sansa la ce prost e hotendul de pe QU-BD .
Continui diseara cu noi printuri si o sa pun si niste poze .
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
January 28, 2016 02:15PM
mda, adevarul e ca intru la cateva saptamani si.. nu prea pierd nimic :-)
poate nu mai are lumea timp, poate a trecut la hidroponice (ca stiu eu cine...)


Concluzia e ca nu e nici o concluzie :-)
Ti-o fi iesit tie cu filamentul cela dar mai mult m-ar interesa parametrii pe care... nici n-as avea cu ce sa-i compar.
Decat daca-l intreb pe fabricantul meu de filament.

In alta ordine de idei: e bine sa folosesti cam acelasi tip de filament si cam de la aceeasi sursa, dupa care prin incercari repetate sa tunezi niste parametrii "optimi" pe care sa-i mai tot optimizezi in timp.
Sau sa schimbi slicerul, sau sa mai calibrezi imprimanta. Sau...sau.... si asa mai departe.

Eu am ramas la bridging cu suport si gata.
Nu are cum sa iasa un bridge drept pentru ca sunt conditii dramatic diferite decat la un filament peste filament (adica restul de print).
Prin urmare, cred ca daca un bridge iti iese perfect si fara burta, undeva in piesa vei avea alte probleme (delaminare sau porozitate sau... sau...)

Si mai tot printez din cand in cand cate ceva.
In weekendul asta promit sa mai fac si eu niste poze sa le pun pe Flicker.


hai.. spor si fii pe pace, printatorii n-au murit
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login