Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani

Posted by bbogdanmircea 
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
January 28, 2016 04:02PM
Multumesc ca existi !
Trebuie sa rezolv cumva sa mut stepperul de la extruder sa se miste deasupra gantryului, acum am niste vibratii nasoale rau pentru ca imi face parghie greutatea stepperului .

Vibratii gantry de la stepper

Caut pe thingiverse un design de gantry sa mearga pe Printrbot, dar in asa fel incat sa mearga si hotend scurt si extruder direct drive, dar si stepperul sa fie deasupra barelor ...

Ceva asemanator cu asta, cumva ...

cam asa ceva sa fie gantry ...

Daca stiti unde as putea gasi sau aveti vreun stl dati un link ...

Edited 1 time(s). Last edit at 01/28/2016 04:05PM by bbogdanmircea.
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
February 01, 2016 08:20AM
Sau daca se ofera cineva sa modifice acel suport si e mai priceput decat mine in sketchup sau alt CAD ...
am reusit sa printez carriageul din link deja .
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
February 03, 2016 07:03AM
Si cand totul mergea atat de bine, mi-a crapat Windowsul pe laptop .
Asadar cred ca am pierdut toate setarile de la Printrbot si trebuie sa o iau de la capat practic sad smiley
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
February 04, 2016 02:18PM
rusinicaaa...
backup-backup-backup

firmware-urile de la imprimante le am salvate in 3 locuri + 1-2 stick-uri
intreg directorul 3d printer (circa 12Giga) il am in 2 locuri minim.

chiar ieri mi-am... resetat eprom-ul din greseala de la delta.
Huh.. la naiba... iar trebuie s-o calibrez.
Decat ca am gasit undeva documentat ultima calibrare si... valorile pentru A, B, C, S... si asa mai departe.

Don't you ever forget about backup !
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
February 04, 2016 02:28PM
n-am timp de nimic, nu desenez nimic si mai sunt si bulangiu cate-o data... .:-)

Well, ai ghicit din prima ca la tine ai o structura mult prea "excentrica", si ma refer mecanic nu filozofic.
Tzaca-paca printrbot este o imprimanta cu un design reusit dar pentru asteptari rezonabile.
Cu asta am inceput si eu, evident.
Decat ca eu m-am limitat sa printez mai lent... tu tragi de ea ca de iepure.

Din pacate, design-ul de carriage este ... mh.. nu tocmai fericit.
Fie printezi cu bowden fie cu un stepper mititel + demultiplicator fie montezi stepperul sub macara, chiar daca asta iti mananca centrimetrii buni.
La mine a inceput sa se strambe in timp din cauza temperaturii. Am rezolvat-o cu un cornier de aluminiu dar devenise prea greu.
Asa ca am printat "lin" cu ea pana cand am dat-o.

Ideal este sa ai barele de la macara una langa alta (ca la Lulzbot) nu una sub alta.
Asta ca sa ai un carriage cat mai echilibrat in toate partile si... evident, ideal ar fi sa fie cat mai usor cu putiinta ca sa aiba inertie cat mai mica.


Hai, nu te da batut.
Apuca-te de urmatoarea imprimanta pana n-o strici pe asta.:-)



https://www.flickr.com/photos/88107621@N00/albums/72157644519768382


frankie07 by Alex, on Flickr
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
February 05, 2016 03:20AM
Din fericire inainte sa am problema cu Windows -ul am facut un folder in care am salvat mai multe revizii de la Printrbot la faza cu bridgingul, si am reusit astfel sa reconfigurez Printrbotul cu acele setari destul de usor .
Din pacate nu acelasi noroc il am cu QU-BD, dar la aia oricum merge tare prost extruderul asa ca o abandonez ptr ceva timp .
Am lucrat ieri in sketchup si am modificat un suport de extruder, nu am avut timp sa-l printez inca sa vad daca ar functiona, dar in teorie mi-ar permite sa montez E3D-ul fara acea piesa de lemn adaptoare, si apoi sa pun extruderul un pic mai sus cocotat cu 2-3 cm fata de E3D in asa fel incat sa-l pot intoarce ca motorul sa fie deasupra barelor .
Iar a doua varianta ca tot au redus astia shippingul de la RRW ptr DE, e sa cumpar piesele necesare ptr un setup de bowden si sa scot extruderul de tot de pe gantry .
Insa pana printez toate piesele si nu sunt sigur ca sunt ok, o folosesc asa in continuare .
De obicei nu printez cu viteze asa mari ca in filmulet, acolo cred ca ii dadusem la 200% feed rate ptr ca printam carriageul si mi-a dat 3 ore printing time si era cam tarziu, dar intr-adevar la miscari scurte si rapide de filling se zgaltaie rau de tot extruderul .

Suporturile printate de mine dar netestate inca

Tocmai ce am dat comanda de 60 cm de bowden cable plus conectori si ce mai trebuie de la RRW, cred ca ar fi solutia cea mai buna pana la urma cu bowden ca sa scap de alea 500 de g care imi zgaltaie imprimanta .
Intre timp mai lucrez la un suport ptr extruder, dar tare greu cu sketchup-ul asta, eu stiu ce vreau sa fac dar nu prea pot face din pacate ...

