Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani

Posted by bbogdanmircea 
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
February 18, 2017 04:15PM
in primul rand: fir-ai tu sa fii !
daca mai pui tu pozele invers sa-mi sucesc eu gatul... :-(


Deci da, se poate si cu o singura bucata de curea pentru ca tu nu ai intrerupt pentru carucior. Tu ai pus barele una peste alta. La mine le-am pus in acelasi plan orizontal pentru ca sunt obsedat sa pot face piese cat mai inalte. Practic, eu printez la 20mm distanta de barele X (atat in jos cat si spre Y).


Una peste alta, foarte frumos cadrul. Ingrijit si rezistent. Bun asa.


Avand Z pe interior, tu poti s-o carosezi foarte usor. Mai repozitionezi o data motorul de extrudor si gata :-)


Sunt chiar curios cat de repede o sa mergi cu ea.
Eu m-am saturat de bowden si am pus un extrudor cu direct drive direct pe carriage. Ceea ce-l face mai greu si nu pot sa "zbor" cu el. De fapt.... oricum printez "over night"...


bravo, tine-o tot asa.
[eu trag tare la CNC.. mai am nitzel si gata... ]
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
February 20, 2017 07:00AM
In primul rand nu am pus eu barele asa, ci designerul pieselor .
In al doilea rand, imprimanta asta e o "bijuterie" ca si design, ma refer strict la modul cum totul se asambleaza foarte frumos, e foarte usor de incasetat pe laterale ptr ca toate componentele intra in cadru, ce mai doar cuvinte de lauda ptr cel care a facut-o .

Acum sa trecem si la probleme, ieri mi-am luat inima in dinti si am montat o clona de E3D pe care o luasem acu ceva timp de pe ebay dar nu a mers, i-am printat si un suport de ventilator ptr racirea radiatorului, am lipit niste adaptori de la conectori compatibili cu Printrboard la fire, mai facut ceva teste si dat drumul la un printarea unui cubulet de 25 x 25 mm macar sa vad daca merge ceva ...

Rezultatul se vede mai jos :

http://www.thingiverse.com/make:303616

Nu bagati in seama faptul ca hotendul curge ca un porc, nici faptul ca extruderul are momente cand clicaie si se blocheaza (nu am calibrat lungimea filamentului ptr el), nici faptul ca pe Z in loc sa iasa cub de 20 (la a doua incercare), a iesit doar de vreo 13 mm .

Partea nasoala e ca nu am scapat de o problema care ma scoate din sarite si la Printrbot si anume vibratiiiiiiile !!!!!
Par sa apara cel mai mult cand se misca carriage-ul adica in lungul barelor de 10 mm ... o sa ma apuc sa strang toate suruburile poate a ramas ceva desfacut, si sa-i mai dau niste printuri "dry" si sa elimin din axe, intai deconectez extruder, apoi X Y pana aflu de unde vine problema .

Astept sa soseasca azi maine E3D Lite ul si sa-l montez .

Fapte pozitive, cu tot cu panarama de clona, extruderul a reusit sa impinga filamentul fara probleme, si straturile pe Z au iesit foarte omogene, aproape ca nu se cunoaste nici un defect pe lateralul piesei care a fost printata de fapt la vreo 0.15-0.2 layer height real .

Daca aveti si alte tipsuri ptr detectat sursa de vibratii astept sfaturi .

Nu am umblat si nici nu o sa umblu la potentiometre ptr ca pe One Up era foarte foarte silentioasa imprimanta, deci sigur nu e de la motoare .
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
February 20, 2017 10:57AM
salut
sper ca am vazut bine in poze , in colturi ai doar cate doua coltare si nu 3 sa incerci sa il pui si pe acela si mai scapi de vibratii, vezi cu ce setari esti in marlin poate de acolo ai acele vibratii
eu am cosntruit cateva modela ca cel contruit de tine si nu am avut treaba cu vibratiile
curelele sa fie bine intinse
ce inatalime ai pe Z pentru printare?
eu am facut unele cu 265mm pe axa z
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
February 20, 2017 05:45PM
daca asa a pus designerul piesele, s-o fi gandit el la cineva.
Nu comentam negativ, comentam comparativ doar...


