Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Arduino processor overload

Posted by alexella 
Arduino processor overload
January 19, 2015 03:16PM
Stimati...printatori.
Cautatori si mesteri.
Am o intrebare pentru voi: cum imi pot da seama de gradul de incarcare al procesorului in timpul printarii???

Gasesc undeva o fraza in Merlin:
// Make delta curves from many straight lines (linear interpolation).
// This is a trade-off between visible corners (not enough segments)
// and processor overload (too many expensive sqrt calls).
#define DELTA_SEGMENTS_PER_SECOND 200

Imi este evident ca exista o limita, ca prea multe afisari si un refresh prea rapid conduc spre incarcarea procesorului.....dar am multe neclaritati.

Deci, revin si inchei: cum imi pot da seama de gradul de incarcare al procesorului?
Re: Arduino processor overload
January 20, 2015 12:34AM
Cel mai evident este atunci cand vezi mici gogoloaie pe toata suprafata piesei printate dar tu ai calibrat corect extrudarea. La o imprimanta delta e cam la maxim tot timpul smiling smiley. De aia daca-i pui un lcd grafic merge in suturi.
Re: Arduino processor overload
January 20, 2015 12:50PM
@ldanut, metoda de identificare recomandata de tine...mh...nu mi se pare suficienta. Gogoloaiele pot aparea din varii motive iar calibrarea "corecta" a extrudarii este iarasi un deziderat nu un fapt usor de realizat (de ex: se strange surubul pana la refuz dupa care se desface trei sferturi de tura)
Concret, observ cateodata un "sughitz" in deplasarea motoarelor pe o anumita directie. Fie la deplasarile in timpul printarii fie in faza initiala cand "coboara" efectorul din pozitia de home. Cu toate acestea, nici un impact in print.

Cauzele la care ma gandesc:
1. processor overload
2. stepper overload (temp?)
3. other


Problema nu arde da...daca n-au implementat baietii ceva in Arduino, nu stiu cum o scot la capat.
Re: Arduino processor overload
January 21, 2015 01:49PM
Ca sa masori "incarcarea" trebuie sa umbli in cod. Ideea ar fi sa ai o bucla care sa mearga in seceventa principala si care, de exemplu, sa aprinda un led, si o instructiune care sa-l stinga pe care s-o plasezi in diverse sevcente din intreruperi.
Cand ledul da de se stinga, e naspa. Nu stiu cat de rapide sunt situatiile astea, dar daca apuca sa faca burbuluci pe piesa, atunci sunt... vizibile. Am gasit niste idei pe forumuri, dar ideea e ca o astfel de determinare este intruziva, adica ceva ce nu prea tiai dori, mai ales cand te apropii de limita.
Re: Arduino processor overload
January 22, 2015 02:38PM
Mh.
Sa creez eu un watchdog care sa-ncarce procesorul si sa "impartim" totul cu imprimanta..intr-adevar, e destul de intruziv.
As putea detecta doar tipurile de miscari care ar incarca procesorul mai mult ca alte miscari dar tot nu mi-ar putea indica ... viteza reala a procesorului.
Speranta mea era ca o asemenea functie/ metoda de identificare sa fi fost prevazuta deja de cei care au creat Arduino....

mai caut, mai citesc....
Re: Arduino processor overload
January 23, 2015 07:23AM
Mai este o alta problema. Slicerele tind sa faca prea multe linii drepte foarte scurte si arduino mai pica in nas cand se intampla asta. Este un mic tool care optimizeaza aceste path-uri sa se elimine distantele foarte scurte pe care le face delta.

[github.com]
Re: Arduino processor overload
December 06, 2015 04:13PM
"revin obsesiv"... vorba unui coleg de la serviciu: mai clar, cum pot identifica processor overload?

Ma tot proptesc de niste hic-uri la Delta si ma tot gandesc daca n-a ajuns procesorul la capatul puterilor.

Intre timp, ma gandesc sa umblu in cod si sa-i dezactivez LCD-ul in partea de printare sau:
- sa-i maresc timpul de refresh la cateva secunde (doar in faza de printare)
- sa-i tai "animatia" de la ventilator
- sa-i tai afisarea coordonatelor in timp real (who cares?). Eventual ii las doar Z


o alta idee: cred ca am stepperele puse pe 32 microstepping pentru ca asa erau pinii si... cred ca e prea mult pentru un 3d printer. Tre sa mai citesc, sa mai studiez...
Re: Arduino processor overload
December 07, 2015 10:18AM
Ce slicer folosesti? Stiu ca anumite slicere baga prea multe segmente scurte si este un tool care le mai optimizeaza : [github.com]

LCD-ul este cu linii text sau grafic? Ala grafic rupe cpu-ul. Eu am mai patit la printarea prin usb sa se mai innece cand folosesc arduno cu chip de USB care merge pe 115k baud rate.

Oricum dezactivarea LCD-ului rezolva aproape complet problema. Deasemeni partial se rezolva printand de pe sd card.

Acum experimentam cu electronica RADDS si vrem sa vedem cum se comporta si sa oferim o solutie bazata pe Arduino DUE in curand atat pentru imprimantele noastra cat si pentru upgrade pe imprimante existente.


[www.build3dparts.com]
[www.3dhubs.com]
Re: Arduino processor overload
December 07, 2015 12:52PM
Ai incercat cu repetier?
Tiparesti de pe sd card sau usb?
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login