Edited 1 time(s). Last edit at 02/05/2016 03:55AM by bbogdanmircea.
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
February 08, 2016 08:30AM
Hmmm se pare ca acest filament nou la care merge bridgingul are alta problema fata de cel galben ... nu prea adera pe bed.
Daca cel galben e mai molicel ca si consistenta si adera pe bed asa de bine ca trebuie dezlipit cu ceva cutter de la colturi sau printr-o tensionare a piesei,
ei bine acest filament albicios nu prea adera mai ales la piese mari .
Sau mai bine spus adera primele straturi cat e fierbinte, dar apoi dupa ce se raceste pierde aderenta, tocmai pentru ca este mai dur ca si consistenta cand se raceste .
Cred ca se comporta un pic ca ABS.
Foarte enervant, cam de la stratul 5 se ridica colturile si se desprind piesele, singurul mod in care am putut sa printez o piesa a fost sa bag un brim de vreo 5 mm, si dupa vreo 5 straturi am oprit imprimanta si am pus banda de scotch ca sa fixez piesa de pat roata roata si asa am reusit sa printez pana la capat, altfel cu siguranta s-ar fi desprins.
Si chiar si asa a iesit aiurea rau adica rotunjita piese din cauza ca s-a racit si s-au ridicat colturile .
Cred ca solutia este un pat incalzit si imprimanta inchisa intr-o cutie ceva sa mentina caldura, pana la urma tot la setupul lui alexella din ultima poza ajung .
In fine in 2-3 zile imi bine comanda de la RRW, contine 500 g de PLA albastru, sper mai lipicios, plus si o folie de 20 x 20 cm de kapton si o bucata de mdf cu care sper sa fac patul de pe Printrbot un pic mai ok, precum si componente pentru a face un setup bowden .

As fi luat si un pat incalzit, dar dimensiunea uzuala ptr asa ceva e 20 x 20, ori patul de la Printrbot este mult mai mic, cam 15 x 10 in cel mai fericit caz, asa ca o sa ma interesez cum sa latesc un pic printrbotul, mi-ar trebui niste ghidaje liniare pe gantry mai lungi, o curea pe gantry tot asa mai lunga, normal de schimbat si patul cu unul 20 x 20 .
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
February 15, 2016 02:17PM
ianinte sa ajungi la... solutia lu' alexella, tin sa precizez ca ce-am dorit si ce-am iesit... e o mare diferenta.
In prima faza, mi-am dorit sa fac o incinta termica.
In final, mi-a iesit doar o cutie anti vant!

Incinta termica are Stratasys si acolo in interior sunt multe zeci de grade.
Cel putin 60 de grade, dar nu vreau sa dau cifre mai exacte pentru ca probabil e un optim.
Cert e ca intr-o incinta de 60 de grade nu vrei sa ai nici motoare, nici electronica, preferabil nici piese de plastic si nici alte cele.
Tu n-o sa poti sa ai mai mult de 30 de grade (iarna) in interior decat daca pui o sursa separata de caldura.

Dar, una peste alta, si daca scapi de eventualul curent de aer si tot e bine.

Eu unul printez ABS pe heate bed la 100C.
Si mai am un secret: perfboard


:-)
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
February 16, 2016 06:03AM
Ok am inteles !
Intre timp am mai scazut un pic inaltimea din primul layer si am marit skirtul la vreo 10 straturi si au inceput sa iasa printurile bine !
Nu pot sa pun poze acum, dar mi-au venit piesele pentru setupul de bowden, dar cand am bagat filamentul desi motorul parea sa impinga nu iesea nimic prin hotend ...
Ma gandesc ca :
-cablul bowden prea lung la 60 cm ...
-trebuie extruder special ptr bowden - la care piulita aia sa fie foarte aproape de rotita ca sa nu se poate indoi filamentul pana intra prin bowden
-la fel si la hotend tot asa din piulita sa intre direct in hotend
-mai este si varianta a 3-a pe care am observat-o dupa ce am desfacut bowdenul si am revenit al setupul standard, s-a miscat rulmentul si filamentul de fapt nu era impins deloc . O sa refac setupul de bowden, dar deocamdata in plan este sa montez acel idler mai lat pe axa y, pentru ca si chiar doar cu hotend pe y, din cauza ca acel suport sta doar in 2 LM8UU in paralel, si cureaua e opusa suportului, tot exista un joc la miscari bruste, care nu pot fi rezolvat decat printr-un idler cu 2 LM8UU pusi unul dupa altul si mult mai lat ...
Am facut si un redesign la suportul motorului de sub pat, si in sfarsit am montat pe pat o bucata de mdf astfel ca pot regla si eu patul acum ca sa fie orizontal perfect...
Din pacate chiar si cu redesign la suportul motorului, strans toate suruburile etc ., tot nu am scapat de acea vibratie teribila care se aude si in filmulete doar atunci cand sunt miscari combinate si pe x si pe y in acelasi timp ... intra ceva in rezonanta la aceste miscari ...
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
February 23, 2016 08:51AM
Deci hai sa mai postam un pic .
Ciclul sinusoidal al imprimantelor mele dragi continua !
Dupa ce am montat la loc Printrbotul am constatat cu stupoare ca nu mai merge, jale si suspine, pana la urma am constatat ca idlerul de la extruderul direct drive s-a delaminat, probabil asta e si cauza ptr care nu a mers bowdenul deloc, din fericire mai aveam inca unul printat de rezerva si l-am inlocuit destul de rapid ...
Alta treaba ce s-a mai intamplat, nu mai ieseau printurile cum trebuie, normal ca m-a pus naiba sa umblu prin advanced pe la layere sa le pun eu latimea la manual, vazusem pe un blog, si de atunci nu mai printa nimic ca lumea .
Pe langa asta noul meu suport ptr stepperul de sub bed se incalzea de mama focului si la un moment dat nu mai mergea deloc, i-am dat de capat era un fir desprins dar cu incalzirea inca nu i-am dat de capat, stepperul e recuperat din ceva imprimanta, s-ar putea sa fie mai slabut si cum si frecarea de la bed e cea mai mare probabil ca depune un efort destul de mare saracutul ...
Partea proasta este ca se incalzeste si cu ocazia asta se inmoaie si suportul in care e prins ... deci trebuie luate masuri ...