Cat despre vibratii, ia si tu pe rand si verifica:

- evident, ia fiecare surub la mana si strange-l sa nu fie slabit
- urechile te inseala, nu te prinzi de unde vine galagia. Ia o lingura de lemn sau o surubelnita lunga sau... un "drug di hier" si asculta cu urechea. Pune un capat al lingurii pe Tragus (asa se cheama portiunea ceea de ureche) si impinge-l spre canalul auditiv ca si cand ti-ai astupa urechile ca sa nu mai auzi sunetele externe. Cu celalalt capat al lingurii, incepe sa atingi diverse parti din imprimanta pana identifici sursa. Iar daca nu ma iei in serios, treaba ta. Sau ia-ti un stetoscop da... o sa te doara urechile
- testeaza miscari pe diverse axe (x, y, x&y pe diagonala) cu viteze diferite. Sa stii ca stepperele au si o viteza la care intra in rezonanta. Am patit la fel si cu Delta si cu CoreXY. Si le-am linistit cand am sarit viteza de rezonanta, de obicei in jos si nu in sus


cu potentiometrele reglezi curentul. daca nu-ti sare pasi sau daca nu ti se incalzesc motoarele.. lasa-le asa.


si ca sa inchei, daca ar fi sa pun un pariu, as zice e ca e de la viteza motoarelor.
seteaza-i maxim-ul din Marlin si ai scapat de necaz
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
February 21, 2017 04:47AM
Ok merci de sfaturi, o sa postez aici vitezele folosite deocamdata in Configuration file, de fapt cred ca se pot schimba si din EEPROM nu ?
A venit azi si E3D ul Lite, cand timpul permite o sa-l asamblez si montez .
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
February 23, 2017 02:01PM
to EPROM or not to EPROM, zis is za question.
EPROM-ul s-a inventat ca sa faci upgrade la firmware fara sa recalibrezi (mecanic) imprimanta.
In acest sens: la Delta am lasat EEPROM pentru ca am frecat la calibrare de zeci si mii de ori. La corexy am EEPROM dezactivat si cei 10-15 parametrii ii am direct in config. Si EEPROM e mai bun daca vrei sa te joci cu setarile direct din meniu dupa care le salvezi in eeprom sau re-incarci configuratia "safe" salvata in config.


si revenind putin la IGUS-urile tale (la care parca tocmai ai renuntat)

- uita-te la filmul de mai jos, zice multe chesti interesante. Printre altele, ca igus-urile merg mult mai bine incarcate bine si in colivie stransa.
- igus vad ca recomanda bare rectificate de aluminiu anodizat pentru bucsele polimer asa ca... retractez orice comentarii vag negative la adresa barelor de aluminiu :-). IGUS rules...
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
February 24, 2017 03:31AM
Din pacate a dat gripa in mine asa ca am abandonat orice lucru la imprimanta saptamana asta ...

Referitoare la Igus, pana la urma le-am folosit, dupa ce un membru de pe thingiverse la rugamintile mele a remixat un carriage care sa aiba "casete" ptr ele .
Combinatia functioneaza ok pe barele anodizate de 10 mm, dar nu aluneca la fel de usor ca rulmentii liniari cu bile de 8 mm pe barele anodizate de 8 mm tot de aluminiu .
Asadar deocamdata pot sa montez 3 tipuri de carriage, igus pe al de 10 mm, bucse bronz pe al de 10 mm, rulmenti liniari cu bile pe inox de 8 mm .

Poate in weekend reuseste sa montez E3D-ul si sa mai fac niste teste .
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
February 24, 2017 07:19AM
Referitor la Igus, ca sa functioneze optim trebuie ca , carcasa pentru ei sa fie cu circa un mm mai mare decat diametru lor exterm altfel sunt foarte stransi si nu mai aluneca, mi-am batut si eu capul cu ei la o imprimanta si pana am reusit sa ii fac sa alunece.........
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
February 25, 2017 01:36PM




Si am asamblat si E3D-ul conform instructiunilor si am tras si un cub ...
Dupa cum se poate vedea din poze, 2 laturi ale cubului au o mica curbura spre interior, daca stie cineva ce ar putea cauza acest fenomen la core xy ?
Vibratia e tot prezenta, si sigur bine din carriage, o sa ma apuc sa desfac curelele si sa restrang totul, stranie problema .
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
February 27, 2017 04:24AM
Ieri mi-a venit o idee interesanta legata de vibratii, si anume, daca la Printrbot am evitat problema vibratiilor a infill modificand unghiul de infill la 0 grade, ca sa faca infill folosing doar un motor, de ce n-as face acelasi lucru si la Core XY, numai ca aici logica e inversa, ptr ca atunci cand doar un motor e folosit, hotendul se misca pe o diagonala .
Asadar, am facut un nou profil de slic3r in care am bagat unghi de infill la 45 grade, si astfel am putut sa analizez mai bine problema vibratiilor .
Intr-adevar cand se face infill folosind motorul din dreapta nu vibreaza aproape deloc carriageul, insa atunci cand se face cu cel din stanga atunci apar si vibratiile .

