Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Probleme J-Head :holder-ul cedeaza

Posted by Madipopa 
Probleme J-Head :holder-ul cedeaza
May 11, 2015 02:40PM
Va supun o problema ce mi se intampla des:
Ansamblul heater/nozzle este practic impins din corpul insulator de PEEK.
Conditii de lucru:
-heater-ul este infiletat direct sau cu banda de teflon
-material de lucru ABS 3mm
-temperatura de lucru 215-225grd (e de fapt cea indicata, nu masurata cu sonda)dar sunt sigur ca nu e prea mare dupa cum se topeste ABS-ul
-calibrarea e corecta, nu impinge prea mult material
-la introducerea ABS-ului, testul cu degetele e OK.
Banuieli:
- o greseala de proiectare (PEEK-ul si bronzul se dilata diferit si poate aparea o alunecare in filet), dar prea multi lucreaza cu J-head si nu se plang de astfel de probleme, eventual
-o greseala sistematica la montaj si asamblare(??)
-Jheadul folosit ar putea fi o clona ,desi e cumparat dintr-o sursa cat de cat rezonabila.
- folosesc heater cartrige, poate e proiectat pt. rezistor care face o incalzire mult mai lina
Am ajuns sa-mi fie teama sa mai pun un Jhead nou
Evident ca in multe cazuri, dupa un astfel de accident nu mai pot reutiliza PEEK-ul.
Re: Probleme J-Head :holder-ul cedeaza
May 11, 2015 05:22PM
1. PEEK-ul poate nu e foarte PEEK.
2. Temperatura indicata (daca este cat de cat reala) este cam mica pentru ABS. In conditiile astea, presiunea care se creaza in interiorul varfului poate sa-l impinga afara din PEEK.
Incearca sa mai cresti temperatura. La o temperatura corecta, extruziunea trebuie sa curga frumos si firul trebuie sa aiba o suprafata lucioasa dupa racire. Cam orice ABS ar trebui sa mearga rezonabil intre 230 si 240, dar optim este cam 240-250. Desigur depinde si de viteza si de varf (chiar asa, nu ai spus de cat e varful).
Re: Probleme J-Head :holder-ul cedeaza
May 12, 2015 10:14AM
Si eu printez ABS tot la 250 de grade. Cred ca-ti trebuie si un ventilator sa bata peste PEEK. Cred ca are nevoie la temperatura asta. Este un JHead original sau clona chinezeasca?
Re: Probleme J-Head :holder-ul cedeaza
May 12, 2015 02:44PM
Da, cred ca e o solutie sa ridic temperatura, desi 225 temp de lucru (indicata-reala cat o fi habar nu am) si aspectul ABS-ului ma faceau sa cred ca sunt in zona corecta.
250 cred ca e prea mult ptr Jhead, merge la metalic. Ventilator pe Jhead?.
Am indoieli ca e original, dar la cumparare asa crezusem. Aici ar putea conta calitatea PEEK-ului, in rest ..
De fapt uzual folosesc all metal si am scapat de mai toate belelele dar ma obsedeaza ca stric Jhead-uri si multi sunt cazuti pe spate de cat de bun e acest hotend.
As mai ridica 2 intrebari:
-la asamblare e mai bine cu sau fara banda de teflon?
-de ce originalul e livrat in continuare cu rezistenta (ah , imi aduc aminte ce probleme imi crea rezistenta la inceputuri) , in conditiile in care heater-cartridge-urile costa mai nimic?
Re: Probleme J-Head :holder-ul cedeaza
May 13, 2015 08:01AM
O prima verificare daca e cat de cat original e numarul de fante de racire. Ala original are cinci si cele fake-uri au patru. Poti sa-l duci fara probleme pe la 240 de grade ca nu are nimic. Eu am varianta originala si e foarte buna pe PLA. Printez de peste un an fara probleme. Cred ca de preferat e fara teflon dar daca iese plasticul topit trebuie sa-i pui teflon. Cred ca rezistenta e mai safe daca cumva sare termistorul sau indica aiurea. La o supraincalzire cred ca se arde repede si se intrerupe pe cand un cartrige consuma mult mai mult si se poate incalzi pana la incandescenta daca e scapat necontrolat si riscul unui incendiu e mult mai mare. Nu sunt foarte avizat si daca vorbesc aiurea sa ma corecteze cineva. Avantajul cartrige-ului e viteza de incalzire si face fata la un ventilator mai puternic de racire.
Re: Probleme J-Head :holder-ul cedeaza
May 17, 2015 02:24PM
Mi-a murit si mie un Jhead de plastic dar... cred ca mi-a sarit termistorul si l-a incalzit pana cand l-a extirpat.

In rest, io-te in poza de mai jos, un j-head (racit asa - si - asa) cu care am printat vre-o 3 kg ABS pana acuma, 230-250 grade Celsius.
I-am pus ventilator pentru ca la ABS e cam cald pentru el.
Dar vorba lu' colegu, depinde si daca PEEK e PEEK sau e doar un plastic negru.

Important este sa te uiti la viermele negru de la zona de contact intre PEEK si HOTEND. Pe acolo imi cam sparcaie... cate putin cate putin.
E singurul indiciu ca se petrec chestii periculoase in interior.
In rest, nu l-am desfacut niciodata si nici nu cred c-am sa-l desfac.

Si ca sa nu-ti fie asa teama, mai ia-ti doua capete: unul PEEK (poate ai avut ghinion cu asta) si unul de Aluminiu.
Si gata, ai rezolvat povestea :-)


Re: Probleme J-Head :holder-ul cedeaza
May 16, 2016 07:21AM
update, la un an fara o zi distanta.

Jhead-ul din imaginea de mai sus inca mai rezista.
E la fel de urat ca acum un an.
A mai cazut ceva din siliconul pus in jurul lui si se infunda cand il tin fierbinte multa vreme fara sa-l folosesc (cand fac teste de exemplu) dar il desfund si mergem mai departe.
E cam ca o dacie veche care stii ce are cand nu merge.

Tot planuiesc sa il schimb dar tot aman.
Daca nu-i stricat, la ce sa-l schimb?

Totusi, planuiesc un viitor sumbru pentru el.
Pun un HotEnd de aluminiu cu varfuri interschimbabile si care se incalzeste mai repede si mai tare.
Dar vreau intai sa-mi fac rost de un efector de aluminiu, nu vreau sa pun hotend-ul de aluminiu pe efector de ABS.
Mi-a dat cu virgula la niste teste...


Dar, revin si inchei: JHead-ul PEEK rezista... :-)
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login