Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Distanta maxima intre Adruino si cititorul de carduri SD

Posted by alexella 
Distanta maxima intre Adruino si cititorul de carduri SD
March 21, 2015 03:25AM
In ceea ce ma priveste, consider un mare avantaj in a avea o "cablo-comanda" cu fir lung astfel incat sa nu fiu nevoit sa stau calare pe imprimanta cand setez/ tunez ceva.
De aceea, am nevoie de un cordon lung (1-1.5m) intre Arduino si modulul LCD/ SD.

Cu LCD-ul n-am avut probleme, a mers cu un cablu de 120cm fara probleme.
M-am fript la SD.
Imi detecta card inserted/ card removed dar imi dadea card init fail.

Cu aceeasi electronica, daca puneam cablul din dotare (cel de 20cm), totul era ok.

Test1: am "sunat cablul" cel lung. L-am testat de nenumarate ori, no way, totul era ok.

Test2: am ajuns repede la concluzia ca e .. prea lung.
Empiric (si cu zeci de lipituri) am tot taiat din el 10-15cm pana cand am ajuns la o lungime de 40cm la care si SD card-ul merge ok.


INTREBARE: stie cineva din teoria muzicii, care ar fi lungimea maxima intre SD-card reader si Arduino?
Ma gandeam ca e comunicatie seriala si sigur trebuia sa mearga mai mult de 50cm.

Mentionez ca folosesc o panglica standard de date.
Oare sa incerc cu sarme mai groase???
Re: Distanta maxima intre Adruino si cititorul de carduri SD
March 21, 2015 02:42PM
Mai e cineva pe aici care vrea sa foloseasca slotul de card drept USB host smiling smiley
SPI este o interfata "de interior" inventata pentru a conecta "periferice" aflate in interiorul unui aparat.
Acum, daca tii mortis sa folosesti cititorul aflat pe spatele controlerrului (desi ai putea sa ei unul separat si sa lasi cardul pe imprimanta), ti-ar trebui niste transceivere (erau unele de RS485 ieftine).
Daca vrei sa "tragi de fire", incearca cu ecranare.
Ai putea sa incerci sa "fortezi" un tact maii scazut folosind un SD simplu de clasa mica.
Re: Distanta maxima intre Adruino si cititorul de carduri SD
March 21, 2015 04:41PM
Da, il stiu pe ala cu USB-ul.... asa se nasc ideile :-)

SD cu tact mai scazut zici. Hm, e drept ca nu prea am. Dar am indoieli ca ajuta. Mie imi dadea "SD Card Init Fail", nici nu ajungea sa dea rateuri...nu-l accesa.
Tot ce facea era sa detecteze prezenta lui.


Am un RAMPS si cititorul de card este fixat de placa cu LCD.
Nu vreau sa operez alte modificari, vreau doar sa vad cum pot... lungi distanta.

Panglica ecranata...hm...asta va fi destul de greu de gasit.
Eu nici panglica cu mai mult de 5 litze n-am gasit...

Cu toate astea, am o imagine clara in memoria personala cu o panglica impletita si...destul de lata.
Dar de cumparat, n-am gasit asa ceva.

So, concret: ce lungime maxima ati folosit?
Cablul din dotare abia are 20cm...
Re: Distanta maxima intre Adruino si cititorul de carduri SD
March 21, 2015 05:30PM
A-si incerca torsadarea cablului si ecranarea cu staniol sau folie de aluminiu....ca idee.
Re: Distanta maxima intre Adruino si cititorul de carduri SD
March 22, 2015 05:04PM
Deocamdata m-am proptit in doua idei:

Idee1: caut un alt tip de panglica. O panglica cu mai multe fire in interior decat panglicile normale. Eventual si una impletita. Dar nu stiu unde sa le caut...

Idee2: hm, eu de fapt vreau sa fac tweaking de la botul calului asa ca nu mor daca nu am cititorul in palma. Drept urmare, ma gandesc sa conectez un alt cititor SD undeva aproape de imprimanta. Trebuie doar sa identific cele 4-5 fire in panglica cu 10 pentru ca am deja un adaptor infipt in ramps, nu vreau sa tai cu shfic-ul ca sa ajung la AUX3...
Re: Distanta maxima intre Adruino si cititorul de carduri SD
March 23, 2015 04:15PM
Continuare la "Idee2"
Mh, e drept ca conectorul EXP2 este cel care duce SD-card-ul dar se pare ca mai duce si altceva.
Am facut o panglica si am dus vre-o 6 fire la SD card dar...mh...inca nu merge.
Nici nu vede SD-ul si nici nu mai merge encoderul din modulul LCD asa ca...deocamdata declar Ideea2 falita.
Nu o abandonez dar am prea multa sampanie in cap ca sa ma lamuresc daca pot shunta intr-u totul SD-ul din modulul LCD...

Mai caut panglica "Groasa"...





Re: Distanta maxima intre Adruino si cititorul de carduri SD
March 24, 2015 05:19PM
Nu abandona, ca o sa-ti para rau... cand te vei trezi smiling smiley
Nu ai treaba cu EXP2 ca deranjezi afisajul. Trebuie sa interceptezi AUX3 de pe RAMPS. Ori iti faci o cupla noua pentru LCD cu SD card separat (mai greu), ori tai traseele care merg de la conectorul de la AUX3 la EXP2 (daca se poate) ori scoti complet conectorul de pe cupla de LCD care se conecteaza la AUX3 si te legi cu o panglica cu conector direct in AUX3 de pe RAMPS. Eu as merge pe ultima varianta, oricum gasesc aproape inutil plasamentul SD cardului pe controlerul original.
Re: Distanta maxima intre Adruino si cititorul de carduri SD
March 25, 2015 04:21PM
hm....

Cu EXP2 scos, ecranul merge normal.
Merge si push-button-ul.
Ce nu merge este dial-ul si .. evident, SD-card reader-ul.

Din pacate (pentru mine), EXP1 si EXP2 partajeaza niste fire.
Va trebui sa le identific intr-adevar pe cele care duc la SD-ul de pe placa cu LCD si sa le re-rutez spre SD-ul meu.
Nu cred ca ar fi ok sa pun doua SD-uri in paralel ca as fi lipit eu firele direct pe cupla adaptor.

Dar, cred ca intai o sa incerc varianta cu o panglica mai "groasa".
Cu conditia sa gasesc panglica necesara....

mersi de raspuns
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login