O sa dau jos curelele si mai iau la puricat pe acolo, sa vad ce ar putea fi diferit .
Voi cum tensionati curelele ca sa fie ok ? Am observat ca o curea are o traiectorie diferita in functie de sensul in care se misca, adica intr-un sens se apropie de surata ei care vine paralel, iar in celalalt sens se departeaza, asta cred ca inseamna ca sau e prea putin tensionata, sau unul dintre idle este nu perfect alineat cu ea .
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
March 04, 2017 12:57PM
https://www.youtube.com/watch?v=8vuDQUlsD3M

Azi am inlocuit IGUS-urile cu bucsele de 10 mm alea de bronz, poate poate scap de vibratii, nici o rezolvare insa .
E chiar un mister cu vibratiile astea, par sa fie de la motorul din stanga, urmatoarea etapa inlocuiesc motorul din stanga cu cel de pe Z sa vedem daca dispar ...

Edited 1 time(s). Last edit at 03/04/2017 12:57PM by bbogdanmircea.
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
March 06, 2017 02:55PM
Cand mi faci filmari d-astea de analiza audio, opreste EuropaLibera ca perturba peisajul auditiv.
Ce spionaj e asta??
S-o iau sistematic.


1. ai facut testul cu lingura/ surubelnita sa izolezi zgomotul? poate sa fie si o mica teava de plastic, o sa se comporte ca un microfon puternic uni-directional

2. ai observat vre-o corelatie intre zgomot si viteza de printare? Ce-ar fi sa printezi mai incet?

3. vibratii sau rezonanta? daca e vibratii, sunt pe o plaja mai mare de viteze fata de cazul rezonantei.

4. fa si tu testul cu miscari mai controlate. De exemplu, scrie un GCODE in care imprimanta face x+ -- x- de 10 ori, dupa care y+ -- y- de 10 ori, dupa care x+y+ -- x-y- . Adica laturi si diagonale. In felul asta, izolezi mai repede atat directia de zgomoteala cat si alte corelatii

5. daca vibratia se produce la "skin", e firesc deoarece are oscilatii foarte rapide acolo.


si daca ar fi sa pun pariu, as zice ca printezi prea repede.


cat despre laturi ovale, ori ai setari diferite pe motoare ori mai degraba ai undeva frecari. Corexy are inerent frecari deoarece curelele nu sunt in acelasi plan.


cat despre tensiuni... 11 cu 5. Habar n-am. Le-am strans sa fie cat de cat la fel de tensionare si sa nu am efect de paralelogram. Si asa le-am lasat de atunci. Am vrut sa pun un tensiometru dar e greu la corexy, curelele se plimba mult si bine peste tot felul de rulmenti.


hai spor si mai fa o filmare. Eventual pune microfonul intr-o tzeava si sa se vada tzeava la filmare.
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
March 06, 2017 03:00PM
Deci fara deci :

1. Am facut testul cu surubelnita, vibreaza carriageul asta e sigur

2.Am izolat miscarea, folosesc infill diagonal alternativ deci doar un motor munceste la infill celalalt incrementeaza, la motorul stanga vibreaza, la cel din dreapta e silent .

3.Schimbat motorul din stanga cu cel de pe Z, nici o schimbare .

4.Schimbat IGUS urile cu bucsele de alama sau ce or fi, nici o schimbare .

De-acu ramane sa pun alt carriage pe rulmenti liniari de 8 si bara de 8 mm, poate poate dispare .
Dezasamblez totul si sa construiesc din nou poate poate dispare problema .

Si nu printez deloc repede, primul strat si perimetrele la 20mm/s si infill la 25mm/s, pe youtube un tip a mers cu Hypercubeul lui si la 150mm/s si zice el chiar la 300mm/s ma rog nu cu ATMEGA si cu smoothieware board orice ar fi aia, ideea ca de asta am construit imprimanta asta, ptr viteza si spatiu, asa pot printa la 20mm/s si nu o sa vibreze dar dureaza o eternitate ...