Insa am si o veste buna, QU-BD ul merge si merge mai bine decat Printrbot-ul, va intrebati probabil ce am schimbat ... ei bine nu am schimbat nimic, doar ... filamentul, am bagat niste filament de la RRW si merge super, straturile abia se disting unul de celalalt la 0.2 mm, si parca si hotendul nu mai curge aproape deloc ...
Normal mai exista z bandigul de la surubul de pe z, dar in principiu treaba e buna !

Acum in principiu printez piesele care am constatat ca exista sansele cele mai mari sa crape atat la Printrbot cat si la QU-BD .
Urmatorul pas ar fi rezolvarea problemelor cu motorul de sub bed la Printrbot, cred ca asta se poate rezolva printr-un stepper nou in principiu un pic mai fortos ...sau normal de fortos ...
Ah da si vibratia aia care ma omoara la Printrbot, in principiu cred ca stiu ce o cauzeaza, si anume saiba sau piulita care nu este stransa ...
Cam atat deocamdata o sa pun niste poze cu piesele nou produse si ce am mai proiectat .
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
March 10, 2016 08:55AM
Hmmm de ce oare sunt imprimantele astea atat de instabile mecanic ?
Adica, cand imi mergea si mie foarte fain si chiar am facut niste printuri foarte frumusele... se trezeste QU-BD sa crape, adica s-a desfacut un surub de la extruder si pe langa asta s-a rupt si sarma care echilibra gantryul .
Normal ca am desfacut-o si am pus-o la loc, ca sa constat ca nimic nu mai merge bine, parca si extruderul scoate mai prost, calibrarea e iarasi aiurea, ce mai, nu mai merge nimic si iarasi trebuie sa o iau de la capat cu incercarile ...

Colac peste pupaza am comparat 2 piese identice una facuta pe QU-BD si una pe Printrbot si una e mai mare si cealalta mai mica ... hmmm oare care dintre ele de decalibrata oare ?
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
March 30, 2016 04:32AM
Am mai facut ceva progrese, se pare ca o axa de pe Printrbot era decalibrata .
Mi-a venit stepperul ptr bed de la reprapworld, am reusit sa-l conectez corect din prima, i-am pus si un ventilator care sa-l raceasca in caz de ceva, dar nu am avut timp inca sa
printez ceva mai mare cu el, gen 1-2 ore ca sa vad daca se incalzeste la fel de tare ca stepperul pe care il aveam inainte .
Am fost plecat ultimele zile asa ca n-am mai facut nimic, dar in seara asta sper sa mai printez cate ceva .
N-am reusit sa scot fulia dintata de pe stepperul vechi, noroc ca aveam o fulie noua, pur si simplu era super intepenita pe ax, voi cum le scoateti cand sunt asa intepenite ?
Ma gandeam sau sa tina de fulie si sa bat cu un surub in ax, daca nu ar trebui sa cumpar o presa cu surub ca sa trag fulia afara ...

Planul in continuare ar fi sa printez un gantry ptr extruder mai lat, pe 3 rulmenti liniari care sa nu mai permita nici un fel de miscari ale hotendului nedorite, si sa printez cateva piese de rezerva care au probabilitate mare de a crapa, adica extruder, suportul de la stepper care crapa etc .
Din pacate momentul in care o sa folosesc imprimantele pentru a printa altceva decat piese ptr a le face sa mearga ok pare din ce in ce mai indepartat ...
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
April 08, 2016 01:00AM
Tii.... bate vantul pe aicea...
Hai sa incerc sa le iau la rand


1. Primul strat.
Scrie prin diverse lucruri (si confirm) ca straturile trebuie sa fie maxim 75% din grosimea diuzei.
Asta in principal din motive de adeziune intre straturi.
Dar intr-adevar, primul strat trebuie sa fie printat: lent, curat, mai subtire ca celelalte, mai fierbinte ca celelalte.

