Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Marlin - dry run

Posted by alexella 
Marlin - dry run
April 12, 2016 02:46PM
Vreau sa mai fac putin tuning la imprimante si am nevoie de DRY RUN.
Adica print fara sa incalzeasca/ extrudeze.
Testez doar vitezele de deplasare.


La Repetier ar fi o solutie, exista un buton in interfata pe care scrie "Dry run" si asta si face: da comenzile de printare fara sa incalzeasca/ extrudeze.

Dar eu nu vreau asta.
Am nevoie sa generez un GCODE la o piesa pe care sa o printez in modul "dry run" direct din imprimanta de pe SD card.


Stie cineva cum?

[da, am google si am tot cautat vre-o ora dar inca fara succes.
Dar n-am gasit pentru Marlin decat daca schimb MINTEMP si alte d-astea si nu vreau sa tot resoftez imprimanta.
Si nici sa scot alimentarea de la motorul de extrudor nu vreau]
Re: Marlin - dry run
April 18, 2016 03:59AM
Stiai de M302? [reprap.org]
Re: Marlin - dry run
April 19, 2016 05:38AM
Daca driverul unui motor pas cu pas e alimentat cu curent si driverul energizeaza motorul, si daca in situatia asta deconectezi motorul pas cu pas (cand chiar daca sta pe loc este totusi energizat), atunci se arde integratul driverului.

Asa ca trebuie sa scoti tot din priza, si sa astepti putin sa se descarce capacitorii, apoi deconectezi extruderul, adica motorul pas cu pas de la extruder si heaterul extruderului. Sistemul nu are feedback, nu este closed loop, asa ca nu stie ca motorul sau heaterul lipsesc. Apoi poti sa rulezi un program oarecare pur si simplu cu extruderul deconectat.

Ulterior cand conectezi motorul pas cu pas al extruderului, trebuie sa respecti cele 4 fire asa cum au fost, si tot asa, cand totul este scos din priza. Daca pui perechile invers motorul isi va schimba sensul de rotatie, adica va scoate filament cand ar trebui sa bage si invers, insa situatia asta se remediaza usor schimband perechile inapoi cum erau. La heaterul extruderului poti sa pui cele doua fire oricum pt ca sunt o simpla rezistenta si nu are polaritate, polaritatea e data doar de conectorul la care legi firele.
Re: Marlin - dry run
April 29, 2016 12:13PM
Mda.
Deci clar nu scot motorul si rezistenta de incalzire..

Reiau optiunile.

Optiunea1: Scot filamentul si pun temperatura cat mai joasa (ca sa nu se blocheze in "prevent cold extrusion"). Mi-e teama totusi sa nu se "coaca" filamentul prin capul de printare sa trebuiasca sa dau cu burghiul pe acolo.

Optiunea2: M302... O sa studiez ce stie sa faca asta. Desi, "allow cold extrudes", eu nu vreau sa extrudez deloc

Optiunea3: reverse engineering la Repetier, ce face el in spatele butonului "Dry Run"
Ca zice la manual "In dry run mode, the firmware will ignore all commands to set temperature or extrude."

Optiunea4: cea mai simpla e sa folosesc naibii "dry run" din Repetier dar eu tin neaparat sa fac testele astea stand alone din imprimanta...


mai ma gandesc si va anunt.
multumesc de lamuriri domnilor :-)




Edit1: eu centrez eu dau cu capul.
Gasesc undeva ca "The last one is something special, which works up to now only with Repetier-Firmware. In dry run mode, the firmware will ignore all commands to set temperature or extrude. "
Cum eu am Marlin si nu vreau sa-mi pun Repetier... povestea se opreste aici.


Edit2; Optiunea5, zice un nene undeva sa sterg toate comenzile legate de temperatura din GCODE: M104, M109, M140, M190. Hm... maybe....


Edit3: done :-)

Am luat un editor de text si am inlocuit:

M104
M109
M140
M190


cu

; M104
; M109
; M140
; M190


si a intrat in functiune "prevent cold extrusion" si motorul de extrudor n-a zis nici pis (desi eram pregatit sa decuplez rola presoare) si... mi-am facut dry-run-ul.


Singura chestie e ca nu merge "live", trebuie sa-mi pregatesc un gcode special de test pentru dryrun.

Edited 3 time(s). Last edit at 04/29/2016 12:42PM by alexella.
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login