Edited 1 time(s). Last edit at 03/06/2017 03:02PM by bbogdanmircea.
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
March 07, 2017 02:32PM
Motoarele eu le-as fi schimbat intre ele nu cu Z. Dar, daca esti sigur sigur sigur ca l-ai schimbat pe ala galagiosu cu Z si nimic... eu tot le-as schimba intre ele.

Dar driverele intre ele le-ai schimbat? si schimba-le intre x si y, lasa z in pace ca ala merge. If it's not broken, don't fix it.

Da chestie: scoate curelele si da doar din motoare.
Am ascultat filmul de multe ori si tot nu sunt convins ca e ok sa excluzi motoarele.
Motoarele sunt un fel de difuzoare datorita bobinajului.
Si, de exemplu, eu am clar o viteza la care motoarele imi suna cam la fel.

By the way: nu-i asa ca 100% motoarele sunt de acelasi fel?
Ca de obicei Z e mai puternic si daca ai schimbat z cu x... da nu conteaza. Conta doar daca asta rezolva cu sunetul.

De asemenea vad ca ai si un ventilator, pune-l pe pauza. Uneori zdroncane si ventilatoarele astea, mai ales la viteze .. pe care ele le considera nepotrivite. Nah, sa nu mai zic "viteza mare".

Cat despre infil diagonal, eu zic ca n-are fix nici o legatura.
Cand faci laturile la patrat, e drept ca maraie altfel dar zgomoteste la toate laturile. Si astea nu-s pe diagonala. Deci nu se pune infilu'


si daca tot nu ma crezi, da cu deshtu'n play si vezi:

https://youtu.be/_MaBQh-afWA



Daca nici asta nu te-a convins.....
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
March 07, 2017 02:38PM
Motoarele sunt toate 4 perfect identice .
De infill la 45 grade ziceam ca la corexy este cel ptr care motoarele nu lucreaza aproape deloc impreuna, si ar trebui sa produca cele mai putine vibratii, la laturi care sunt pe X sau pe Y vibreaza si mai tare ptr ca amandoua contribuie la vibratii .

Update acuma proaspat, am schimbat motoarele intre ele, tot infill la 45 deci doar un motor face infill, si ca sa vezi, vibratiile acum se aud cand face infill motorul din dreapta, deci vibratiile sunt legate doar de un driver, nu de motor, inainte era motorul din stanga dar legat la acelasi driver !
Hmmm, potentiometrle sunt toate pe aceeasi pozitie, posibil chiar si asa un driver sa dea mai putin curent si de aia sa vibreze?

Iaca si filmuletul :

https://www.youtube.com/watch?v=jl6VUvJ8CtE

Edited 1 time(s). Last edit at 03/07/2017 10:28PM by bbogdanmircea.
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
March 08, 2017 03:13AM
Update, azi dimineata ca n-am prea avut somn azi noapte, am masurat vref ul pe Printrboard, am gasit ceva filmulet, cam pe toate driverele era in jur de 1.00 V, am setat la 1.45 la toate cum am vazut ca ar trebui ...
N-am avut timp sa fac proba, e posibil de la prea putin curent sa apara vibratii sau n-are nici o treaba ?
O fi bine o fi rau, in specificatiile de la A4982 am gasit formula ITripMAX = VREF / ( 8  RS) si la Printrboard in schematic Rs e 0.1 ohmi, deci cu VREF = 1 curentul ar fi limitat la 1/8*0.1 = 1.25 A iar cu VREF = 1.5 ar fi limitat la 1.5/8*0.1 = 1.875 A

Curios ca m-am mai uitat pe net si am gasit in alta parte ca de fapt VREF ar trebui sa fie de 0.5 V ptr Printrboard, acuma care o fi corect ?

Edited 2 time(s). Last edit at 03/08/2017 03:34AM by bbogdanmircea.
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
March 08, 2017 04:59PM
apoi... daca vine noobman-ul, te ineaca el in cifre. Mie chiar mi-e lene sa ma apuc sa calculez da asa o fi, cum ai gasit tu pe net.

Apoi, inca ceva: ai incurcat cifrele sau tu ai A4982.
Ca io n-am asa ceva, eu am ramas la 4988.
Am luat un pum si.. nu mi-a crapat niciunul.
In fine, ce-am citit la 4982 am gasit undeva "Thin profile... " (in afara de alte diferente care aici nu prea sunt semnificative...cred).

