Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani

Posted by bbogdanmircea 
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
February 24, 2018 05:58AM
rhc? heeeei, n-am mai fost pe acolo de multi ani. La inceput, eram chiar activ.
La final insa, nu mi-a placut atitudinea unor moderatori asa ca i-am lasat in pace cu jucariile lor.
Foarte bine, stai pe ce forum iti place si unde sunt discutiile mai active.

Well, se pare ca iti priieste provizoratu.
probabil n-ai probleme mari ca daca aveai, faceai tu ceva.
in fond, si banda adeziva cu stick e o solutie buna.

eu n-am mai facut nimic .. in sensul de inovatie.
pur si simplu printez cu ele asa cum stiu ele mai bine.
si gata

desi, intr-o zi va trebui sa ma uit sa vad ce are CoreXY de nu mai pot sa intru in Arduino ca poate vreau si eu sa-i fac upgrade de firmware si nu pot...


ai grija: cu cat imprimanta este mai mare, cu atat tolerantele sunt mai stricte.
atat in materie de dimensiuni cat si de vibratie, joc in lagare, etc.
dar, e frumos sa ai o imprimanta cu suprafata mare de printare


spor
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
February 24, 2018 06:23AM
Ultimul print Printrbot

Gata cu Printrbot .

Nu o să fie decât un Hypercube un pic mai mare , cel curent are cam 200 x 180 x 150 volum util real .
Cel nou ar trebui să aibă un 200 x 200 x 200 teoretic ...
Există deja Hypercube 300 tot pe același sistem doar cu 2 șuruburi pe Z care are 300 x 300 x 300 .
Eu nu știu la ce ar folosi un volum așa mare, dar cine știe, poate cu o duză mai babană gen 0.6 s-ar putea folosi, dar părerea mea că deja la piese atât de mari le împarți în componente pe care le prinzi între ele ...
Ți-am scris pe topicul de delta, e un user care și-a luat o delta și nu-i dă de capăt, poate poți să-l ajuți, eu am încercat dar unele chestii sunt specifice delta și chiar nu le știu .
O să rămân activ aici pentru că aici am început și am primit multe sfaturi utile, pe alte forumuri oamenii sunt deja prea cu nasul pe sus așa e, și nu mai vor să coboare la firul ierbii ...
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
March 01, 2018 04:19AM
Am avansat destul de mult la constructia celui de-al doilea Hypercube, de data asta am folosit lectiile invatate la constructia primului .
Dimensiunile sunt cam cu 250 x 250 x 250 util teoretic, am folosit un calculator de pe net facut de cineva care dimensioneaza exact profilele extrudate .
A trebuit sa reproiectez 2 suporti din cauza motoarelor Minebea cu flansa pe care le aveam de la Printrbot .
Am mers destul de incet, de obicei cate 2-3 ore in fiecare seara incet incet pana incepeam sa ma enervez apoi strangem si lasam pentru a doua zi .
Aseara am cam terminat mecanica, am montat si curelele, miscarea pare sa fie ok .
Mai raman de montat hotendul si endstopurile, de tras cablurile si de reflashuit RAMPS cu un firmware pentru CoreXY, de fapt mai am un RAMPS flashuit deja dar este clona China si cand l-am incercat facea niste zgomote ingrozitoare . Poate o sa incerc din nou .

Edited 1 time(s). Last edit at 03/01/2018 07:06AM by bbogdanmircea.
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
March 05, 2018 04:11AM
Am terminat constructi la al doilea Hypercube, am endstopuri yuhuu ...
Am dat si primele printuri si am un layer shifting de toate frumusetea la primul print vreo 5-6 straturi apoi dispare .
Am schimbat 2 RAMPS uri si nu e din drivere .

Tind sa cred ca IGUS urile de plastic de 10 mm de pe axa X cam agata cand sunt "reci", apoi isi dau drumul de la miscari si merg ok .
O adevarata pacoste bucsele astea fara bile, alea de bronz daca nu sunt perfect alineate agata de n-au aer, astea de plastic daca nu e carcasa perfecta se deformeaza si iarasi agata ...

Cred ca trec pe bucse liniare cu bile de 8 mm si pe axa X si aia e, astea le donez pentru cei care reusesc sa le faca sa mearga .

astea's pacatoasele

Edited 1 time(s). Last edit at 03/05/2018 04:13AM by bbogdanmircea.
Re: QU-BD One Up - cea mai ieftina imprimanta + Printrbot neterminat de 2 ani
March 06, 2018 02:20PM
well... tu ai o experienta pe care eu NU o am.
Si nici nu ma grabesc s-o am.
"toata viata mea" am lucrat cu lagare prin rostogolire.
Lunecarea o pastrez.. pentru sex, ca acolo e mai lejer cu tolerantele plus ca lubrifierea.. in fine.

La CoreXY am rulmenti de 8 pe bare rectificate pentru XY si pe Z am rulmenti de 10 pe bara rectificata.
Si n-am avut nici o problema de genul asta.
Ii mai gresez din cand in cand dar inca n-a fost nevoie sa-i schimb.

La Delta am rulmenti cu patina care sunt si mai buni la tolerante decat rulmentii liniari rotunzi.
And again: n-am avut nici o problema de genul asta.


Pe de alta parte, am vazut reclame cu aplicatii la IGUS si chiar mi-au placut.
Probabil sunt in elementul lor acolo unde praful si mizeria ar strica rulmentii prin rostogolire mult mai/ prea repede.


Daca vrei sa fii sigur ca ai joc/ agatza igusurile tale, incearca sa faci niste teste de anduranta cu calibrare
Poti sa folosesti endstop-urile (daca ai ceva bun cu efect hall sau.. poate optic) si du-te din comenzi inainte - inapoi - inainte - inapoi dupa care revino in aceeasi pozitie si vezi daca... ai ajuns in aceeasi pozitie. In felul asta ar trebui sa poti masura "jocul".


Saaaau, poti sa printezi piese foarte mari si layer shift-ul n-o sa mai fie sesizabil ;-)


PS: am intalnit si eu fenomentul de "agatzat" si la rulmentii liniari. Solutia a fost sa am un sistem de reglaj care sa-mi permita sa am un joc in carcasa rulmentilor pana cand am simtit la mana ca e "perfect" dupa care am rigidizat jocul si am verificat daca e la fel de "perfect" la mana. Si tot asa pana cand am obtinut un compromis.
Alfel, abaterile de la paralelism si/ sau colinearitate duc intr-adevar la niste forte de frecare tare interesante. Adica agatza.
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login