2. Bowden, mare inventie si smecheria asta.
Ce pot spune e ca ABS e mai "uleios" si curbe bine prin Bowden.
Ca sa te pui in papucii motorului, incalzeste toata aratarea si impinge filamentul cu degetele.
Daca nu reusesti sa il scoti prin extrudor... incet si greu, saracul motor n-are nici o sansa.
Stiu ca ti-e mila sa il tai dar.. Bowden-ul trebuie sa fie cat mai scurt posibil si totusi suficient de lung.
Frecarea tot frecare este, mai ales ca nu e drept ci se curbeaza in fel si chip.
Ca extrudor, eu folosesc AirTripper cu maximum de succes, exceptie situatia cand uit sa racesc hotendul, creste forta de frecare la extrudare in ultima portiune, trage din greu extrudorul si incepe sa macine frecatzei dupa care.. incepe sa nu prea mai impinga si colmateaza roata dintata cu mizerii si.. s-a dus dracu printu'. Da-n rest e super. Direct drive, cu un motor decent nici nu-ti trebe demultiplicator

3. Vibratii...mmm...
Pana n-o sa renunti la pat mobil, vibratiile sunt greu de tinut in frau.
Dar repet: cred ca printezi prea repede.
Nu mai sunt la curent cu ultimul tau setup (pune poze) dar orice imprimanta va avea o limita superioara a vitezei la care va incepe sa vibreze, sa scoata sunete, sa alerge pe masa.
"printing over night"....


4. print-uri i-repetabile..
Pastreaza setup-ul hardware, pastreaza setup-l din slicer si... pastreaza si sursa de filament.
In felul asta ajungi la un "tuning" de succes.
Printez de mai bine de un an fara sa am nevoie de surubelnita.
Dar, o sa-ti calc pe urme pentru ca vreau sa schimb un hotend de plastic cu unul de aluminiu si... va trebui sa refac "goldilock"-ul.. .:-)

5. Ti se inmoaie suportul de la stepper (motor)?
Pai, si o fi bine?
O varianta, daca tot vrei sa scoti untul din motor, fa suporti de aluminiu.
Iar daca ai nevoie de ventilator la motor, clar esti in zona de pericol.
Cauta pe net, nu ai sa gasesti motoare cu racire decat la setup-urile cu incinta termica dar acolo e alta poveste....
Dar cea mai buna varianta e sa bagi motoarele inapoi in parametrii.
Adica: fie viteza mai mica, fie tuning de stepper-driver sa nu bagi in ele mai mult curent decat e nevoie, fie dimensionarea corespunzatoare a motorului (daca ai pus un limbric, oricum ia foc)
La mine motoarele stau in +10 grade fata de ambiant, maxim.
Daca merge la mine, merge si la tine


6. Imprimante instabile mecanic?
Sa nu te superi pe mine dar.. cred ca tine de design si implementare.
Cat mai putine piese, cat mai rigida si bine echilibrata, viteza "adecvata" setup-ului si ... gata.
Tu intelegi ca de aproape un an n-am mai bagat surubuelnita in imprimante?
Si printez de 2-3 ori pe saptamana.


7. Cum scot fulia de pe ax..
Cu extractorul de fulii de pe ax :-)
Daca ai motor cu fulia gata pe el, sansele sa fi fost pus prin dilatare termica.
Caz in care, tot asa o sa-l scoti. Incalzesti fulia (nici prea mult nici prea putin) si tragi de ea.
Dar tre sa fii atent, ca prea multa caldura...flocesti lipiciul si sarmele si tot ce mai traieste prin motor.
[ca vaselina din motor oricum a iesit de mult]
Da, si cu batutul cu ciocanul in ax e o varianta, cu conditia sa tii contra de fulie (fie prinsa in menghina fie cu un "Y" care e prins in menghina si tine si de fulie)
Dar peste toate, putina caldura ajuta de fiecare data.

spor din plin
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
May 06, 2016 02:50PM
Hai sa incep direct cu un filmulet :

Printrbot cu modificari

Asadar pana la urma mi-am facut curaj si am printat suportul de extruder modificat de mine, care e mult mai lat, e pe 2 rulmeti LM8, asadar acum nu mai am nici un fel de joc sesizabil nice pe X si nici pe Y .
Ieri am reusit niste printuri foarte frumoase, in premiera as putea spune, Extruder Rate e bun dar inca am probleme cu stringing, am printat o piesa de calibrare cu mai multe conuri foarte subtiri si ptr prima oara am reusit sa o scot la capat, dar inca ramane stringing intre ele, asa ca am pus retraction de 2 mm si am scazut temperatura la 200 C ptr printare si s-a redus substantial .

Alta chestie care ma enerveaza la culme si chiar nu inteleg cauza, eu am bed neincalzit, practic dupa cum se vede si din video e o placa de mdf cu o foaie de kapton de 20 cm x 20 cm lipita pe ea, ei bine ieri am printat cateva ore bune niste printuri destul de complicate, niste rotite foarte mici cu diametru de vreo 8 mm, si n-am avut probleme la primul strat a prins fara probleme .

Ei bine astazi, aceleasi setari, caloriferul la 2 in camera cu imprimanta, nu reusesc sa prind primul strat nici mort .
Pur si simplu in loc sa se duca filamentul sa se prinda de kapton, e atras ca si de un magnet de duza hotendului si se face asa un blob care culege si filamentul care se prinsese cat de cat si trebuie sa dau Kill la Print, pe cand ieri prindea asa de tare primul strat incat de-abia desprindeam piesel cu varful de la cutter de kapton .
Care o fi cauza, e prea murdar oare varful de la hotend, sau s-a intamplat ceva cu kaptonul sau temperatura ambianta sa fie problema chiar nu inteleg ce s-a schimbat, teoretic nimic dar practic nu mai merge .
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
May 07, 2016 08:46AM
Uaaa... ce Printrbot frumos.
Gata, acuma ai o platforma functionala sa incepi sa-ti printezi urmatoarea imprimanta.
Printrbot este... doar o etapa.