Degetul pe drivere ai pus? ca "thin" = supt-tzire si poate ai probleme cu incalzirea.
Eu am radiatoare si tiraj fortzat, nu m-am jucat niciodata cu racirea. N-am incredere in tolerantele de catalog si incerc sa tin montajul intr-un ambient cat mai placut (lui).


cat despre motoare, tu trebuie sa le dai atata curent cat le trebuie nu neaparat 1A sau 1.2A sau 800mA...
Eu printand mai catinel, am dat curentul cat sa tin motoarele caldute (nu calde ca cel de la extruder) si sa nu pierd pasi.
Viteza mare = frecventa mai mare a impulsurilor spre motor = mai mult curent consumat = mai multa caldura.
Adica: o invitatie la radiatoare cu tiraj fortat pe drivere si.. mai lasa pedala de acceleratie :-)


de la prea putin curent pierzi pasi dar ar fi trebuit sa se vada la piesa (mai ales ca ai corexy).
dar nici nu stiu ce se intampla in sufletul lui 4982 cand n-are curent si incearca sa tina pasul cu ce i se cere... posibil si asta.


concluzie: creste curentul si pune ventilatoarele pe steppere
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
March 08, 2017 11:55PM
https://www.youtube.com/watch?v=vnZDZlAbdlU&t=3s

Facut si un print de cub de 25 mm cu VREF la 1.45 V la toate stepperele .
Concluzii :

S-au diminuat vibratiile care apareau inainte la infill mai ales, dupa cum se vede si in video acum am pus infill la 0 grade, care inainte vibra de nu-l puteam suporta, si a mers fara problema la 100% feed rate, care la mine inseamna 20 mm/s la perimetre si 25-30 la infill . In filmulet merge la 150 feed rate deci 1.5 ori vitezele astea . Tot se mai aude o vibratie mica in unele cazuri, dupa cum se poate vedea si in video cand face acele miscari diagonale scurte, deci ceva tot mai este pe acolo, sa fie o vibratie mecanica poate ?

PROBLEMA :
Cu acest VREF dupa vreo 15 min de printat, stepperele erau caldute la atingere cu mana 30-40 de grade, si driverele am pus degetul mic si cam frigeau 60-70 grade .
Asa ca am oprit printul ca nu vreau sa le parlesc . Se pare ca 1.75 A e cam mult pentru ele, nu degeaba era VREF setat la 1 V (din fabrica) .
Stepperele cred ca ar duce acesti curenti .

Acum eu avand in vedere ca frecarile pe X sunt destul de mari la mine (cariageul se misca destul de greu atunci cand nu sunt montate curelele), fata de Y care fara curele daca ii dau un bobarnac se duce dintr-o parte in alta asa de usor aluneca, s-ar putea sa pape mult curent la miscarea pe X, asa ca o sa instalez carriageul pe bare de 8 mm de aluminiu rectificate cu rulmenti liniari de 8 mm, stiu e aluminiu dar sper sa nu faca burta la mijloc la 300 mm cat au si e mai mult ptr teste sa vad poate asta e cauza vibratiilor .
La bucsele alea de alama inteleg ca frecarea e mare, mai ales daca nu sunt perfect paralele si ca barele sunt aluminiu, dar designul de pe Hypercube asa e facut cu ele si multi au implementat asa ... nu inteleg IGUS urile de ce nu aluneca insa usor, iarasi mecanica ma mananca ... o sa mai studiez poate undeva e o toleranta aiurea si stau bucsele prea stranse si agata la miscare si de aici si vibratiile ....
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
March 10, 2017 04:01AM
Desfacut aseara, pus bare de 8 mm si rulmenti . Pe scurt tot vibreaza parca si mai rau decat vibra ultima oara . Am dat si VREF ul jos la 0.8-0.9 ca sa nu crape driverele alea ...
Cred ca ma apuc sa desfac toata imprimanta si sa o sa o asamblez la loc ... sau sa comand alta electronica din China ...
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
March 10, 2017 05:16PM
ok, vibreaza, am inteles.
da click pe "buy" la e-bay si-ti iei una gata.
bun, acum totul e ok.

si totusi: in timp ce print-ai, scazand viteza, se schimba ceva din vibratii?
Sper ca ai vazut ultimul meu film; se vede/ aude clar o viteza de rezonanta.

dupa care, zi "da, am sa pun si radiatoare pe drivere si ventilator pe ele".


