Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

oprire imprimanta dupa ce am instalat rc servo pentru autobed leveling

Posted by donpedro 
oprire imprimanta dupa ce am instalat rc servo pentru autobed leveling
November 12, 2015 02:51PM
Salut
am o problema dupa ce am instalat un rc servo la imprimanta mea
in timpul functionarii bratul servoului joaca circa 2-3 mm in timp ce imprimanta lucreaza dar cel mai grav este ca mi se intrerupe functionarea imprimantei in timp ce lucreaza si nu imi pot da seama care e cauza, care ar putea fi cauza?multumesc anticipat
Re: oprire imprimanta dupa ce am instalat rc servo pentru autobed leveling
November 13, 2015 03:39AM
Rc servo se alimenteaza pe 5v, consuma ceva si face si multi paraziti. E un sistem instabil bazat pe feedback inchis. Daca se intrerupe doar in timpul printului, exista posibilitatea sa-i intrerupi functionarea imediat dupa ce termina de facut bed leveling - vezi commenturile in firmware, poate se rezolva asa. Si s-ar putea adauga pentru filtrare, si un condensator de 100-220++uF electrolitic cu unul de 220++nF ceramic, sau macar doar unul ceramic de 1uF.
Re: oprire imprimanta dupa ce am instalat rc servo pentru autobed leveling
November 13, 2015 04:42AM
Multumesc pentruraspuns voi incerca asa sau sa incerc cum mi-a scris dc42 sa il alimentez din alta sursa ca nu duce ramps+mega si acest servo
Re: oprire imprimanta dupa ce am instalat rc servo pentru autobed leveling
November 13, 2015 07:30AM
Alimentarea din alt regulator de voltaj de 5v ar fi ideal, iar regulatorul respectiv ar trebui sa aiba condensatorii proprii ca atare. Un regulator gen 7805 s-ar putea gasi cam oriunde si circuitul se poate incropi "in aer". Tot la modul ideal firul de control catre servo ar trebui sa fie "shielded", si sa aiba un pulldown de vreo 10-47-100k.

Alta sursa gen alta sursa atx, nu, discutie lunga, liniile de gnd intre doua surse diferite pot si ca urmare vor avea diferenta de potential intre ele, adica gnd de la sursa 1 e la alt nivel decat gnd de la sursa doi, iar profesional diferenta asta se rezolva prin izolare galvanica adica circuite diferite unde gnd1 si gnd2 nu se intalnesc, iar comunicatia dintre circuite se face prin transferul semnalului de control prin metoda optica (opto~couplers). Nu e imposibil, dar un pic cam complicat si cam peste mana mai ales in situatia asta.
Re: oprire imprimanta dupa ce am instalat rc servo pentru autobed leveling
November 13, 2015 09:35AM
Pentru alimentarea servo folosind alt regulator decat regulatorul existent pe mega, un link ca exemplu, fara intentia de a face reclama. Si se poate folosi orice alt regulator de voltaj similar, de 5v sunt multe de genul.

[www.robofun.ro]

Linia de control pentru servo merge din uC direct la servo si nu are treaba cu regulatorul de voltaj care e numai pt alimentare. Linia de control cam cum e in poza linia galbena care duce la senzor, si in rest exact aceleasi legaturi. Alimentarea nu e musai sa fie exact de pe pinul VIN de la ramps/mega, poate fi direct dintr-un fir de 12v de undeva, oriunde, de ex de pe conectorul cu surub de la intrarea in ramps. Adica regulatorul devine pus in paralel cu ramps, tocmai si motivul pt care e mai bine asa.

