Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Calibrare X/Y

Posted by lasersmart 
Calibrare X/Y
September 22, 2015 04:42AM
Intotdeauna m-am intrebat de ce se discuta despre calibrarea pe fiecare axa pentru ca aritmetica era clara: pasi, grade, nr. de dinti, etc, rezulta numar de pasi/mm.
Zilele trecute am primit niste pinioane Gt2 20th la care realitatea batea aritmetica. Mai concret, dupa montaj aveam o eroare de peste 5% (la 200mm peste 10mm).
Am constat ca pinioanele GT2 nu erau in cote-diametrul masurat pe coroana era de 12.4mm. Corect ar fi fost 12.21 parca.
Ma rog, am incercat o corectie a numarului de pasi/mm in firmware dar din cand in cand sarea cureaua peste1 dinte. Am incercat diferite tensionari.In final am renuntat la ei.
In final concluzia mea e ca daca totul e in cote nu-i nevoie de calibrare (poate acolo sub 1% pentru pretentiosi) iar daca se impune o corectie grosiera, sigur e o problema de componente si genereaza probleme mai tarziu.


www.printxyz.ro
Re: Calibrare X/Y
October 02, 2015 03:15PM
Varianta scurta: da, asa este.

Varianta lunga:

Se pierde mult timp cu calibrarea pentru niste imprimante care flencane din toate alea si...cred ca e mult mai simplu in a se "consuma" timpul altundeva.
Ideea de baza este sa ai sursele principale de erori cat mai calitativ alese: rulmenti care sa nu bata, curele care sa nu se intinda dupa 2 luni, roti dintate la care cineva chiar a stiut sa programeze cnc-ul care le-a facut.
Ca altfel...degeaba lucrezi cu 4 zecimale in Marlin ca tot nu poti compensa.
Pentru ca nu ai o deviatie totala constanta.


Pe de alta parte, n-am calibrat de mult imprimantele.
(inca mai imi face feste una cu filamentul dar il fac la ochi).

Iar in rest, vorba lu' Dani: pila e de baza.
Printez piese si obiecte la care dimensiunile nu sunt critice la nivel de zecime de mm si....drept urmare.... e ok.
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login