cat despre frecari (in bucsi) lasa suruburile mai slabe ca sa vezi daca nu ai abateri de coaxialitate la bucsi. nu le place daca sunt strambe.


da-l naibii de e-bay.
ce meshter esti tu?
gata? cedezi?
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
March 13, 2017 04:37AM
Nu cedea dar ma cam oboseste ca nu reusesc sa o fac sa mearga, mai ales ca vad oameni care au construit aceeasi imprimanta si merge de rupe, si mai e si super silentioasa .
Ce naiba gresesc ca nu-mi dau seama, frecari nu mai am deloc pe nici o axa de nici un fel, am inteles ca daca o curea e mai tensionata decat cealalta se pot produce vibratiile astea, pai cum sa le tensioze la fel sa fie ca mi se pare imposibil ?
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
March 13, 2017 02:05PM
Tensionarea corecta la acest model e destul de simpla, adica sa vezi daca e corecta tensionarea curelelor.
Dupa ce ai tensionbat curelele si ai strans suruburile care fixeaza cureaua de carriage x verifici daca ai aceiasi distanta pe y fata de cadru adica sa ai x perpendicular pe y daca una din curele nu e tensionata bine vei vedea ca ai diferente la y intre stanga si dreapta
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
March 14, 2017 04:13AM
Asa si fac duc carriage-ul la maxim in spate pana ajunge la limita mechanica si acolo tensionez curelele .
O sa repet procedura totusi si de data asta o sa leg carriageul cu niste ties-uri cat fac tensionare curelelor ca sa fiu sigur ca nu misca .
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
March 14, 2017 12:46PM
Eu fac operatia acesta cu carriage dus in fata inspre motoare si il pozitionez in stanga langa motorul de pe X, asa am vazut ca obtin cele mai bune rezultate in tensionrea curelelor,
Eu asa obtin cele mai bune rezultate
Si cum am spus masor si in stanga si in dreapta ca sa fie perpendiculara axa x pe axa y
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
March 14, 2017 03:21PM
sau poti sa incerci acest model pentru tensionarea cureli, eu l-am printat dar nu l-am incercat, inca
[www.thingiverse.com]
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
March 15, 2017 09:26AM
donpedro multumesc de sfaturi

Pana ajunge RAMPS am incercat urmatoarea chestie aseara :

Am dus carriage-ul la maxim in spate pana a ajuns si stanga si dreapta sa loveasca in profile, apoi l-am legat asa cu niste ties-uri mai lungi de colturi .
Apoi am desfacut curelele si le-am strans la loc, pana cand atunci cand trag de ele scot un sunet ca de chitara, intr-o parte e mai bas si in cealalta mai ascutit un pic .
Apoi am desfacut si i-am dat un print la aceeasi piesa pe care o tot incerc sa o printez .

Ce am observat e ca au disparut aproape total acele rezonante suparatoare din carriage, a ramas zgomotul de motoare dar care e normal nu vad cum as putea scapa de el, decat poate cu ceva drivere care sa aiba un microstepping foarte fin .
Deci e o imbunatatile dar inca nu e perfect, in anumite momente tot a mai rezonat, nu-mi dau seama daca e intr-o anumita pozitie sau la o anumita combinatie de miscari .

Asadar banuiesc ca aceasta rezonanta vine din elasticitatea curelelor in anumite momente, sau ceva de genul, mai ales ca la corexy acestea sunt si foarte lungi fata de altele .
Mai incercam .
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
March 21, 2017 11:54AM
Intre timp am printat si piesa aia ptr tensionare sugerata mai sus, am si montat-o dar iar am dat peste cap tensionarea si iarasi vibreaza .
Ce s-a mai intamplat intre timp, citind eu pe ceva topic pe thingiverse am vazut ceva despre curele care sunt rasucite, si ma gandesc cum naiba ca ale mele nu-s rasucite, apoi mi-am dat seama ca la mine dintii de la curele merg direct pe rulmentii aia mici 6203, si zic in mintea mea sa vezi ca de acolo is vibratiile ca dintii aia urca si coboara pe rulment si se lungeste scurteaza cureaua si bla bla bla .
Asa ca fericit desfac iarasi axele ptr a cata oara oare, rasucesc curelele, montez totul la loc ... siiiiii .... TOT VIBREAZA sad smiley sad smiley sad smiley
Am printat cupa lui Pitagora ca sa-mi inec amarul tongue sticking out smiley, filmulet cu ea cand ajung acasa .
Ieri mi-a venit si RAMPS de 20 de euro cu tot cu drivere si tot, azi poate reusesc sa-l flashuiesc cu firmware si sa-l si conectez cu microstepping la maxim poate poate cine stie ...
Cam atat, o sa mai uploadez filmulete pe youtube .
Daca nu merge nici cu RAMPS nush ce sa-i mai fac, o desfac si o refac de la 0 poate poate cine stie .
Multi spun ca la corexy e mai nasol cu vibratiile, curelele is foarte lungi de aia ...dar pe de alta parte pe youtube sunt o gramada cu RAMPS sau Printrboard care de-abia se aud motoare si atat .
De ce nu pot sa am si eu o imprimanta silentioasa .
Unii ziceau ca ale lor sunt sub 30 db, a mea am masurat cu telefonul 65 la 10 cm de imprimanta, cand face urat se duce spre 68 .
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
March 22, 2017 04:03PM
mda, e vrajitorie curata cu imprimanta ta.....
Hai sa mai zic:

- la mine curelele sunt intinse si atat.
dar mi-e greu sa-ti spun cat de tare.
ar trebui sa gasesc un cantar pescaresc...dar pentru pesti ultrausori. sa trag de curea si sa-ti zic la 1cm sageata cate kilograme forta trage.
subiectiv vorbind... nu pot decat sa inregistrez sunetul ca sa vezi cat de intinsa e a mea.

- revin obsesiv (iar tu o sa ma combati obsesiv) dar fa si tu acelasi test la mai multe viteze. Ori printat direct ori simuleaza cu cateva linii de cod, dupa cum ti-am spus mai sus. Eu tot cred in teoria cu rezonanta motoarelor.
[ce motoare ai? ai scris pe undeva?... ca sunt multe pagini si n-am gasit nimic. De exemplu, la CNC am schimbat motoarele de 200 de pasi la 1.2A cu unele de 400 de pasi la 2.5A. Rezultat? Cele de 400 sunt RECI fata de cele de 200 care le pusesem ventilator in fund. Pe de alta parte, cele de 200 sunt 'mute' fata de cele de 400 care sunt foarte galagioase. Motoarele conteaza...


- pe de alta parte, "DA", se poate
Ia uita-te la filmuletzul de mai jos ce repede toarce si ce cuminte e un alt hypercube.
Deci ar trebui sa mearga si a ta

https://www.youtube.com/watch?v=FTmZvROZ_tc
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
March 23, 2017 09:23AM
Nu ma mai uit la filmulet ca deja ma oftic la maxim .
Cu siguranta o desfac !!!!

In alta ordine de idei, am flashuit RAMPS, norocul meu ca au fost clone bune si a mers totul fara pb, bagat firmware si inceput un print, si face muuult mai urat decat cu Printrboard .
Am configurat aproximativ la fel . Am urcat si VREF-ul de la 0.6 la 1.2 si s-au incalzit driverele de le-a luat naiba, dar tot galagie frate !!!

Acuma am pus la loc Printrbot, probabil are treaba si cu mecanica si cu vitezele, de exemplu daca printez un cub de 20 x 20 plin, primele 2 straturi care is la viteza mica vibreaza, dup-aia cand creste viteza si face infill de ala in cruce, se aud doar motoarele ceea ce ar fi ok .

Asta e daca folosesc Cura, care are un infill mai smecher, merge cumva in zigzag .

In schimb daca folosesc slic3r, vibreaza la fiecare strat aproape de ma scoate din sarite .

Motoarele sunt reci, s-au incalzit doar cand am urcat VREF-ul pe Printrboard, atunci parca scazusera si din vibratii . Posibil sa fie doar la viteze mici, o sa-i dau acelasi print si ma joc din feed rate sa vad daca gasesc un punct in care sa nu se auda deloc .
Cam asta mi-a ramas sa gasesc sweet spot-ul la care nu intra in rezonanta .
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
April 06, 2017 10:36AM
Aseara am reconstruit imprimanta aproape de la 0, adica totul inafara de profile .
I-am dat un print si tot vibreaza .
Probabil abandonam proiectul ptr ca imi ia prea mult timp si nervi si nu o scot la capat .
E super frustrant sa vezi ca toata lumea pe youtube printeaza super rapid si silentios, si a mea merge incet si prost .
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login