Tot planuiesc sa fac un "ultimate guide to first layer" dar nu-mi fac timp.

O sa fiu foarte succint, fara detalii si fara poze.

PLA:
- sticla chioara de 3mm acoperita cu plastic de la laminat hartie.
- Patul incalzit la 60C,
- patul "pensulat" cu acetona inaintea fiecarui print.
- PLA incalzit la 200 primul strat dupa care 190 sau 195.


ABS:
- sticlotextolit de 4mm
- perforat sita din 5 in 5 milimetri, gauri de.... 1mm
- patul este incalzit la 100
- patul este "pensulat" cu acetona inaintea fiecarui print
- ABS incalzit la 220 primul strat dupa care.. in functie de situatie, mai cobor temperatura.


Foarte important la ambele situatii/ imprimante: inaltimea primului strat. !
Inca din primele piese printate, mi-am dat seama ca inaltimea primului stat reprezinta factorul cel mai important.
Si cum imprimanta mea nu era facuta "brici", mi-am modificat ambele imprimante in sensul implementarii/ activarii functiei "babystepping".
Asta imi permite sa variez inaltimea Z din step-in-step, in timpul printarii, ca si cand as impinge patul mai aproape de hotend, fara nici o modificare la GCODE.

In acest sens, la absolut toate piesele printate, primul strat este ajustat manual.

cu setarile de mai sus + procedura cu first layer, cred ca se face un an de cand n-am schimbat foaia de laminat de la imprimanta PLA si tot un an de cand n-am mai folosit Kapton sau vre-un alt fel de substrat.

Singurul "dezavantaj" e ca la imprimanta ABS trebuie sa planez fundul pieselor pe un smirghel pentru a scapa de boroboatze.
Desi in unele situatii le pastrez, fie ca arata frumos fie ca am un grip mai bun al piesei.


spor
Alex
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
May 07, 2016 11:59AM
Mda, faza cu adevarat stranie este ca joi am printat fara nici o pb pe pat neincalzit,chiar a aderat super pe kapton, fara acetona fara nimic ca intotdeauna .
Dar vineri aceleasi conditii aceleasi setari nu a mai aderat deloc .
Din ce am discutat si cu altcineva, probabil ca e de vina temperatura din camera, si faptul ca a fost kaptonul mai rece probabil .
Mi s-a spus sa incerc sa incalzesc un pic kaptonul inainte cu cu foen, si bineinteles sa fie cald si in camera .
Alta solutie iefitna si rapida este ceva spray fixativ de par pe kapton, dup-aia cik prinde perfect filamentul pe el .
Din pacate nu am pat incalzit, si nici baby stepping, dar cam stiu si eu din ochi sa reglez incat sa prinda turtit primul layer, si n-am avut pb pana acum dar
ieri a fost o zi mai speciala se pare ...
Cat despre construirea unei noi imprimante, as vrea intai as printez cu Printrbotul pana ajung la limitele lui si apoi sa trec la altceva, dar nu stiu care sistem ar fi mai bun ... si nici bani nu as mai baga foarte multi iti dai seama .
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
May 07, 2016 01:36PM
gata, m-am starnit si am scris doua vorbe, citeste mai jos:


Printing ABS on a perfboard

http://forums.reprap.org/read.php?385,661307



Cat despre Printrbot... tocmai asta e treaba: printeaza repede cu el o alta imprimanta si daca ai noroc, o termini inainte sa-si atinga limitele.
Si, nu glumesc decat putin.
Printr-bot este un adevarat reprap, un reprap de nadejde pe al carui umeri poti sa catzeri o noua imprimanta.
De ce o noua imprimanta?

1. da, categoric este nevoie de heated bed. In primul rand la ABS dar ajuta si la PLA.
Nu detaliez aici, s-a scris tone pe subiectl asta.

2. da, categoric este nevoie sa limitezi curentii de aer care bat pe piesa care se printeaza.
Asta inseamna "heated chamber" sau macar niste pereti protectori. (la mine culmea e pe dos: Delta care printeaza ABS are pereti protectori si CoreXY care printeaza PLA are HeatedChamber

3. daca nu ai babystepping, sa-ti pui! Sunt cateva Firmware care au aceasta posibilitate, daca nu sufleci mainile, faci copy dintr-un firmware in firmware-ul tau si ai si tu babystepping. Nu am cuvinte ca sa subliniez importanta acestei setari "on the fly".

4. da, Hairspray ajuta. Am folosit si eu DreiWetterTaft, un fel de lipici de par :-)
Dar, de cand cu perfboard (vezi link-ul de mai sus), nu ma mai intereseaza fixativ si nici Kapton....

5. acetona rulez. La tine, mai ales daca printezi la rece, un sters cu acetona sau un sters cu "ABS slurry" este mai mult decat recomandat.
Si in primul rand, nu atinge kapton-ul cu mana. Grasime !!!!

6. inainte sa mai printezi cateva kile de roti dintate si cuburi si brelocuri si sa uzezi imprimanta, studiaza problema ce imprimanta ti s-ar potrivi.
Eu am o Delta si un CoreXY.
Motivul principal: nu agreez ideea de pat care se misca in toate partile.
La Delta sta fix, la CoreXY urca din cand in cand...