Cablajul e un regulator clasic 7805, se leaga la gnd si 12v existent din sursa atx din care e alimentat si ramps, si la iesire scoate 5v si gnd. De fapt linia de gnd e aceeasi si nu e intrerupta in nici un fel. Mai are cateva condensatoare, la intrare si respectiv la iesire. Unul mai mare electrolitic si unul mai mic ceramic, asta pentru ca fiecare tip de condensator reactioneaza mai repede la frecvente diferite, si punand doua, s-ar acoperi o plaja mai mare de paraziti decat doar cu unul singur. Capacitorii electrolitici sunt de capacitate ceva mai mare si reactioneaza la frecvente mai mici cu amplitudini mai mari (comparativ cu cel ceramic), iar capacitorul ceramic reactioneaza la frecvente ceva mai mari decat cel electrolitic, astfel se completeaza oarecum. Sunt regulatori mai noi care spun in datasheet ca la iesire e necesar doar un capacitor ceramic mai maricel si atat, insa varianta clasica totusi ... e clasica.

In lipsa cablajului respectiv se poate folosi si integratul 7805 ca atare, "in aer" adica dupa parerea mea se pot lipi firele direct pe 7805 care se fixeaza pe ceva (izolat pt ca tab-ul cu gaura e polarizat) si pe piciorusele lui se pun direct si condensatorii. Ceva izolatie cu tub termocontractibil si cam gata. E un pic mai dificil totusi, si ar trebui comandate vreo doua 7805 in cazul asta pt ca si 7805 se cam ard usor cu un pic de ajutor .... smiling smiley Si trebuie sa citesti datasheetul corect pt ca sunt vreo doua variante de aranjament de pini si tre sa vezi exact care pin e ce, pentru ic pe care il ai in fatza, si respectiv tab-ul cu gaurica la ce e conectat. Facutul "in aer" totusi necesita ceva lipituri, si cine vrea sa evite asta poate folosi un montaj ca cel din link. Cu siguranta sunt si alte magazine online pe net si in multe locuri s-ar gasi un regulator de voltaj care sa scoata 5V si 1+A.
Re: oprire imprimanta dupa ce am instalat rc servo pentru autobed leveling
November 13, 2015 09:42AM
multumesc, voi incerca sa caut un astfel de montaj, ce nu am gasit e de unde sa opresc din firmware servo dupa ce face autobed leveling-ul
Re: oprire imprimanta dupa ce am instalat rc servo pentru autobed leveling
November 13, 2015 10:00AM
Ca precizare, in poza din link legaturile de alimentare (rosu, negru) sunt facute direct de pe un arduino. Pt cazul nostru ar fi mai bine ca regulatorul sa fie legat direct la sursa, si pentru 12v si pt gnd, fara sa aiba nici un fel de contact cu arduino in afara firului de control (pwm pt servo). Adica sa fie alimentat in paralel cu arduino, si nu din pinii din shieldul arduino (pt ca vrem sa evitam injectarea de paraziti in arduino).

Iar firul de control care vine totusi legat la pinoutul arduino si va controla servo prin pwm, sa fie un cablu shielded, iar shieldul lui sa fie legat la gnd intr-o singura parte (si nu in ambele parti - trebuie sa NU formeze o bucla de gnd - sa nu faca "ground loop"). Astfel ar trebui sa se rezolve problemele hardware cu servo. Au mai fost si chestii de firmware, gen pinul de control ramanea uneori high, libraria de servo avea o problema cu o functie, dar cred ca e rezolvat, acum ce ar fi probleme cred ca sunt mai degraba hardware.
Re: oprire imprimanta dupa ce am instalat rc servo pentru autobed leveling
November 13, 2015 12:11PM
cred ca am rezolvat problema , am dezactivat din firmware sa mai fie functional servo dupa ce face auto bed leveling, e in lucru de juma de ora si nu sa oprit , pana acum dupa maxim 10 minute se oprea
Re: oprire imprimanta dupa ce am instalat rc servo pentru autobed leveling
November 13, 2015 03:28PM
Dap si mai vezi in issue aici ca mai e o setare acolo la wait delay in loc de default 300 zice cineva sa pui 290 sau 310 sau o valoare ceva care sa nu fie multiplu de 20. Oricum issue figureaza closed asa ca sa zicem totusi ca e rezolvat.

Edited 1 time(s). Last edit at 11/13/2015 03:29PM by NoobMan.
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login