Oricum cheltui banii pe ceva.
De ce nu pe imprimanta.
Mai tai din alcool, din tigari, de la momeala pentru crap si.... iti mai ramane de-o imprimanta.
Daca esti cat de cat indemanantic, iese la o treime de pret decat cele de cumparat.


spor

Edited 1 time(s). Last edit at 05/07/2016 01:46PM by alexella.
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
May 07, 2016 01:56PM
Dupa un strat de taft tongue sticking out smiley hair spray

Incredibil, dupa ce am dat un strat de taft pe kapton a prins primul strat perfect, nici nu-mi vine sa cred ...
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
May 08, 2016 01:24AM
:-)
Nu e deloc incredibil.
E chiar...foarte credibil.

Dar, aminteste-ti de una din legile lui Murphy: "exista chestii care nu se lipesc si exista chestii care nu se mai dezlipesc".

Revenind la latura stiintifica, iti pun mai jos continutul unui Fixativ de Par.
Din avion, as spune ca este o combinatie intre lac si lipici.
De mers merge, categoric.
De preferat sa dai cu spray cand patul este rece (la tine, nu e nici o problema aici :-) ) si creaza o suprafata uniforma, usor cu textura de portocala (deci suprafata mai mare) la care piesele adera o minune.

Eu am renuntat la Kapton+spray pentru ca exceptie piesele cu suprafata mica, nu mai le puteam dezlipi pe cele mari.
Am spart multe sticle in felul asta.

Cele mai bune rezultate le-am avut cu Kapton + spalat cu acetona.
Literalmente, pe la 80 de grade piesa face "poc" si s-a dezlipit.
Dar valabil doar pentru piesele mici si fara multe linii drepte.

Si toata treaba pleaca din design cum foarte bine a exemplificat un nene in filmul de mai jos:

https://www.youtube.com/watch?v=YhfrHo53K18


Te las, sa mai testezi...


INGREDIENTS:
Dimethyl Ether, Alcohol Denat., Aqua, Octylacrylamide /Acrylates/Butylaminoethyl Methacrylate Copolymer, Aminomethyl Propanol,
Vinyl Caprolactam / VP / Dimethylaminoethyl Methacrylate Copolymer, Triethyl Citrate, Parfum, Niacinamide, Panthenol, Cocoyl
Hydrolyzed Keratin, Linalool, Citronellol, Geraniol
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
July 28, 2016 06:07AM
Si am mai revenit dupa mult vreme fara activitate, se pusese praful pe ele imprimante, l-am dat la o parte de pe Printrbot sa vad daca mai merge, QU-BD ul inca nu l-am deranjat tot prafuit e ...
Ptr ca imi cam curgea hotendul E3D Lite de pe Printrbot, l-am dat frumos jos, l-am prins in menghina, l-am incalzit la 200 si dupa ce l-am curatat bine l-am si strans bine si acuma nu mai curge .
Din pacate insa de cand cu operatiunea asta a aparut o alta problema, se blocheaza filamentul cam la fiecare print dupa primele 2 straturi, adica ma trezesc ca nu mai iese nimic .
Asa ca pun pauza la print, misc extruderul 20 mm in sus, desfac surubul de la idler trag filamentul afara, constat ca se varf s-a ingrosat un pic (curgere prea inceata ptr primele straturi, viteza prea mica), tai partea cu pricina, bag filamentul la loc, extrudez 10 mm de proba si apoi ii dau continue printing si merge apoi 2 ore fara probleme .
Deci ceva se intampla in primele 2 straturi care face ca filamentul sa stagneze prea mult in zona hotendului si sa formeze acel dop care nu mai poate fi impins .
Probabil ca daca as avea un extruder cu niste dinti mai puternici si metalic acesta ar forta cumva acel dop, dar asa pur si simplu la un moment dat nu mai poate extruderul sa invinga forta de frecare dintre acel dop si interiorul de la hotend ...

A doua problema ar fi bineintels Z bandingul de care inca nu am scapat, se pare ca designul Printrbot ului face ca acesta sa fie prezent orice ai face .
Chiar daca am acuma suportul de extruder super fix si pe 3 rulmenti, din pacate lateralele pieselor tot sunt "tremurate", probabil din cauza ca la miscarile stanga dreapta barele de 8 mm pe care se sprijina axa X vibreaza, asadar pozitionarea intre 2 straturi succesive nu este niciodata la fel, un strat e mai in stanga cu +/- 0.2 ,, altum mai in dreapta si tot asa .
Pot sa printez piese foarte solide (zic eu), dar din pacate acele margi cu straturi "tremurande" ,a enerveaza la culme .

Chiar si QU-BD ul in momentele cand mergea bine avea Z banding mult mai mic decat la Printrbot, ptr ca la QU-BD barele de pe Z macar sunt rigidizate una fata de cealalta printr-o bucate de MDF, si este si mult mai mica .

Asadar incep sa ma gandesc cum as putea sa trec la o structura mult mai solida din punct de vedere al acestor vibratii pe Z, si care ar fi aceasta, si din ce sa fie construita, daca sa folosesc clasicele bare filetate si piese printate, sau sa folosesc niste extrudari din aluminiu, si T-slots sau piese printate, si care forma ar fi mai avantajoasa, "piramida" ca la Mendel sau cub ca la CoreXY si alte modele .

Cum deja posed deja electronica de la QU-BD. mi-ar trebui doar profilele, partile printate pot sa le fac cu Printrbot ul la un cost acceptabil zic eu .

Astept ceva idei si experiente .
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
August 01, 2016 03:52AM
In weekend am mai printat cate ceva si am mai studiat si problema si m-am gandit sa ma orientez spre MendelMax 1.5, mai ales ca este kitul disponibil si pe reprapworld .
Am cautat mai multe kituri, dar unele din ele au suportul ptr bed facut din ceva laser cut, nu e bun ptr mine, pana la urma am gasit un kit care are suportul printat, nu sunt multe piese si pare usor de asamblat .
Le-am scris un email la cei de la reprapworld, poate imi dau un link la partile printate care se potrivesc cu profilele pe care le vand ei ... la ei partile printate din PLA sunt 99 de euro, le-as printa eu de banii astia, deja am printat vreo 4 componente si is cat de cat ok ...
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
August 05, 2016 03:54AM
In ultima vreme a scazut calitatea extrudarii si ma tot intrebam de ce, de asemenea dupa cum am spus si mai sus aveam si destul de multe blocaje .
Ei bine ieri tot asa s-a blocat, dar n-am reusit ca de obicei sa pun filamentul la loc ca de obicei, asa ca a trebuit sa desfac extruderul de hotend .
Am constatat ca tubul interior de PTFE era iesit un pic din hotend, nu-mi dau seama daca asa e normal sau nu, ei bine dupa ce l-am pus la loc am printat in continuarea ca in vremurile bune, practic partea de dupa fix a iesit excelent, inainte de blocaj a iesit ca naiba, asta ptr ca am facut reparatia in timp ce am dat pause printing .
O sa desfac mecanismul si o sa proiectez o piesa de legatura intre extruder si hotend care sa nu mai permita jocuri si sa fie perfect aliniate gaurile de filament de la extruder si de la hotend .
Totusi e bine ptr ca eu credeam ca a inceput sa dea semne de oboseala hotendul ...
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
August 10, 2016 05:01AM
Dupa ce am dat jos hotendul si l-am prins in menghina si am impins filament in el am gasit problema, intr-adevar PTFE ul din interior se ridica in sus atunci cand filamentul este impins de catre extruder si astfel se creaza o zona exact inainte de heater in care filamentul sta ceea ce duce la deteriorarea sau blocarea filamentului in timpul printurilor .
Am incercat sa-l imping inapoi la rece dar nu merge, apoi am avut proasta idee de a taia bucatica care era pe dinafara ...
Dup-aia am incercat sa-l imping si la cald si a mers, dar din pacate deja distrusesem piesa aia mica care ar trebui sa nu-i permita sa se ridice atunci cand se printeaza .
Aseara n-am mai avut timp, dar o sa fac teste azi cu alt timp de prindere astfel incat sa am o piesa de plastic exact deasupra hotendului cu gara de 2 mm astfel incat chiar daca PTFE ul este impins in sus sa nu aiba cum sa se ridice .
Bineinteles ca azi am cautat si pe siteul de la E3D si am gasit aceasta problema, dar ei spun ca piesa respectiva ar trebui sa blocheze PTFE ul sa se ridice, dar nu o face, deci o sa modific eu cumva astfel incat sa am PTFE exact pana ce ajunge filamentul in heater ca sa nu mai se acumuleze acolo si sa creeze probleme .
Era logic dar mi-a luat atat de mult timp, deci cand aveti probleme luati hotendul prindeti-l in menghina incalzit la 200 deg C si impingeti cu mana filament si vedeti ce se intampla .
Eu dadeam vina pe extruder ca nu are forta destula si tot strangem surubul de la el .
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
August 16, 2016 01:15PM
Chiar si cu totul montat, se poate incalzi hotendul la temperatura necesara, si se poate impinge filamentul cu mana. Doar idlerul care blocheaza filamentul trebuie desfacut, astfel incat sa lase filamentul liber - ca sa poata fi impins manual.
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
August 16, 2016 01:39PM
Da, asta am si facut si cateodata mergea usor cateodata intampinam rezistenta ...asta ptr ca in anumite cazuri se ridica PTFE ul ala care e inauntru la E3D si se crea o zona in care se forma o punga de PLA topit intre PTFE si nozzle .
In mod normal PTFE ul are un fel de clema care n-ar trebui sa-l lase sa urce, dar ea trebuie sa fie presata in jos cred, insa la mine din cauza modului unic in care e prins hotendul nu un spacer, era o zona de vreo 5 mm goala intre extruder si PTFE si PTFE ul pur si simplu se ridica in sus doar cand hotendul se incalzea .



Aici se vede mai bine despre ce ar fi vorba, aica in disperare deja taiasem PTFE ul ptr ca ii distrusesem capatul incercand sa-l imping la rece .
Dup-aia am gasit ceva PTFE si am completat .

Concluzia e, cu cat deviezi de la setupul standard cu atat apari mai multe probleme .

Edited 1 time(s). Last edit at 08/16/2016 01:46PM by bbogdanmircea.
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
August 17, 2016 07:05AM
Dap si din cate inteleg daca se ridica ptfe-ul atunci si in situatia in care se opreste din extrudat, ar fi camera mai mare, si probabil ca ar fi scapat mai mult plastic cand facea pauza intre extruderi diferite. E posibil ca actiunea de retract intre extrudari sa fi fost si cea care tragea ptfe in sus. Asa ca daca rezolvi cu saiba, probabil comportamentul extruderului s-ar imbunatati in mai multe aspecte.
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
August 17, 2016 07:13AM
Culmea ca nu prea curgea, ci crestea backpressure si nu mai extruda la un moment dat .
Ce cred eu ca se intampla, fiindca se forma acea punga de PLA exact deasupra la nozzle si de grosimea PTFE adica 2-3 mm diametru, se ajungea la un moment dat cand acea punga se intarea destul de mult incat nu mai era topita total si in acel moment deja oricat ar fi imping motorul in filament nu mai curgea decat foarte putin .
Ultimele printuri de cand am aplicat metoda cu saiba sunt mult mai bune, dar nu inca perfecte, am modificat extruderul ca sa nu mai existe spatiu in care sa urce PTFE ul, trebuie sa desfac din nou si sa vad care este situatia si sa pun noul extruder .
Ar trebui insa sa reproiectez si modul in care e prins E3D ul de suport, acea placa cu taietura laterala a inceput sa se indoaie deci ar trebui alta solutie mai putin sensibila la presiune .
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
September 15, 2016 03:19PM
Am mai facut cateva printuri in ultima vreme si rezultatele sunt bune si foarte bune cel putin ptr standardele mele .
Probleme care le mai am sunt din cauza diferitelor jocuri mecanice pe care le mai am si faptului ca nu am pat incalzit, asadar aderenta primului
strat este cateodata cu probleme .
Am incercat optiunea de raft asadar 1 strat peste tot sub piesa si pare interesanta, de asemenea am incercat sa configurez si suport ptr ceva
piese mai complicate in slic3r dar mi se pare dubios modul in care genereaza suportul slic3r, poate ar fi bine sa incerc si cura ca si slicer .
Mi s-a cam terminat filamentul albastru asa ca am mai dat o comanda la RRW, si de asemena am comandat si niste bare netede si filetate mai lungi, as vrea sa extind axa X
(cea de pe bridge la mine cel putin) de la 130 mm cat e acum la 200 mm.
Avand in vedere ca am deja curea GT2, aceasta extindere inseamna mai mult barele filetate si cele netede si o bucata mai lata de MDF ca si suport ptr bed.
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
November 16, 2016 05:50AM
Am inceput sa printez piesele ptr un Core XY, mai exact un HyperCube il gasiti usor pe thingiverse .
Printez cam cate 1-1.5h pe zi, deci in functie de marimea pieselor asta inseamna ca 1 piesa mare, sau mai multe piese mai mici .
O sa canibalizez QU-BD One up probabil in acest scop si o sa folosesc electronica, motoarele, barele de 8 mm, surubul, rulmentii liniari si ce se mai poate .
Va trebui sa cumpar separat probabil un hotend E3D Lite si profilele de aluminiu de la RRW, precum si restul de curele, pulleys si ce imi mai lipseste, asta dupa ce termin cu printatul pieselor .
Sper sa suporte placa de la Qu-Bd firmwareul de CoreXY, dar avand in vedere ca am reusit candva sa flashuiesc Marlin pe ea, ar trebui sa mearga doar cu alta Configuratie .

Printrbotul merge foarte bine ptr limitarile lui mecanice si de design, inca nu am incredere sa-l las sa printeze singur mai mult de 10-15 minute, si inca am vibratii destul de
ingrozitoare cand face miscari diagonale concomitent pe X si Y a caror sursa nu pot sa o inteleg, probabil calitatea proasta a stepperelor ?

Si un 3D Benchy :



P.S. Daca stie cineva cum poti face upload de pe tel pe Google Photos si apoi sa pui un link care sa fie public, fara prea multa bataie de cap atunci sa-mi spuna si mie ca nu ma prind . Adica as putea face un album public ptr 3D Printer sau ceva ... dar mi se pare mult prea complicat . Sau daca stiti alt serviciu de free sharing la imagini cum era imageshack ...

Edited 3 time(s). Last edit at 11/16/2016 06:17AM by bbogdanmircea.
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
November 17, 2016 02:45PM
nu fi foarte foarte lenes cu pozele direct de pe telefon.
se poate, cum nu da.. mai greu cu vorbele.
plus ca daca pui pe alt site, imprastiem forumul.
Asa ca: salveaza pe computer si posteaza aici.

daca totusi vrei ca tine, fa-ti cont de flicker (de exemplu) si le adaugi usor din telefon.
Si or fi si alte optiuni.
Dar mai bine le pui aici pe forum, sa povestim, sa ne dam cu parerea.

printezi o ora pe zi?
Da ce printezi, zaruri?
ca eu sub o noapte nu scap...
Pune imprimanta pe o foaie groasa de sticla (sau gresie), nu lasa nimic in jurul ei si... dormi linistit.
N-are cum sa ia foc casa
(Daca vrei sa-ti ia foc extrudorul, intreaba-l pe Dan ca stie cum :-) )


te bagi la corexy zici?
cooool.
ma bag in seama garantat :-)

eu tocmai mi-am facut lift-ul Z cu suport in doua parti si sunt taare multumit
Urmatorul upgrade, daca mai ma bag la ceva, o s-o trec comple pe "linear sliders"
poate octoprint cu wifi...
poate mut toata electronica in partea de jos...
poate mai bag o articulatie la bratul care tine cablurile..
poate-i mai aranjez draqu cablu ala de la LCD....
poate....


Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login